Jump to content

AOR


Whitesnake_Zr

Recommended Posts

Slusao sam ranije jedan album Phenomene, nije lose, dosta me podsjeca na Asiu.

 

Moj doprinos temi: Alcatrazz

 

Ne znam jesu li pomenuti vec, imali su tri dobra albuma, od kojih je Dangerous Games ponajvise AOR, po mom misljenju. Sa tog albuma bas volim ovu pjesmu:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Dobra lista, ali fale ti Bad English, Giant, The Babys, John Waite, Bryan Adams, Danger Danger, Bon Jovi, Def Leppard (što se mene tiče, Hysteria i Adrenalize su AOR), Blue Blud, Unruly Child, Boston, Europe, Treat, Shy, Lou Gramm, Steve Perry, Tommy Shaw, Night Ranger, Fortune, Triumph, Phenomena, Coney Hatch, HSAS, Sammy Hagar, Heart, Alias, Aviator, Alien, Aldo Nova, April Wine, Rainbow... Al' ono, ne možeš staviti sve u isti video, a i piše part 1 pa se nadam da će ovi bendovi (ili bar neki od njih) biti prisutni u part 2.

 

Također bilo bi dobro da staviš nazive pjesama (kako se zove pjesma od Hertlanda u videu, btw?)

 

E,i sredi malo kategorije i tagove, neki skroz nepovezani videi se pojavljuju u related videos.

 

Eto, nadam se da nisam pretjerao s ovim bendovima, lol.

Edited by The Great Duck

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Srki, da se malo vratim na onaj tvoj post s analizom AOR-a i njegovih podžanrova...

 

Kažeš, rani Journey je prog-AOR ...Mislio sam da su oni bili čisti prog bend koji se kasnije prebacio na AOR?Isto vrijedi i za Kansas, nisam baš puno slušao njihove albume iz 80-ih, ali ono što sam čuo zvuči mi kao čist melodic AOR, nema baš prog elemenata...

I za one west coast izvođače što si naveo...Često vidim da se AOR fanovi odriču McDonalda i smatraju da nije vrijedan spomena i da ne spada u AOR, a Christophera Crossa također nikad ne viđam spomenutog kao AOR izvođača, već kao soft rockera...Postoji li uopće razlika između soft rocka i AOR-a?I jesu li west coast rock i west coast AOR ista stvar, ili su to različiti žanrovi?

 

Za kraj, zna li itko još neke hard rock,prog rock ili metal bendove koji su prešli na AOR tijekom svoje karijere? Spomenuli smo već Uriah Heep i Kansas, a i neki od važnijih AOR bendova (Journey, Styx, REO Speedwagon, Chicago, Heart, Rainbow, Europe) nisu počeli kao AOR...Jer vidim da neki ljudi navode npr. UFO i Yes 80-ih,Genesis 80-ih i ranih 90-ih,Gentle Giant potkraj 70-ih kao AOR.

 

 

ja se izvinjavam sto tek sada odgovaram na ovaj post. ali jako retko zalazim na ovaj forum i nemam obicaj da odgovaram posle 9 meseci ali ovaj post mi je jako zanimljiv te moram odgovoriti.

 

svi americki prog bendovi iz prve polovine sedamdesetih poput styx, kansas, journey...od starta su imali aor elemenata. zapravo, u poredjenu sa britanskom prog scenom, oni su vise aor. zasto? jer je njihov prog bio daleko slusljiviji, poletniji i gotovo bez psihodelije koja je bila zastitni znak britanske prog scene. a kao sto rekoh, aor je nastao od progresive, tacnije, od momenta kada su prog bendovi poceli da prave kompleksne ali u isto vreme maksimalno slusljive i radijski pogodne pesme. a to je pocelo u americi. na prethodnim stranama, pominjao sam uticaj chicaga ali evo mog najdrazeg primera. kanasas - carry on my wayword son. neko ce reci cist prog ali...izuzetno zarazna melodija, poletan stadionski refren, i veliki VELIIIIIIKIIII radijski hit iz 1976 godine. tako je nastao aor jer je pesma tog tipa bila isuvise komercijalna da bi je neko svrstao u prog koji je po tradiciji, bar u to vreme, morao biti nekomercijalan i sl. jednostavno, svi ti bendovi su vremenom totalno usli u aor , ali ne zbog gladi za uspehom, vec su prirodno napravili takav prelaz i ako analizirate karijere tih bendova, totalni aor je dosao kada su ti ljudi presli 30 godinu zivota i iza sebe vec imali velike karijere. verovatno se umorivsi od proga, zeleli su nesto jednostavnije i opustenije, a realno bio je i takav trenutak. a reo speedwagon su po meni od starta bili aor samo sto se u tom trenutku taj naziv nije pominjao.

west coat rock, west coast aor..ista stvar. west coast je i nastao kao pod zanr aor, ali sa daleko vise pop i jazz uticaja. i kod cristopher crossa i mc donalda, prisutne su karakteristine aor harmonije i melodijske linije koje su tokom osamedestih bukvalno osvojile tadasnju muziku i mogu se osetiti bukvalno od hard n heavy do najblazeg pop zvuka. aor se u to vreme prosirio u mnoogo vecem smislu nego sedamesetih godina. otud i svrstavanje svega i svacega u aor. ono sto rade cross i mc donald najtacnije bi moglo da se opise kao west coast aor pop. soft rock je ustvari drugi i mnogo poznatiji naziv za aor. poslusaj od crossa pesme all rigt, every turn on the world...melodijski cist aor , produkcijski pop, ali sjajne stvari. a klasican west coast aor je toto. ili recimo bolje ovako, rossana je west coast pesma, a hold the line klasican aor.

od bendova koje si spomenuo, jedino je yes bio u necemu sto je moglo da se povede pod aor. genesis vise prog pop, a gentle giant nisam slusao, bar ne tu fazu. sto se tice europe, final countdown album je vise melodic rock hard rock sa pop produkcijom dok je jedini istinski aor album out of this world. rainbow...bilo je aor momenta poput street of dreams ili i surrender ali opet i cistog hard rocka poput death alley driver. uriah heep jesu bili vise aor u prvoj polovini osamdesetih i to je meni njihova najdraza faza. mada, kada uporedis njihov sound iz byron faze, harmonije, araznamane...sa u to vreme mega popularnim deep purple i black sabbtah, u odnosu na njih, uriah heep je vise bio aor nego hard rock. jos neki hard rock bendovi koji su presli na aor...pa recimo meni uvek pada napamet faza grupe kiss iz drugog dela osamdesetih, tacnije alum crazy nights i pesma reason to live. paul stanley je jako dobro baratao sa aor harmonijama i pravio sjajne pesme u odnosu na simonsa koji je smarao sa prljavim rock n roll pesmama o jebacini i sl. cak je i michael bolton napisao za njih aor baladu forever, i to se cuje da je on komponovao. def leppard je neko spomenuo...ja ih obozavam ali ne znam bas koliko su aor. mislim kakve vece sa aor imaju pesme pure some sugar on me, lets get rocked, make a love like a man...sa histerije jedino animal i love bites, pa cak i naslovna, mogu da udju aor. ostatak je hard n heavy sa jakom pop produkcijom po cemu su se oni u to vreme izdvajali. adrenalize...stand up kick love...je recimo cista aor pesma.

 

to bi bilo to. izvinite na kasnjenju jos jednom, nadam se da ce ovaj post podici temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ne znam baš za ovo soft rock = AOR... Bilo je soft rocka i prije AOR-a, a ima i AOR-a koji se nikako ne bi mogao svrstati u soft-rock....

Također, raniji REO sigurno nije AOR - više su zvučali kao Zeppelin ili Purple, i imali su više blues, hard rock, r'n'b, rock 'n' roll, pa i prog utjecaja, sve tamo negdje to You Can Tune A Piano... albuma.

Za Europe...Ti si naveo Saxonov Destiny (melodični heavy metal s primjesama AOR-a) kao AOR album, kako onda TFC i PiP nisu AOR?

 

 

Baš sam danas otkrio ovu stvar od Starshipa...Nekako nisam očekivao previše, s obzirom na We Built This City, no ugodno sam se iznenadio, i slušam je već po tko zna koji put danas! Jedna od najboljih AOR pjesama ikad!

http://www.youtube.com/watch?v=DBkCXVA1TK8&feature=related

 

Još jedna AOR stvar koju dosta slušam u zadnje vrijeme...

http://www.youtube.com/watch?v=1WGVG3_IoG8

 

Davajte još ovakvih AOR balada, gdje uglavnom dominira sintić... Još jedan primjer onoga što tražim bila bi i Foreignerova I've Been Waiting For A Girl Like You...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

opet ponavljam, aor se najcesce oseca u harmonskim i melodijskim linijama koje imaju svoje karakteristike ali to je vec jako diskutabilno. meni je destiny skroz aor harmonski i melodijski a pogotovo pesme can't wait anymore i song for emma. ali opet preko tih divnih harmonija, idu heavy rifovi koji su opet odsvirani daleko cistije i mekse...reo speedwagon su imali purple /zeppelin , blues i prog uticaja ali ne mozes ih svratati ni u jedan od tig pravaca, to je bio neki zacetak aor, a onako harmonski i melodijski, pa recimo od albuma R.E.O iz 76. sto se tice europe, final countdown bi bio na nekoj barijeri izmedju melodic hard rocka, aor, komericjalnog melodic rocka a prisinoers iako ima aor momenata (i cry for you) opet mi je nekako rifovski, rokerski. razlikuje se ta svedska melodic scena od americke, tu mi je recimo prvi album grupe alien (ako si slusao, sjajan bend) mogao da bude cist aor. starship je aor klasik. prvo su se zvali jefferson airplane (sezdesete), zatim jefferson starship (sedamdesete i pocetak osamdesetih) a onda samo starship jer je valjda osnivac benda otisao pa je poneo pravo na ime. poslusaj od njih pesmu desperate heart, nju je napisao michael bolton i snimio na svom albumu evrobody's crazy.

 

benjamin orr rip :(

 

 

a sto se tice balada koje trazis meni ove padaju napamet:

 

FM - LOVE LIES DYING

 

http://www.youtube.com/watch?v=vlbyE8zqERo

 

 

KANSAS - STADN BESIDE ME

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je Prisoners in Paradise više orijentiran na gitaru u odnosu na dva albuma prije njega, ali je ipak dosta mekši od Saxonovog Destinyja, kojeg bih osobno prije svrstao u melodični metal tipa Dokken nego AOR, iako se zbilja osjeti AOR na tom albumu.

 

Još nešto, gdje bi svrstao Bon Jovijeve Slippery When Wet i New Jersey? Jer uvijek vidim da ljudi samo za njihova prva dva albuma govore da su AOR, a ova druga dva su produciraniji i komercijalniji, a opet nisu toliko otišli u pop-rock vode kao kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prva dva albuma bon jovi su aor, sa tim se slazem u potpunosti. inace jako sjajni albumi, pogotovo drugi. mnogo lepih momenata kakve kasnije nikad nisu ponovili. skroz drugi bend. a ova druga dva, pre bih svrstao u neki komercijalni melodic rock ili pop heavy, kako vec...ima tu lepih melodic momenata ali kaubojski orijentisane numere poput dead or alive nikako ne spadaju u aor. pre bih ta dva albuma svrstao u rang sa white lion, whitesnake, warrant...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zato i volim pogledati te akcijske, sportske i horor filmove 80-ih. Čak i ako su loši, znaju imati dobrih AOR ili metal stvari.:D

Nego, tražim nešto žešći AOR, sa žestokim gitarama, ali i da ima dosta izražene klavijature...U stilu prva dva albuma Bon Jovija, Journeyevog Frontiersa, Night Rangera....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, ali slušao sam ih već. :D

I nisi li ih ti svojedobno svrstao u "regularni" AOR (iliti AOR/melodic rock, kako si ti rekao), s FM, Heartland, Survivorom i sl...Premda bi se po meni i ti bendovi dali svrstati u hard rock...

 

 

ja ih svrstavam u aor, ali ti si trazio neki malo gitarskiji aor a taj album je takav. ne vidim zbog cega bi svrstao ova tri benda u hard rock, neki kasniji radovi fm i heatland ok, ali survivor je cist aor. ocigledno se radi o dozivljaju muzike. u mom shvatanju muzike, olicenje hard rocka je ac dc, whitesnake, van halen (mada je u sammy hagar fazi bilo itekako aor momenata), bonfire...znaci iskljucivo rifovska svirka, bez mnogo harmonskog bogatstva ili ako ga ima ono je u drugom planu. fm je bend koji je vremenom promenio pravac, i presao vise na neki funky soull hard rock ili sta vec, ali njihova prva dva albuma spadaju u AOR klasike. prvi album heartland je tipican primer onog sto je AOR po definiciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest HEFEST

Ovaj prvi i nekako, ali ovi drugi nemaju veze sa AOR muzikom.

 

Nego:

 

http://www.youtube.com/watch?v=99JBRwWQ5zo

 

The album will include some of the best musicians of the Aor world like Tommy Denander, Philip Bardowell, David Foster, Steve Lukather, Jerry Hludzik (From Dakota), Joey Summer, Christian Tolle, Randy Goodrum, Steve Newman, Joe Pasquale, Michael Thompson, Rick Riso, Bill Champlin, David Diggs, Bruno Levesque, Michael Landau, David Williams, Vinnie Colaiuta, Brandon Fields. You can see the complete line up below:

 

Philip Bardowell : Lead & Backing Vocals -- Joey Summer : Lead & Backing Vocals -- Jerry Hludzik : Lead & Backing Vocals -- Steve Newman : Lead & Backing Vocals -- Rick Riso : Lead & Backing Vocals -- Joe Pasquale : Lead & Backing Vocals -- Christian Tolle : All Instruments -- Bruno Levesque : All Instruments -- Bruno Levesque : All Instruments -- Steve Lukather : Guitars -- Michael Landau : Guitars -- David Williams : Guitars -- Michael Thompson : Guitars -- Peter Friestedt : Guitars -- David Foster : Piano -- Randy Goodrum : Keyboards -- David Diggs : Keyboards -- Morris Adriaens : Keyboards -- Brandon Fields : Saxophone -- Tom Saviano : Saxophone -- Hussain Jiffry : Bass -- Vinnie Colaiuta : Drums -- Joey Heredia : Drums -- Miri Miettinen : Drums -- Bill Champlin : Backing Vocals -- Geir Rönning : Backing Vocals -- Kristoffer Lagerström : Backing Vocals

 

Eve ga i link za novi album:

 

http://depositfiles.com/files/v8sixg0oo

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...