Jump to content

Proizvodnja i kastomizacija gitara


Nurg

Recommended Posts

Evo jos jedne teme od ujka Nurga. Naime, opet imam malo vremena da se pozabavim sajtovima i sl, pa rekoh da otvorim ovu temu. Ako vas zanima bilo sta oko izrade, popravki i kastomizacije gitara, ovo je mesto da me pitate, a ja cu se potruditi da odgovorim (upravo izradjujem sajt sa slicnom temom, ali sumnjam da ce vam pomoci buduci da je na jeziku koji verovatno samo ja od svih vas govorim icon_razz.gif)

 

Ajd cujemo se icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Malo vise o magnetima i kombinacijama istih kad je u pitanju bas gitara...?

 

Tipa za sta su dobre kombinacije PH, HH, PJ..itd. ko ih svira i slicno...

 

 

I da li se u teoriji moze napraviti Flyin-V bas (a da valja icon_mrgreen.gif )?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde faco, interesuju kombinacije drveta i magneta koje daju dobre rezultate, pa ih napisi. interesuju me seymour duncan i emg magneti. za el. gitaru naravno........

 

i ako mozes da napises kako koji oblici gitare uticu na ton. citao sam npr. da gitare sa izrezom iza bridge-a (rhoads, warlock...) gube na basu (tj. tonu), nisu zahvalne za clean itd. (ostalo ces ti da napises) pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas dobro sto si se ponudio da pomognes, ja imam jos neka pitanja. Sve ovo za el. gitaru opet...

 

Kako one chike sto prave gitare prepoznaju koje je drvo kvalitetno, a koje nije (ako su iste vrste). Govorim o drvetu koje jos nije obradjeno za gitaru (naravno).

 

Mozes li nesto reci o sushenju drveta? Kako se najbolje radi i koji su efekti?

 

Sad malo o ton potenciometru na gitari...mislis li da ga vredi stavljati? Ja ne...

 

I sad malo o fretboardovima. Koja je razlika izmedju rosewood, ebony (on me narocito interesuje), maple. Citao sam i da je Cocobolo mnogo dobar. Imas iskustva s njim ?

 

 

I koja je razlika izmedju mahagonije i jasena u konstrukciji vrata (ton, tezina...)?

 

 

 

 

 

E ako odgovoris na sve ovo, svaka ti dala (i na vreme dobila) pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ajde faco, interesuju kombinacije drveta i magneta koje daju dobre rezultate

Ovo i mene zanima. Kako na osnovu ovakvog dijagrama pokupljenog na sajtu proizvodjaca magneta user posted image i vrste drveta dolazis do zakljucka o finalnim performansama icon_da.gif ?

 

Verujem da je to duza prica, ali i linkovi bi pomogli pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='5. 8. 2005, 16:56'] Ovo i mene zanima. Kako na osnovu ovakvog dijagrama pokupljenog na sajtu proizvodjaca magneta user posted image i vrste drveta dolazis do zakljucka o finalnim performansama icon_da.gif ?

 

Verujem da je to duza prica, ali i linkovi bi pomogli pivopije.gif

pa npr. alder (jova) ima svetliji ton, mahagonija tamniji (basovitiji) itd...ali to ce nama sve uncle nurg da objasni zajedno sa proverenim kombinacijama magnet/drvo itd...ako se pojavi ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo taman za nurga jos jedno pitanje. Ovo sam vec pitao na jednoj temi, ali hocu da imam misljenja sto vise ljudi, a posebno onih kojima je gitara posao na ovaj oili onaj nacin. Naime:

Posedujem Ibanez RG370DX, pitanje za Nurga (i ostatak foruma) je:

Da li da kupim nove magnete i tako poboljsam zvuk, ili da prodam ovu gitaru, razbijem kasicu prasicu icon_smile.gif uzmem malo od rodbine i kupim bolju gitaru pa nju budzim, tj da li se isplati ulagati u ovu moju sadasnju gitaru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Evo taman za nurga jos jedno pitanje. Ovo sam vec pitao na jednoj temi, ali hocu da imam misljenja sto vise ljudi, a posebno onih kojima je gitara posao na ovaj oili onaj nacin. Naime:

Posedujem Ibanez RG370DX, pitanje za Nurga (i ostatak foruma) je:

Da li da kupim nove magnete i tako poboljsam zvuk, ili da prodam ovu gitaru, razbijem kasicu prasicu icon_smile.gif uzmem malo od rodbine i kupim bolju gitaru pa nju budzim, tj da li se isplati ulagati u ovu moju sadasnju gitaru?

Idealni recept za ibanez RG 370 DX:

 

Uzmes gitaru u jednu ruku, sekiru u drugu, nacepkas je na sitne komade, i stavis sve to u kamin, i zapalis. Ako nemas kamin, mozes da je izneses napolje, da potpalis, i eventualno ispeces koju kobasicu iznad vatre. U krajnjem slucaju mozes da je koristis za potpalu rostilja, logorske vatre, ili cak sporeta na drva, buduci da je basswood od kojeg je telo pravljeno (ako imas srece da ti nije upalo telo od poplar-a tj topole) dosta lako zapaljiv. Sto se tice hardvera, mozes da ga slobodno bacis u djubre, da ga poklonis nekom detetu da se igra, mozes da smislis neki zanimljiv oblik i da ga zavaris zajedno (nesto ala modern art) ...

 

Sa druge strane mozes da nadjes nekog naivnog decaka ili devojcicu i da im prodas tu gitaru kao nesto sto ce mozda jednog dana svirati ako porastu i nauce da sviraju.

 

Toliko o tome icon_smile.gif

 

a na ostala pitanja u temi cu odgovoriti uskoro, kad nadjem par sati da sednem, zasucem rukave i napisem sve. Opet previse posla ... jedva da imam malo vremena za komp ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo vise o magnetima i kombinacijama istih kad je u pitanju bas gitara...?

 

Tipa za sta su dobre kombinacije PH, HH, PJ..itd. ko ih svira i slicno...

 

 

I da li se u teoriji moze napraviti Flyin-V bas (a da valja icon_mrgreen.gif )?

Ja naj vise volim JJ ili JP kombinaciju na bass gitari. P magnet mi sam zvuci nekako prazno, ali ima ljudi koji vole taj zvuk. Glavno je pitanje koji zvuk trazis, i sta ocekujes od instrumenta. Ja tranutno imam preko 12 bass gitara, i skoro sve imaju razlicite konfiguracije magneta, razlicita predpojacala, neke su pasivne, i jos uvek nisam nasao nesto sto je idealno. U poslednje vreme se dosta igram sa bartolinijem i predpojacalima iste firme. U svakom slucaju je vazno da zapamtis da ti aktivna elektronika i aktivni magnet ubija zvuk drveta, i servira ti nesto sto je elektronika osmislila u toj celoj prici.

 

Sto se tice Flying V bass gitare, moze da se napravi, ima ih, rade, sviraju, zvuce lepo, ali im je problem ravnoteza. Naime, nema sanse da napravis V bass kojem vrat nece padati kad ga pustis. Ako hoces da ga drzis svo vreme (ko sto ja moram da drzim vrat na svoj KBX-u) nemas frke.

 

Ali zapamti: Fender je izmislio bass gitaru. Drzi se izvora icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='5. 8. 2005, 16:56'] Ovo i mene zanima. Kako na osnovu ovakvog dijagrama pokupljenog na sajtu proizvodjaca magneta user posted image i vrste drveta dolazis do zakljucka o finalnim performansama icon_da.gif ?

 

Verujem da je to duza prica, ali i linkovi bi pomogli pivopije.gif

Te sve dijagrame mozes da zaboravis. Jedini nacin da spojis drvo i magnet je da eksperimentises. Sve serijski radjene gitare su lutrija, jer ne postoje dva parceta drveta koji isto zvuce. A sto se tice magneta, u poslednjih par meseci sam poceo sam da ih pravim. Razlika je neverovatna. Jednom tipu sam restaurirao telekastera iz 1953-e godine, i magneti su bili mrtvi. Prva proba je bila set telekaster magneta iz fender custom shopa, i gitara je zvucala ok, ali ni priblizno originalu kojeg se covek seca. Druga proba su bili magneti koje sam mu ja rucno navio (uz pomoc makine koju sam sam napravio od sivace masine) i uspeli smo iz 3 pokusaja da napravimo magnete koji zvuce skoro identicno magnetima koji su bili nekad u gitari. Za probu sam napravio par humbuckera po originalnoj gibsonovoj PAF specifikaciji, i jedan glanc novi LP je propevao ko da je pravljen 1956-e godine icon_smile.gif

 

A sto se tice kombinacija, ja generalno idem ovako:

 

Alder - single coil vintage magneti

Ash - single coil vintage magneti

Basswood (ako bas mora da se radi) Dimarzio

Mahagoni - Humbuckers

Korina (africki mahagoni ili sta li je vec) - super ultra turbo high tech moderni dimarcio Humbuckeri

 

Seymour duncan su mi nekako samo dobra zamena za original fender magnete, a humbuckere mu nikako ne volim, i ne trosim ih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nurg, imam jednog japanskog RG570 (dobar primerak) i planiram da u njega uguram dva Bill Lawrence hum-a. Najtacnije na neck R500 a na bridge XL500. Imajuci u vidu da je u pitanju basswood, da li imas bolju preporuku, i sta mislis o ovoj kombinaciji?

 

Zbog cega basswood i dimarzio? Nije prvi put da to citam, ali nisam imao prilike da mnogo eksperimentisem sa ovim ibanezom.

 

Hvala icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ovako neki dan smo uzeli mog starog jacksona JS-30 i stavili EMG set u njega ( 81 i 85 da budem precizniji) znaci kevaaaa zvuuuk

e sad svima ih toplo preporucujem 100 eur je jedan hum

a da za onaj ibanez rg 370 dx se u potpunosti slazem sa nurgom

toliko pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

inace za EMG 81 i 85 sve pohvale

to je jedan od najboljih PRZA musik19.gif magneta, jedino je malo problem sto je sa njima razlika u zvuku izmedju vesla i Les Paula minimalna.

Magneti koji "jedu" drvo (bolje oni nego crvi )

Ali kad imas basswood bolje ga je "sakriti".

A uostalom vaznost drveta za pravljenje el. gitara je odnedavno jako umanjena. icon_da.gificon_da.gif

Edited by carcass

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ovako neki dan smo uzeli mog starog jacksona JS-30 i stavili EMG set u njega ( 81 i 85 da budem precizniji) znaci kevaaaa zvuuuk

e sad svima ih toplo preporucujem 100 eur je jedan hum

a da za onaj ibanez rg 370 dx se u potpunosti slazem sa nurgom

toliko pivopije.gif

pivopije.gif

 

jel kod marica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato i treba stavljati emg aktivne u jeftinije gitare. aktivni ignorisu kvalitet drveta i nije tolika razlika izmedju gitara kolika bi trebalo da bude

 

i ja cu da stavim emg u mog jacksona, kupio sam, ugradicu ovih dana. samo sto cu ja staviti 85 u bridge poziciju. posto je gitara alder tela, a ima i floyd bojim se da bi sa 81 u bridge sve to zvucalo jako tanko i resko. gitara vec sama po sebi ima dosta visokih, ne treba preterivati

 

...emg 85 bi trebalo da izbalansira zvuk. postovacu za par dana utiske kad ugradim pivopije.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesi probao 85 u bridge poziciji?

 

govorim sve sad ovo napamet, prakticno cu se uveriti za par dana...

 

ipak sve zavisi i od drveta. ako si probao 85 u gitari sa "tamnijim" tonom, onda to sto si rekao stoji 100%. moja ima dosta visokih (alder je posle ebony drvo "najsvetlijeg" tona), ne bih da mi solaze zvuce kao "igle" sa 81. uglavnom, videcu...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad bih imao za custom gitaru (sharkcaster, naravno icon_mrgreen.gif), koje bi drvo trebalo da uzmem za vrat, koje za telo, i koje magnete. Kombinacija magneta bi bila Hum na bridge-u, i single na neck-u (ali ne Blackmore model, da se razumemo), obican tremolo, znači ništa prebudženo, samo da zvuk bude onako "middle range boosted", znači da ne reži, a baš i da ne tutnji, nego da ima mrsan zvuk... Uncle Nurg? icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...