Jump to content

Cobalt


Lunar

Recommended Posts

12739_logo.JPG

 

U vreme kada Black metal vec 10 godina stagnira i pretvara se u jedno more mulja prosechnih i "lozachkih" bendova , pronalazak ovakvog bisera u tom moru je pravo ponovno zaljubljivanje u ovaj veoma intrigantan zanr.

 

Cobalt je BM duo iz Amerike, momci inspirisani ratnom filozofijom, stradanjem i patnjom prave okultnu BM muziku sa dodirom dobro iskoriscene progresije. Tako da i sebe nazivaju War metal, ali to nema smisla pa necemo puno o tome. Moj prvi susret sa njima je definitivno njihovo remek-delo eater of the birds. Prvo nisam znao sta da ocekujem, osim inciklopedije nije bilo puno korisnih informacija, ali ono sto me je instant privuklo da poslusam ovaj bend je gostovanje Jarboe( ova devojka retko kada greshi, kada gostuje negde, dobar primer je i novi album death-grinda Cattle Decapitation).

 

Vec sa samim pocetkom When Serpant Return, znate da vas ocekuje neshto spektakularno. Sve je tu fantastichni rifovi, odlichno pevanje, devastacija od bubnja i dobra produkcija(dobra, ne nashminkana, onoliko dobra kolko je potrebno jednom BM bendu).Sto se tiche devastacije, po nachinu svirajanja bend prosto vrishti:" Da, mi ga bacamo na Darkthrone". Ali malo je chudno davati paralelu izmedju DTa i coblata, Cobalt je samo inspirisan DTom, ono sto radi cobalt odlazi mnogo dalje od kvlta i kukanja za retro sivilom 80-ih . Coblat zna sa odlichnom tehnikalnoscu i kreativnosti da smisli pesmu , punu fenomenalnih rifova, prelaza, atmosfere , energichnosti i ponovo da ne odskachu od klasichnog BMa. Kroz prve dve pesme na albumu ostacete zapanjeni onim sto cujete, i imacete o tolko materijala da razmisljate da ce te se preporoditi kada shvatite da je to tek samo pocetka vaseg putovanja.

 

Tokom albuma sreshcete se vishe puta sa pesmama sa istim nazivom Ritual use of Fire, koja sluzi kao instrumentalno zatisje pred buru sa jezivom i napetom atmosferom koja vam daje odushka pred, devastacijom koja vas ocekuje. Mada kada smo vec kod atmosfere, album isto sadrzi sjajne pseudo-ambijentale i abmnormalno dobru atmosferu na pesmama Invincible Sun i Androids, Automats and Nihilst, za koju se potrudila Jarboe, pomesane sa fantastichnim rifovima i muzickim izvodjenjem. Sto se tiche muziciranja, do kraja albuma, svastace proci kroz vash zvuchnik, od nekih skroz chudnih i progresivnih rifova, do tehnikalnih i originalnih rifova sa skroz chudnim vremenskim potpisom. Sve do kraja i poslednje pesme eater of the Birds utonucete u najdublje crnilo ljudkse psihe, i bicete prezadovoljni sa onim st oste culi i iskusili. Jel kako kazu momci iz Cobalta, bolje upoznati i pripremiti se za vuka u ljudima, pre nego sto on upozna vas. Album chista 10ka, preporuka svima.

 

162055.jpg

 

http://www.megaupload.com/?d=12CDUGB2

 

U 2009-oj, Cobalt nam pruza novu artiljeriju sa 11 novih pesama. Ono prvo sto se primeti kada peslusate album je to da je novi album definitivno mnogo progresivniji, nego predhodnik, ali ne samo to nego i daleko bizarniji i ludji. Uveli su dosta noviteta, kao naprimer clean vokal, slow tempo muziku. Dobar primer novog eksperimentisanja je pesma Dry Body koja me je u trenucima podsecala na Dead Can Dance! I ono sto su uvek prichali, na tekstovima na novom albumu se i tekako oseca uticaj pisaca koji su pisali pod ratnim okolnostima ili koji su uchestvovali u nekom ratu, pa su tako pune besa ali napisane kroz simboliku i metaforu. Ali u samoj sustini ovo je nash Cobalt koji smo upoznali na proslom albumu, josh uvek su tu mocni i fantastichni rifovi, odlichno iskomponovane pesme etc. Ali sve to sa josh vishe bizarnosti i progresivnosti.

 

Prva pesma Gin pocinje polako, ali ubrzo pesma postaje bujica rifova i furioznih bubnjeva. Iako se na prvoj pesmi ne primecuje ona prgoresivnost koju sam pomenuo sa drugom pesmom vec stvari postaju cudnije. Druga pesma iliti Dry Body je neka mantra ili neka Dread Can Dance pesma, sa nekim depresivnim vokalom. Ceo album zapravo varira sa nekim chudnim deonicama, mada najchudnija je definitivno poslednja pesma. Sta li je on neki crnachki gospel sa udarcima bicha. Rifovi su ostali stvarno fantastichni i na ovom albumu, mada u nekim pesmama za razliku od proslog zanju da budu ravni i nisu bash tolko originalne ideje. Pesme poput Arsonerya(najbolja pesma na album) imaju mesavinu brutalnoshcu sa mid-tempo progresivnoscu koja zvuhi fantastichno. Mada ono sto se zapravo primeti kao najveci manjak je nedostatak ambijentalnosti i atmosferichnosti, jeste to josh uvek ima onu zlu amtosferu ali nije nekako naglashena ko na proslom albumu osim mozada na Throat i Old man who lied for his entire Life. Najgenijalnija pesma na albumu je definitivno Prgnant Insect, u njoj se vidi sav sjaj Cobalta, furiozni rifovi , genijalno pevanja i ono bizarno vristanje na kraju pesme. I tako do kraja albuma album razbija i svakom pesmom ce vas iznenaditi i oduseviti, do naravnoone bizarnosti od poslednje pesme Stew Carven,koju sam vec opisao gore. Album je tu negde izmedju 8.5/9 .(varira od raspolozenja)

 

Ono sto je najinteresantnije cobalt je pridobio malo mediske popularnosti sa Ginom, daleko vishe od Eater of the Birds koji je prosao kranje ne zapazeno. Terroriser mu je dao visoku ocenu i proglasio albumom meseca, isto neki casopisi su ishvalili album maksimalno.

 

295yh5j.jpg

 

part 1 : http://rapidshare.com/files/216628722/Coba....part1.rar.html

part 2 : http://rapidshare.com/files/216626050/Coba....part2.rar.html

 

Ako je neke logike ovaj duo iz Amerike, tek ocekuje probijanje medju najisticanije BM bendove danasnnjice i ovakav bend zasluzuje popularnost i da bude primecen od strane BM publike. It has my two thumbs up. :D

 

Myspace: http://www.myspace.com/stinktown666

enciklopedija: http://www.metal-archives.com/band.php?id=12739

 

12739_photo.jpg

 

(btw. ovaj levo podseca na Grishnacka (clana YUMa) ) :D

 

-edit-

 

Oh, da zaboravio sam josh dve stvari da npomenem:

 

76074.jpg

 

http://rapidshare.com/files/96656605/Cobal...tal-268-3951.7z

 

Evo ga njihov prvi album, koji dodushe nisam slusao. Ali evo sta kaze Atila o njemu " One of my all time favorite "war metal" bands, Cobalt is quite a unique presence, from the very strange cover to the very avant-gardish booklet you'd expect some experimental shit, instead Cobalt treats us with some relentless riffage and brutal vocal attack that is just spot-on, this one doesen't have the progressive touches of the new album but is nevertheless highly recommended!!!" .

 

A druga stvar, primetio sam da na Last.fmu dosta ljudi cobaltu dodaje tag Black 'n' Roll, ima smisla ali dok slusam nisam primetio bash, sve dok nisam procitao to na Last.FMu .

Edited by Lunar
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

procitao sam prve tri recenice ovog gore, mrzi me dalje da citam, ali cu zato da skinem album :D

 

 

Jarboe gostovala na poslednjem Cattle Decapitation? seres, right? ladno nisam provalio

 

EDIT: koji album prvi da skinem?

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

. Ali malo je chudno davati paralelu izmedju DTa i coblata, Cobalt je samo inspirisan DTom, ono sto radi cobalt odlazi mnogo dalje od kvlta i kukanja za retro sivilom 80-ih .

 

Sere mi se od ove rečenice, inače ostalo OK.

Uruk skini poslednja 2, možda prvo Eater.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cobalt je odlican bend, i mislim da je relativno potcjenjen(dobrim dijelom zato sto je USBM iz US :bigblue: ). Al nebitno je to. Ja sam nedje sasvim slucajno skinuo prva 2 albuma, i super su legli. A osim dobre muzike, upamtio sam ih i po vrlo uvrnutim naslovnicama koje su daleko od nekro grim sablona. Cobalt stvara bas neku cudnu okultnu atmosferu, i jedan je od onih 'love em or hate em' bendova. Il ces odma da se primis, il ces da ih odjebes i nastavis dalje.

Gin mi tu dodje kao kruna njihovog stvaralastva. Vjerovatno zbog mamurluka ili neispavanosti, zesce sam istripovao kad sam prvi put vidio kover tog albuma - ucinjelo mi se da vidim doticnog:

Doug%20Bradley%20Hellraiser.jpg

Sad kad god slusam Gin, kroz glavu mi prodju gospodari pakla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Guest Шејтанов Чобан

Штета што је овај бенд толико потцењен,али нема ни везе,њихова музика је ипак заокупила пажњу неколицине нас.

GIN је много добро издање.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Шејтанов Чобан

Свакако да је успех,данас је тешко наћи бенд који ће одударати од већине,а да опет буде у оквирима истог жанра.

Баш јуче био ми је другар и смарао неким препорукама,типа бенд изува,мртав кец,сирово,цика и вриска,али шта вреди то кад оно што моје уши желе да чују могу пронаћи и код Dark Funeral-a.

Edited by Шејтанов Чобан

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napokon druga strana. Gin, mozda sam bio ishitren sa ocenom u prvom postu. Sto vishe slusam album, album je sve bolji, mislim da je 9.5 prava ocena za njega.

 

Inache za ove sa prog. teme, evo josh dva ostvarenja iz 2009e. Secrets of the moon - Privilegivm i Blut aus Nord - Memoria Vetusta II - Dialogue with the Stars , pripremite se da budete produhovljeni. :D

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lazes kujo, dao si mu 9.5. :P Inache taj album je izasao bez ikakve najave, bez ikakvog ocekivanja. trebalo mi je jedno dva meseca da ga skine posle nego sto je procureo, ali kada sam ga skinuo, pa onaj intro, to je to.... A i sa poslednjeg Secrets of the moon, ona pesma Shepard je pesma za sva vremean, kakav david gilmour worship.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...