Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Molio bih nekoga za pomoc... Pre neki dan mi je puk'o deo sa slike i bez gitare sam evo 3 dana :( :( :(

Obisao sam svaku radnju u CRNOJ Gori i niko ne moze to da popravi. Ima li neko ideju kako bih ja moga mozda da napravim ovaj deo, jer cenim da to ne bi trebalo da bude mnogo tesko. Hvala unapred!

dsc00110lc6.th.jpg

Edited by Piper...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Molio bih nekoga za pomoc... Pre neki dan mi je puk'o deo sa slike i bez gitare sam evo 3 dana :(:(:(

Obisao sam svaku radnju u CRNOJ Gori i niko ne moze to da popravi. Ima li neko ideju kako bih ja moga mozda da napravim ovaj deo, jer cenim da to ne bi trebalo da bude mnogo tesko. Hvala unapred!

dsc00110lc6.th.jpg

 

To možeš sam da napraviš, ako si vičan modelarstvu. Češalj (ono što je tebi puklo) se pravi od kostiju, a i na slici izgleda kao da je kost u pitanju. Treba ti neka krupnija kost (goveđa, od buta) da se prvo dobro prokuva, ali ne ceo but nego malo veći komad nego što tebi treba, onda da pomoću fine turpije i šmirgle stešeš na odgovarajući oblik.

Ali najbolje je da nađeš nekog ko to inače radi (graditelji gitaras ili neki drugi vešti tipovi)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ćeš praviti od kosti, ja ti takođe predlažem goveđu, mislim da je dovoljno trda. E sad kada je dobro prokuvaš, ostavi je negde napolju da je mravi dobro obrste. Dva dana je sasvim dovoljno. U međuvremenu idi u neku radnju što prodaje alat i pazari bijaks - mala bušilica koja podseća na onu koju koriste zubari, sa sve nastavcima. Košta dvadesetak evra, ali će ti uštedeti vreme u odnosu na običnu turpiju, a i koristan je alat za imati u kući.

 

E sad, samo je pitanje koliko si voljan da se cimaš oko toga. Recimo ja volim sve prvo sam da čačkam, pa kada dovoljno zaserem onda se obratim nekom stručnom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volim i ja da cackam, i sad cu da se bacim na posao... Hvala svima na odgovoru, ako budem imao nekih nedoumica ja cu pitati :lol:

Samo jos jedno pitanje za sad, cime cu ja to zalepiti, ako uopsta uspem da ovaj deo odlepim?

e i obavezno javi sta si uradio, zivo me interesuje na sta ce da ispadnu te akcije sa govedjim kostima...

btw kako si to uspeo da polomis?

e da i sad mi pade na pamet, jes' ti od Pipera? :bigblue:

Edited by nerevarine

Share this post


Link to post
Share on other sites

imam jedno pitanje................

nikako mi nije jasno sta znaci x na tabu??????????? ne znam kako to da odsviram........

jel trebam palcem ili gde, sta???? ne razumem...........

 

------------------------------xx-------------------------

------------------------------xx-------------------------

 

(ovo sam nesto lupio nije nijedna pesma.........cisto da vam bude jasnije)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel trebam palcem ili gde, sta????

хаха, управо сам прочито ''јел требам плачем?''

 

немој плакати, ти се тонови свирају тако што их пригушиш руком. мош да не стиснеш фретинг руком јако жичке. изићиће неки перкашн тон. а мош и да пробаш да исфолираш нешто наслањањем длана на жице поред бриџа. ако си нов у џитри, постоји велка вероватноћа да нећеш осетити кад то треба да одрадиш па ће испасти накарадно. мисим да је ово ипак за људе који мало дуже свирају и могу лепо да осете вајб. ја б' ти онда препоручијо да ти то оцвираш без ''х'' тонова. гледај друге људове како те ствари свирају. Ђимија глеај.

 

Вуду Чајл Ђимијев креће тако што мењаш притисак на жице и зезаш Ввах педалу.

 

еве ти Вуцток снимак, гледај само ввах увод

http://www.youtube.com/watch?v=IHC9bxQkLCQ...feature=related

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti tonovi se obicno sviraju tako sto polozis ruku na bridge. Ako je pomeras vise prema vratu gitare dobices vise i vise priguseniji zvuk.

Takodje mozes svirati ako slabije pritisnes zice, ne potpuno do pragova. Na tebi je da osetis kako od ova dva nacina treba da odsviras.

Probaj da sviras The Pursuit of Vikings od Amon Amarth-a, pocetak se svira ovako.

 

--------------------------------------

--------------------------------------

--------------------------------------

--------------------------------------

--------------------------------------

---x---x-x-x-x---x-x-x--x-x-x-----

Ovde treba da upotrebis Palm Muting (iliti mutiranje dlanom)

 

Dok u pesmi od Nirvane - Smells like teen spirit treba da prigusis zice levom rukom (ako si desnjak, naravno)

e-----------------------------------------------------------------

h-----------------------------------------------------------------

g---------------------------3--3---------------------------6--6---

D--3---3--3----------------3--3---6---6--6---------------6--6---

A--3---3--3--x--x--x--x---1--1---6---6--6--x--x--x--x--4--4---

E--1---1--1--x--x--x--x-----------4---4--4--x--x--x--x---------

 

Jbg ovaj font je nesto sjeban pa ne prikazuje bas dobro ove tabove, ali shvatices na sta mislim ako poslusas obe pesme.

Edited by Piper...

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha........znaci to...............

shvatio sam..........e hvala vam mnogo............

ovo je teze za sviranje......... (mislim na prigusivanje) ali pokusacu da prigusim dovoljno dobro zice..............

trudicu se maximalno i jos jednom HVALA MNOGO......

 

P.S. Generalni kako si samo procitao placem cccccccccc........koji si car..........hahahhahhaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alata mi kuci ne fali :)

Imam mali milion burgija tako da ne bi trebalo busenje rupa za zice da bude problem...

 

 

Moj savet ti je da kupis novi nut...stari pokusaj da odlepis.To je ujedno i najtezi deo posla.Ja to radim sa jednim dletom sa odsecenim vrhom... postavim ga preko pragova tako da tupim krajem upre u nut a zatim laganim i pazljivim udarcima cekica pokusavam da je odlepim(treba biti ekstremno pazljiv da se nebi odlomio komad laka sa peg head-a ili nedaj boze KOMAD DRVETA. Ponekad ako je nut malo usadjen treba pazljivo proseci sa nekom ostrisom uz samu njegovu ivicu bas zbog toga da bi se oslobodio laka koji je slepljen za nut.pomalo ga odbijaj i pokusaj vaditi sa klestima.

Sve lepo ocisti od starog lepila i pazljivo zalepi novi,koji ces najhpre dovesti u prave dimenzije(verovatno ce bit malo siri) ostavi da se lepilo susi...bar dva dana.

Postavi zice na gitaru i lagano ih zategni,neka idu preko nuta.Sad odredi gde ce im biti mesto...obicno od spoljnih zica do kraja fretboarda treba da bude oko 3,5mm. Znaci ako je vrat na tom mestu sirok 42 mm i kad oduzmes tih 7 mm(2x3,5) znaci da ce dve spoljne zice biti na razmaku od 35 mm izmedju sest zica imas 5 praznih prostora znaci 35 : 5 = 7 razmaci bi trebalo da budu oko 7mm...kazem OKO zato sto i pored svih ovih tacnih mera moras malo da gledas i sa estetske strane...nemora uvek biti u dlaku tacno,vazno je i da lepo izgleda.

Kada odredis mesta za zice treba da useces mesta za iste...e sad za to postoje posebne testerice (nut files)...ako ih imas onda idemo dalje...moras izmeriti koliko je visok prvi prag, uzmimo da je recimo 1 mm , onda bi visina zice trebalo da bude oko 1,5mm,dok seces postavi nesto na fretboard sto je te debljine da znas dokle treba da rezes ... e sad ovo je veoma vazno!!..useci kanal ali tako da testerica stoji nagnuta prema pegheadu,znaci pod uglom pod kojim je i peghead. Obavezno pazi da kanal bude pod uglom usecen tako da kad zicu spustis unutra da se prelama tacno na pocetku kanala (na pocetku sa strane gde su pragovi naravno) inace mozes dobiti zujanje zice i nepravilan ton posto je tu skala u tom slucaju duza.Kada i to zavrsis onda jos preostaje da oblikujes ovaj visi deo nuta, da mu malo zoblis ivice, ukosis pod uglom pod kojim je i peghead...jednom recju da lici na nesto...mada to i nije bitno...

Ali i pored svega ovoga ako nisi 100 % siguran u sebe,da mozes to sam uraditi...najbolje onda i nemoj...obrati se nekom majstoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Piper: Nemoj da se zezas da sam pravis novi nut, nikad neces to uraditi kako treba.

Nadji nekog ( ili ti sam) da ti zalepi to kako valja. Pravi super lepak ima da napravi crvsci spoj nego sto je sama plastika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

што се у принципу никада не ради супер лепком већ неким знатно бенигнијим лепилом.

разлог је што ће се и супер залепљени коњић потрошити па ће бити потребна замена.

 

када супер залепљени коњић звекнеш чекићем са ''клечка'' интерфејсом онда свучеш пола фретборда а то је ултимативни ноу-ноу. зезам се, наравно, али је потребно да та веза буде прилично релаксирана. повук'о бих паралелу са инсталацијом флојда, где би рек'о ''звекнеш му два ексера, цоловњака, и сине, да видиш како нема да мрдне''.

 

разлог из којег бенигно лепило завршава посао је јер тензија жица представља сасвим лепу основу да све буде на месту. ја сам глед'о како се ради, можда су мајстори били сељаци али се мени учинило логичним оно што сам видо. кане се лепка у две туфне на критичним тачкама (крајевима) и - воила.

мени је, када сам узо Лес Пола, ''нат'' био скроз нелепљен, што је наравно за сваку осуду, али је функционисало.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj savet ti je da kupis novi nut...stari pokusaj da odlepis.To je ujedno i najtezi deo posla.Ja to radim sa jednim dletom sa odsecenim vrhom... postavim ga preko pragova tako da tupim krajem upre u nut a zatim laganim i pazljivim udarcima cekica pokusavam da je odlepim(treba biti ekstremno pazljiv da se nebi odlomio komad laka sa peg head-a ili nedaj boze KOMAD DRVETA. Ponekad ako je nut malo usadjen treba pazljivo proseci sa nekom ostrisom uz samu njegovu ivicu bas zbog toga da bi se oslobodio laka koji je slepljen za nut.pomalo ga odbijaj i pokusaj vaditi sa klestima.

Sve lepo ocisti od starog lepila i pazljivo zalepi novi,koji ces najhpre dovesti u prave dimenzije(verovatno ce bit malo siri) ostavi da se lepilo susi...bar dva dana.

Postavi zice na gitaru i lagano ih zategni,neka idu preko nuta.Sad odredi gde ce im biti mesto...obicno od spoljnih zica do kraja fretboarda treba da bude oko 3,5mm. Znaci ako je vrat na tom mestu sirok 42 mm i kad oduzmes tih 7 mm(2x3,5) znaci da ce dve spoljne zice biti na razmaku od 35 mm izmedju sest zica imas 5 praznih prostora znaci 35 : 5 = 7 razmaci bi trebalo da budu oko 7mm...kazem OKO zato sto i pored svih ovih tacnih mera moras malo da gledas i sa estetske strane...nemora uvek biti u dlaku tacno,vazno je i da lepo izgleda.

Kada odredis mesta za zice treba da useces mesta za iste...e sad za to postoje posebne testerice (nut files)...ako ih imas onda idemo dalje...moras izmeriti koliko je visok prvi prag, uzmimo da je recimo 1 mm , onda bi visina zice trebalo da bude oko 1,5mm,dok seces postavi nesto na fretboard sto je te debljine da znas dokle treba da rezes ... e sad ovo je veoma vazno!!..useci kanal ali tako da testerica stoji nagnuta prema pegheadu,znaci pod uglom pod kojim je i peghead. Obavezno pazi da kanal bude pod uglom usecen tako da kad zicu spustis unutra da se prelama tacno na pocetku kanala (na pocetku sa strane gde su pragovi naravno) inace mozes dobiti zujanje zice i nepravilan ton posto je tu skala u tom slucaju duza.Kada i to zavrsis onda jos preostaje da oblikujes ovaj visi deo nuta, da mu malo zoblis ivice, ukosis pod uglom pod kojim je i peghead...jednom recju da lici na nesto...mada to i nije bitno...

Ali i pored svega ovoga ako nisi 100 % siguran u sebe,da mozes to sam uraditi...najbolje onda i nemoj...obrati se nekom majstoru.

Hvala ti na detaljnom objasnjenju, ali kao sto rekoh pre, najblizi nut mi je na otprilike 500km, jer u CG nema nigde da se kupi.

 

@Piper: Nemoj da se zezas da sam pravis novi nut, nikad neces to uraditi kako treba.

Nadji nekog ( ili ti sam) da ti zalepi to kako valja. Pravi super lepak ima da napravi crvsci spoj nego sto je sama plastika.

Pa posle malo razmisljanja shvatio sam da ja nemam taj alat koji je potreban za pravljenje novog nut-a... :)

 

што се у принципу никада не ради супер лепком већ неким знатно бенигнијим лепилом.

разлог је што ће се и супер залепљени коњић потрошити па ће бити потребна замена.

 

када супер залепљени коњић звекнеш чекићем са ''клечка'' интерфејсом онда свучеш пола фретборда а то је ултимативни ноу-ноу. зезам се, наравно, али је потребно да та веза буде прилично релаксирана. повук'о бих паралелу са инсталацијом флојда, где би рек'о ''звекнеш му два ексера, цоловњака, и сине, да видиш како нема да мрдне''.

 

разлог из којег бенигно лепило завршава посао је јер тензија жица представља сасвим лепу основу да све буде на месту. ја сам глед'о како се ради, можда су мајстори били сељаци али се мени учинило логичним оно што сам видо. кане се лепка у две туфне на критичним тачкама (крајевима) и - воила.

мени је, када сам узо Лес Пола, ''нат'' био скроз нелепљен, што је наравно за сваку осуду, али је функционисало.

Posto mi je svaka druga solucija otpala, kupio sam neko profesionalno Wurth lepilo, i polomljeni deo nut-a ultra-precizno zalepio za onaj deo koji je na gitari. Ostavio sam ga de se susi pa cu videti danas hoce li izdrzati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

увлачење нецк магнета испод нивоа пицкгуарда

 

Uredno samo D, A i E 'bas' zicke. Na naucnoj bazi.

 

мајице до пола торзоа

 

jes' provalio kako drzi plektrum.(zaboravih da stavim znak pitanja)

 

то су били дани, јбш га.

 

Errrrr....:da:.

 

P.S. Kosijane su nepostizive. Nepostizavajuce? Nepostigativne.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...