Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

ni sa kim, nadam se

 

Ono što sam ja zaključio iz Proklete avlije je da postoje 4 vrste ljudi:

 

1. Oni koji su sistem;

2. Oni koji rade za sistem;

3. Oni koji se bore protiv sistema;

4. Oni koji stradaju od sistema, ni krivi ni dužni.

 

Ja sam izgleda pokušao da budem drugo i treće u isto vreme, pa sam postao ono četvrto. Kao moj deda na Golom otoku.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

o, ja ne vjerujem da je Prince glup, on je tipičan Sloven - Balkanac. S druge strane, ti stvarno jesi glup :)

 

samo Prince priča nešto uopšte i pojma nema šta će sam sa sobom i kako će šta sprovesti. Ne kaže se džabe kada čovjek pravi planove Bog se smije.

 

1. Oni koji su sistem;

2. Oni koji rade za sistem;

3. Oni koji se bore protiv sistema;

4. Oni koji stradaju od sistema, ni krivi ni dužni.

 

brate to je roman, a ne sociopsihološka studije. Al' kad me već vučeš za jezik... ko je ubijen u Avliji? E na tog posebno obrati pažnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo Prince priča nešto uopšte i pojma nema šta će sam sa sobom i kako će šta sprovesti. Ne kaže se džabe kada čovjek pravi planove Bog se smije.

 

Donekle i jesi u pravu. Ja zaista imam velike vizije i planove, što će reći imam strategiju, ali nikako da odredim taktiku za njihovo sprovođenje i upustim se u isto. Arhimed je rekao: "Dajte mi tačku oslonca i pomeriću Zemlju". Meni fali tačka oslonca. Samo toliko.

 

brate to je roman, a ne sociopsihološka studije. Al' kad me već vučeš za jezik... ko je ubijen u Avliji? E na tog posebno obrati pažnju.

 

Taj što je ubijen je upravo primer čoveka koji je stradao od sistema ni kriv, ni dužan. Na drugoj strani, Karađoz je neko ko radi za sistem - štaviše, ćuti, ne meša se u stvari koje ga se ne tiču i radi svoj posao. Problem sa Srbijom je što u državnu službu nastoji da primi ljude poput Karađoza, pre nego one koji imaju kritičko mišljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ćamil efendija uopšte nema kritičko mišljenje već nalazi samog sebe u biografiji Džem sultana, i to je njegov usud. Bolje pročitaj knjigu ponovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST
brate, a jesi li pomislio da je problem u - identifikaciji?

 

 

Lepo je to sto trazis probleme u drugima. Sta je tvoj problem? Najteze je izleciti bolesnika koji ne priznaje da je bolestan.

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

dobro, ja sam svoje rekao, da mi previše ličiš na Ćamil efendiju, nemam šta više da dodam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ja nesto kazem ovim popovski orijentisanim istoricarima. Po zvanicnoj istoriji Srba mi smo najebali bas zbog tog naseg

pravoslavlja. Srbija je bila jedina povlascena nacija u otomanskoj imperiji. Znaci trgovina bez carina, nema danka u krvi, nema velikih nameta na raju. E onda

popovi odlucise da pobiju neke Turke na izuzetno svirep nacin i da otvoreno deluju protiv muslimana. Kazu da je sultan jedino Srbima verovao i tako nesto nije ocekivao.

Kada je cuo za vest toliko se razjario da je nekim svojim doglavnicima sabljom odsekao glave. Naredio je da se zbog izdaje poverenja zatre srpska nacija i poslao ogromnu vojsku na nas. A onda popovi

predvodjeni Arsenijem III Carnojevicem pokusase da isprave ono sto su sami zagovnali. Povedose srbe preko Dunava i Save. Samo 90000 Srba se udavilo u reci prilikom bega. Sta reci? I svi velicaju popove zbog

organizacije naroda, a niko ne prica da su to oni zasrali i zavili u crno ceo srpski narod. Bas tada kad smo mi bezali u Madjarsku (sadasnju) Siptari uletese u prazno Kosovo i ostase do danasnjih dana.

Ko je kriv za propast Kosova? Okrivljavanje komunista za to nije slucano je se tako svaljuje krivica na drugog. Nasa crkva je kriva za to i tacka!!!

 

Пријатељу, ја могу да разумем да се на метал форуму напада Црква, то је већ некако уобичајено. Бато, ја не знам шта си ти читао и чиме се бавиш, али ово ти је потпуно погрешно виђење прошлости. Наша Црква је највише од свих институција (у ствари, других институција нисмо ни имали у та времена) заслужна за опстанак нашег народа. Па баш у време постојања Пећке патријаршије, Срби су колико-толико боље живели под Турском окупацвијом, него икада пре или после. Постојала је одређена аутономија, могли смо да упражњавамо своје верске обреде. Штавише, област јурисдикције Пећке патријаршије је далеко већа него што је икад била иједна Српска држава (укључујући и Душаново царство) или ће икад бити бити, што је допринело ширењу српства и у неке крајеве (преко Саве и Дунава) који никада нису били значајније настањени Србима. Поготову је значај Цркве за опстанак Срба био велики у пограничним крајевима, било оним ка аустријским и угарским земљама, где смо трпели притисак ка унијаћењу, било на југу, где нас је притискао Ислам. Црква је била и нит која нас је повезивала са другом православном браћом, Грцима, Румунима и моћнијим Русима, што је све допринело каснијој сарадњи тих народа и коначном ослобођењу. Она је до Вука била и темељ писмености и све културе која се касније развила.

 

Да није било Цркве и њеног деловања, неби било данас ни Срба ни српске државе, ни српског идентитета. Вероватно бисмо данас били муслимани, Турци.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да није било Цркве и њеног деловања, неби било данас ни Срба ни српске државе, ни српског идентитета. Вероватно бисмо данас били муслимани, Турци.

 

Sto je pokozalo u punoj meri na podrucju Bosne gde je islamizacija uzela maha i koja je imala slabu i prilicno rastrkanu crkvenu organizaciju(ko je rekao bogumilska jeres,sa nesto malo katolickih nadbiskupija)

Mada za Seobu Srba je u pravu

Sami smo usrali motku pogresno procenivsi da ce predstojeci rat slomiti Turke stavljajuci se u Austrijski tabor-medjutim desilo se suprotno,a Truci su odlucili da kazne svoje do skora lojalne podanike pre svega na teritoriji Kosova gde je i bio,uslovno receno,centar ustanka-otuda i seoba zbog turske odmazde,na poluprazno Kosovo tada dolaze,uz podrsku Turaka,Siptari u masovnom broju i to bi bio otprilike pocetak "Kosovskog problema"

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naprotiv, da nije bilo takvog delovanja crkve, i muslimani i katolici bi se danas izjašnjavali kao Srbi, što i jesu. Ako je crkva bila zaslužna za nečiji opstanak, bila je za opstanak PRAVOSLAVACA. PRAVOSLAVAC i SRBIN nije isto. Ja sam antihrišćanski orijentisan, a ipak sam Srbin, i to veći Srbin od mnogih pravoslavaca. Ja mislim da se crkvi lepo treba zahvaliti na toj istorijskoj ulozi koju je imala u zaštiti identiteta pravoslavnog dela srpskog naroda i reći joj da se nadalje ne meša u određivanje srpskog identiteta.

 

Jedno pitanje za sve - da li znate kojoj je hrišćanskoj crkvi pripadala većina Srba, hrišćanskih vernika, u trenutku raskola 1054. - zapadnoj ili istočnoj? Iz odgovora ćete skontati mnoge stvari vezane za ulogu hrišćanstva i pravoslavlja u srpskoj istoriji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не би се изјашњавали као Срби, јер Срба неби ни било. После исламизације би уследила асимилација. Другим речима, неби имао ко да истера Турке из овод дела Европе, јер би смо ми сами били Турци.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не би се изјашњавали као Срби, јер Срба неби ни било. После исламизације би уследила асимилација. Другим речима, неби имао ко да истера Турке из овод дела Европе, јер би смо ми сами били Турци.

 

Ta pretpostavka pada na vrlo jednostavnom pitanju - da li se bosanski i sandžački muslimani izjašnjavaju kao Turci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Погрешно постављаш питање. Они су своје идентитете изградили тек у последњим деценијама, након што су Турци напустили Балкан. Док су Турци били ту, они су се итекако идентификовали са њима. Исто важи за Албанце. И исто би се десило и са нама, да смо примили Ислам, нарочито у судару са Хришћанским нацијама. рецимо у ратовима са Аустријом, ми бисмо се борили на турској страни,. што би временом само још више учврстило наше везе са Турцима, док се не бисмо потпуно асимиловали.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su se identifikovali sa Turcima, crkva je ključni krivac za to, jer ih je odbacila. Nije ih priznavala za pripadnike srpskog naroda. Albanci su u većini primili islam, ali su ostali Albanci. I onda je jasno zašto se njihova teritorija danas širi, a naša sužava. Uz to, nemojmo samo o islamu govoriti. Ja sam postavio pitanje, niko nije odgovorio - kojoj crkvi je pripadala većina Srba 1054? I da li je uopšte smelo da dođe do toga da se naknadno srpski identitet podredi pravoslavnom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

1054. nisu postojale dvije crkve, a sad šta su bili bilo je prije političko nego vjersko pitanje. Svi su oni suštinski još uvijek bili pagani i boljelo ih uvo za Isusa.

 

Ako su se identifikovali sa Turcima, crkva je ključni krivac za to, jer ih je odbacila.

 

šta ti lupaš života ti? Zašto su primili islam? Šta su dobili primanjem islama?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Конкретно, за исламизацију у Босни је највише крива Католичка (а не Православна) црква. Последњих неколико владара из династије Котроманића, пред пад Босне, не само да су номинално признавали власт Угарске над Босом, него су под угарским притиском морали да приме католичанство, и штавише, да нагоне народ да прима католичанство. Пре свега је Стефан Томаш (1443-1461) остао упамћен по бруталном наметању католичанства. Народ (и православци и богумили) је буквално дечекао Турке као ослободиоце, сами су их позивали. И онда су без много отпора и ислам примали.

 

Ја само кажем следеће:

 

1.Да није било православне цркве - нестала би свака супстанца Српства - сви бисмо примили Ислам, а онда бисмо кроз дуге векове турске владавине били асимиловани у Турке.

2. Штавише, и дан данас би ово била Турска. Јер након исламизације, ово би за Турке била једнако сигурна област као и Мала Азија. Кажем опет, Бошњаци и Албанци су своје идентитете изградили тек последњих деценија и то кроз сукоб са Србима и другим хришћанским народима на Балкану (а не контра Турака). Да тог сукоба није било, не би се ни ти идентитети оформили.

3. Штавише, не само што би ово данас био део Турске, него сам сигуран да би маса исламизираних Словена извршила притисак на север, преко Саве и Дунава, ширећи границе Турске на рачун Мађара и Аустријанаца.

 

Наравно, не постоји начин да све ово проверимо, али ја мислим да би било тако.

 

Ми смо у сарадњи са Грцима, Бугарима и Румунима истерали Турке са (већег дела) Балкана. Ваљда је јасно да се то неби десило да смо били исламизирани. И кроз толике векове, свака наша посебност у односу на Турке би ишчезла. Јер је те посебности неговала Православна црква. Наравно, тиме је додатно отуђила део Срба који су примили ислам, ту се слажем. Али, то је била цена спашавања Срба као европске, хришћанске и коначно самосталне нације. У свакој другој варијанти, Срби неби постојали. Ни као хришћани, ни као муслимани.

 

едит: оладише ми се бре ћевапи због вас :)

Edited by AngroiD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ipak jedna stvar - mizeran je broj islamiziranih Slovena na ovim prostorima, to je važno napomenuti. Njih tek danas ima 2,5 miliona sa ogromnim natalitetom. Koliko ih je bilo 1918?

 

оладише ми се бре ћевапи због вас

 

svinja ili islam, biraj :)

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

:alkos: Добри ћевапи, а и пивце је ладно.

 

Управо је тај број остао ограничен због деловања Цркве. Ипак га не бих назвао мизерним, јер се показало у прошлим ратовима да су они способни, уз по њих повољне околности, да нам итекако праве проблеме. Тих 2,5 милиона се односи на Босну, данас. После рата, 1918. их је било знатно мање. Православни су били већина у Босни. Укупно је у целој Краљевини СХС било 11,22 % муслимана (са све Албанцима на Косову и у Македонији - од којих је мањи проценат српског порекла, прво исламизирани, па поарбанашени). А босански муслимани су чинили нешто мало преко 6% укупног становништва.

 

Али, нису то сви муслимани словенског порекла на Балкану. Помаци су добар пример за оно што сам раније писао. Били су Бугари, примили су ислам и почели да се идентификују као Турци. Турска на њих гледа као на своју националну мањину у Бугарској, а и они себе тако сматрају.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...