Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Uredno samo D, A i E 'bas' zicke. Na naucnoj bazi.

''јер гитара ипак нема довољно требла кад је бејс левл на појачалу на -2''

 

jes' provalio kako drzi plektrum.(zaboravih da stavim znak pitanja)

јашта - Линч Моб

 

Errrrr....:da:.

P.S. Kosijane su nepostizive. Nepostizavajuce? Nepostigativne.

''Непостижне'' је термит којег си тражијо.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molim vas pomažite!

Došao sam na jednu ideju...

Zalepio sam onaj ostatak nut-a i izgleda kao da se dobro zalepilo, ali me je strah da ne pukne ponovo, pa mislim da sam smislio resenje.

Ukucao bih jedan eksercic na mesto koje je obelezeno zelenom na slici, i onda bi zica isla kao po crvenoj liniji. Time bi se smanjio pritisak na lepljeni deo.

Sta mislite, da li bi to moglo da radi? Evo i slike kao sam ja to zamislio.

p36791h234ef8dd6c1774deip0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molim vas pomažite!

Došao sam na jednu ideju...

Zalepio sam onaj ostatak nut-a i izgleda kao da se dobro zalepilo, ali me je strah da ne pukne ponovo, pa mislim da sam smislio resenje.

Ukucao bih jedan eksercic na mesto koje je obelezeno zelenom na slici, i onda bi zica isla kao po crvenoj liniji. Time bi se smanjio pritisak na lepljeni deo.

Sta mislite, da li bi to moglo da radi? Evo i slike kao sam ja to zamislio.

:фотка ексер варијанте:

на страну што подржавам твоју инжењеску инвентивност за решење проблема, било је питање времена када ћемо се спустити на ''ексерчић'' ниво, као ултимативно српско ''буџ'' решење. кување ногице и шмирглање зајебаним турпијицама сада делује као жито са шлагом.

 

не, ја не бих сугерисао куцање ексерчића у племенит инструмент, па чак нек је и Џексон. залепи, ако не држи, кувај ногицу, ако ниси неки кувар - купи за 2 евра нов ''нат''. али оно како си нацрто би могло да врши посо.

ја бих лепнуо крњи део са остатком + бих лепнуо крњи део мало за врат. практично, лепио бих га у 3 тачке. онда бих прибегао ретро варијанти везивања танке тканине које би везано у чвор око тог дела код ''нат''-а држало ситуацију на окупу. док куваш ногицу, свакако.

Share this post


Link to post
Share on other sites

на страну што подржавам твоју инжењеску инвентивност за решење проблема, било је питање времена када ћемо се спустити на ''ексерчић'' ниво, као ултимативно српско ''буџ'' решење. кување ногице и шмирглање зајебаним турпијицама сада делује као жито са шлагом.

 

не, ја не бих сугерисао куцање ексерчића у племенит инструмент, па чак нек је и Џексон. залепи, ако не држи, кувај ногицу, ако ниси неки кувар - купи за 2 евра нов ''нат''. али оно како си нацрто би могло да врши посо.

I meni nesto zao da busim rupu u prelepoj gitari, samo zbog toga to nisam odavno uradio.

Nista mi ne ostaje nego da stavim zicu i nadam se da nece da pukne.

Najmanji problem bi mi bio da kupim nov deo ili odnesem gitaru na popravku, ali najblizi servis je na oko 500km tako da ta varijanta otpada.

U slucaju da pukne, moracu da sacekam do kad budem isao za BG, i u medjuvremenu moram kupiti neku jeftinu akustaru jer cu poludeti bez gitare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlucio sam, necu ga busiti to je sigurno :)

Samo sad nikako da mi padne na pamet neko "removable" resenje koje ce igrati ulogu eksera...

 

што, ексерчић је скроз римувбл решење:

 

njnightsky080100005.jpg

 

само пази да не закујеш Џекија за астал на којем укуцаваш ексер, после нема ништа од прформанс стајл свирања, биће

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Piper: Ma nije tu velika sila na tu stranu, drzace to. Najgore sto moze da se desi je 'da mu das suvise sirok vibrato' :) na drugom pragu, pa da ti E zica sklizne s fretboard-a. Ako tad ne pukne, nece nikad. Ali ja ga ipak ne bih testirao :)

 

Ako si ga zalepio dobro po celoj dodirnoj povrsini i malo po samoj liniji pucanja, to bi bilo to.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol::lol::lol:

ekser moze da se makne, ali uvek ce tu ostati rupa koja ce me nervirati...

 

JAOOOOOOOOOOJ! :udri:

Dodji, majke ti, u Novi Sad, ja cu ti srediti taj cesalj, neces nista platiti, a i ja cu se manje nervirati. Ja sam mislio da si ti neki majstor, kada si pisao da imas raznog alata u kuci... pa ces polako "kuc-kuc-drlj-drlj" i napravis cesalj. To nije nauka; uzmes stari cesalj i prekopiras. U tome je draz manuelne tehnike sto bi za odredjeno vreme napravio nesto cime ces se ponositi i sto bi moglo da radi!

Ali gde ces ekser u gitaru! Pa to vise ni najgori pankeri ne rade.

Ako ti nije jasno, evo ga sledeci racun:

kod dobrog graditelja gitara izrada ceslja (ali onog pravog) kosta 10e (bar je to bila cena za mene). Jasno?

Nadji na netu Aleksandra Vulovica iz NS (on pravi i sredjuje gitare), dogovori se s njim (otkud znam; posalji mu stari cesalj i pare, a on ti napravi novi), jedino STVARNO vodi racuna kako ces stari da skines s gitare, Jer ume da se desi da se, pored ceslja, skine i lak sa glave gitare, a moze i parce drveta; sve zavisi kako i cime je zalepljen.

Ako ti se moja ideja oko dopisivanja sa doticnim A.V. dopada, upitaj ga i kakvo lepilo koristi, pa nabavi takvo ili slicno.

Pre toga baci sve eksere i cekice koje imas kod kuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. JAOOOOOOOOOOJ! :udri:

Dodji, majke ti, u Novi Sad, ja cu ti srediti taj cesalj, neces nista platiti, a i ja cu se manje nervirati. Ja sam mislio da si ti neki majstor, kada si pisao da imas raznog alata u kuci... pa ces polako "kuc-kuc-drlj-drlj" i napravis cesalj. To nije nauka; uzmes stari cesalj i prekopiras. U tome je draz manuelne tehnike sto bi za odredjeno vreme napravio nesto cime ces se ponositi i sto bi moglo da radi!

Ali gde ces ekser u gitaru! Pa to vise ni najgori pankeri ne rade.

 

2. Ako ti nije jasno, evo ga sledeci racun:

kod dobrog graditelja gitara izrada ceslja (ali onog pravog) kosta 10e (bar je to bila cena za mene). Jasno?

Nadji na netu Aleksandra Vulovica iz NS (on pravi i sredjuje gitare), dogovori se s njim (otkud znam; posalji mu stari cesalj i pare, a on ti napravi novi), jedino STVARNO vodi racuna kako ces stari da skines s gitare, Jer ume da se desi da se, pored ceslja, skine i lak sa glave gitare, a moze i parce drveta; sve zavisi kako i cime je zalepljen.

Ako ti se moja ideja oko dopisivanja sa doticnim A.V. dopada, upitaj ga i kakvo lepilo koristi, pa nabavi takvo ili slicno.

Pre toga baci sve eksere i cekice koje imas kod kuce.

1. Prvo - Zasto bi se ti nervirao, nije tebi puk'o deo gitare pa da ne mozes da sviras. :)

To nije nauka; uzmes stari cesalj i prekopiras

Drugo - U kuci imam alata ali ne alata za potrebe popravljanja gitare i pravljenja ceslja. Za to koliko sam razumeo i gledao neka uputstva trebaju posebne precizne testere, kurci palci itd.

Trece - Majku mu pa nisam bukvalno mislio ekser, neko nesto privremeno sto ce da radi posao dok ne kupim nov cesalj. Vidim ti iz postova da si iskusan gitarista, verovatno ti se nesto ovako desavalo i znas kako je bez gitare. Ma da isto vidim da zivis u NS tako da ti verovatno nije bio problem da odneses gitaru na popravku.

 

2. Novi Sad mi je predaleko da saljem i da cekam da mi covek napravi i posalje cesalj. Ne sumnjam da je dobar majstor ali mnogo bi trebao da cekam i prevelika mi je komplikacija oko slanja toga.

 

 

Kapiram čovekovu muku i meni su se desavale nesvakidašnje stvari sa gitarom! :pivopije:

Matori zar je moguće da nemaš nikoga u BG-u ,nekog ortaka da ti kupi deo i pošalje poštom?

Ima taj de da se kupi u Mariću za neke sitne pare...

Upravo sam saznao da mi otac u sledeci cetvrtak ide u Beograd pa cu ja sa njim, da uzmem cesalj i jos par stvari za gitaru...

Edited by Piper...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebem te, Deep Piperu, naravno da se ne nerviram; to je bila stilska figura koja je izražavala blago nezadovoljstvo tvojom idejom nepotrebnog budženja gitare.

Ako ideš za BG naravno da je bolje da kupiš gotov deo za gitaru - uštedeće ti vreme i živce. Jedino što treba je da dobro uzmeš meru svog češlja, odnosno još bolje je da ga skineš i poneseš do radnje. Jer se razlikuju u zavisnosti od tipa i modela gitare i ne bi hteo da se zajebeš i kupiš nešto što ti neće koristiti.

Iskusan gitarista jesam, ali mi se, na sreću, nisu dešavali kvarovi na gitari (uostalom uvek imam 2 gitare, pa me je baš briga). Gledao sam kako majstori sredjuju gitare, a i sam sam skidao neke delove i stavljao druge, pa me je zainteresovao tvoj post.

I, da, ono što je najvažnije: ako u BG slučajno ne nadješ odgovarajući deo, seti se sledećeg - ljudi su, pre nego što je izmišljena parna mašina, sve radili uz pomoć 2 ruke i 10 prstiju. Ništa nije nemoguće napraviti, treba ti samo malo vremena i volje. Kad ja uzmem nešto teško da radim pa mi bude jako teško, setim se kako su ona dvojica pobegli iz Alkatraza tako što su 20 godina kopali kašičicama za sladoled. Doduše, posle su jednog uhvatili, a drugog je pojela ajkula :bigblue:

Naravno, nemoj sve bukvalno da shvataš i pre svega gledaj da kupiš taj deo.

Srećno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolja gitara i pojacalo za death-metal zvuk? :confused::confused::confused:

 

Da mi ne bi odmah odgovorio: "Šta se trpaš kad nemaš veze sa Deat Metalom?!" odmah da ti napišem da je dobitna kombinacija uvek ona gde prvo pogledaš na netu opremu koju koristi tip (ili možda riba?) na čiji se zvuk ložiš. Tako sam i ja uspeo da napravim (približen) zvuk na kojeg sam drkao. Sigurno imaš neki reper zvuka kojeg hoćeš da dobiješ, a šta ćeš bolje nego da nadeš npr. "Gear of XY" osobe ili "XY uses guitar... amp... effects...". Naročito ako takve kombinacije ima i na You Tube - ništa bolje od toga!

Drugi problem je nemaština, odnosno nedostatak finansija u slučaju da se tvoj omiljeni zvuk dobija kombinacijom par skupih komponenti. Onda odeš do bolje snabdevene muzičke radnje i drkaš razne pedale ne bi li se malo zavarao i utripovao da si pogodio baš tu kombinaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lepo si ti napisao, ali je problem sto moj IDOL je svirao gitaru koja postoji samo u nekoliko primeraka... Tako da, i da imam love, ne bih mogao da je kupim... A pojacalo ima, cini mi se, SAMO u inostranstvu... Cini mi se da je Chuck svirao BC Rich Stealth, ili tako nesto... :razz:

 

A ne bih te oterao u tri lepe... Death metalci su tolerantni, a ne kao na Zeppelin temi. :bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovako da vas pitam..........kako da odsviram kada ima npr. 4/5......sta tu da radim

evo primer:

 

e |----------------|----------------|-----------|

B |----------------|----------------|-----------|

G |----------------|----------------|----------.|

D |----------------|----------------|----------.|

A |--5/7---8\7-5/7-|----------------|--5/7-5/7--|

E |0-3/5-0-6\5-3/5-|0-0-0-0-0-0-0-0-|0-3/5-3/5--|

 

nije mi jasno samo kako da odsviram ovo sto se crta nalazi izmedju broja?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovako da vas pitam..........kako da odsviram kada ima npr. 4/5......sta tu da radim

evo primer:

 

e |----------------|----------------|-----------|

B |----------------|----------------|-----------|

G |----------------|----------------|----------.|

D |----------------|----------------|----------.|

A |--5/7---8\7-5/7-|----------------|--5/7-5/7--|

E |0-3/5-0-6\5-3/5-|0-0-0-0-0-0-0-0-|0-3/5-3/5--|

 

nije mi jasno samo kako da odsviram ovo sto se crta nalazi izmedju broja?????

 

koliko se ja razumem u tabove, ta kosa crta, ako na to mislis, ti je slajd. mislim na slide, a ne na sliku. :)

znaci ako imas 4/5, onda slajdujes od 4. do 5. praga. kapiras?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AcesHigh:

 

Uhvatis kvintu sa kaziprstom i domalim ( ili malim) prstom, i samo skliznez sa treceg na peti prag.

Na gomili snimaka se jasno vidi kako covek svira taj deo, nadji zive nastupe i gledaj malo.

Skini Live Shit sa neta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa lepo si ti napisao, ali je problem sto moj IDOL je svirao gitaru koja postoji samo u nekoliko primeraka... Tako da, i da imam love, ne bih mogao da je kupim... A pojacalo ima, cini mi se, SAMO u inostranstvu... Cini mi se da je Chuck svirao BC Rich Stealth, ili tako nesto... :razz:

 

A ne bih te oterao u tri lepe... Death metalci su tolerantni, a ne kao na Zeppelin temi. :bigblue:

 

E pa onda na internet, pa nađeš na You Tube tipove koji skidaju tog tvog idola. Vidiš koju opremu oni koriste (mislim na one koji ti se učine da su provalili zvuk), ali imaj još nešto na umu: tehnika i način sviranja ti je jaaaaako bitan. Ako budeš trzao po žicama kao dotični, na većini kombinacija (gitara + pojačalo) će ti se učiniti da je to baš taj zvuk. Ako razumeš šta hoću da ti kažem...

Kad budeš u prolazu pored muzičke prodavnice, svrati unutra i sve im ispipaj. Barem znaš neke osnovne stvari: tvoj idol svira na single/humbucker magnetima, gitara ima 6/7 žica, pojačalo je kombo/glava+kutija od 50/100W, kutija je 2x12"/4x12"...

OK, Death Metalče, za toleranciju! :rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

AHA..........znaci tako...........shvatio sam............

HVALA VAM SVIMA............puno mi je pomoglo...........

TNX jos jednom

brate ja gotivim 3 tačke...mnogo...Ali ti mu jebeš kevu....................................................... :pivopije::rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...