Jump to content

Snimanje albuma: šta, gde i koliko?


METAL Man

Recommended Posts

I veruj mi ta varijanta sa linkovima u vecini "ozbiljnih" izdavaca nece proci, vec ce ti reci da posaljes regularan CD poshtom!

 

 

Slazem se,varijanta sa linkovima za streaming/mp3 nikako ne pije vodu.Vecina izdavaca takve mailove uopste ne cita,tretira ih jednostavno kao junk mail.Druga stvar je kada posaljes paket sa CD-om i kada uz to ukljucis jos neke dodatne stvari tipa textove,video snimak itd. Tada ce te shvatiti ozbiljno i gotovo 99% da ce otvoriti tvoj paket i preslusati tvoju muziku.Ostalo je sve pitanje srece,vasih muzickih kvaliteta itd.

 

 

Bata Starshooter-e, znam šta tebe frustrira, ali nema to veze sa Andy Sneapom, naročito sa obzirom da on ne radi NuMetal (: Ne ljuti se ali ceo problem je što ti ne znaš sam dobar deo tehničkog procesa. Ne može te tonac ujebati ako ti znaš bar delimično šta bi trebalo. Tj, ako tebi fali informacija kako dobiti kvalitetno ono što želiš, i sedneš sa toncem i on čuje da u tome kako si ti namestio farbu na pojačalu nešto JESTE problem, on će taj problem pokušat ida zaleči (to mu je i posao) Pošto on ima svoj ukus, on će taj problem lečiti na svoj način, i ta farba neće postati ono što bi ti želeo, nego ono što bi on želeo, i to je neminovno. Stvar je u komunikaciji i u tome koliko ste vi autoritativni u samoj izvedbi. Naravno možda nekad postoji mogućnost da naletiš na nekog ko je bandoglav, ali u tome je i umeće, istrajati u onome što želiš i biti dosadan ali ne i neprijatan i na kraju dobiti bar 90% onoga što si želeo. Kažem ti sve ovo, jer sam video da ljudi na primer dođu u studio, snimaju bubanj, i pri tome im ceo set zvuči u startu pogrešno. Onda se to snimi, i ti sad imaš doboš koji zvuči tačkasto. U miksu ti od tog doboša možeš da dobiješ samo varijaciju od onoga što on jeste, osim ako ne trigeruješ. Onda tonac uradi najbolje što može, i farba doboš u skladu sa time kakav je on. Bend hoće debeo i masivan doboš, i svađa se sa toncem da doda baseve i zamuti doboš, a ovaj im objašnjava da je to nemoguće jer je karakter doboša drugačiji. Cela stvar se završava time da je bend na kraju ubeđen kako je jebana stranka koju ne razumeju, jer se ista stvar ponovila i sa gitarama i sa svim ostalim. Ono što sam jako često viđao je ta vrsta razmimoilaženja, i to nije jedini slučaj, imaš ti koliko hoćeš situacija gde ti uđe pop pevač koji nema nikakvu masu u glasu, pevanje za pesmu je u nižoj lagi, i onda kaže snimatelju "voleo bih da mi namestiš onako, kao Chris Rea".

 

Da se nadovezem na ovo...Pisao sam vec o ovome ali eto ajde opet da naglasim vaznost toga koliko je bitno sviracko iskustvo ljudi iz benda kada ulaze u studio.Treba tacno znati sta hoces i kakav zvuk instrumenata hoces.Ovo je za mene zlatno pravilo o kome treba razmisljati kako prilikom okupljanja benda a tako i u toku samog kreativnog procesa ili ti pravljenja pesama.Bend mora uvek da radi na svom zvuku i da jednostavno zna zasto ima takvu i takvu boju gitara,vokala itd.

Posao sound engineerea je da usnimi verno bend kako on zapravo zvuci uzivo koliko god je to moguce vernije i bolje.Da zabelezi vasu energiju,i da ta gitara i vokal recimo zvuce kao i na bini dok svirate.Ali pre toga kao sto rekoh morate da znate sta hocete i da razvijete neku svoj prepoznatljivu boju zvuka.

U tom slucaju bend treba da bude istajan u svojoj nameri da usnimi sve kako on misli da treba dok producent i ostali mogu da sugerisu eventualno u nekim stvarima.Neki bendovi s vremenom tako sami sebi postaju snimatelji i producenti,prave svoje studije i ostalo ali za to treba dosta svirackog najpre iskustva a onda i iskustva u studiju...Vecina ljudi nije svesna ovih stvari ili ih jednostavno neinteresuju i onda kada ti takvi likovi dodju u studio samo ti mrak padne na oci i vecinu stvari odradis prema svom nahodjenju jer taj neko u stvari nema pojma sta hoce....

 

 

Jedno pitanje:Koji bi studio po vama mogao najbolje (ili najbezbolnije) uraditi produkciju da zvuči nešto slično ranom Theatre of Tragedy, recimo... ili Estatic Fear.

 

Evo ovo je dobar primer da se nadovezem na ono o cemu sam pricao.....Pitanje: Jel imate svoj prepoznatljiv zvuk i znate zasto radite to sto radite i zasto svirate na tim i tim instrumentima? Pitanje mozda deluje malo glupo za nekoga ali te stvari su od krucijalnog znacaja.Najveca greska je kada bendovi dodju u studio i hoce da zvuce kao lupam Metallica,tacnije zele da ih producent ucini da zvuce tako....To je nemoguce.Moras sam sebe najpre da nacinis da zvucis tako a posao onog drugog je da to verno prenese na plocu/cd.Bio sam svedok dosta ljudi i bendova koji ne znaju sebi da nameste zvuk tokom snimanja a i na bini za vreme svirke.Ne znaju sta hoce.Svaki put im instrument zvuci drugacije i nekako neprikladno.Bend svira punk a namesti sebi neki talme nabudzen zvuk gitare a za sledeci cert praskav i tanak kao da sviraju neki jazz.Zato je,opet ponavljam,bitno raditi na svom zvuku,po moguctsvu posedovati uz to svoju opremu i bog da te vidi...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovo je dobar primer da se nadovezem na ono o cemu sam pricao.....Pitanje: Jel imate svoj prepoznatljiv zvuk i znate zasto radite to sto radite i zasto svirate na tim i tim instrumentima?

Danas svi pričaju kako imaju prepoznatljiv zvuk i izbegao bih odgovor na to pitanje.

U svakom slučaju, zadovoljan sam zvukom koje smo imali na svirkama (mada uvek može mnogo bolje), ali nam produkcija nikako ne ide od ruke. Imamo isproduciranu jednu pesmu i to ništa ne valja.

Doduše, sad nam fale i neki članovi, pa moram oko toga prvo da se cimam, a pitanje sam postavio čisto preliminarno.

Pitaću konkretnije kad dođe vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A heavy metal je duboka muzika, sa porukom? Od Manowara pa do nekih infaltinijih tekstova Priest-a, od raznih ekstremnih bendova koji naprave svaki drugi tekst tako da je gomila nabacanih reči o ratu, smrti ili sveukupnoj propasti gde sama tema validira bezvezan tekst, do tekstova o ribama i žurkama, šta je to tako intelektualno u metalu, generalno? U stvari obrnuto od ovoga što si rekao, NuMetal (koji u stvari nije jedan muzički žanr jer ne vidim međusobnu vezu između gomile bendova koje tako označavaju, i to obično oni koji ih ne slušaju) se svojom tekstualnom tematikom direktno naslanjao na Grunge ideologiju, koja je opet sama po sebi bila reakcija na 80-e i između ostalog bila povratak malo ozbiljnijem songwriting-u u tvrđoj muzici. Da se razumemo, kad su lupam Korn počeli da rade to što su radili, bili su ekstremno progresivni ( u pravom smislu te reči) i kad bi J. napisao tekst o tome kako mu je loše i nije mu ni do čega, to je bilo jako dobro. To što sad Zilion bendova uključujući i Korn same, piše tekstove koji su prazna forma, i što se cela ta scena pretvara u sopstvenu karikaturu, to je normalno, to se desilo i metalu 80-ih. 95% takve muzike je danas smeće, ali je 95% svega smeće u svakom slučaju, i žanr tu nema veze.

Ja sam se tu malo i salio, ali sam rekao i u zbilji.

Po meni, taj problem copy&paste produkcije je najvise (bio) izrazen u nu metalu (danas je to u thrash-u i death-u). Mene "nervira" kad vidim drugde, a i na ovom forumu kako se ljudi gadjaju terminima "dobra produkcija"/"losa produkcija" itd. (primer: Immortal ima "losu" produkciju, a Borgiri "dobru", tj. u prenesenom znacenju ovima potonjima je kristalno cista produkcija i to automatski znaci da je "dobro", nevezano za kontekst same muzike i to samo zato sto odredjeni ljudi imaju presete u glavi sta je dobro, a sta lose). E, pa ti preseti i to razmisljanje su najveci problem. Isprazna je i gomila "metala", naravno, ali moje je licno misljenje da je to u nu-u najizrazenije(tj. bilo je, jer danas prakticno taj pravac ne postoji).

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ d4rk3lf - sto se Theatre of Tragedy zvuka tice, to nije neka velika teskoca namestiti..

 

zavisi i koji period te vise zanima, da li Velvet Darkness ili Aegis ili kasnije.

 

Aegis je malo komplikovaniji jer produkcija dosta naginje ka popu i mnogo se vise radilo na vokalima i bitu, a manje na gitarama i zivom bubnju (prva dva albuma).

 

kasniji albumi su im imali neki elektro prizvuk, pa je po meni celokupan kvalitet svega nekako pao.. a Aegis mi je njihova ploca koja najbolje zvuci , tj. najbolje je "spakovana".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se tu malo i salio, ali sam rekao i u zbilji.

Po meni, taj problem copy&paste produkcije je najvise (bio) izrazen u nu metalu (danas je to u thrash-u i death-u). Mene "nervira" kad vidim drugde, a i na ovom forumu kako se ljudi gadjaju terminima "dobra produkcija"/"losa produkcija" itd. (primer: Immortal ima "losu" produkciju, a Borgiri "dobru", tj. u prenesenom znacenju ovima potonjima je kristalno cista produkcija i to automatski znaci da je "dobro", nevezano za kontekst same muzike i to samo zato sto odredjeni ljudi imaju presete u glavi sta je dobro, a sta lose). E, pa ti preseti i to razmisljanje su najveci problem. Isprazna je i gomila "metala", naravno, ali moje je licno misljenje da je to u nu-u najizrazenije(tj. bilo je, jer danas prakticno taj pravac ne postoji).

sefe, zna se sta je dobra produkcija. produkcija je izraz, to sam sto puta ponovio, nacin da producent sam da svoje vidjenje muzke koju radi.

 

drugo, sons of northern darkness je odlicno snimljen album, ako vec priocamo o immortalu, ali posto likovi koji nose siljke mesto rucnih casovnika, misle da nije troo ako se sve cuje kako treba i muzika zapravo ima neki groove, resenje se da potraziti kod specijalizovanih lekara.

 

ja ti kazem, to nije preset, zna se sta znaci dobar snimak i dobar zvuk. a uz duzno postovanje, razmisljanje tipa :ovo je thrash, ovo mora malo d aprlja u snimku" je rezervisano za pocetak devedesetih. e sad, ko se tu zaglavio u glavi, jbg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze generalni,

 

- Cuje "kako treba"? To sto ti imas preset u glavi da mora sve da se cuje "jasno" je pogresno imo. (da li si se ikad zapitao npr. da mozda gitara i nije zamisljena da zvuci kao gitara u odredjenom projektu, ako me kapiras? Mozda neko hoce da napravi zid zvuka i sl.-, itd.) Zna se sta je dobra produkcija, da. Ona koja odgovara kompoziciji. Druga je stvar ako je bend u startu bezidejan, i kad zapravo samo presvirava svoje idole, i nema ideju kako da zvuci. Naravno i da je onda bespredmetno pricati, kad je prazno vec od starta (sto ih naravno cini lakom metom jer ljudi vide kako oni hoce da zvuce, ali ne zvuce zbog manjka tehnickih mogucnosti; onda bi se i moglo reci da imaju "losu" produkciju).

 

- Cemu ta ogranicenost? Na prethodnoj strani vidim prozivao si 'shutera kako je ogranicen, a iz tvog zadnjeg posta se vidi zapravo suprotno. Niko ne kaze da nije tr00 kad se "sve cuje", stvar je da li to odgovara odredjenoj pesmi na pravi nacin.

Hoces da mi kazes da npr. Ordo ad chao od Mayhem-a treba da ima zvuk novih Borgira, da Back in black treba da ima modern Rock produkciju? Da Scream Bloody Gore treba da ima zvuk Symbolic-a,...? (dajem primere, nemoj bukvalno da me shvatas) Cemu ta potreba da se sve pegla po default-u, ja to ne kapiram...treba ga peglati kad treba da se pegla, ne svaki put...Pesma diriguje produkcijom, ne obrnuto.

 

- Produkcija nije nista drugo do sastavni deo svega, nikako odvojena stvar.

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ko je koji kurac rekao da je odvojena?

 

ali ovde se vracamo na originalnu pricu, neke stvari moraju tako. jer moraju tako i nikako drugacije.

 

ok, prosli smo osamdesete, prosli smo i devedesete, i to ne samo u smislu ideje, nego i u smislu produkcije.

 

i zasto da ponavljamo iste stvari u 2009.? kada smislite dobar odgovor na to pitanje, javite mi da sam ogranicen lik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ne kapiram cemu to vezivanje za dekade... ja ne kazem da treba sve da zvuci kao 80te, niko ne spominje to, ali npr. ne moze Autopsy, koji zvuce ljigavo, pevaju o ljigavstini i sl. da imaju cistu jasnu produkciju tipa zadnji Behemoth, produkcija mora da iznese tu ljigavstinu na pravi nacin. Primer dajem. Mnogo se vezujes za godine i tehnologiju... Ako danas imas tehnicke mogucnosti za super cist snimak, to ne znaci da moras da je tako koristis (tj. za sve pare), o tome ti pricam. Ako na primer danas imas svu potrebnu tehnologiju da ne izlazis iz kuce, to naravno ne znaci da treba tako i da radis.;)

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

DAKLE:

 

1.) Koji su dobri studiji za snimanje kod nas?

Znaci ne Demo, ne pesma =300eur vec normalni studiji.

 

Imate studio na Visoj Elektrotehnickoj skoli gde strucnjaci (ne studenti) mogu za korektne pare sasvim dobro da vam snime album (ne znam cenu mogu da se raspitam). Do sada da ja znam tamo su radjeni albumi Lira Vege, Jarbola (budjanje proleca), a znam da je i Kojot dolazio da snima kao i Sabljar za novi album Dza ili Bu.

 

2.) Kako raditi cover albuma?

Sam ili dati strucnjaku? Ko to radi, koliko para?

 

Najbolje je ako bend sam ima ideju kako to otprilike treba da izgleda pa da uganja nekog drugara dizajnera.

Ako bend zeli da mu neko osmisli vizuelni identitet onda neka se obrati strucnjaku i da para koliko treba.

No, to je samo moje misljenje.

 

3.) Snimanje spotova.

Ko to radi, koliko para?

 

Evo ja radim povoljno spotove u kooperaciji sa kolegom sa kamere (ja sam montazer III godina) :) i pra puta sam ostavljala oglase na yumetalu ali me niko nece :)

 

Mozete otici na FDU i naci ekipu (reditelj opciono, montazer, kamerman aka direktor fotografije, glumci...) koja ce da vam to uraditi veoma kvalitetno i originalno za solidno nisku cenu (150-400 evra zavisi koliki su vam apetiti), a ako se bash zavolite mozda dobijete to za par gajbi piva :):).

 

Ionako imamo gomilu vezbi koje bi mogle da se uklope u tu svrhu tako da ne bi morali da iznajmljujemo opremu vec bi je dobili na koriscenje sa faxa.

Evo recimo jedan spot radjen na taj nacin koje su radile moje kolege

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

VETS studio je tipa 13€/sat, tako mi je rekao Mirko (asistent na vezbama) prosle godine, ne znam da li jos vazi...

 

edit povodom Baalovog posta: ma i oni sami kazu da soba nije nista spec, tipa to je samo ucionica preuredjena za tu namenu; i da ih citiram: "bilo je dosta kompromisa prilikom izrade"...

Edited by H.J

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, mislim da je i dalje ta tarifa tamo. Pričao mi je ortak da dođe bend koji je nenavežban i puknu ne znam koliko para i ne snime ništa, znači opet se vraća na ono da bend mora da bude skroz navežban i da zna šta tačno hoće sa svojim pesmama da uradi. Može Buddha više o tom studiju da kaže, nisam bio u bendu kada se snimao Aux. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ono, prostorija je nista posebno, neakusticna potpuno. jos onaj prozor...

 

plus sto su instalacije uzas. u visoj elektrotehnickoj skoli jbt! ono, snimamo bas gitaru za baladu, sve tiho i pipavo, a zuji pojacalo zbog instalacija. horor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam tamo radio par snimaka, drugarima, kao projekat za skolu...... I moja je prepruka, da se uvucete u tako neku pricu ako mozete. Jer glavna je poneta da mozete da dobijete najbolje mikrofone za male pare. A posle da to nosite dalje, na celokupnu prodkuciju, i mastering. Jer nece vam nesto oni tamo uraditi snimak. Nisu to profesionalci i strucnjaci. Osim ako izricito odete do vetsa, i trazite Dragan Novkovica, i da se dogovorite da vam on uradi snimak. E onda ce biti vrlo dobar. Ali uvek bili, i bice- Koliko para, toliko i muzike....... ;)

Edited by Tyler Durden

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozete otici na FDU i naci ekipu (reditelj opciono, montazer, kamerman aka direktor fotografije, glumci...) koja ce da vam to uraditi veoma kvalitetno i originalno za solidno nisku cenu (150-400 evra zavisi koliki su vam apetiti), a ako se bash zavolite mozda dobijete to za par gajbi piva :):).

 

hehe do jaja, bas sam se nasmejao. :D

 

Dosta je skupo tu kod nas na VETS, a i 5 god sam studirao tu, jos sad treba i da snimam... pa previse je majku mu. :) :)

 

Sto se tice omota i spota tu se slazem, ako se zeli neka jeftinija varijanta ode se kod nekog studenta dizajn/montaza ili sta vec i onda se sa njima to dogovori.

Umeju oni lepo da rade a jeftiniji su nego neki "izvikani matorci" sa po 20god staza koji traze i po 4xputa vise za svoj rad, a nisu bas toliko bolji.

 

Ja sam bar izabrao takvu opciju za cover, pa ono.. kad bude gotovo okacicu ovde da vidite krajnji rezultat. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

LM, ne slazem se sa vecinom onoga sto je Dutja rekao na prethodnih par strana... ajde redom!

 

All in one, moze biti mnogo korisno!!! Pre svega saberesh treoshkove na jedno mesto pa ti je unapred jasno koliko treba da se skupi!

Nemam utisak da se nešto specijalno ne slažemo u svemu, a i neke stvari koje sam rekao si skontao drugačije, ali ok ajmo redom:

Ovo prvo, ne znam zašto ti je to dobro? Misliš, teško je dogovoriti odvojeno studio, štampariju, dizajnera i onda izvaditi digitron i sabrati nekoliko cifara? Šta je tačno tu lakše?

 

Drugo, ne smarash se sam (sto dodatno ume da zasere stvar - prica sa vodoinstalaterom u principu stoji) a i ne smarash se sa trazenjem reshenja za svaku pojedinachnu stvar!
Ovo je meni jako loša logika i mislim da nije prvenstveno za tebe dobro da tako razmišljaš. Nije ideja "ne smarati se" nego smarati se što više i što intenzivnije. Neko moje iskustvo je da (naročito u jugi) ako nešto može da pođe po zlu, verovatno će se to i dogoditi. Jedini način biti siguran da će sve ispasti kako treba u procesu proizvodnje nekog albuma je znati neki minimum o svakom segmentu, znači razumeti se malo u sve, od snimanja do štampe, i biti lično uključen u svaku fazu. Ako to ne radiš (a nisi na zapadu tj severu, sa ugovorom sa ozbiljnom kućom i ozbiljne ekipe ti sve rade) velika verovatnoća je da ćeš dobiti nešto što nisi želeo, u zvuku ili slici ili nešto treće. Znači biti control freak na našem podneblju nije poremećaj nego nužnost. Kao drugo ja ŽELIM da se smaram za svaku od tih stvari jer je vidim kao deo kreativnog procesa, da me ne interesuje da utičem na sve od produkcije do dizajna, ne bih se uopšte bavio muzikom.

 

E sada... 200 komada! mislim da ti momci koji su smislili da to bude bas 200 komada nimalo nisu blesavi! Dutjo brate, i sam si pre izvesnog vremena (citaj, dosta godina) ovde as otvorio temu Press kit... I veruj mi ta varijanta sa linkovima u vecini "ozbiljnih" izdavaca nece proci, vec ce ti reci da posaljes regularan CD poshtom! Isto vazi i za magazine i to...
Nisi mi pročitao rečenicu valjano. Nigde nisam (ti nađi ako jesam, pa reci) rekao da treba izdavačkim kućama da se šalju mailovi sa linkovima a ne disk. Rekao sam ne treba za svaki fanzin po disk. Ajd da se ne lažemo, koliko magazina će objaviti članak o prvom albumu Srpskog metal benda? Kao drugo, na osnovu čega ćeš doći u poziciju da pišu o tebi? Ne znam da li si zaista razmislio o tome? Ako nemaš album, ko će da piše o tebi i povodom čega. Naravno fanzini koje bi mogao interesovati tvoj demo su dovoljno nošalantni da ih možeš kontaktirati mailom, pa ih uputiti na svoj sajt i dati im neke linkove pa AKO SE ZAINTERESUJU, naravno, izreži im hard copy. Ono što ja pokušavam da kažem je da je lepo kao ideja, jupi, 200 komada. Ali u praksi, mi smo recimo otišli u štampariju, i za manje pare, napravili 50 promo DVD-a, isekli omote i zalepili i mrak. Otprilike je toliko bilo i potrebno. Sad pričam o domaćoj varijanti, naravno. Za napolje, evo recimo jedna mreža internet radija nas je puštala, kao egzotika, metal na nekom čudnom jeziku. Kontaktirali smo se sa jednim tipom iz nemačke, on je čuo pesme na netu i kao super, dogovorili se preko msn-a, poslali mu kvalitetan mp3 da pusti, pa tek kad nas je uputio na Njujoršku centralu i tog nekog DJ-a, onda je vlasnik rekao da bi voleo da ima disk, pa slo im poslali pa su onda i tamo pustili. Naravno tražili su disk NAKON što smo stupili u komunikaciju i nakon što im se dopalo ono što su čuli. Niti jedno mesto online na kom je išta napisano o nama nije nam radi samo kačenja vesti tražilo kopiju diska. Disk je slat samo radi recenzije. Ali šta će nekom recenzija za demo, gde bend tek traži ugovor, itd.

Dakle, nadam se da sam bolje objasnio na šta mislim, ako je do mene problem u komunikaciji. Konačno, ja nisam izdao 20 albuma pa da pričam iz tog ugla. Dobar deo informacija je na osnovu velikog broja članaka i intervjua iz magazina i sa namenskih sajtova koji se bave promocijom, kako poslati label-u materijal itd itd. Dakle, ako su lagali mene i ja lažem vas. Slažemo se da su te neke kopije potrebne za slanje diskografskim kućama, ali mi je čudna ta priča o kopijama demo diska za magazine kako štampane tako i online. Malo nerealno. Ali ok, ako neko misli da mu treba CD sa demom, jer ako ga nema neće izaći u Metal Hammer-u, ok :mrgreen: Ja bih rekao da je 50 komada home made, ako zatreba da se ponekad pošalje, sasvim dovoljno za magazine. Dakle super je što neko nudi 200 komada, ali ja preferiram da sam vidim kakve su cene, i da izaberem posebno nekog ko samo to radi i ko mi je kul. 50 komada pa doštampavaš ako treba.

 

Možda je naravno moj ugao takav jer ja nikad ne idem u kontaktima na diskografsku kuću ili na Magazin ili novine direktno, već na pojedinca, osobu. Kad postoji lična zainteresovanost osobe da čuje šta radiš i nešto uradi povodom toga, izrezan cd sa markerom napisanim slovima može da bude dovoljan. To je za mene način da se izbegne biti "jedan od mnogih".

 

Mi smo sami radili taman tako 200tinak promo CD-a. Tj. radili smo mnogo vishe ali 200 tako reci ozbiljnjih koje smo slali izdavacima! Dobro nismo bas svih 200 poslali ali vise od 100 sigurno sa druge strane sada jurimo neke endorsmente i dosta firmi vidi da mi imamo objavljen album i sve to ali ipak trazi da posaljemo regularan press kit! Dakle, all in one nikako nije glupost! Ako si orijentisan iskljucivo na Srbiju, verovatno i nema nekog smisla ali meni se cini da je taj Press kit u svetu nesto poput vizit karte benda i shodno tome 200 komada uopste nije puno! Koliko ja kontam tih 200 komada sluzi za promociju - dakle posaljesh ih onima za koje zelis da cuju ono sto ti radish! A varijanta da ih sam prodajesh jeste diskutabilna... Mada, i to moze imati smisla za neki total underground!
Ja sam pričao i o domaćem terenu i vezano za napolje, ali Draconic nije primer, tipičan primer kao što nije ni Trigger, kad pričamo o tome kome trebaju diskovi za promociju i koliko, ja pokušavam da pričam o prosečnom sprskom bendu koji je upravo snimio neke svoje snimke, kakvi su takvi su, nema izdavača, ili ima jedan poluprimećen album i nešto bi hteo, to je situacija u kojoj je većina ljudi ovde. Moraš priznati da je to drugačije od ovog "Mi smo izdali album za stranu kuću pa nam trebaju promo diskovi da bi dobili endorsement pojačala" :meshuggah:

 

mislim da su orijentacije geografske prirode najvishe uticale na razlike u stavovima! ;) a pompezni uvod je morao da padne jer kontam da se jako retko deshava da neko The Dutji protivurechy! :D
Nemam utisak da mi nešto specijalno protivrečiš, ali ti pričaš o tome kako je Draconicu, a ja sam pričao o tome šta je smisleno za prosečan srpski bend. Jer znam kako to ide, mislim, možeš ti da odštampaš 200 promo diskova i da onda obrišeš bulju s njima ako ne znaš šta da uradiš, imao sam utisak da se stvara ideja da je to preko potrebno uraditi, a nije - posebno ne ovde, mi smo sa promo diskom ispali više kao izuzetak nego pravilo. Šoping za deal-om napolju, to je duga i odvojena priča, nevezano za priču koja je ovde početa, o snimanju, i naravno da su neke kopije sa par pesama preko potrebne. All in one? I dalje sam protiv, volim da tačno znam ko i zašto mi radi svaku stvar vezano za bend.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se tu malo i salio, ali sam rekao i u zbilji.

Po meni, taj problem copy&paste produkcije je najvise (bio) izrazen u nu metalu (danas je to u thrash-u i death-u). Mene "nervira" kad vidim drugde, a i na ovom forumu kako se ljudi gadjaju terminima "dobra produkcija"/"losa produkcija" itd. (primer: Immortal ima "losu" produkciju, a Borgiri "dobru", tj. u prenesenom znacenju ovima potonjima je kristalno cista produkcija i to automatski znaci da je "dobro", nevezano za kontekst same muzike i to samo zato sto odredjeni ljudi imaju presete u glavi sta je dobro, a sta lose). E, pa ti preseti i to razmisljanje su najveci problem. Isprazna je i gomila "metala", naravno, ali moje je licno misljenje da je to u nu-u najizrazenije(tj. bilo je, jer danas prakticno taj pravac ne postoji).

Znači nešto je najviše izraženo u nečemu što više ne postoji? :mrgreen:

Slažem se da se ljudi gađaju na prazno terminima. Postoji jedna stvar koja je ljudima ovde malo poznata i verovatno je ne kapiraju dobro, možda je i logična posledica nekog siromaštava i ograničenih mogućnosti bendova ovde. Naime, izvinjavam se onima koji to vole, ali više od pola evropske produkcije metala je loše snimljeno, baš loše. Gomila bendova koji imaju ime i slušaju se njihovi albumi su loše snimljeni. Celo nerazumevanje nastaje od toga što se tehnički problem snimanja shvata kao glavna prepreka pa je dobiti jasan, definisan snimak nešto što je oznaka uopšte osnovnih tehničkih sposobnosti benda i onih koji snimaju. Kada se radi o jako dobroj produkciji, nije nikakav problem učiniti da je se sve jasno i da se sve razume, problem je učiniti da sve "svira zajedno" tj da ne zvuči razdvojeno. Mislim da je ovo apstraktno za gomilu ljudi ovde, ako nisu sami nešto radili, i plus mislim da su se neki ljudi i navikli da čuju nešto što ne valja i da ga doživljavaju kao normalno. Tipičan primer bi vam recimo bio prosečan evropski power metal album koji zvuči hladno i sterilno, gde su gitare nekako samo u srednjim bez mase i skroz su razdvojene levo i desno, gde je bubanj tačkast i nekako anemičan i onda u sredini stoji opet razdvojen vokal. Sve je nekako šuplje i kad se sluša na dobrom sistemu, zvuči kao da bukvalno postoji prazno mesto malo levo i malo desno u panu, kao da oko instrumenata postoji prostor, ili kao da su recimo gitare sa strane i napred a bubanj je odvojen i stoji nazad malo negde tamo. Jbg malo je problem objasniti. Kad se nasuprot tome recimo pusti dobar deo američke produkcije, ove skuplje, sve je masno, kompaktno i svira kao jedno. Evo recimo, lupam, Ayreon mi pade na pamet. Eto to je jeftinjara produkcija. Zamazano, plastično, POD gitare. Sad će neko da kaže, ne to je lepo. Nije, loše je, dobre su pesme i on se mnogo trudio. Pustite neke malo starije albume DT-a pošto je i to progressive ali dobro snimljen pa pustite Ayreon, dupe i oko. Mislim, nije Ayreon specijalno loš ali ima sve te odlike loše produkcije. Naravno nije bukvalno USA uvek super a evropa loša, ima i obrnutih situacija, poslednji Queensryche studijski je genocid od produkcije, treba uhapsiti odmah onog ko je miksao.

 

 

Dakle, možda se raspravljate oko nečega gde se u stvari slažete. "Čisto i jasnO" je tehnički preduslov i to nije u domenu izražajnosti. Produkcija se ogleda u tome da se iz čistog i jasnog dobije neki karakter, i tu nastupaju razlike. Ni Andy Sneap-ov svaki album ne zvuči isto, zavisno o kom bendu se radi.

 

Elem, to "prljavo" na koje neki misle, nije to prljavo tako što je gitara bila ne znam kakva na pojačalu. Ceo utisak prljavosti recimo može da se dobije samo nekim sitnijim zahvatima na materijalu koji bi isto tako mogao da se izmiksa i čisto. Samo se gurnu neke frekevencije, doda malo više distorzije na bas, drugačije EQ na bubanj i opa, evo prljavog zvuka. Dakle, moguće je da kod nas postoji nerazumevanje kako se do prljavog dolazi i šta je to prljavo a šta čisto u zvuku. Sve mora da bude čisto dok se snima, ali ČISTO i JASNO. može karakterno da bude ovako ili onako, i može da se miksa ovako ili onako, ali mora da bude ČISTO, osim u određenim uskim podžanrovima, nevezano za metal.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovo je dobar primer da se nadovezem na ono o cemu sam pricao.....Pitanje: Jel imate svoj prepoznatljiv zvuk i znate zasto radite to sto radite i zasto svirate na tim i tim instrumentima? Pitanje mozda deluje malo glupo za nekoga ali te stvari su od krucijalnog znacaja.Najveca greska je kada bendovi dodju u studio i hoce da zvuce kao lupam Metallica,tacnije zele da ih producent ucini da zvuce tako....To je nemoguce.Moras sam sebe najpre da nacinis da zvucis tako a posao onog drugog je da to verno prenese na plocu/cd.Bio sam svedok dosta ljudi i bendova koji ne znaju sebi da nameste zvuk tokom snimanja a i na bini za vreme svirke.Ne znaju sta hoce.Svaki put im instrument zvuci drugacije i nekako neprikladno.Bend svira punk a namesti sebi neki talme nabudzen zvuk gitare a za sledeci cert praskav i tanak kao da sviraju neki jazz.Zato je,opet ponavljam,bitno raditi na svom zvuku,po moguctsvu posedovati uz to svoju opremu i bog da te vidi...
E još ovo: Iako se slažem sa tobom u vezi građenja ličnog stila, moram reći da ovo u praksi važi za malo koji bend. Većina bendova je u grču da uopšte napravi valjan snimak i mislim da je sasvim ok i u redu, poneti par diskova i pričati sa snimateljem-producentom "Mi bi hteli ovako". Pa onda čovek presluša i kaže, "Od ovoga što ste mi doneli, vi mi ličite na X bend" ili "Možda možemo da sa vašim pesmama dobijemo da podseća na Y bend". Ionako na kraju zvuk neće biti isti kao kod benda koji je reper za zvuk, ali treba imati nešto što se pušta s vremena na vreme kao reality check, i to je sasvim u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve mora da bude čisto dok se snima, ali ČISTO i JASNO. može karakterno da bude ovako ili onako, i može da se miksa ovako ili onako, ali mora da bude ČISTO, osim u određenim uskim podžanrovima, nevezano za metal.

To nije sporno, ja sam pricao o finalnom rezultatu. Ja sam samo reagovao da ne mora sve uvek "jasno da se cuje" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E još ovo: Iako se slažem sa tobom u vezi građenja ličnog stila, moram reći da ovo u praksi važi za malo koji bend. Većina bendova je u grču da uopšte napravi valjan snimak i mislim da je sasvim ok i u redu, poneti par diskova i pričati sa snimateljem-producentom "Mi bi hteli ovako". Pa onda čovek presluša i kaže, "Od ovoga što ste mi doneli, vi mi ličite na X bend" ili "Možda možemo da sa vašim pesmama dobijemo da podseća na Y bend". Ionako na kraju zvuk neće biti isti kao kod benda koji je reper za zvuk, ali treba imati nešto što se pušta s vremena na vreme kao reality check, i to je sasvim u redu.

 

Prosao sam i kroz tu skolu i shvatio da ne pije vodu,barem u mom slucaju a verovatno problem lezi i u producentima u Srbiji.Kao sto sam rekao i ranije,mislim da ne treba mesati babe i zabe odnosno producentski rad sa vise zanrova.Treba se fokusirati na jedan,dva koji imaju dodirnih tacaka i raditi na tome.U prilog ide i to kakvu muziku producent preferira da slusa inace.U Srbiji gotovo velika vecina producenata radi na svim zanrovskim poljima uvek i mislim da je tu glavna boljka snimanja kod nas.Otuda mislim i da nema leba od toga da ti doneses disk i da kazes,e u ovom smeru zelimo da nam se krece produkcija jer mislimo da zvucimo iole slicno itd itd. Svakako da ce svaki producent na kraju da unese nesto svoje u taj snimak,nece se truditi da iskopira nesto u milimetar (u tome nije ni car produciranja) ali kod nas su producenti jednostavno nekompetentni i nepodobni za neke stvari...To sve mozda ima smisla ako ti dodjes kod nekog producenta koji iskljucivo radi rock i metal bendova i dobro obavlja taj posao i dones mu cd i kazes e matori poslusaj ovo,bend je razmisljao o ovako nekom tipu produkcije.Covek ce odmah skapirati o cemu se radi,znace sta hoces i ostalo jer je vec radio ranije pak nesto slicno i jednostavno se razume u tu materiju jer i sam mozda slusa takve bendove ali sa druge strane ja ne znam nijednog producenta u Srbiji za kog mogu da kazem tako nesto.Ko zna za nekog neka bude ljubazan pa neka podeli to sa nama ovde.Primera radi,kako covek koji slusa blues/jazz/rock i svira u takvom bendu jako dugi niz godina moze da producira hip hop i death/black metal bend??! Mozete da zamislite na sta ce to da lici.Taj producent ce uvek da isforsira ono sto nije primereno za taj zanr i snimak ce uvek da zvuci bezveze na kraju.Naslusao sam se takvih snimaka pa zato i govorim sve ovo a takvih producenata kod nas je mali milion maltene.Stvari nikako ne funkcionisu kao na zapadu....ali opet da ponovim mnogo toga zavisi i od samog benda,o tome sam vec dosta napisao u prethodnim postovima.

 

p.s Nedavno je moj jako dobar drugar sa svojim bendom snimao kod Steve Albinia (za one koji ne znaju,Nirvana,Iggy Pop & Stooges,Neurosis,Pj harvey itd.) album i kada je cuo sta zele,kako zvuce,tacno je znao kako i sta treba da uradi jer je podoban za tako nesto (iako se meni ne svidja recimo produkcija bubnja ali oni su tako hteli).Radi se o hardcorepunk bendu sa dosta r'n'r upliva...Naravno jedan je Steve Albini ali zasto Srbija uvek mora da bude poslednja u svemu :)

Edited by zombie eater

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko znam Albini je radio i sa Page/Plant Walking into Clarksdale albumom, koji nemaju baš neke veze sa gorenavedenim bendovima...

 

A po cemu se pa to oni preterano razlikuju? Da ne sviraju mozda hip hop/jazz? Sve su to rock bendovi posmatrano u sirem luku a Albini radi sa takvim bendovima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da Albini ne bi imao problem da dobro snimi i neki takav album. Uostalom sve je to (manje-više) rokenrol, ali zašto u Srbiji ne bi snimao metal album u Pinku, ako dobiješ ono što si tražio i platio... U mom dosadašnjem iskustvu po studijima je najvažnije dobro snimiti sve instrumente, sa što manje efekata i šuma, a kasnije mix majstor da oboji svaki od njih u saradnji sa bendom, pod uslovom da bend zna šta hoće i da ton majstor hoće da im izađe u susret. U najgorem slučaju sa dva para dobrih zvučnika, miks i mastering možeš i na kućnom računaru da odradiš, ako nisi zadovoljan radom, ne platiš im i gotovo. Snimanje i je i tako prepuno tenzije, gledanja na sat, pogotovo ako se nisi psihički pripremio za isto, a još je gore ako si prvi put u studiju. Zatim postoji praksa kod domaćih studija da ti niko ne da sirove snimke po kanalima, da ga jebeš, a uradi ti miks preko kurca, sa sve prevrtanjem očima kad mu kažeš da bi možda mogao malo drugačije da uradi nešto. Mislim da je okej da uradi miks kako on misli ali da ti ne da snimke koje si platio (jer je to uglavnom neka „prijateljska cena”) je malo bezobrazno i govori mnogo o sujeti snimatelja, koje ne manjka ni kod samih muzičara, osobito ako imaš neke zamerke na snimljeno delo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U najgorem slučaju sa dva para dobrih zvučnika, miks i mastering možeš i na kućnom računaru da odradiš, ako nisi zadovoljan radom, ne platiš im i gotovo.
Nisam siguran da te dobro razumem. Hoćeš da kažeš da je sasvim lepo i ok zajebati nekog ko se mučio i radio oko tvog snimka i ne dati mu novčanu nagradu za njegov rad (iako možda uopšte nije do njega što ti završni snimak ne valja)??? :confused:

 

Snimanje i je i tako prepuno tenzije, gledanja na sat, pogotovo ako se nisi psihički pripremio za isto, a još je gore ako si prvi put u studiju.
Dogovoriš na pesmu ili na ceo materijal a ne na sat.

 

Zatim postoji praksa kod domaćih studija da ti niko ne da sirove snimke po kanalima,
Prvi put čujem. Odakle ti to? Nije nikakav problem otići u neki studio i reći da hoćeš da uradiš samo Tracking kod njih. Snimati na jednom a miksati na drugom mestu je česta i normalna praksa.

 

da ga jebeš, a uradi ti miks preko kurca, sa sve prevrtanjem očima kad mu kažeš da bi možda mogao malo drugačije da uradi nešto. Mislim da je okej da uradi miks kako on misli ali da ti ne da snimke koje si platio (jer je to uglavnom neka „prijateljska cena”) je malo bezobrazno i govori mnogo o sujeti snimatelja, koje ne manjka ni kod samih muzičara, osobito ako imaš neke zamerke na snimljeno delo.
Imam utisak da imaš neko loše iskustvo iz nekog malog studija, tipa, neko uložio malo kinte u osnovne stvari i ima studio pa snima za sitnu kintu. Generalno, era budaletina koje teraju po svome dok ti miksaju se počela završavati kada se počelo sa privatnim varijantama, nisi dobio od PGP-a peticu pa da te sad tonac ili "producent" maltretiraju. Imao sam iskustva da neko nije u stanju da uradi ono što se traži od njega pa zabašuruje to nekim pametovanjem, ali baš da ne jebe i tera po svom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da Albini ne bi imao problem da dobro snimi i neki takav album. Uostalom sve je to (manje-više) rokenrol, ali zašto u Srbiji ne bi snimao metal album u Pinku, ako dobiješ ono što si tražio i platio... U mom dosadašnjem iskustvu po studijima je najvažnije dobro snimiti sve instrumente, sa što manje efekata i šuma, a kasnije mix majstor da oboji svaki od njih u saradnji sa bendom, pod uslovom da bend zna šta hoće i da ton majstor hoće da im izađe u susret. U najgorem slučaju sa dva para dobrih zvučnika, miks i mastering možeš i na kućnom računaru da odradiš, ako nisi zadovoljan radom, ne platiš im i gotovo. Snimanje i je i tako prepuno tenzije, gledanja na sat, pogotovo ako se nisi psihički pripremio za isto, a još je gore ako si prvi put u studiju. Zatim postoji praksa kod domaćih studija da ti niko ne da sirove snimke po kanalima, da ga jebeš, a uradi ti miks preko kurca, sa sve prevrtanjem očima kad mu kažeš da bi možda mogao malo drugačije da uradi nešto. Mislim da je okej da uradi miks kako on misli ali da ti ne da snimke koje si platio (jer je to uglavnom neka „prijateljska cena”) je malo bezobrazno i govori mnogo o sujeti snimatelja, koje ne manjka ni kod samih muzičara, osobito ako imaš neke zamerke na snimljeno delo.

 

Sve to stoji ali ja ne mislim da u Srbiji postoji neko ko moze valjano da odradi posao za neku pristojnu cenu.Sta mi vredi Pinkov studio ako taj neko tamo ne zna sta radi? Uz to odakle mi pare za Pinkov studio? Sto Van Gogh snimaju u Americi album novi? Oni su barem ti koji mogu da iscimaju kesh za snimanje i da snimaju u najboljem studiu u Srbiji...Te sve stvari govore mnogo toga.

Zato sam i izneo ideju da je najbolje po meni snimati u Srbiji sve odvojeno a ne sa jednim covekom u jednom studiju jer ovde nista ne funkcionise valjano kao celina u smislu da u jednom studiju i sa jednim covekom zavrsavas 90% toga

 

@ Dusan S

 

Mislim da je Nežni Abigor sugerisao vise na to da ako snimas i radis sve u jednom studiju da se desava da taj neko ne uradi posao kako valja pa iz tog razloga mozda imas zelju da ti dostavi nemixovan materijal i da ti to eventualno sam zavrsis kuci ako nemas drugog izbora.A neki snimatelji to ne zele da urade iz raznih razloga...moje misljenje je zato da unapred moras da znas gde ides i sa kim radis jer u protivnom ti nista ne daje za pravo da kritikujes nekoga....ono sam si u startu pojeo govno.Na ovo obicno nasedaju bendovi koji prvi put ulaze u neki studio i gde clanovi nemaju iskustvo u istom

Edited by zombie eater

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...