Jump to content

Hardware


Јарослав

Recommended Posts

i3 nema dovoljno snage da isprati ijednu igru koja trazi bar 4 procesa,a takvih je sve vise,i samo ce ih bivati sve vise.a za istu lovu imas amd APU a10 serije koji moze sve to manje vise dobro da isprati plus za parenje njegove integrisane grafe i posebne graficke ti treba oko 7k dinara,i onda imas najjeftiniji ozbiljan rig za igre do 1080p.ispod toga se nema kud,a i tu ima dosta zackoljica (kakav ram,koliko brz itd).

 

7xxx serija amd-a je ok,drago mi je da su se vratili na scenu,ali opet gube korak,ponajvise zbog odbijanja da spuste cijenu mid i high end grafika,a u tom segmentu nvidia konstantno od serije 5xx pa naovamo nudi zapravo vise,iako amd uspijeva da agresivnim specifikacijama i reklamama drzi korak.samo u entry dijelu danas sa 7770ghz ddr5 nemaju konkurenciju.nvidia je spustanjem cijena 660 i 660ti i uvodjenjem 650 boost unistila amd trenutno u tom segmentu apsolutnog minimuma za ozbiljniji gejming.

 

sto se tice drajvera,situacija je kod amd-a ok,mnogo bolja nego ranije,ali dok su oni peglali taj dio,nvidia je taj softverski dio price dovela do savrsenstva,automatska optimizacija,performance leveling,adaptive v sync...sa amd-om i dan danas moras da tvikujes,stelujes,dok nvidia sve skoro sama radi,i to je neuporediv plus za nvidiu.

 

u sustni sad je nabudjaviji trenutak za uopste kupovanje ozbiljnog racunara sa bilo kolikim udjelom igara u prici,jer su trenutno cijene najvise ikad za taj aspekt jer se nalazimo neposredno pred izlazak sledece generacije konzola koje ce opet dikirati trziste,a ono sto je izaslo i iscurjelo od informacija ne djeluje obacavajuce za PC nazalost. (procesori sa 8 jezgara,dal ce biti dupli threadovi ili ne,preogromne magistrale i bandwith...)

 

s' toga ja bih se uzdrzao od nekog prevelikog budzenja i bacanja love,ili da se ide do kraja ili da se ostane na toj nekoj granici minimuma koji ce sigurno raditi bar 2 godine i koji moze da se sklopi za manje od 450e.bacanje para na intel sa cetri jezgra,duplim threadovima od bezmalo 200e i na graficke od preko 100e koje ce sigurno biti prevazidjene najkasnije u roku od 2 godine nema ali nijedan osnov.vise logike ima budzenje stvari koje nece toliko brzo biti prevazidjene (ssd,dobar ram,napajanje,monitor) a ulaganje u takve stvari se vise osjeti svakako u svakodnevnom radu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u zadnje 2 godine skoro sve pc based igre idu na difolt 4 thread-a,ili vise.npr isti taj skajrim ne samo da je osjetljiv na proc,vec i na ram i na brdo drugih stvari.ali ok ako st zadovoljni da date 300-400e sveukupno,i da picite sve na medium i na nekim slabijim rezolucijama samo da bi imali intel,meni je to apsurdno ali ok.

 

da se razumijemo,nemam ja nista proiv intela,ni amd-a,ni nvidie,ali mi je apsurdno robovanje brendovima,narocito kad svi danas vataju zadnji voz prije totalnog pada desktop PCjeva i na nikakvim osnovima se budze cijene.danas prosto za gaming intel ne nudi dobar procesor ispod bezmalo 200e,i to je uzas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intel Dual Core Pentium e5200 star 4 godine = SVE najnovije igre rade sa sjajnim framerateom u full hd rezoluciji na high podesavanjima.

 

Ja ne znam dokle vise da ti pricam,i dokle ces ti vrteti tu svoju pricu koja ne pije vodu.Ako mi ne verujes,dodji do mene pa ces videti.

 

Moja konfiguracija je sledeca:

Intel Dual Core Pentium e5200

Nvidia GeForce GTX650 1GB DDR5

4GB HyperX DDR2 RAM

 

Dakle,nista posebno ni nabudzeno,ali sasvim dovoljno da mi tera Crysis 3 i Farcry 3 na full HD rezoluciji,high podesavanjima,i da sve klizi ko podmazano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa lemijem...imam isti procesor i garantovano sam mogao sve igre da teram dok sam iste i igrao. Poslednje "ultra" zahtevne su bili crysis 3 i poslednji COD.

Poenta je da danas vecinu procesa odradjuje graficka..naravno ni procesor ne sme da se zapostavi ali proslo je vreme da graficka i procesor moraju da budu egal po performansama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo to...grafika odradjuje posao i to je najbitnije.I to ne samo kod igrica,tako je i kod programa za obradu slike naprimer.Ako imas dobru grafiku sa cuda core procesorom,Premiere i After Effects ce ti sibati ko podmazani cak i sa nekim Celeron D sranjem.I zato je nvidia mama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Uh, uzeh novi komp posle recimo 7-8 godina, ne mogu da verujem kako sve brzo ide i koliko su mi ventilatori tihi. Sad zapravo mogu da gledam Youtube klipove kako treba! :mhihi: uskoro ce se isprobati i neke novije igre :rockdevil:

 

P.S. Pod novije mislim u zadnjih 5-6 godina, lol :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je mator procesor pogotovo za naredne dve tri godine, ali ako nisi zahtevan ok. Mada bi ja u tom krugu izmedju 30.000-50.000 isao na amd, jer imaju dosta dobrih procesora u tom nizem cenovnom rangu, a intel dere tu na njima sa cenama(najjeftiniji dualkor i3 koliko i jedan solidan kvadkor amd), a i fokus drze na cetvorojezgarnim i5 i osmojezgarnim i7 high endovima.

 

Ali emi juri za gotove konfe jer su ubedljivo najpovoljniji iako i komtrejd i win win i emmi drzi jedna glava, a razlicite cene daju.jbg pre nove godine je bilo bolje zbog pdv-a, sad je sve skocilo, ovaj koji si sad okacio je bio npr dvadesetak hiljada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo je mator procesor pogotovo za naredne dve tri godine, ali ako nisi zahtevan ok. Mada bi ja u tom krugu izmedju 30.000-50.000 isao na amd, jer imaju dosta dobrih procesora u tom nizem cenovnom rangu, a intel dere tu na njima sa cenama(najjeftiniji dualkor i3 koliko i jedan solidan kvadkor amd), a i fokus drze na cetvorojezgarnim i5 i osmojezgarnim i7 high endovima.

 

Ali emi juri za gotove konfe jer su ubedljivo najpovoljniji iako i komtrejd i win win i emmi drzi jedna glava, a razlicite cene daju.jbg pre nove godine je bilo bolje zbog pdv-a, sad je sve skocilo, ovaj koji si sad okacio je bio npr dvadesetak hiljada

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

U low-budget segmentu AMD APU je najbolja opcija. Te grafičke (R7 240, GT 640...) ne vrede ničemu, samo troše struju. Bolje koristi integrisanu, koja je u tom rangu, a posle ako zatreba dodaj nešto normalno. A ona spire napajanja od 500W bih stavio samo u 10 godina star računar, koji vredi 30€.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sve ispod ovoga ili slicno ovom su bacene pare:

 

http://www.emmi.rs/emmi-konfiguracije-altos-trinity.11.html?productId=27754

 

mada da sam sklapas bolje bi prosao.

 

eve ga i a10,samo je 42k din,ali dobijes i ssd.nema se kud ispod ovog: http://www.emmi.rs/emmi-konfiguracije-altos-raider.11.html?productId=35615

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To, plus je ponuda sranje, gldao sam ima na kupindu veća ponuda ali opet sve preko 3k, a i ddr2 skuplja od ddr3, van pameti. Ispao mi mobilni na matičnu (pošto je jedna strana otvorena, a i kućište je na boku, ne pitajte zašto) i nešto se sjebalo, tj grafička više ne radi, samo ne znam zašto grafička pošto nije pao na grafičku, elem, sad koristim ovu integrisanu, koja je sranje, i moj život je agonija, jebeni you tube klipovi seckaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

provjeri tu grafu kod nekog,ne mora da znaci da je do maticne,mada gledaj to sa vedrije strane,naucio si skolu da nikad ni zbog cega ne ostavljas otvoren komp.ako nemas komplet kuciste tj fali stranica itd kupi najjeftinije na oglasima samo da mozes da spakujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...