Jump to content

Aeternus


Guest Slobo

Recommended Posts

"Dark metal je bila odlična klasifikacija naše muzike u ranijim danima, mada muzika je vremenom se mjenjala. Kada smo počeli koristiti thrash i death elemente u svojoj muzici, sredinom 1999. godine, Dark Metal je postao pomalo loš opis... "Ascension of Terror" je skoro čisti death metal, ali "A Darker Monument" ima više osjećanja i mogao bi se opisati kao dark death metal album. Ako misliš na black metal u smislu tekstova koji se često uskrštaju sa satanizmom, onda je negativan odgovor. Tu i tamo možda ima black uticaja, jer sam pisao tekstove i muziku koji izražavaju mržnju prema hrišćanstvu, ali nema satanizma i ostalih sranja. Muzički, znači, death metal... nikada black!" - Ares

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam se totalno primio na Aeternus!Imam Dark Sorcery i Shadows of Old i nameravam da nabavim jos nesto od njih u najskorije vreme.

Dark Sorcery je stvarno mracan album i dobro mu lezi ta etiketa Dark Metal.

Shadows of Old ima dosta death elemenata ali ipak nije cist death,vec,kako sam Ares rece Dark Death metal.

Ipak mislim da je Death metal najbliza odrednica njihove sjajne muzike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Evo, posto ovaj intervju ipak nije izasao u proslom broju MEXa, cisto da se ne `baci` - evo ga ovdje...

Radjen je...cini mi se- u januaru/februaru...

 

1.Ares, osnovao si Aetenus u Bergenu,1993. godine...Kakve su bile reakcije na vas rad u tom

periodu? 1994. ste izdali demo "walk my path"...

-Pa, bili smo veoma zadovoljni tim ostvarenjem tada. Vec tada smo poceli sa "forsiranjem"

tog drugacijeg stila muzike zvanog Dark Metal. Mnogima je cini mi se u to doba bio cudan moj

nacin pjevanja, i sama ta cinjenica da smo iz Norveske. Svi su bili zacudjeni kada su nas

culi, i shvatili da se zapravo ne radi o jos jednom bijesnom Black Metal bendu.

 

2.Tih godina je black scena je uveliko rasla...Kako bi opisao atmosferu & desavanja tada; i

danas?

-Cini mi se da se nije puno promijenilo; taj duh se odrzao i do danas. I danas ima puno

sjajnih bendova kao i tada; Norveska scena je uvijek bila & uvijek ce ostati najbolja u

svijetu!

 

3.Prvo vase izdanje koje je dobilo veoma jak odjek u undergroundu je izdato 1995. Naravno,

radi se o "Dark Sorcery". Od tada se vasa legija fanova brzo sirila...Da li je to bio po

tebi najuticajnije izdanje u vasoj dosadasnjoj karijeri?

-Da,"Dark Sorcery" je veoma bitan dio u nasoj karijeri; samim tim sto nam je donio saradnju

sa Hammerheart Records. Od tada nam prakticno sve "ide od ruke"! Takodje, "Shadows of old"

je bio od velikog znacaja u nasoj karijeri; jer sam se tada stvarno osjecao da je to nesto

sto smo odradili 100% iskreno, i da smo pronasli neki svoj zvuk...

 

4.Od dolaska Radeka 1999.; vasa muzika poprima sve atribute koji po mnogocemu "vuku" ka

Death Metalu...Kako biste definisali vas zvuk prije; i poslije dolaska Radeka?

-U pocetku rada sa Aeternusom, stvarno sam bio veliki zaljubljenik u Folk muziku. To me je

puuuno inspirisalo, tako da mi nije bilo uopste bitno koji sam riff odsvirao...Uvijek su mi

sve te ideje o nasoj muzici bile samo u glavi. Takodje, vise sam preferirao duze pjesme.

Kada smo radili na pjesmama za "Shadows of old" mislili smo da bi bilo zanimljivo da ubacimo

neke Death & Thrash elemente. I to smo, naravno, i uradili; ali veoma pazljivo & ozbiljno.

Veoma smo bili zadovoljni time, sto se moze reci i za fanove. "Ascensio of Terror" se po

mnogo cemu moze porediti sa Death Metalom; jer smo zeljeli da odradimo jedan Death album.

Smatrali smo(i jos uvijek je tako) da Death Metal, pomijesan sa uobicajenom Aeternus

atmosferom doprinosi stvaranju nekog naseg sopstvenog stila; tako da je to razlog zbog cega

se "Ascension.." razlikuje od prethodnih ostvarenja...Znam da neki ljudi misle da se

okrecemo "dosadnijem" death stilu, ali se bas i ne slazem sa tim, jer uvijek ce prije svega

biti prisutan nas Aeternus duh. Takodje smo oplemenili nas zvuk, jer mislim da ne bi bilo

bas zanimljivo da se ponavljamo. Moj stil pjevanja ce uvijek ostati isti, jer je to jedan

od zastitnih znakova Aeternusa. To isto vazi i za nas unikatni zvuk gitare, jer koliko znam,

niko ne producira svoj zvuk gitare na taj nacin.Erik je uvijek bio "spomenik" naseg benda,

zbog svojek cudnog sviranja bubnjeva. Jedini on u potpunosti shvata moje muzicke ideje, i to

puno doprinosi nasem stilu.

 

5."Ascension.." je bio zadnji period karijere Morrigan u Aeternusu. Koji je bio razlog

njenog odlaska?

-Morrigan je otisla zbog nekih personalnih razloga, svojeg vidjenja metal scene,zivota...

Htjela je da ode, i mi to postujemo; mada smo se prilicno sokirali kada nam je to saopstila.

 

6.Vec neko vrijeme pripremate vas novi album-"A darker monument". Da li mi mozes reci nesto

vise o njemu? Kada je planiran izlazak albuma? Da li biti jos brzi & mracniji od vasih

prethodnih izdanja?

-Ne bih rekao da ce biti brzi, ali ce svakako biti jos mracniji! Naravno, bice tu brzi

rifovi i bubnjevi koji prze; ali to nije glavna stvar kojom smo okupirani. Mracnija

atmosfera i jezivi osjecaj pri slusanju albuma ce biti zastitni znak "A darker monument".

Za aranzmane i strukturu pjesama se moze reci da su zreliji nego ikada prije. Puno vise

vremena sam ulozio na pisanju pjesama za ovaj album nego ikada prije. Album ce sadrzati

devet pjesama; u kojima se mogu osjetiti Death & Thrash elementi; ali i ta Aeternus

atmosfera iz nasih starijih dana. Produkcija je na najvisem nivou do sad; i do sada smo

umiksovali pet pjesama, i veoma smo ponosni na njih. Neki ce mozda biti iznenadjeni onim

sto ce cuti u pojedinim pjesmama, mozda se pojedinima i ne svidi. Za one koji vole nasa

prethodna izdanja ima puno stvari koje ce vam se i ovaj put dopasti.

 

7.Da li postoji neka pjesma sa novog albuma koju bi mogao da izdvojis? Kakva je tematika

textova? Pretpostavljam-drevni ratnici, priroda, rat...?

-Pretpostavljam da ce se mnogima svidjeti pjesma "Sons of War"! Veoma mi je tesko da opisem

sve sto je "sakupljeno" u toj pjesmi...Svaka mi se pjesma dopada, ali mi je ova nekako

specijalna...I da, u textovi su uglavnom zasnovani na mitologiji i ratu. Textovi su veoma

mracni, i cini mi se da je to rijec koja najvise oslikava sve pjesme sa ovog albuma.

 

8.Pretpostavljam da ste planirali i turneju; ima li ikakve sanse da vas vidimo kod nas?

-Ne, nismo jos planirali taj citav tok turneje, ali smo vec zacrtali neka mjesta na kojima

cemo svirati. Vrijeme ce pokazati...

 

9.Kada su vasi albumi dosli u nasu zemlju, "Dark Sorcery" i "Burning the shroud" su

prakticno razgrabljeni u dva dana...Mislite li da ce "A darker monument" imati takav uspjeh

kod fanova?

-Stvarno se nadam...bilo bi super! A stvarno su prodati u dva dana? To je stvarno super!!!

Puno vam hvala!

 

10.Ko je najvise uticao na vasu muziku & textove?

-Ne mogu da zanemarim svoju inspirisanost Morbid Angel-om.Trey ima nevidjen stil...Erik

takodje ima puno strava ideja...stvarno ne znam sta da navedem.Bilo kako bilo, pokusavamo

da ne budemo zaslepljeni sjajnom muzikom nekog drugog benda, njihovih ideja,textova...

 

11.Veoma davno, svirao si u Immortal-u...Da li si pazljivije pratio njihov rad poslije tvog

odlaska iz benda?

-Moram da ti kazem da sam veeeliki fan Immortal-a!!! Mislim da su sjajni i da zasluzuju sve

najbolje!

 

12.Koja bi to bila stvar koju bi promijenio u psihi covjecanstva?

-U, sada kad bih poceo da nabrajam, ne znam kud bih prije...Ali sve u svemu-MNOGO TOGA!!!

 

13.Ok, mislim da bi sada mogao da kazes nesto svim Aeternus fanovima u Jugoslaviji...

-Puno hvala i sve najbolje ljudima koji su nas podrzavali ovih godina! Stay metal! Zivim u

ime Extreme Metala, za one koji to takodje rade-nastavite tako, podrzavajte ovaj nacin

zivota; i budite ono sto mozete da budete-budite svoji...Darkened is the path of the ones

with the Darkened mind of extremities!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...