Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

Nisi precizirao koji ustanak :)

Elem imas u knjizi Miroslava Djordjevica "Srbija u Ustanku 1804-1813" stvari koje bi ti mogle biti interesantne mozda

To za prvi,a za drugi moracu da vidim jos ali pokusaj sa Istorijom Srpskog Naroda mislim da su to tomovi 3 i 4-NE Corovica vec onu kolektivnih autora izdata je 1981. godine ako se ne varam,a imas i Ljusicevu Istoriju Srpske Drzavnosti-tomovi 2 i 3 valjda,ne znam napamet :)

Jbg tek sada videh temu,bio sam u selu pa nisam imao neta

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pa...ceo svet batice, ceo svet...

 

Inace, (sad vec) pretprosle godine je izasla serija WWI od 10 epizoda na DVD-u. Knjigu je napisao pre 5-6 godina neki od glavnih baja ratnih istoricara na Univerzitetu u Oksfordu, kazu da je verovatno najveci svetski autoritet za WWI. Potom su ovi sa Discovery-Military kanala savatali neke likove valjda jopet Britance sta li i odradili seriju da se u-s-e-r-e-s. Nikad vise podataka o istoriji Srbije iz tog perioda nisam video. Kad kazem podataka, mislim na arhivski materijal, pisma, dopise, hartije, trake, svedocenja, video i audio materijal....kazu da je jako malo u stvari bilo materijala sacuvanog na zapadu sa samog pocetka rata, koji je krenuo relativno sporo, ali su Balkanske zemlje i pogotovo Srbija izasle sa brdom muzejskog materijala gde su ovi sa zapada popadali na bulju. Ono sto sam zasad odgledao, pored toga sto je fantasticno, je krajnje merodavno. Nismo prikazani niti u najgorem mogucem niti u najboljem mogucem svetlu. Onako kako je bilo, tako je sve i prikazano. Bez ulepsavanja i naruzivanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

da u Srbiji živi najljepša žena na planeti, moderni istoričari bi jednom napisali, niti u najgorem mogucem niti u najboljem mogucem svetlu, krajnje merodavno, da jeste bila najljepša, al' joj je smrdila pi...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

da u Srbiji živi najljepša žena na planeti, moderni istoričari bi jednom napisali, niti u najgorem mogucem niti u najboljem mogucem svetlu, krajnje merodavno, da jeste bila najljepša, al' joj je smrdila pi...

 

Kaj je ovo? :) :)

 

Inace, Srbi = uber alles! :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bitna stvar kod proučavanja istorije, kako Srba, tako i bilo čega - treba uočavati i vezivati se za procese, a ne događaje. Događaji su samo deo šire shvaćenih procesa. Ko to ne razume, ne može da bude dobar istoričar. Mene su u školi pogrešno učili da se vezujem za događaje, i to me je sjebavalo sve do treće godine faksa - tek tada sam naučio kako se u stvari proučava istorija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitna stvar kod proučavanja istorije, kako Srba, tako i bilo čega - treba uočavati i vezivati se za procese, a ne događaje. Događaji su samo deo šire shvaćenih procesa. Ko to ne razume, ne može da bude dobar istoričar. Mene su u školi pogrešno učili da se vezujem za događaje, i to me je sjebavalo sve do treće godine faksa - tek tada sam naučio kako se u stvari proučava istorija.

 

 

 

Apsolutno se slazem. Zato mi se mnogo vise svidja kako predaju istoriju ovde u Americi nego u Srbiji. Jeste da su zato studenti ovde retardiraniji u odsnosu na srpske, ali su im profesori i nacin predavanja mnogo bolji i prakticniji, jer se ucenje istorije ne treba svopditi na bubacenje fakata za ispit. Glavno je znati iskoristiti te fakte da podrzis svoje zakljucke o odredjenim istorijskim procesima. A za neka istorijska pitanja, postoji mnogo vise od jednog tacnog odgovora, u zavisnosti od toga kako odredjeni istoricar tumaci fakte kjoima raspolaze.

Odoh sad da veceram! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Nema povijesnih pisanih podataka.

 

 

Ja kol'ko znam nema DIREKTNIH ali ima indirekthnih koje raznorazni povezuju razlicitim koncima, neke se slazu druge pak budu malo kontradiktorne.

 

nekako razmisljam nas srbe se izbegava.

Istorija, Nauka, Religija, sve nam je nekako u krivaku.

 

Pravio sam ja foru, kada je bila "polemika" oko onog ubrzavanja atoma u svici kad su pricali o potencijalnoj crnoj rupi od toga, ja sam konstatovao da mi srbi ne mora se brinemo... nas ni crne rupe nece.

 

balkanski narodi su cesto medjusobno ratovali ybog nekih spoljnih faktora, cinjenice da se ovdje sudaraju hriscanstvo i islam, pravoslavlje i katolicanstvo, orijent i zapad, kapitalizam i komunizam, i kad nam to bude jasno, Balkan ce biti poseban savez drzava. nisu nama Bugari nista blizi od Hrvata, a ni dalji.

 

E to je bio fenomen, i mislim da smo za to MI LICHNO ODGOVORNI i nasa univerzalna osobina " INAT"

Deo prihvati hriscanstvo, deo iz inata recimo islam, i onda se tu sukobe hriscanstvo i islam.

 

recimo da smo svi prihvatili hriscanstvo, onda bi negde drugde bilo sukobljenaja islama i hriscanstva.

da smo svi prihvatili Islam ovde na balkanu, onda bi se verovatno u austriji cepali izmedju hriscanstva i islama.

 

Sprdam se malo. No, nije to daleko od istine.

 

A po budizmu i dualistickim filozofijama mi smo najkompetetnija nacija. NAjdualnija 'ebo sve.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vremeplov :lol:.

 

Mog'o si malo poduze da me citiras, sad moram da se trazim. Nisam ni video Dzimovu konstataciju kako nam Bugari nisu nista blizi a ni dalji od Hrvata. Dobro bre, kojim nama? Ja sam Srbin. Tomislav moj voljeni hrvatski sin mi 926. glavu spasio od tih bugarskih koljaca. Ja bi' njemu spomenik ne samo u sred Beograda, nego u sred Srbije. GPS-om da se odredi. Spomenik ko toranj na Avali. Da ne bi njega, nista posle ne bi ni bilo. Kakav Lazar, Dusan, Nenadovici, Karadjordjevici, Petrovici, Obilici, Crnojevici. Sve 'guten tag'. Bogumili do Save.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ма какав Томислав. Србија је била под бугарском окупацијом 924-927. Тек кад је цар Симеон умро, а Часлав побегао из Бугарске, Србија је обновљена уз обилату помоћ византијског цара Романа I Лакапина, чији смо вазали после били.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem sa savremenom istorijom Srba je što Srbija nije odgovorila sebi na pitanje šta je u stvari Srbija. Ne prosto kao država, već kao ideja, kao nešto što opstaje i kad sama država i narod prođu kroz različite transformacije. Tj. i ono što je u poslednja dva veka uspela da odgovori, precrtala je, kao učenik kad radi pismeni, pa napiše tačan odgovor i onda ga precrta, misleći da je netačan. Imali su i drugi narodi sličnih problema, ali su uspeli da definišu svoju ideju, zbog čega su veliki. To je učinila Amerika, to je učinila Rusija, Francuska, Nemačka, Grčka, čak i Hrvatska, da ne pričam o Kini i Japanu, koji svoje ideje žive hijadama godina. Srbija nema ideju, u najboljem slučaju je ostala bez nje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...