Jump to content

Drugi svetski rat na našim prostorima


Теша Тешановић

Recommended Posts

Citam ovu temu, u nadi da ce neki od postera zapravo preneti iskustva njihovih predaka. No, osim dosta zanimljivih detalja, nisam to i pronasao. Inace, Jakuza, zaista se ponasas retardirano, posebno zadnjih par strana. Toliko izvrces stvari iz konteksta, da je to nestvarno. Tvoj zadnji post kao najsveziji primer.

 

Ja nista drugo ne mogu da uradim, nego samo da te zamolim da prekines sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo iskustva mog pretka:

 

Moj deda je postao komunista u srednjoj školi, 1939. godine (inače je rođen 1921. umro 1998). Počelo je tako što se pohvalno izrazio o pismenim školskim radovima nekih učenika komunista, zbog čega su ga izbacili iz Vranjske gimnazije. Prešao je u Kumanovsku gimnaziju, gde je odmah došao u okruženje lokalnih komunista i postao deo njihovog pokreta, da bi kasnije ušao i u SKOJ. U to vreme je mnogo čitao, na preporuku svojih iskusnijih drugova, da bi što bolje upoznao ideju komunizma i pripremao se za revoluciju. Za vreme jednog štrajka kumanovskih radnika, prišao je policajcu koji je maltretirao ljude, udario ga bokserom i pobegao. Nisu ga uhvatili, ali nije prošlo mnogo i aktivnosti njegove grupe u školi su provaljene, tako da je ponovo izbačen iz gimnazije, ovoga puta bez prava upisa u drugu. Bio je čak i u pritvoru, proveo jednu noć. Oklevao je da kaže ocu šta je doživeo (napisao mu je to u pismu) i otišao u rudnik u Kičevu da radi. Posle kraćeg vremena je, na inicijativu sindikalnih lidera, učestvovao u iniciranju štrajka, u vreme koga je došlo do sukoba sa policijom. Tada je ponovo uhapšen, proveo u pritvoru nekoliko dana, a zatim sproveden u svoj rodni kraj. Negde na prelazu 1940-1941. boravio je u Beogradu kod jednog očevog prijatelja, radeći u nekom ugostiteljskom objektu. Prisustvovao je komunističkim demonstracijama, slučajno se našao na nezgodnom mestu, bio opet uhapšen i sproveden kući još jednom. Rat ga je zatekao u rodnom selu Jelašnici. Po izbijanju rata prijavio se u vojsku, ali pravog vojevanja do kapitulacije nije bilo. U julu mesecu odlazi u partizane, učestvuje u nabavci oružja, a zatim provodi nekoliko meseci u odredu na Kukavici. Uzima učešće u napadima na kvislinške organe vlasti i nemačke okupatore u nekoliko gradova na jugu Srbije. Nakon neuspešnog prebacivanja Orce Nikolova preko Morave (tom prilikom Nikolov gine u zasedi bugarskih vojnika) po snežnoj mećavi (prelaz 1941-1942) privremeno se vraća u svoje selo i prati razvoj situacije sa narodnooslobodilačkom borbom u svom kraju. Čuvši da odred na Kukavici i dalje dejstvuje, sa jednim drugom se prebacuje do tamo, ali biva uhvaćen u nedićevskoj zasedi. Nije streljan samo zahvaljujući bolećivosti oficira u čijoj je nadležnosti bio, već su on i njegov drug prebačeni u logor na Banjici. Tamo su bili u stalnoj opasnosti da se nađu među onima koje će nasumično odrediti i poslati u Jajince, gde bi im sledilo streljanje. Srećom, nailazi na jednog Nedićevog oficira, dobrog očevog prijatelja, koji nije znao ništa o njegovoj partizanskoj aktivnosti. Ovaj mu sređuje puštanje iz logora, pod uslovom da se pridruži nedićevcima. On pristaje i šalju ga u graničnu stražu u Beloj Palanci. Imao je nesreću da tamo naiđe na jednog druga iz odreda, koji je kratko bio u partizanima, a zatim prešao nedićevcima. Kad su ostali nasamo, ovaj mu je signalizirao da ga je prepoznao, nakon čega moj deda nije imao izbora, već da ga ubije iz automatske puške, a zatim ispali još par rafala u pravcu stražarnice. Pobegao je glavom bez obzira i uspeo da se, zahvaljujući jednom meštaninu iz brda, prebaci preko demarkacione linije na teritoriju okupiranu od strane Bugara. tek što je u tome uspeo, Bugari su ga zaustavili i kao vojnog obveznika prosledili u Skoplje na regrutaciju. Nakon toga je poslat u Surdulicu, gde je trebalo da čeka poziv. Naravno, on nije čekao, već se povezao s lokalnim partizanima i, čuvši da se u njegovom selu sprema kaznena ekspedicija, otišao u šumu. Umesto njega, Bugari su ubili njegovog oca i još niz meštana. Koristeći prekide u lancu informisanosti kod Bugara, ima tu sreću da ga uhvate kao vojnog begunca, a ne kao komunistu. Internirali su ga u rudnik u untražnjosti Bugarske, gde je prinudno radio u toku 1943. No, i tamo je naišao na bugarske komuniste i pripremao ustanak s njima, u očekivanju skorog dolaska Crvene armije. Pošto su razotkriveni, sledi najteži period za njega u toku rata. Bio je pritvoren u Asenovgradu i izložen raznim oblicima batinanja i mučenja. Sudili su mu u Plovdivu za antidržavnu delatnost i osudili - srećom, ne na smrtnu kaznu, već na 20 godina robije. Sa oduševljenjem je dočekao presudu, jer se bližila Crvena armija, koja u Bugarsku ulazi septembra 1944. i moj deda odlukom nove bugarske vlasti biva oslobođen. Zajedno sa Otečestvenim frontom se u Makedoniji bori protiv Nemaca. Onda, kraje 1944. dolazi u svoj rodni kraj, gde saznaje da su se neke stvari promenile u njegvom odsustvu. Saznaje za nove, komunističke organe vlasti, kojima komanduju ljudi za koje nije čuo da su bili među prvoborcima. Saznaje da su mu oni ubili maćehu, a i njega počinju sumnjičavo da gledaju (budući da se za svakoga ko je došao iz logora u inostranstvu gledalo kao na potencijalnog špijuna). To ne prestaje ni u nastavku rata. Poslat je na Kosovo, gde se bori protiv balista, a onda, na kraju rata, u Skadru drži govor protiv Čerčila i njegovog naređenja da se blokiraju albanske luke. Rekao je između ostalog i da je Čerčil gori od Hitlera, pa je neko vreme bio u vojnom pritvoru zbog toga. Tek što je pušten, održao je govor na jednom skupu u Bitolju, gde je istakao zasluge naroda u Srbiji i Crnoj Gori za oslobođenje i kritikovao Hrvate i Slovence. To je protumačeno kao nacionalizam, pa je bio na prinudnom radu u Kačaniku. Tamo je bio jedini komunista. Doživeo je da ga strpaju zajedno sa četnicima, nedićevcima, ustašama, albanskim balistima... Tek posle nekoliko meseci, negde 1946. je neko sa višeg položaja obratio pažnju na njega, zaključio da je došlo do propusta, kad je čovek takve revolucionarne biografije mogao da završi tamo. Oslobođen je i rehabilitovan, ali se tu ne završavaju njegove muke. 1948. je bio hapšen, jer se pohvalno izrazio o Rezoluciji Informbiroa, a 1950. i poslat na Goli otok, jer su ga uhodili i navodno je govorio protiv nekih hapšenja. Na Golom otoku je preživeo dve najteže godine u svom životu, zajedno sa mnogim drugovima - prvoborcima iz 1941, od kojih su neki i podlegli mukama. Ne bih tu išao u detalje, jer bi o Golom otoku mogla da se otvori posebna tema. Uglavnom, po puštanju, radio je do penzije kao službenik u opštini, a društvo mu se nikad nije na adekvatan način odužilo za doprinos koji je dao njegovoj izgradnji. Štaviše, skoro do pred kraj samoupravnog socijalizma, bio je pod stalnom prismotrom. Odbio je da primi partizansku spomenicu, protestujući zbog toga što je ona dodeljena nekima koji nisu bili prvoborci.

Sve ovo znam prevashodno iz njegove biografije, koju je pisao 70-tih i 80-tih godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Ne,necemo tako

Koju si istorijsku literaturu procitao?

Wiki?Mikijev Zabavnik? :)

Koga boli kurac za Nicea kada pricamo o preklu Albanaca-mislim komedija

 

ali ovo nije topik o porijeklu Albanaca, molim te da razgraničiš. Rekao si da odgovaram samo na ono irelevantno, i naravno da sam izvadio dijalektiku prosvjetiteljstva da bi dokazao da ti i ne znaš šta jeste a šta nije relevantno, jer to je METODOLOŠKO PITANJE stoga treba odgovoriti koju si ti metodološku litažeraturu čitao? To je početak rasprave na ovoj temi, i nema nikakve veze s Albancima, stoga nemoj da miješaš stvari.

 

Jasta-bili su na prst u dupe sa Lukom Vukalovicem od starijeh dana :)

 

ne bih znao za ove prste i guzice, to možda tako u tvom selu, ali ja rekoh što rekoh.

 

A nisam ni rekao da jesu-vec da imaju ilirsku komponentu

Ali po tvojoj logici onda ni Rusi nisu Sloveni jer se se izmesali sa Varjazima izmedju ostalih-primera jos koliko hoces :)

Slobodno procitaj sta sam ranije napisao ;)

 

super, onda mi imamo keltsku komponentu, budući da su Ruma ili Sava keltska imena. A to što 60% Srba ima ilirsku haplogrupu to je tek posebna priča.

 

 

Ne nego si rekao da je Hilter hteo da povrati teritorije koje su Nemci u prvom ratu izgubili sto nije tacno

Ne znam samo kako se to uklapa kod Austrije i Ceske :)

E vidis u drugom ratu je bila Hitlerova politka Lebensrauma-objedinjavnje Nemaca i sirenje "zivotnog prostora"

 

ja sam iznio DEVETNAESTOVIJEKOVNI koncept GroseDeutschland i posljednji put pominjem da je pitanje elementarne kulture da se da komentar na taj koncept. Više se ne javljam dok ne dobijem odgovor.

 

---------

 

Albanci

 

pri istraživanju lokaliteta Gradišta u južnoj Albaniji, nađena je slovenska grnčarija i nakit iz 8. vijeka. Dokazi zataškani.

Gj. Karaiskaj 1976: Gërmimet Arkeologjike të viteve 1974-1975, Symizë, Iliria 6, 350-352.

1980: Gradishta e Symizë në periudhën e vonë antike dhe mesjetë, Iliria 9-10, 171-210.

 

U Sardu kod Skadra, na grobljima KOmani Kroja kulture, nalazi se samo jedan dio grnčarije, opet slovenska izrada.

D. Komata 1980: Varreza arbërore e Shurdhaut (Rrethi i Shkodrës), Iliria 9-10 (1979-1980), 105-121.

Opet namjerno sakrivanje podataka

 

 

Tokom rata između zetskog kneza VOjislava i vizantisjkog cara Konstantina, Albanci su dovedeni u 11. vijeku prvo na Siciliju i Kalabriju, a potom i na Balkan, tvrdi vizantijski istoričar Mihailo Ataliota

 

Nikakve Alčbance ne pominje Ostrogorski u Istoriji Vizantije, a ni Vil Djurant u Age of faith, koji btw, pominje kosooke Hune.

 

Kako zaključuje Milovan Radovanović u svojoj studiji Kosovo i Metohija kod Šuflaja nema ni pomena o „ilirsko-albanskom kontinuitetu“ u matičnim oblastima arbanaške etnogeneze, a kamoli na Kosovu i Metohiji. Ni kod Jiričeka, Milera, Jovana Tomića, Jovana Cvijića i drugih istraživača nema nikakve osnove za službenu albansku doktrinu, da su Albanci vekovima živeli ne samo na Kosovu i Metohiji, već i dalje - do Niša i Leskovca, Vranja, Kraljeva, Novog Pazara i Skoplja - odnosno, da su prvobitni drevni narod.

 

 

da vidimo čega još ima

 

"From the 5th century B.C. Dagestan was part of Caucasian Albania."

KAVKASKA ALBANIJA, prema tekstu UJEDINJENIH NACIJA!

(United Nations (UNHCR), WriteNet, THE RUSSIAN FEDERATION: DAGESTAN (November 1995))

 

"[Karabakh was a] part of Caucasian Albania called Artsakh."

(The Columbia Encyclopedia, Fifth Edition. Copyright © 1993, Columbia University Press.)

 

 

http://www.zerbaijan.com/albania/caucasian-albania.html

 

Akademija nauka SSSRa još 1976. godine dokazala da Albanci nisu ilirskog porijekla, kako su BEZ IKAKVOG KRITIČKOG PROMIŠLJANJA prihvatili Jiriček i Cvijić od njemačkih naučnika, koji nisu imali nikakvu naučnu utemeljenost, a povrh toga imali POLITIČKI MOTIV da se Srbiji ne dozvoli izlazak na more. Da ne pričamo da se Dvorniković kasnije morao suočavati sa tezama tih istih Njemaca o njihovoj superiornosti koju su dokazivali oblicima lobanje.

 

 

"The Illyrians", John Wilkes states on pg: 219:

 

"NOT MUCH RELIANCE SHOULD PERHAPS BE PLACED ON ATTEMPTS TO IDENTIFY AN ILLYRIAN ANTHROPOLOGICAL TYPE AS SHORT AND DARK SKINNED SIMMILAR TO MODERN ALBANIANS."

 

toponimi

http://www.geocities.com/CapitolHill/Lobby...n_toponyms.html

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ali ovo nije topik o porijeklu Albanaca, molim te da razgraničiš. Rekao si da odgovaram samo na ono irelevantno, i naravno da sam izvadio dijalektiku prosvjetiteljstva da bi dokazao da ti i ne znaš šta jeste a šta nije relevantno, jer to je METODOLOŠKO PITANJE stoga treba odgovoriti koju si ti metodološku litažeraturu čitao? To je početak rasprave na ovoj temi, i nema nikakve veze s Albancima, stoga nemoj da miješaš stvari.

 

A da razumem-koristis Nicea i dijaklektiku prosvetiteljstva da bi objasnio i medjunarodne odnose za vreme prvog i drugog svetskog rata,kako na nasim tako i na evropskom tlu

Mani me uvijanja i prodavanja magle

 

:)

 

super, onda mi imamo keltsku komponentu, budući da su Ruma ili Sava keltska imena. A to što 60% Srba ima ilirsku haplogrupu to je tek posebna priča.

 

Da da svakako-nismo vise ni Sloveni :)

 

 

ja sam iznio DEVETNAESTOVIJEKOVNI koncept GroseDeutschland i posljednji put pominjem da je pitanje elementarne kulture da se da komentar na taj koncept. Više se ne javljam dok ne dobijem odgovor.

 

Ne, ti si rekao da je Hitler zauzeo Austriju i Cesku da bi povratio teritorije koje su Nemci izgubili u prvom ratu

Problem je sto niti su ih drzali niti izgubili vec cu one ulazile u sastav Austro Ugarske

I ne seri vise sa GroseDeutschland

 

Albanci

 

pri istraživanju lokaliteta Gradišta u južnoj Albaniji, nađena je slovenska grnčarija i nakit iz 8. vijeka. Dokazi zataškani.

Gj. Karaiskaj 1976: Gërmimet Arkeologjike të viteve 1974-1975, Symizë, Iliria 6, 350-352.

1980: Gradishta e Symizë në periudhën e vonë antike dhe mesjetë, Iliria 9-10, 171-210.

 

U Sardu kod Skadra, na grobljima KOmani Kroja kulture, nalazi se samo jedan dio grnčarije, opet slovenska izrada.

D. Komata 1980: Varreza arbërore e Shurdhaut (Rrethi i Shkodrës), Iliria 9-10 (1979-1980), 105-121.

Opet namjerno sakrivanje podataka

 

Pa care kada je pukla vizantijska odbrana na dunavu Sloveni su preplavili ceo Balkan-pojedini kontigenti su se naselili i u Maloj Aziji cak

Zamisli slovenska grncarija :)

 

Tokom rata između zetskog kneza VOjislava i vizantisjkog cara Konstantina, Albanci su dovedeni u 11. vijeku prvo na Siciliju i Kalabriju, a potom i na Balkan, tvrdi vizantijski istoričar Mihailo Ataliota

 

Dakle dovoljno je bilo da ukucam Mihailo Ataliota u Google i prva stranica sa clankom je bila stormfront.org :)

 

http://www.stormfront.org/forum/showthread...7861&page=4

 

A na drugim linkovima slicne isecke ovaj put na sprskom vade iz Dereticevog dela

 

Deretic-to je onaj sto je rekao da su Srbi dosli iz anticke oblasti Likije(koju on naziva Lika :))u Maloj Aziji :)

 

da vidimo čega još ima

 

"From the 5th century B.C. Dagestan was part of Caucasian Albania."

KAVKASKA ALBANIJA, prema tekstu UJEDINJENIH NACIJA!

(United Nations (UNHCR), WriteNet, THE RUSSIAN FEDERATION: DAGESTAN (November 1995))

 

"[Karabakh was a] part of Caucasian Albania called Artsakh."

(The Columbia Encyclopedia, Fifth Edition. Copyright © 1993, Columbia University Press.)

 

 

http://www.zerbaijan.com/albania/caucasian-albania.html

 

Akademija nauka SSSRa još 1976. godine dokazala da Albanci nisu ilirskog porijekla, kako su BEZ IKAKVOG KRITIČKOG PROMIŠLJANJA prihvatili Jiriček i Cvijić od njemačkih naučnika, koji nisu imali nikakvu naučnu utemeljenost, a povrh toga imali POLITIČKI MOTIV da se Srbiji ne dozvoli izlazak na more. Da ne pričamo da se Dvorniković kasnije morao suočavati sa tezama tih istih Njemaca o njihovoj superiornosti koju su dokazivali oblicima lobanje.

 

Nego Ataliota kaze da su ti brdjani sebe nazivali Sscipetarima

Nesto ne vidim da se ovde pominje to ime niti Balkan u bilo kom kontekstu :)

Cak stavise pomenuta oblast nema nikakve veze sa danasnjom Albanijom evo i wikija

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Caucasian_Albania

 

"The Illyrians", John Wilkes states on pg: 219:

 

"NOT MUCH RELIANCE SHOULD PERHAPS BE PLACED ON ATTEMPTS TO IDENTIFY AN ILLYRIAN ANTHROPOLOGICAL TYPE AS SHORT AND DARK SKINNED SIMMILAR TO MODERN ALBANIANS."

 

A da

Albanci se inace nisu mesali uopste sa Turcima i Slovenima tokom vekova nego su bili takvi od pamtiveka-tamnoputi

Inace na linku koji si da iznad onaj kavkaski narod se pominje kao narod bele puti

Koja komedija-bilo bi zalosno da nije smesno :)

 

P.S. Jedva cekam da mi saka padnu Vizantijski Izvori I ili II gde je preveden i Bonski korpus i gde bi trebao da bude i taj Ataliota-da vidimo sta on kaze

Nazalost kod sebe imam samo tom IV a nisam ni u Bg trenutno ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebote dal je moguce da cete sad da ispravljate krive drine o poreklu albanaca?a sto ne otvorite za poreklo etiopljana,i za svaki narod posebno?

 

Dokon narod :D Plus voli da se prepire i uvek misli da sve zna, sto je jedna od glavnih osobina dinarskog rasnog podtipa , koji je najzastupljeniji na ovim prostorima. Cisto da i ja nesto kazem, kad svi toliko pametuju, nisam ni ja najgori :)

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokon narod :D

 

A i to sto kazes ;)

Nije da ja volim Siptare ali lik prosipa informacije koje nisu tacne :da:

Uopste ne sumnjam da ce Prometej sada da se uhvati za neku irelevantu recicu u mojim postovima i da udari na skroz drugu stranu pa sve tako u krug

Ne bi me cudilo da od porekla Albanca dodjemo da rata u Hrvatsoj i Bosni ili do pada Causeskua u Rumuniji :)

 

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boli me kurac za GroseDeutschland

Ako budem napisao to pricu ces po svom starom obicaju da navrnes upravo na tu stranu i dobijas jos novog materijala da raspravu vrtis dalje u nedogled-jebo Albance vise daj da sada malo pricamo o Nemackoj kada krene da se gubi tlo pod nogama ;)

Shvatio sam ja kako funkcionise prepucavanje sa tobom

A dotle prijatno citanje o kavkaskoj Albaniji :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Dokon narod :D Plus voli da se prepire i uvek misli da sve zna, sto je jedna od glavnih osobina dinarskog rasnog podtipa , koji je najzastupljeniji na ovim prostorima. Cisto da i ja nesto kazem, kad svi toliko pametuju, nisam ni ja najgori :)

 

 

to je u stvari osobina Vizantinaca uopšte, a apstraktne rasprave su među omiljenima :)

 

Tipa, ovi su Albanci a i ovi su Albanci al' nije to isto :)

To ti je prote usia i prote deutera, prva i drugi rang suštastva, pazi kad ti Yakuza kaže :)

 

 

Yakuza, posljednji put ti se obraćam, u nadi da ćeš se dovesti u red. Prvo, ti, dakle ti, ponavljam TI, to znači ti, suprotno od ja, Prometheus, dakle ti, Yakuza, si topic o GroseDeutschland prenio sa druge teme na ovu i ZAGADIO čitavu raspravu. Dakle - TI, ne ja. Smiri doživljaj, čitaj unazad pa ćeš i sam da ukapiraš da si raspravu raširio na 4 različite teme i tri različita podforuma. TI, ne ja.

SABERI SE, za tvoje dobro. Pokušaj barem da razgraničiš teme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yakuza, posljednji put ti se obraćam, u nadi da ćeš se dovesti u red. Prvo, ti, dakle ti, ponavljam TI, to znači ti, suprotno od ja, Prometheus, dakle ti, Yakuza, si topic o GroseDeutschland prenio sa druge teme na ovu i ZAGADIO čitavu raspravu. Dakle - TI, ne ja. Smiri doživljaj, čitaj unazad pa ćeš i sam da ukapiraš da si raspravu raširio na 4 različite teme i tri različita podforuma. TI, ne ja.

SABERI SE, za tvoje dobro. Pokušaj barem da razgraničiš teme.

 

Zapravo iz mojih postova i postova jos nekih ovde su ljudi stosta mogli i da nauce

Za razlliku od tvog proseravanja,apstrakcije i presipanja supljeg u prazno koje se skoro granici sa nivom "Zone Sumraka" "Treceg Oka" i slicne literature :)

I evo sada neke mini provokacije-samo da krenem da postujem da bi cika Prometej dobio teren za dalje prepucavanje ;)

 

P.S. Btw pitanje o Albancima i Kosovu si TI potegnuo-ali razumem ja to-ad hominem i prisivanje svojih karakteristika(tipa dovodjenja u red i sl ;))sagovorniku kada nestane argumenata-psihologija je cudo ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

Moguce ;)

Mislim da bi onda verovatno doziveli slican scenario kao Bugarska i Rumunija,mada imaj u vidu da je komunisticka partija cak i posle famozne Obznane bila prilicno jaka,povezana sa Kominternom i delovala je u ilegali ;)

Svakako bi digli ustanak protiv okupatora-pre ili kasnije ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ништа није мање плодотворно него историјске спекулације у стилу ''шта би било, да је било''. Ипак...

 

Ми Срби смо баш најебали у Другом светском рату. Али, нешто размишљам, ако је и било глупости у оном супротстављању Хитлеру 27. марта, на врхунцу његове моћи, можда је и тај детаљ допринео крајњем исходу, ко зна. Да је Хитлер у мају напао СССР (уместо 22. јуна), питање је да ли би се Москва одржала пре оних мразева у новембру који су укопали Немце. Руси би можда изгубили рат, и то би био крај Другог светског рата у Европи. Јер да се не заваравамо, само су десетине милиона руских жртава (па и они једва) могли да сломе немачку моћ. Из те перспективе, да смо пристали уз Немце '41, можда би се само још више упропастили. Јер неби Немци трпели никога, да су овладали Европом, па ни ''савезнике''. Данас нас можда неби ни било.

 

Наравно, ту је и фактор Италијана. Лепо је једном Бизмарк рекао за њих да ''имају јак апетит, али слабе зубе''. Они су само били камен око врата Хитлеру. Да '40 нису повели неуспешни рат против Грка око мање-више безначајних Додоканеза, Хитлер (који није био много заинетерован за Балкан, хтео је преко јужне Русије до Блиског и Средњег Истока) неби ни тражио од нас пролазак за своју војску, како би завршио посао свом драгом Бениту, и ко зна, можда бисмо остали и неутрални. Наравно, да су Руси пукли, неби ни ми после потрајали.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jebes svabe nas su sve ustase pobile u drugom svetskom ratu,dok se tolerisalo i blagosiljalo od strane pickastog vatikana. 90 posto zrtava od strane kukavicke ustaske ruke! decje logore su bre imali,mamicu im jebem krvavu.eto to im je poreklo,preci su im masovno klali zene i decu. pizde kakve svet tokom istorije nije video

Share this post


Link to post
Share on other sites

То је тачно, ал швабе су то омогућиле. Мада су се и Немци згражавали, шта су ови радили. Чак је било случајева по 'НДХ' да су поједине немачке јединице штитиле Србе од усташког ножа.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da Rusi padom Moskve ne bi izgubili dosta toga

Sacekali bi sigurno Nemce bilo na Uralu ili Sibiru bilo u Srednjoj Aziji sa svezim trupama sa Dalekog Istoka sa kojima je i odbranjena Moskva plus da ne pominjem more regruta koje su mogli da zavrbuju u Kazahstanu,Turkmenistanu i slicnim a i Kina ne bi bila daleko pored Indije pod britanskom valscu

Seti se da su u Napoleonovo vreme francuske trupe usle u Moskvu,jeste delovalo kao dobar moralni udarac pa ipak Francuzi su na kraju pretrpeli neuspeh ;)

Naravno Rusi su zasluzni za slom nacisticke Nemacke vise nego iko-medjutim treba imati u vidu da od '42 godine Amerika znacajno pomaze Rusiju-ne toliko u ljudstvu koliko u ratnom materijalu i opremi te sirovinama i hrani,tone i tone toga je liferovano u SSSR a to nije toliko poznata cinjenica

Ima interesantna scena u "Stalingradu" kada nailaze oni tenkovi i kada se u krupnom planu vidi da Rusi ustvari voze americke tenkove sa sve belom zvezdom-ne verujem da je greska u filmu ;)

Takodje da nije bilo Amera pala bi i Velika Britanija-tone i tone ratnih materijala je preko famoznih konvoja liferovano iz Amerike u Englesku preko Atlantika,a negde pred pocetak rata Ameri su Britancima ustupili i 100 razaraca,zastarelih doduse ali se pokazalo da je taj potez dosao kao porucen u kriticnom momentu ;)

I eto za 9. maj u Rusiji jos uvek grandiozne parade u slavu pobede nad fasizmom i "velikim otadzbinskim ratom" kako ga zovu u kojoj uvek obavezno prisustvuju i ugledni strani celnici-to je nesto sto se ne zaboravlja i uvek ceni ;)

A kod nas brate cabar-pa se ljudi koji su pre svega pali za slobodu svog naroda pa onda sve ostalo,nepismeni seljaci iz Like i Bosne koji nisu znali ni sta je Tito i sta je komunizam i partija,proglasavaju izdajnicima,komunjarama i slicnome iako smo i mi dali vise nego veliki doprinos slamanju nacizma i na konto toga uzivali ugled u posleratnom svetu kakav nikada necemo vise imati ;)

Ali Srbi su ti cudna sorta-non stop opterecena naknadnom pamecu i revizionzimom u fazonu "posle bitke svi su generali" ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Уф, баш мислим да је Москва била кључна. Зашто? Из више разлога. Прво, за разлику од Наполеоновог времена, када је Москва била само град који је могао (да није била спаљена) да пружи уточиште од зиме, у Другом светском рату Москва је са Подмосковљем била жила куцавица руске индустрије, па наравно и ратне индустрије. Све те фабрике би било немогуће изместити ка Уралу на време, тј, или би биле уништене, или би пале Немцима у руке. Други битни разлог је што је Москва била комуникационо средиште, саобраћајни чвор СССР-а, са посебно значајном развијеном железничком мрежом. Ратни материјал, па и онај који је долазио савезничким конвојима, је једино преко Москве могао да се дистрибуира према потреби, или на север према Лењинграду, или на југ према Донбасу и Стаљинграду. Да су Немци заузели Москву у јесен '41, били би у далеко бољој позицији да у пролеће '42 дотуку Русе. Уосталом, то им је умало и овако пошло за руком. Наравно, добро је да је било супротно.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...