Jump to content

Куцамо на врата заборављених асова


Мајор Гашпар

Recommended Posts

Obavezno

Igrao ja sah davno..za vreme bombardovanja I par godina kasnije, baš se zaljubio i zaludeo,  bio i prvak grada u cugu, na jednom turniru dobijem i tada seniorskog prvaka

Nije bilo tada neta, sve saznavao iz knjiga, imao puno Informatora,  pa ona Bjelicina čuvena knjiga..pa u novinama izlazile partije sa superturnira, sećam se Linares, Vajk an ze, Tilburg itd

Obožavao sam bas bas..brdo knjiga imam kuci

Ono govno Kasparov mi vazda omiljen bio

Vazda sam ljudima koji su govorili da je sah igra za penzionere u sebi govorio da puše kurac...retardi  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto nista o Talju nisu rekli. Prosuli 45 min, ili koliko vec uzalud. Sve se svelo kako je bio bolestan. Bez reci o tome kako je pocinjao, o najjacim turnirima, legendarnim partijama, borbi za titulu. Nasli neku decurliju koja ne znaju ko je Talj, neke penzionere iz parkica koji kao pacija skola odgovaraju kako je bio sampion sveta i to je to. Onda snimaju njihove sandale i papuce pola minuta. Pa slika ulaza u groblje, opalo lisce, kadar pola minuta, pa neke od grobova, po 20ak sekundi. Bez ikakvog intervjua sahista, utiska i uticaja koje je ostavio na njih. Pustili par arhivskih snimaka, pa onda puste kameru koja pokriva sine i prugu i tako voze po minut. 

Na Viasat History je ranije bio dokumentarac o Karpovu i Kasparovu, njihovom mecu. Milina da pogledas, a ne ovo. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

uh taj bih voleo da pogledam, legendarni mec od 48 partija

imam dve knjige 1 i 2 Kasparov Zvezda iz Bakua, odlicna, od detinjastva pa do trenutka kad je postao prvak sveta 1985

velika je frka bila oko tog meca, mislim da je Gligoric najebo tu jer je bio sudija

ali samo njihovo rivalstvo je bilo zdravo da kazem, nisu se mrzeli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo sam uhvatio dokumentarac, sve je kako Major kaze...ruski scenario, taj narod je patoloski tuzan

Inace dobar je o Magnusu dokumentarac, ludak je, kazu da lici na mene....

On 9/23/2019 at 2:12 PM, kuruz said:

-

 

e sad, moj teča je gledao i njega i Pelea u vreme dok su aktivno igrali i kaže da je Pele daleko najbolji

 

On je samarao Tita jel da???

 

 

 

  • Like 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav je sok bio za mene kad je Gari izgubio titulu od Kramnika...jbt nijednu ga nije dobio

Kramnik mi je vazda delovao kao neki Atletiko Madrid, čvrst,  pobeđuje ali ga nikada nisam voleo 

Fisher kad je uzeo titulu koji je to rezultat do finala bio jbm ti..dva vrh velemajstora dobijes sa po 6:0 u mečevima kandidata

Imao sam neku knjigu (maznuo iz biblioteke i još nisam vratio) o finalu na Islandu izmedju Bobija i Spaskog. Prve dve Fisher nije ni igrao, ili tako nekako, bio u sobi, žalio se na uslove Hahaha kakav je to lik bio   

 

Inace od naših ako izuzmemo Gligu, Bora Ivkov je bio juniorski prvak sveta ali realno nas najbolji je Ljubojevic

U najvećoj snazi umeo je da odelje i Karpova i Kasparova

Sećam se da je jedne godine na onom turniru u Monaku koji se igra jedna partija na slepo i jedna cug bio prvi..to je bio hit

 

Od žena naravno Judit Polar,  Nona Gaprindasvili, Ksi Jun i Maja Ciburdanidze 

Katkad i Alisa tu negde zaluta

 

  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiseru smetala publika, pa je trazio da mec bude u nekoj maloj prostoriji gde je bio stoni-tenis. Tako nesto...inace, to je bio samo jedan od zahteva. Prozivao Ruse kad god je mogao. Govorio da igraju remi izmedju sebe, da se na taj nacin odmaraju, a protiv njega ginu. Bio opterecen da ga prisluskuju, razvaljivao telefonske slusalice po hotelima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiser je 1993. sest meseci tajno boravio u Banji Koviljaci. Vrata na apartmanu bila otvorena 24h jer se plasio spijunaze i ko zna cega jos. Za mec protiv Spaskog, kazu, digao je 3,5 miliona dolara. Posle otisao u Madjarsku kod Polgarovih sa kojima se druzio. 

 

Inace, zarad razbijanja monotonije u sahu, predlozio je uvodjenje tzv. Fiserovog nasumicnog saha. :wink: Evo jedne od mogucih varijanti.

260px-Chess960_example_init_position.png

Почетна позиција Фишеровог насумичног шаха мора да испуњава следећа правила:

  • Бели пешаци се налазе на својим уобичајеним пољима.
  • Све остале беле фигуре налазе се у првом реду.
  • Бели краљ се поставља било где између два бела топа.
  • Бели ловци се постављају на два поља различитих боја.
  • Црне фигуре се постављају у истом али супротном редоследу наспрам белих фигура. На пример, ако је бели краљ постављен на b1, онда је црни краљ постављен на b8.

Треба напоменути да се краљ никада не поставља на поља „a“ или „h“, јер онда не би било места за топа.

Share this post


Link to post
Share on other sites

igrao sam ja ovaj Fiserov sah, prezajebano nesto, ne mozes lako se otvoriti niti zauzeti dobru poziciju da ga jebes

igrao se taj mec na Svetom Stefanu samo sto je JEZDA naravno zajebao jer nije dao sve pare

pre toga je stiglo iz Amerike pismo gde se Fiseru zabranjuje mec u Jugoslaviji gde je on na konferenciji za stampu uzeo pismo i pljunuo ga pred svima

da, posle toga Madjarska pa Japan, Island i cao djaci

steta, jedan od top 3 igraca ikad a zavrsio tuga tuzna

inace evo da se pohvalim

 

71333897_2405372926402098_44529026666321

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Još jedan spin glupih srba..slavis budalu I hvatanje za muda a ostavio ekipu na cedilu

I dalje ne znam kako smo živu glavu izvukli

Očekivao sam potop ko partizan koju godinu pre

I sad se sećam reci onog hrvata - Malo nam je trebalo ali Srbija će dobit sankcije pa ćemo mi na evropsko prvenstvo 

 

Kad bolje razmislim kakvi smo tamo bili bolje da smo sankcije dobili

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...