Jump to content

Damir Urban


Talvi

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Grupa Urban & 4 nastupiće 14. februara, za Dan zaljubljenih u Domu omladine Beograda, a samo dan kasnije održaće koncert i u Fabrici Studentskog kulturnog centra Novi Sad, što je bio povod da razgovaramo sa Damirom Urbanom.

 

Razgovarala: Danijela Jakobi

Foto: Stanislav Milojković

U 2012. godini višestruko nagrađivani Urban & 4 su objavili EP "Kundera", koji sadrži šest pesama, a koji je bio samo uvod u album koji će bend predvođen harizmatičnim Damirom Urbanom objaviti na proleće ove godine, a čiji će deo predstaiti na predstojećim koncertima.

Nastup u Beogradu će biti poseban: to vam je prvi samostalni koncert i biće baš na Dan zaljubljenih - šta spremate i šta očekujete od ovog nastupa?

S obzirom da nam je ovo prvi samostalni koncert u Beogradu, pokušat ćemo odsvirati sve što mislmo da bi trebalo. Znači i nove stvari, ali i sve one pjesme po kojima nas ljudi i znaju. S obzirom da nastupamo na Dan zaljubljenih nadam se da će atmosfera zbog toga biti još bolja. Jedan dio nastupa ćemo ostaviti otvorenim i odlučiti na samom koncertu što i kako izvesti. Nadam se kako ćemo se dovoljno opustiti i upoznati sa publikom, a u takvoj atmosferi i greške postaju poželjne.

Dan kasnije svirate i u Novom Sadu, gde ste i prošle godine imali samostalan koncert - šta Novosađani mogu da očekuju ovoga puta?

Već smo se imali priliku predstaviti publici u Novom Sadu i sada možemo odsvirati i neke pjesme koje smo prvi puta preskočili. Ipak, sada nam situacija nije ništa lakša. Koncert u svakom slučaju ne smije biti isti, zbog toga mi se ponekad čini kako je svaki sljedeći još veći izazov. Dat ćemo sve od sebe kako bismo i jednu i drugu večer učinili drugačijom i posebnom.

slika_530053.jpg

Šta više odgovara vašem senzibilitetu, solo koncerti ili festivalski nastupi?

Nema tu nekog pravila. Kada bih sada morao izabrati na brzinu, rekao bih solo koncert...ali zna se ponekad dogoditi da se na kraćem, festivalskom nastupu, dogodi posebna atmosfera i veza sa publikom, a nekada na solo nastupu i pod idealnim uvjetima jednostavno ne ide. Nikako da se dogodi "ono nešto". Zato je svaki novi koncert izazov i priča za sebe, bio on samostalan ili festivalski. Nikad ne znaš što će se dogoditi i kako će biti. Zbog toga se i bavim ovim poslom. Zbog te neizvjesnosti.

Nedavno ste objavili EP "Kundera", koji sadrži šest pesama - šta vas je motivisalo da to izdanje ponese ime ovog pisca?

Pogodilo se da sam čitao njegovu " Besmrtnost" u vrijeme snimanja albuma i za vrijeme rada na nekim tekstovima. Ima neke veze između nekih tema kojima sam se u njima bavio sa temom njegove knjige. Kada smo tražili ime za album i razmišljali o tome, ispalo je da je upravo " Kundera " ime koje nas na najbolji način veže sa samim pjesmama, snimanjem i cijelim tim periodom.

Veoma je interesantna priča o tome kako ste te pesme snimali u izolaciji - možete li nam ispričati nešto o tome odakle ta ideja i kako je sve proteklo?

Nije nam prva namjera bila otići tako daleko. Tražili smo studio u kojem bismo mogli svirati i snimati svi uživo i gdje nas neće smetati " slučajni" posjetioci. S obzirom da takav studio nismo pronašli, počeli smo razmišljati o pronalasku kuće gdje bismo preselili opremu iz studija i koju bismo prilagodili višednevnom snimanju i boravku u njoj. Sve smo to pronašli u kući na vrhu Žumberačkog gorja. Nije moglo biti bolje. Bili smo sami. Bez interneta, bez signala za mobilne telefone, bez radija ili televizije. Sami smo kuhali, cijepali drva i sve ostalo što je trebalo. Mogli smo se u potpunosti posvetiti sviranju i radu. Snimili smo i dokumentarni film o svemu tome koji je upravo u montaži. Mislim da će on, kada bude gotov, najbolje pokazati i prenjeti atmosferu koja je tamo vladala.

slika_998601.jpg

Promo fotografije, kao i omot za EP "Kundera" napravila je vaša supruga - koliko znači ta međusobna podrška dvoje umetnika?

Meni je sa njom najlakše raditi, makar ona tvrdi da sam ja joj definitivmo najteži i najgori suradnik od svih sa kojima je imala prilike raditi (smeh). S obzirom da živimo zajedno imamo prilike razgovarati o svemu i svačemu. Zato se dobro razumijemo kada treba nešto napraviti. Nažalost, Milica radi i na fakultetu, trenutno radi i na doktoratu pa se možda ne stigne uvijek baviti fotografijom ili video snimanjem koliko bih ja to htio, ali bez obzira na obaveze koje ima...stignemo puno toga.

Spominjali ste da će o tom periodu biti napravljen i dokumentarni art film - kako će to izgledati i kada će film moći da se pogleda?

Ne bih još govorio previše o samom filmu jer je trenutno u montaži i puno se toga mijenja iz dana u dan. Režiser filma je Nataša Antulov koja je uz Milicu bila i snimatelj samog materijala. Dio filma je snimljen u vrijeme izolacije i rada na albumu, dio je snimljen kasnije. Nešto glazbe je napravljeno isključivo za potrebe samog filma i neće se naći na nekom od naših albuma. Radi se u svakom slučaju o jednom malo drugačijem glazbenom dokumentarcu. Puno nam je bitnije prenjeti atmosferu od podataka. Vidjet ćemo kada bude gotov. Što se prikazivanja tiče, vjerujem da će se moći vidjeti na raznim festivalima...kao i u nekim manjim kino dvoranama.

Taj EP je na neki način uvertira u vaš novi album - kada ga možemo očekivati i da li ima nekih novina u odnosu na prethodna izdanja?

Upravo radimo na njemu. Odlučio sam neke tekstove napisati nanovo jer nisam bio zadovoljan prvim verzijama. Tako da ću veći dio otpjevati ponovo. Razmišljamo da materijalu dodamo i koju od pjesama koje su u međuvremenu nastale. Na samom završavanju albuma, produkciji i miksu, radit će neki drugi ljudi pa bi trebalo očekivati i neke razlike u zvuku u odnosu na "Kunderu", bez obzira što su sve te pjesme snimljene u isto vrijeme. Ovih ćemo dana ući u studio i uhvatiti se završavanja materijala pa ću vam uskoro moći reći nešto više o tome. Mislim da će na njemu biti par pjesma sa kojima smo se uspijeli odmaknuti od našeg " klasičnog" zvuka.

slika_982042.jpg

Najavljeno je da ćete objaviti dva spota za pesmu "Kasno je za ljubav" - odakle ta ideja da pravite dva videa za jednu pesmu i zašto baš ta pesma?

Jedan spot će se naći kao dio dokumentarnog filma, a drugi smo odlučili snimiti posebno, kako bismo razdvojili ono što je na filmu od onoga što će se eventualno pojaviti u medijima. Što se tiče snimke" Kasno je za ljubav" koja će se koristiti za film, mogu samo reći da smo Sandi i ja svirali tu pjesmu uživo, na mećavi, na temperaturi debelo ispod nule...bila je to divna avantura, hahahaha. Inače, pjesma "Kasno je za ljubav" mi je posebno draga. Ostavili smo je na neki način golu i nježnu. Odustali smo čak i od snimanja bas gitare za nju jer nam je zazvučala kako treba već i tako prazna. Međutim, često se ono što se sviđa meni ili bendu ne svidi i publici. Što se pjesme "Kasno je za ljubav" tiče, još je rano za bilo što reći.

Šta imate dalje u planu, hoćete li praviti neku turneju povodom promocije novog albuma?

Naravno, pitanje je samo hoćemo li odmah po izlasku albuma krenuti na koncertno predstavljanje...ili ćemo ipak pričekati par mjeseci, da se album malo zavrti i legne publici. U svakom slučaju, publika će sigurno imati priliku čuti i uživo doživjeti pjesme sa nadolazećeg albuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

premijera novog singla "sutra ćemo pričati" u četvrtak, 27. 3. u:

14:00 - HR 2 - emisija svijet diskografije - hrvatska top lista

14:25 - HR rijeka

14:30 - HR pula

 

1973830_10152085549367615_1577233215_o.jpg

 

samo je rekla:

mrzim kada pušiš u krevetu

jer možeš zaspati, budalo

i svi ćemo izgorjeti, bože!

svi ćemo izgorjeti!

ali ljubavi

ja ne pušim u krevetu

i nisam nikada.

možda si me zamijenila s nekim,

s nekim drugim, koga manje voliš?

samo je rekla:

zasto jedeš poput prasca?

trpaš u sebe

i glasno mljackaš!

ne želim da me dodirujes takav,

odvratan si,

odvratan!

ali ljubavi

ja jedem tiho

i postim pred gostima

možda si me zamijenila s nekim,

s nekim drugim, koga manje voliš?

samo je rekla:

zbog tvog straha od visine

nikada nismo letjeli avionom

nisam vidjela tlocrte gradova

ni bila dalje od ovog usranog kvarta!

ali ljubavi

mi letimo tako često

u hotelima nas znaju

možda si me zamijenila s nekim,

s nekim drugim, koga manje voliš?

samo je rekla:

odjebi iz mog života!

uopće nije važno što je istina!

želim živjeti punim plućima,

želim živjeti

bez tebe...

ali ljubavi

nosim te na rukama

i greške prikrivam

mozda si me zamijenila s nekim,

s nekim drugim, koga manje voliš?

 

dan je bio težak

odmori se,

živci su ti napeti,

a sutra ćemo pričati

o svemu,

sutra ćemo pričati.

zapamti

što si mi htjela reći,

zadrži misao,

pokušaj zaspati,

a sutra ćemo pričati

o svemu.

ljubavi,

publika nas treba zajedno

napamet znaju svaku kretnju

nas dvoje bolesnih u glavu

jos se čudu nadaju.

ljubavi

veća si od uloge,

nikada nismo vagali na sitno,

od glume ne vidiš ono bitno,

meni od težine

otpadaju ruke.

 

 

snimanje spota za novi singl:

 

10153901_10152081858147615_2098244505_n.jpg

 

<3

Share this post


Link to post
Share on other sites

prava umetnost i jeste u mešanju tih ekstrema, malo oldskul pesništvo malo psovanje i kurcobolja

 

Putujemo dugo, ti spavaš

pod mojom utrnutom rukom

licem na staklu plazim jezik

ljudima uz cestu

 

Putujemo dugo, pogledaj

šuma nas propušta kroz zube

mrak miješa oči noćnih ptica

i zvijezda u jedno platno

 

Zima se šulja podom

štipa nožne prste

budi bez brige, spavaj

pjevat ću u sebi

 

Da nas barem otmu svjetla letećeg tanjura

ili da u žito autom sletimo

čini se zanimljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...