Jump to content

Drugi svetski rat na našim prostorima


Теша Тешановић

Recommended Posts

JEste bio govno, ali smo ga voleli! :)

Pazi da se nismo taslacili medjusono ishod bi bio mnogo bolji. Mozda cak da smo i ostali pod trojnim paktom, mozda bi se bolje pokazalo. Da nije bilo Staljina naravno! :)

Edited by Kraljev Barjaktar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sećam se kad sam bio klinac i pričam sa dedom: :)

- Deda, jel' stvarno partizani streljali svakog ko je uzeo od seljaka, pa makar bila i glavica luka?

- Hahaha... gde si to čuo? Uzimali sve što su stigli. Četnici... Partizani... ko kako prođe uzme sve što mu padne pod ruku... žito, brašno, stoku...

- Pa morali su da bi pobedili okupatora.

- Ko je pobedio okupatora?

- Pa partizani

- Ma jok

- Pa ko je onda?

- Došli Rusi.

:) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da smo bili mirni, sacuvali bi narod...ovako smo ginuli za druge...i najvise nas izginulo...i sad mi kao pobednici...neki su bili pametniji i mnogo bolje prosli...Ko misli drugacije, taj je slepac...jer su cinjenice neumoljive...izginulo nas je toliko...bespotrebno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izginulo nas je i u Prvom svetskom ratu, a u Drugom smo više ginuli u teroru kvislinških vlasti (tj. genocidu), nego u borbama.

 

Ti si jedan od najvecih glupana koji postoje, tako da tvoje misljenje niko normalan ne uzima za ozbiljno...osim teskih pacenika kao sto si i sam...

Da ista imas u toj glupavoj glavudzi, znao bi da su Srbi ginuli za ciljeve Britanije, i SSSr...da ne spominjem gradjanski rat...ali sa mulcima ne pricam...

Trebalo je da gledamo svoj interes, ne onteres Britanije, Nemacke i SSSR...

 

Britanije je preko komunista organizovala puc 27.marta, posle toga smo popusili za 10 dana, iako su nam vojska kao i cela drzava, bili u rasulu, debili su nas gurnuli u rat...znaju se posledice...

I kad smo okupirani, neke zemlje su bile mirne, sacuvale svoj narod...dok smo mi, po nalogu Britanije(Draza) i SSSR-a (Tito) dizali neke ustanke...i samo sebe zavili u crno...Drugi su cutali, pustili da se svetske sile medjusobno kolju...i drugi su sacuvali narod...vecinom...a nas izginulo ko zna koliko...

Da spomenem, kad smo bili okupirani, vladao je red, nije bilo streljanja...sve dok glupaci po nalogu stranih sila nisu poceli raditi to sto su radili...Naravno, ustase su jedva docekale kad smo mi pljunuli Nemackoj u lice, da im se oni uvuku pod kozu i da ubijaju Srbe...Madjari takodje...A mi smo imali najbolje moguce uslove paktom, bolje od bilo koje zemlje u okruzenju...

Imam vrlo zanimljivih tekstova...naravno, debili koji citaju samo jednu propagandu, njima mozes i crtati ali njihov mozak to ne moze i nece da shvati...

 

Naravno, ti isti debili kazu da smo 99.g. trebali ljubiti dupe NATO paktu , jer je to sila, bla bla...a kazu da smo 41.g dobro uradili sto smo pogazili pakt, iako Nemacka nije htela rat sa nama, samo prolaz za Grcku, bez ikakvog ucesca nasih trupa...

Znaci, 41.g smo trebali skociti na najvecu silu, iako se videlo iz aviona da su jaci 50 puta...mada oni nisu hteli rat sa nama...a 99.g. smo trebali predati Kosovo bez borbe i ljubiti dupe Americi i Nato paktu, iako su oni ocigledno protiv nas. Gde je tu logika?

Jasno je, debili samo ponavljaju ono sto jedna strana forsira po medijima...I takvi se uvek najvise prave pametni, mada nemaju nikakvog osnova za to...time lece svoje komplekse...

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pametan si ti neki cova Fenikse... retko ko je kod nas i dan-danas u stanju da prizna da su se Srbi EPOHALNO zajebali sto su pogazili pakt sa Nemcima. Mogli smo lepo pametno da igramo kao Italijani, ali ne, nama je u krvi da ginemo ko budale za neke iskrivljene i pogresno shvacene ideale.

 

Ajd sad flood "patriotskih" retorika na temu kako smo izdajnici... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pametan si ti neki cova Fenikse... retko ko je kod nas i dan-danas u stanju da prizna da su se Srbi EPOHALNO zajebali sto su pogazili pakt sa Nemcima.

 

Ma to zna svako normalan, kad pricas privatno sa nekim ozboljnijim ljudima, koji su cak u Demokratskoj stranci, rece ti da smo se zajebali, svako normalan vidi da je bolje da smo cutali i cuvali svoje dupe...umesto sto smo ginuli za druge...I niko me ne moze ubediti da je pametno ginuti za druge...naravno, niko ne voli da bude okupiran ali komunisti su to koristili da bi ostvarili svoje bolesne ciljeve...Isti ti komunisti su imali saradnju tridesetih godina sa ustasama, imali su zajednicki cilj, da se tadasnja kraljevina jugoslavija srusi...

Kad su seljaci jednom prilikom rekli da ustanci ne vode nicemu, da Nemci vrse odmazde i da je bolje da budemo mirni, Mose Pijade(inace Jevrejin) je rekao kako se ustancici moraju dizati po svaku cenu, i da ce ako nestane Srba, Srbija da se nastani Kinezima ako treba ali da se ustanci moraju dizati...

A sto se tice pakta, posle pregovora, dok jos nije potpisan, dobili smo i dodatne garancije i jos bolje uslove..

Debili kazu da se Hitleru nije moglo verovati, slazem se, u politici i zivotu nikome ne smes verovati, ali trebali smo cutati, za to vreme se spremati, jacati...pa ako pogaze rec, uvek mozes ratovati...Ovako, krenuti na 50 puta jacu silu, verovajuci Britaniji da ce nam pomoci, to je bila ludost...

Naravno, Englezi su i Poljake nahuskali, kao, pomoci ce im ako ih Nemacka napadne, videlo se kako su im pomogli, Nemci pregazili Poljake odmah..

Drazu Englezi prodali kao dzak krompira, sta reci...Neki su bili pametniji i upozoravali ga ali nije vredelo...i on je shvatio na kraju kako stvari stoje, pa je trebalo doci do ujedinjenja svoh patriotskih snaga ali je bilo kasno...

Najgore sto mi Srbi uvek idemo protiv sebe, prvaci smo, svetski prvaci u medjusobnim razmiricama...i to smo uvek skupo placali...

Da ne pricam o sremskom frontu, kada je Tito slao srpsku nejac na nemacke elitne jedinice, koje su se povlacile, ishod rata je vec bio poznat, ali Tito je slao srpsku nejac da gine, sve smisljeno...ko to ne vidi, taj je stvarno slepac...jebes ideologiju, treba narod sacuvati!

Od svih naroda bivse Jugoslavije, mi se najvise primili na komunizam, bratstvo i jedinstvo i ta sranja, eh...

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti si jedan od najvecih glupana koji postoje, tako da tvoje misljenje niko normalan ne uzima za ozbiljno...osim teskih pacenika kao sto si i sam...

Da ista imas u toj glupavoj glavudzi, znao bi da su Srbi ginuli za ciljeve Britanije, i SSSr...da ne spominjem gradjanski rat...ali sa mulcima ne pricam...

Trebalo je da gledamo svoj interes, ne onteres Britanije, Nemacke i SSSR...

 

Britanije je preko komunista organizovala puc 27.marta, posle toga smo popusili za 10 dana, iako su nam vojska kao i cela drzava, bili u rasulu, debili su nas gurnuli u rat...znaju se posledice...

I kad smo okupirani, neke zemlje su bile mirne, sacuvale svoj narod...dok smo mi, po nalogu Britanije(Draza) i SSSR-a (Tito) dizali neke ustanke...i samo sebe zavili u crno...Drugi su cutali, pustili da se svetske sile medjusobno kolju...i drugi su sacuvali narod...vecinom...a nas izginulo ko zna koliko...

Da spomenem, kad smo bili okupirani, vladao je red, nije bilo streljanja...sve dok glupaci po nalogu stranih sila nisu poceli raditi to sto su radili...Naravno, ustase su jedva docekale kad smo mi pljunuli Nemackoj u lice, da im se oni uvuku pod kozu i da ubijaju Srbe...Madjari takodje...A mi smo imali najbolje moguce uslove paktom, bolje od bilo koje zemlje u okruzenju...

Imam vrlo zanimljivih tekstova...naravno, debili koji citaju samo jednu propagandu, njima mozes i crtati ali njihov mozak to ne moze i nece da shvati...

 

Naravno, ti isti debili kazu da smo 99.g. trebali ljubiti dupe NATO paktu , jer je to sila, bla bla...a kazu da smo 41.g dobro uradili sto smo pogazili pakt, iako Nemacka nije htela rat sa nama, samo prolaz za Grcku, bez ikakvog ucesca nasih trupa...

Znaci, 41.g smo trebali skociti na najvecu silu, iako se videlo iz aviona da su jaci 50 puta...mada oni nisu hteli rat sa nama...a 99.g. smo trebali predati Kosovo bez borbe i ljubiti dupe Americi i Nato paktu, iako su oni ocigledno protiv nas. Gde je tu logika?

Jasno je, debili samo ponavljaju ono sto jedna strana forsira po medijima...I takvi se uvek najvise prave pametni, mada nemaju nikakvog osnova za to...time lece svoje komplekse...

 

Hajde mi objasni sledeću stvar: zašto bi se ''velike sile međusobno klale'', kad, upravo zbog toga što su velike sile, mogu da obezbede da drugi ratuju za njih? Da, mi smo, kao i velika većina država, mogli da ostanemo po strani, a da u ratu učestvuju samo nemačka, Britanija i SSSR. Kurac. Pa sam rat je počeo tako što je Hitler krenuo protiv manjih država, osakatio i podelio Čehoslovačku (možda ćeš reći da su Česi bili pametni što mu se nisu suprotstavili, već su mirno dozvolili da im rasturi državu), od Poljaka tražio Dancig (ali, po tebi ispada da su Poljaci ratovali za interese Britanije), pokorio mnoge druge države, s borbom ili bez borbe, čak i od svojih saveznika otimao teritorije (Rumuniju prepolovio, u korist Bugara i Mađara), a da ne pričam što je uspostavio NAKAZNI TOTALITARNI RASISTIČKI POREDAK u Evropi, protiv koga je OBAVEZA I ČAST boriti se, bez obzira da li je tvoja zemlja u ratu ili ne. Mnogo naših ljudi bilo je pred početak rata u Španiji sa ciljem borbe protiv fašizma, pa je normalno da će tu borbu da nastave i kad se prenese u njihovu zemlju.

I naravno da se ne može u potpunosti praviti paralela između '41. i '99. U oba slučaja ja podržavam otpor agresoru, s tom razlikom što smo se u Drugom svetskom ratu borili za slobodu, a 1999. smo, paralelno sa borbom za našu slobodu, uskraćivali slobodu drugima (Albancima), što nas u moralnom smislu ne čini boljim od NATO.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a 1999. smo, paralelno sa borbom za našu slobodu, uskraćivali slobodu drugima (Albancima), što nas u moralnom smislu ne čini boljim od NATO.

 

Kakva degenericna izjava, ne vredi komentarisati...

Sto se Poljske tice, te teritorije, koje su Nemci trazili, su i pripadale Nemackoj...kao sto bi Srbija, da ojaca, odmah trebala da trazi neke terotorije za sebe, od hrvatske...

Obaveza je magarce sacuvati narod, ti si pickica koja se nikad nigde ne bi borio vec samo sere...kad si tako opasan, zasto se ne boris recimo protiv obezbedjenja na metal koncetima? Svi znamo da su idioti, da napadaju ljude bez razloga, pa sto ne skocis na njih? Zasto tu ne pokazes da si za pravdu?Ja cu ti reci, zato sto si picka i ne smes...a vamo pricas da su Srbi trebali skakati na jaceg i ginuti...Jednostavno, pickica si , bio, jesi i bices...A pravis se pametan...i najsrecniji si kad se prica o tebi, jer nemas nista u svom jadnom i bednom zivotu...

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Komunisti, demonikrate i ostali srpski izrodi uvek pricaju lazi o mnogim stvarima, pa tako i o coveku koji je zrtvovao sebe za dobrobit Srbije, rec je o Milanu Nedicu...evo par njegovih govora kao predsednika srpske vlade u najtezim vremenima za nas narod...Ko ima mozga i misli svojom glavom, moci ce da poveze neke stvari...

 

 

 

 

 

Драга браћо и сестре

 

Говори вам брат армијски генерал Милан Недић, председник српске владе. Говорим вам из дубине српске душе и срца, честито и поштено, тако ми Бог помогао!

Данас српски народ преживљује најтеже дан откако се доселио у ове балканске земље.

Априла месеца ове године изгубили смо слободу и државу, а сада нам прети опсност да изубимо народ. Нашом лепом земљом чује се лелек, јаук и плач. Устао је брат на брата. Пале се жита, тешка замука радног света. Руше се јавна добра, убијају се сеоски домаћини по равној Мачви, Шумадији, Поморављу. Пролива се нештедимице српска крв. Питам вас: зар није било доста проливања српске крви? Зар није било доста мука и патњи, болова и суза, рушења и гзаришта, него су чак браћа ударила једно на друго. Хоће у грађански рат. Нешто што је најстрашније. Као да зла коб гура српски народ у амбис. Као да хоће да се испуне речи наших непријатеља: "Да ће друмови пожелети Срба..." Али у име ваш ја им узвикујем: да ће се преварити; догод тече јуначка крв у српским срцима, догод је чистог српског народног разума, неће то бити. Наћи ће српски народ свој прави пут.

Дошао сам на владу да спасавам народ, да се међусобно не истреби; да завлада ред и мир, рад и братство; да сачекамо завршетак рата здружени под српским барјаком. Само Слога Србина Спасава. Шта ми можемо сада да учинимо? Ништа. Само себи зло. Ми смо зрно песка у узбурканом светском мору. Данас се врше обрачуни највећих сила света. Ту ми нити можемо помоћи, нити одмоћи.

Немој да се мешамо у туђе ствари, јер ко се меша у туђе ствари обично извуче дебљи крај. Решио сам се да народ поведем правим народним путем да гледа своје интересе и да се сачува од истребљења. Образовао сам владу националног спаса. Она вам даје данас овакву изјаву:

 

 

ДЕКЛАРАЦИЈА

 

После пет месеци од једног несрећно започетог и још несрећније завршеног рата, у којем је нач народ изгуби ослободу и независност и све тековине своје столетне мучне борбе, Србија и српски народ добили су своју владу, која ће самостално, под надзором немачког војног заповедника у Србији, руководити пословима своје земље.

Влада долази на управу у тренутку кад у земљи понова прште пушке и вије се дим на згаришитма напих домова, а српске мајке и сестре завијају се у црно.

И овога пута су то они који служе туђинским интересима или су заведених туђинским агентима, који су узрок страдања српске земље, страдања које се - ако се одмах не прекрати - може претворити у потпуну пропаст.

Да властитом снагом српског народа спречи ту пропст, дошла је нова влада. Она је добила право да слободно организује живу народну снагу национлно и ради оружане одбране, и да је употреби за спас своје земље и свога народа. То је њен прави и најважнији задатак.

Ако у томе успе, а она у томе мора успети, она ће своме народу за зиму која предстоји обезбедити хлеб и огрев. У нашој земљи има и жита и угља и дрва. Победник у рату и окупатор наше земље није их уништио и не жели да их узме. Али их уништавају они који, служећи тушим интересима, позивају народ на буну, руше саобраћај, затварају руднике, спречавају рад у пољу, у шуми, и вароши и на селу. Под изговором да све што се ствара у наој земљи служи туђину, и да стога не треба радити већ рушити, они ће оставити наш народ без средстава за живот, и узалуд ће он чекати помоћ са стране, она ни откуда неће доћи, као што није дошла ни шестог априла.

Влада која је израз воље српског анрода за живот и концентрације његове националне снаге, неће допустити да рушилачки елементи, ма како се они звали, доведу земљу до анархије и пропасти. Она позива српски народ да јој у том епомогне, да из своје средине избаци оне који му сметају, да се свом снагом посвети раду за обнову своје земље.

Само предани рад може уклонити рушевине које је на свим опљима оставио несрећни рат за собом, и да поврати вредности. Наше национално богатство, земља и шума, руде и вода, мртав су капитал и нико их неће оживети до наш смишљен и истрајан рад.

Да врати земљу дисциплинованом националном раду, влада ће увести обавезну службу рада, под руковођењем посебног министарства рада, ова служба има у исто време да буде велика школа националне дисциплине и рада за заједницу.

Када поврати мир и обезбеди ред, влада ће се посветити даљем привредном и социјалном изграђиваљу Србије, и на тај начин спасти језгро српског народаза његово јединствено и слободно учешће у будућем мирном изграђивању нове Европе, заједничке домовине, која има да пружи сваком народу широке могућности за слободан развој његових снага на добро целине.

Српски је народ свестан да је судбински повезан за народе Европе и он је у овом рату умео да оцени витешко држање немачког војника. На његово пријатељство он ће одговорити својим пријатељством. Само то одговара витешком карактеру српског народа. И уколико пре он буде властитим снагама савладао рушилачке елементе у својој средини, утолико ће се пре мемачка војска посветити својим националним задацима.

Велики немачки Рајх, иако победник у рату, неће да буде непријатељ српског народа, он нам је данас повратио право на употребу народних знамења: грба и заставе; верујемо дубоко да ће сутра имати пуно разумевање за животне потребе српског народа.

Влада неће ни једног тренутка заборавити те потребе. У томе погледу, као и у погледу заробљеника, избеглца и у погледу унутрашње управе, влада је самим преузимањем своје дужности, обезбедила побољшање услова које ће постепено доћи до изражаја.

Она стога мора захвалити, у име своје и нашег народа, великом немачком рајху и његовим представницима у Србији, на великој политичкој увиђавности којом правилно оцењују дух и потребе српског народа.

Одајемо јавно признање и хвалу досадашњој управи комесара, који су се заложили несебично и патриотски, у најтежим часовима нашег народа после катастрофе од шестог априла, те ублажили преголеме невоље, јад и чемер обезглављеног српског народа. Стварање српске владе је видан напредак у постепеног враћању српског народа самом себи. Она је добила шира овлашћења. За њу и цео српски народ не значи само већа права, већ и дужности према самом себи. Да их до краја испунимо, то је наш свети задатак и наш спас.

То вам је браћо и сестре изјава српксе владе.

Од вас тражимо поверење, помоћ и времена за дела. Све ово само за срећу и опстанак нашег много намученог народа.

 

 

Београд, 2. септемрба 1941

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ПОСЛАНИЦА СРПСКОЈ ОМЛАДИНИ

 

 

Омладино наша, децо славних предака, синови отаџбине наше

 

Вама се данас обраћам, вама упућујем свој позив, јер сте баш ви, уместо да будете ослонац, обновиоци и изградиоци земље своје, учинили највише да још болније закрваве и овако тешке њене ране. Несрећна туђинска пропаганда помутила је ваш вид, и збуњене и обмануте, гурнула вас да, баш ви, будете оруђе пропасти народа свога.

Омладино српска, децо отаџбине наше.

Вратите се здравом разуму, српском разуму. Уставите се. Стојте. Не у провалију, не у бездан у који гурате себе и народ свој. Није српски народ то заслужио од вас. Ма како да су паклени туђински утицаји који су вам душу разорили, који су вам срце отровали, који су вам ум помутили, ипак сте ви синови народа српског, покривени старом славом српском. И у данашњем сумраку блиста она јаче него што је то светлост пожара, којим, гурнути туђином, ви палите своју сопствену кућу, којим, заблудели и избезумљени, желите да спалите свој сопствени народ.

Април је ове године означио југословенску срамоту, а не српску. Још је жив народ витезова, који су ту славу пренели широм Балкана. Али, запамти то, омладино наша, то није никад био народ паликућа, ни народ пљачкаша, нити разбојника ни подмуклих убица из заседе.

Кроз читавих тринаест столећа ореол витештва осветљавао је пут српског народа. Не да, не дозволи, омладино српска, да те са тога светог пута злокобни туђински гласови одвуку не само у пропаст, него и у нову срамоту.

Светао је, частан и јуначки био увек пут српског народа и такав мора остати. Ко са њега скрене, отпадник је и издајник српског народа. Не гледај ни лево нидесно, омладино српска, гледај само на велике своје претке.

Дошло је пресудно време. Време када се мора мислити својом главом, српском главом. Дошао је последњи час да вам се отворе српске очи, да кроз њих видите бистро и јасно и догађаје и људе, а пре свега интересе нашег народа.

 

 

Децо моја

 

Не трујте се пићем из отровног туђег брлога; напајајте се чистом водом са извора здраве српске народне свести. Ту ћете једино наћи најлепшу историју коју може један народ да доживи. Ту ћете, ако само погледате, ако само духом својим захвалите, наћи дела својих отаца, и задрхтаће вам срце пред тим откровњем од радости, поноса и страха.

Страха, јер ћете тек у том тренутку открити и разумети какав је кобан и страшан био пут на који су хтеле зле силе да вас баце, да униште вас и народ ваш. Тај пут, на који су они хтели да вас гурну, није пут части. То није пут јунаштва, јер јунаштва нема без витештва. На томе путу нема победе. То је пут који води само на згариште и гробље. Неславна згаришта и неславна гробља.

 

 

Омладино српска

 

Нека у твојим младим срцима закуца опет онај херојски, витешки откуцај, којим је куцало срце српског народа кроз векове. Нека у теби живи увек само душа наших праотаца и онда никад нећеш скренути са правог народног пута. Њиме пођи данас већ, омладино, последња веро наша.

Крваве ране Србије. Да ли вас оне боле, омладино српска? Њена сте ви деца, у њој сте први дах свој удахнули, прво вас је сунце ту огрејало и прву сте реч у њој прозборили. Зар има за вас нечег ближег, нечег приснијег, нечег дражег од отаџбине, свете земље у којој леже кости наших отаца? Она је ваша и у срећи и у несрећи. За њу су, једино за њу, а не за туђе обмане, милиони ваших предака као јунаци и витезови умрли. Будите свесни да носите име Србина, има велико, име тако славно и часно да вам данас, многим, не припада. То велико име, то је наше највеће благо у нашој данашњици срама и понижења. Оно је једина звезда водиља данас на нашем замраченом небу.

 

 

Децо моја, синови Србије

 

Ја дижем славну заставу српску, заставу за чије су часно и неупљано лепршање милиони дали драговољно животе своје. Хајте под ту заставу вере и надде, части и јунаштва, која ће одагнати од нас све патње и све поразе наш. Прихватите је и носите је, чувајте је и браните је.

 

 

Омладино српска

 

Ове моје речи су аманет мој и тестамент вама упућен. Кроз моју душу и моје срце говоре вам милиони из гробова који су славно, пожртвовано, пали на бојним пољима вас ради, вама да буде боље.

 

 

 

Последњи тренутак избија

 

Вратите се дому своме, огњишту очинскоме, вратите се отаџбини.

Вратите се мајци Србији. Дођите да заједно са мном узвикнете:

Све за Њу, ништа против Ње.

 

 

Београд, 10. септембра 1941

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako je Nedić hteo da sačuva narod, što je taj isti narod njegova policija maltretirala, ubijala i slala u logore? Kaže da ne treba da se mešamo u tuđe stvari, a dobrano je bio umešan - tj. otvoreno na strani Hitlerove nemačke. Svoje vojnike je slao i na istočni front, ne samo protiv partizana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ako je Nedić hteo da sačuva narod, što je taj isti narod njegova policija maltretirala, ubijala i slala u logore? Kaže da ne treba da se mešamo u tuđe stvari, a dobrano je bio umešan - tj. otvoreno na strani Hitlerove nemačke. Svoje vojnike je slao i na istočni front, ne samo protiv partizana.

 

naravno da su maltretirali komuniste i ostali sljam, koji je radio protiv srbije i srpskih interesa...isto tako je prihvatio i zbrinuo na hiljade iszbreglica, sto tito nije radio...da imas mozga, to bi shvatio...komunizam je najveca bolest i trebalo ga je istrebiti...Komunisti nisu uopste mislili na srpski narod, njima je bila bitna svetska komunisticka revolucija, briga ih je bilo za srpski narod...Komunizam ionako kaze da nacije nisu bitne, njima je bilo bitno da se u svetu uspostavi komunisticki poredak, po svaku cenu...Dosta o tome, ko razmislja svojom glavom, shvatice...

 

 

 

Браћо Срби и сестре Српкиње

 

 

Данас хоћу да вам кажем горку и тешку истину. Нека после нико од вас не рекне како није био обавштен благовремено о тешкој и трагичној ситуацији српског народа.

Србија се у овом тренутку налази на прагу грађанског рата. Приберите се и схватите сву величину опасности које нам прете. Њихове претешке последице сносиће и они који их желе и они који се против њих боре, и они који су криви и они који су прави...

Од кога нам долазе теопасности?

Од оних истих који су нам већ тешка зла нанели; од оних који су допринели да се у априлу наш народ распадне, а наша држава пропадне.

Од оних који су се ставили у службу туђину, верујући да ће данас, у данима нашег страдања, у држави без слободе, најлакше остварити циљеве које им комунизам проповеда.

После једног непотребног, изгубљеног војничког рата, ти заблудели синови нашег народа запели су из свих снага да гурну Србију у један нови, грађански рат, који би значио крајњу пропаст српског народа, његово заједничко самоубиство.

 

 

Браћо Срби,

 

Погледајте истини у очи, па ћете и сами видети како су разбојничке банде уложиле све напоре да до рата дође. Удружени са одбеглим робијашима, исход борбе био, исто онако као и онај мањи, прљави део чаршије и покварене интелигенције која од уха до уха шири шапатом лажне вести које треба да помажу рад на пропасти своје властите земље и свог рођеног народа.

Не штитимо ми њих, ту срамну мањину, већ желимо да спасемо ону часну већину, онај здрави сељачки српски народ широм наше земље, оне наше јуначке и честите домаћине на које данас насрћу одметници, пљачкају их, спаљују им домове и убијају их. Њих да спасемо напрежемо ми своје снаге и жртвујемо себе. Да спасемо њих и сачувамо здрави, поштени српски народ за слободну и независну Србију.

Зато изјављујемо: ми смо влада народнога спаса, ми смо изван и знад сваке политичке партије и групе, ми смо само браниоци Српства и српског племена.

 

 

Браћо Срби,

 

Поштено и отворено, ми смо вам изложили стање у коме се земља налази. Без скривања указали смо вам на све оне страхоте које нас чекају, ако се зло н епресече, ако се против одметништва у нашој средини не боримо.

Судбина ваша, ваше деце, ваше земље и вашег народа у вачим је рукама.

Анархија мора бити уништена. Устајте, остављајте све друге послове, организујте се и приступајте одредима која шаље Влада народног спаса, сатрите одметнике и разбојнике које желе да гурну цео народ у коначну пропаст.

Чујте наш позив, чујте наш крик за спас Српства. Чујте и похитајте јер су и часови скупи, у сутра ваш одзив може већ касно доћи.

Обраћамо се и вама, грешници, верујући да је и међу вама већина само заблудела. Дођите свести. Оставите шуму, пушку и бомбу. Вратите се породици и дому свом. Вратите се своме раду. Оставите велике и силне, нека се они међу собом објашњавају и споразумевају, не мешајте се у туђе рачуне.

Дајемо вам последњи рок. Сваки онај који се до 17. септембра врати своме дому, а који није учинио никакво дело злочина, биће поштеђен законске одговорности.

Оне који се и овом последњем зову не одазову, уништиће српски народ, свестан да, уништавајући њих, спасава себе.

Српски народе, упамти добро да ти је ово последњи час да осигураш себи спас и опстанак у овој много напаћеној и благословеној земљи.

 

 

Београд, 15. септембра 1941.

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da da kako da ne :)

U Banjici su samo logorovali komunisti-tamo je logorovao svako ko Nedicu nije bio po meri ;)

 

Bitno da ti verujes sve sto komunisti kazu, videlo se posle rata koliko su oni bili dobri za Srbiju...

naravno da je logorovao svako ko je radio za komunjare, vlada je uspostavljena, rekla je svoje ciljeve, ko je bio protiv, naravno da nije mogao ocekivati nista dobro, pa rat je rat, nije svadba...

To sto vi verujete komunjarama da je Nedic ubijao hiljade Srba, vas je problem...bolje mislite zasto je Tito na sremski font, kad je rat vec bio odlucen a Nemci se povlacili, slao nenaoruzanu srpsku nejac, mislite o tome pametnjakovici...na elitne nemacke jedinice, koje se povlece, vidi se ishod rata, ponavljam, Nemci se povlace- tito salje srpske decake da ginu...to su cinjenice, o kojima se ne pise toliko...a vi mislite zasto...

O bombardovanju nasih tzv. saveznika- kasnije...

 

Драга браћо, српски сељаци

 

Вама хоћу данас да говорим. Ваши преци су стварали ову државу. Они су ову земљу волели и гинули за њебу слободу. И данас не лежи снага и будућност Србије у искрвареној чаршији, већ у вама, српским сељацима.

Са свих страна добијам писма и поруке од мојих ратних другова, сељака, да им кажем шта треба да раде или ме зову у помоћ.

Један ми пише: "Шаљи твоју војску у помоћ, јер се више не може живети од разбојничких банди. Гори зулум трпимо од комуниста него што су наши стари подносили од Косова".

Други ме зове да му заштитим дом и село, јер ти тобожњи избавиоци национално-комунистички не само што убијају и пљачкају све што нађу већ и на образ насрћу.

Трећи вапије: "Аман спасавај. Ово нису Срби што овде убијају најбоље сеоске домаћине. Из целога света се покупила фукара да затре име Србиново. Ево код нас су три некаква политичка комесара који воде банде - један се звое Андреј Мазијанин, други Славко Бјондић, а трећи је Чивутин."

Ето, на те безбројне поруке, на вапај нашег несрећног народа који члудо пролива своју драгоцену крв, злочиначки заведен, одговорићу данас. Говорићу вам чисто народски, као што сам то радио 43 године свога јавног рада у народу. Јер ја сам од ваше горе лист.

Моје је село Орашац усред Шумадије, близу Опленца и Тополе, гнезда Карађорђевића.

Када ми је пре месец дана понуђено да образујем Владу народног спаса, да бих покушао да спречим безумље које би српски народ одвело у коначну пропаст, ја сам био свестан какав тешки терет примам на своја леђа. Имао сам да бирам да гледам како се наш народ узајамно истребљује у грађанском рату, и да га потом смрви казнена експедиција, или да заложим сав свој углед и поверење, којим ме је народ одликовао, и да учиним све што је у мојој моћи да га спасим од коначне пропасти.

Као Србину и српском официру, са којим су моји војници у ратовима делили и добро и зло, није ми било тешко да се одлучим за ово друго, и да се сав заложим у служби српскоме народу, а против разбојнијка, одметника, пљачкаша и паликућа.

Јер ја не дам да српски народ ишчезне из ове много напаћене српске земље.

И зато питам пре свега оне које је безумље захватило:

Зашто се борите? За чији рачун? Ви слушате сиренске гласове Лондона и Москве и некакве тобожње станице Шумадије, која је у ствари у Египту, и из које туђински плаченици, безбедни и сигурни за рачун својих госа злочиначки шаљу свој народ у смрт.

Знате ли ко вас и зашто одатле наговара да голоруки устанете против окупатора, који је био показао необичну широкогрудост према нама?

Мислите ли да можете нешто учинити? Ништа. Изгинућете лудо. Доћи ће једна за другом казнена експедиција. СЛистиће ваша села, попалиће шуме, поубијаће у тој борби целе ваше породице. Невини ће страдати исто као и безумници и злочинци. Однеће вам се сва храна. Са чим ћете дочекати зиму? И како ћете је дочекати?

Зар нисте могли са милион бајонета, са хиљадама топова да сачувате земљу, а сада мислите са неколико пушака да отерате окупатора, који је победио све војске Европе? Зар верујете да ће шака безумних пљачкаша и паликућа, и голорука раја коју они терају са собом, ма шта моћи да учини против многобројних дивизија које долазе са авионима, борним колима, топовима, бацачима пламена и бацачима мина? Да ли те је безумље потпуно залудело и ослепило, несрећни српски роде?

Ко вас тера обезружане у смрт, у пропаст?

Они што свакога дана врече на радију из Лондона, Москве, Каира и Јерусалима? Зашто врече по ваздан? Зато што ће им госа, ако заћуте, да измакне чанак, па нема хлеба. Морају. Да би безбедно у далеком свету живели, они продају крв свога властитог народа.

Где је била Енглеска у априлу? Што не дође вама у помоћ? Ниједан Енглез није хтео да погине за спасавање Југославије, исто онако као што није хтео да дође ни 1915. у помоћ Србији.

А где је била и та силна Совјетска Русија? Што нас она не помаже у априлу, но остадосмо сами самцати пред најјачом војском света, која нас прегази као олуја.

А сада? Ако вас ништа друго не би могло да убеди како очајно стоје и Совјетска Русија и Енглеска, то је овај злочиначки позив из Лондона и Москве да их обезоружани, покорени Срби спасавају. Енглези ниједног војника неће да жртвују да би олакшали Совјетској Русији, а траже да ви устајете на оружје, да би вас одмах окупатор слистио са земље, да у вашој ојађеној отаџбини не никне више ни трава, и да не буде више Србина.

Шта се њих тичу Срби и српске жене и деца и српска сиротиња. Шта је њих брига што ће се разорити српски градови и села. Шта се све то њих тиче, само нека се њихови интереси задовоље.

Већ сам вам једанпут поручио: немој да се мешате у обрачуне силних. Ку сте ви потегли? Ви само можете да изгубите данас, немате шта да добијете осим коначног истребљења Срба и Српства.

Српски народ има рђаву особину: наиван је, лаковеран. Може га лагати свако до миле воље. Зар вас не лажу већ шест месеци они из Лондона и они из Москве. Свакодневно лажу:

Те "спас ће доћи пре него што мислите", те Руси код Кладова, а Козаци у долини Тимока. Они нама читају неку историју из Карађорђевог устанка, док су у ствари Козаци истерани чак и из своје постојбине из Запорожја и Дона. Лажу бестидно, берамно и јуче и данасм и сутра и једнако. Лажу и ви им верујете до изнемоглости.

Њиховим лажима има да захвали своје страдање, аз своју пропаст сада већ умирена Мачва. Овај пребогати наш крај завео се за гласовима одрода и безумника, пошто је за позивима Лондона и Москве. Истакли су црвене барјаке по општинама, поставили црвене комесаре, поскидали крстове са цркава и замеили их црвеним звездама. Оно што сам свима предочавао десило се. Дошла је казнена експедиција немачка. Узалуд сада из Мачве зову за помоћ. Касно је.

Али шта се тиче оних из Лондона и Москве што је Мачва у црно завијена, што је у њој више згариште него домова, што су и криви и невини пропадали под неумитним ударцима.

Сав олош са Балкана и море страних агената води те на кланцу, српски народе, а ти као бесловесно стадо идеш за њима. Упитај се које је народности онај потпуковник Мисита, који је водио комунистичке банде око Крупња и Лознице? Припитај се за порекло оних Бјондића и Мозијанина којих има на стотине и који се сатански смеју твојој недогледаној глупости и наивности са којом те у смрт нагоне?

У последњој секунди последњег часа дођи к себи, заведени, заблудели српски роде, роде сељачки.

Чујте и полујте браћо и сестре, Срби сељаци.

Ево, ти и такви људи воде пропасти товј дом, твоју земљу, твоје село, твој народ. Знај: окупатор је довео војску, за коју су туи тврдили да је нема, и казниће те неумитно. Ти ћеш прво страдати, српски сељаче, а сви они бандити, свио они страни плаћеници, који су те у крв бацили, разбећи ће се.

И зато те у име Српства позивам: устај, брани своје огњиште од комунистичких пљачкаша, разбојника и одметника од Бога и од власти, од породице и друштва, од цркве и вере. Знај да је ово света борба за одбрану Србије и Српства. Са оружјем или без њега удри и уништавај црвене бандите где их стигнеш, јер ћеш само тако наћи спас. Ако и паднеш у тој борби, спашћеш свој дом, соашћеш своју децу, спашћеш српски народ.

Бог нека је с тобом, јер он чува Србију, и моји ореди, који ти хитају у помоћ.

Сврстај се у њихове редове, ради твога спаса и спаса твоје деце, мили мој српски сељачки народе.

Ето, браћо, и то вам је мој одговор на ваша писма и ваша питања и то вам је мој народни поздрав.

 

 

Београд, 12. октобра 1941.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitno da ti verujes sve sto komunisti kazu, videlo se posle rata koliko su oni bili dobri za Srbiju...

 

Pa za Titu mogu pricati sta hoce ali je on bio jedan prilicno ostrouman covek

 

Ne znam da li vam je poznato koliko je on para posle rata izmuzao od zapada-i to od kredita po smesno povoljnim uslovima sa kojima je zemlja i obnovljena ;)

Ti isti crvendaci koje pominjes su izgradili/obnovili strukturu ove zemlje koja se i danas koristi-putevi,fabrike i sl

 

A tek da ne pominjem politiku nesvrstanih sto zapravo predstavlja krocenje Jugoslavije u svetsku politiku kakvu tesko da ce ikada imati

Zapravo stvar je bila u tome sto je mladoj jugoslovenskoj industriji trebalo pogodno trziste za svoju bofl robu-i gde ces boljih kandidata od africkih zemalja i slicne klijentele ;)

Titu je ustvari bolela kita za njih(bratstvo jedinstvo koliko kurac i palac)nego je ustvari trazio traziste za jugoslovensku robu-moram priznati da mu je ideja bila maherska

 

E sada ni Tito kao i svaki drugi covek nije bio svemoguc-najveca mana njegove politike je sto je bila otprilike kratkorocna-tj nije se toliko gledalo u dalju buducnost koliko da se izvuce maksimalna korist iz sadasnjih prilika

 

E da se razumemo-nisam ja komunista nego pokusavam da sagledam neke stvari

A ako cemo pravo nesreca za srpski narod pocinje sa pocetkom prvog svetskog sa Pasicem i Krfskom deklaracijom sa kojom je trebalo da se uspostavi gospodstvo Srbije na celom Balkanu pod zezlom Karadjordjevica i krinkom "bratske" Jugoslavije

Istina Pasic to nije planirao ali nije covek na vreme skapirao ko je na prestolu-veoma zajebane figure Karadjordjevica koje su vrebali prvu priliku da bi zavladali autokratski

Pa ujedinjenje u Jugoslaviju je objavio Aleksandar a ne narodna skupstina koje se neckala i zahtevala da se stvar jos pretrese,a narodi sa Balkana su oberucke prihvatili ideju ne znajuci u sta se upustaju,tek kasnije su shvatili...

I nije ima bilo dovoljno da u buducu drzavu uvedu samo teritorije koje su bile pretezno etnicki srpske kako se prvobitno planiralo(Bosna i Crna Gora)on ne-vec ajmo brale i Hrvatsku i Sloveniju,a moze i Makedonija-samo da im ne bude premalo

Da se ja pitam velikosrpska ideja nikad nije bila bliza sa kraljevinom SHS i kasnije Kraljevinom Jugoslavijom-vladajuca dinastija je bila srpska,oslobodilacka vojska u ogromnom broju srpska,a maltene svim vaznijim polozajima Srbi-pa smo videli kako se to lepo zavrsilo kada su pre svega Hrvati a i Slovenci krenuli da se bune protiv srpske hegmonije u fazonu "alo bre,sta to radite" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sada ni Tito kao i svaki drugi covek nije bio svemoguc-najveca mana njegove politike je sto je bila otprilike kratkorocna-tj nije se toliko gledalo u dalju buducnost koliko da se izvuce maksimalna korist iz sadasnjih prilika

 

Samo cigani razmisljaju od danas do sutra, to sto je Tito uradio za Srbe, videlo se par desetina godina kasnije...ali slepci ne vide dalje od svog nosa...kao sto bi danas dupe i majku dali za neki kredit...sta ce biti posle, to nikog ne zanima...

A sve te kredite sto je kao povoljno dobio, sve to mi sada placamo...ko to ne vidi, taj je bas slepcina...

 

ПОСЛАНИЦА ОНИМ У ШУМАМА

 

 

Оним у шумама...

 

 

Вас све, који остависте своје српске домове, вас, све, које избезуми туђинска пропаганда, вас све, који толико зла причинисте своме рођеном народу, вас све, који не видите или нећете да видите да сте били и остали само жртве Лондона и Москве, питам:

Зашто се борите? Зашто проливате своју драгоцену, српску крв? Зар није било доста жртава и крви, страдања и суза? Зашто завијате у црно и ваше и друге српске мајке, жене и сестре? Зашто недужну децу остављате сирочићима? Зашто? Због кога?

Бесциљно је то што радите.

Ја знам шта вас боли, ја знам шта ви хоћете да изборите, узалуд. Немате ви за то снаге, ни средстава. Слобода је оно што је најдраже вама и српском народу. Ми смо је изгубили. На тај начин којим ви хоћете да је повратите, не можете. Њу треба повратити данас не снагом, не рушењем, него стварањем, ми смо с луде главе изгубили царство. Сад хоћете с луде главе да изгубимо народ.

Ви вашом безумном акцијом само изазивате одмазду окупатора. За једну главу немачких узима сто српских. Је ли то хоћете ви? Желите ли ви истребљење српског народа? Кажите шта ви хоћете? Ко страда? Ви бежите у шуму, а остављате незаштићене своје миле и драге, родитеље и породице, село и град. Хоћете ли њих да доведете у опасност?

Знате ли колиок ће рат трајати? Може ли српски народ то да издржи? За првом одмаздом доћи ће друга, па трећа па редом. Србаља биће све мање. И онда, када буде требало да се чује глас српског народа, онда ће он бити немоћан. Њега ће околни суседи надјачати, као што су га и надмудрили.

Шта сте постигли досадашњом својом акцијом? Само зло. Само уништавање. Само безбројне угашене српске животе. Само тешку проливену крв. Српску крв.

Богату Мачву, Поцерину, Краљево, Чачак, Горњи Милановац, Рудник, итд. претворили сте у разна попришта. Пребројте жртве, које су од вас национал-комуниста, како се ви називате, пале код Крушевца, Крагујевца и Краљева. Па зар ћете тако даље? Зар ћете још да нстављате јалову борбу која уништава српски народ?

Знате ли колико је само сирочића остало без родитеља? Шта ћемо са њима? Они су без заштитника. Домови су њихови изгорели, огњиште се угасило.

Хоћете ли овако даље?

Је ли то безумље? Је ли то опште лудило? Или вам је Стаљин толико драг га за њега хоћете цео српски народ да жртвујете?

Доста је било крви и жртава. Доста је било страдања српског народа. Доста његовог уништавања. Оставите оружје. Долази зима, а ви сте голи. Шума је зими рђава мајка. Вратите се селу, деци својој, родитељима својим. Зар не видите да је српски народ већ и сувише проређен?

Знате ли шта је данас нама неопходно потребно?

Мир, само мир, потпуни мир да видамо преголеме јаде наше и предубоке ране наше.

Не завијајте даље у црно наш несрећни народ. Нека бар у овом последњем тренутку ваше срце закуца једном и за њега. Доста су вам ум и срце били окамењени, омађијани пакленом дреком лондонских и московских опсенитеља.

Склоните ту црвену копрену с ваших очију. Погледајте око себе. Чујте. Не оглушујте се о глас српског разума, о глас српског срца.

Ја вас позивам: положите оружје. Влада ће учинити све да се грешке и грехови ваши опросте, да се ране ваше, лудом главом добијене излече, да се ви прихватите и збринете до суђеног дана. А суђени дан доћи ће по неумитном току историје. Ви сте баш до сада све чинили да српски народ постане немоћан, онда када треба да каже мушку реч и када треба да обезбеди своју будућност.

На вас ће пасти одговорност што сте били мали у великим тренуцима, што сте били слепи код очију, те нисте видели јасно и бистро догађаје, као орао је српски народ увек гледао у догађаје. Ви сте имали хоризонт кртиве. Ваше су уши биле затворене за узалуд вам дате слатке крике српства.

Само српском народу ви сте дужни да служите и никоме више. Не поводите се за излапелим мозговима и којекаквих лордова, саможиваца, без душе и срца, без икаквог осећања за опстанак нашег народа.

Опет вам кажем:

Мислите само својом српском главом и српским мозгом. Ово вам говори ваш стари ратни друг, ваш командант у првом и у овом светском рату. Хајдете к њему. Он је ваш друг и пријатељ, и заштитник и командант, а више од свега и душом и срцем Србин.

 

 

Београд, 2. новембра 1941.

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...