Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Pa meni pise Squier i ispod malim slovima fender.. :D Imam pojacalo marshal od 15 w kupio sam ga kad i gitaru.Sto se tonaliteta tice ja ne umem ni da nastimujem gitaru brate :haha: ima neki stimer sam kupio skoro mada uspem nekada da ubodem nesto priblizno i sam..Ja se nadam da cu sve to nauciti..to i planiram prvo da radim sa ovim drugarom..Mozda je najbolje da odnesem negde da neko strucan to sve lepo pogleda..Inace nisam planirao jos da uzimam tu neku novu gitaru nego pitam onako vise informativno..

 

Kada sam uzimao casove uglavnom sam ucio skale i to uglavnom g dur i mol skale a rekose mi da je osnovno prvo iz c da se krene.Ucio sam i neke pesme..na primer i dan danas znam dobro da odsviram solazu iz Sweet child of mine a ritam da me ubijes nebih mogao da se setim..Picio sam ja i Gary moor-a still got the blues dobro..Black magic woman sam ubijao :mhihi: Najvise sam sa tim profesorom kasnije svirao blues improvizacije iz blues skale kada je video da me ritam ne zanima nego samo solaze.. :bigblue: Zato me je i smorilo jer sam naucio samo da sviram to jest da improvizujem u blues fazonu..Jos tada mi se Transilvanian Hunger cinila kao laka pesma za savladjivanje ali profa nije mogao da veruje sta sam doneo da me nauci pa me je naucio nesto od Bajage tada sam oterao sve kurac..

 

A ja se nesto nisam preterano ni trudio da priznam..Ubrzo me je vise krenula da zanima neka elektronska muzika i hip hop pa me gitare jedno vreme iskreno nisu ni zanimale..

Edited by Speedy Guns

Share this post


Link to post
Share on other sites

I posle ljudi pljuju NU metal i grunge... Recimo - slobodno kreni od "Smells like teen spirit", super je da vezbash kontrolu leve i desne shake + je prosta vezba za skakanje po poslednje dve zice.

 

Kad trazish ton na pojachalu (teshko da cesh sa "Fenderom" da dobijesh neki pristojan drajv, ali ga ima), stavish eq na pola (ako je max 10, to je onda na 5), drive po zelji, volume po zelji, a posle slushash shta ti se dopada ili ne u zvuku, pa po tome radish dalju ekvilizaciju. Na malim pojachalima obichno dodajem bas i midl, a sechem visoke, ali opet - sve zavisi od gitare i tipa svirke koji se trazi. Ako kazesh da su te interesovali elektronika i hip-hop, a radio si matrice, sigurno razumesh i znash da radish sa ekvilajzerima, pa ti ovaj uproshceni nece zadavati glavobolje.

 

No - pre svega ti je potrebna odluchnost da istrajesh, pa makar mesecima ne bio na nivou drugih ili te boleli plikovi po prstima. Najteza stvar koju sam ja nauchio su bili bare hvatovi, a sada ni ne razmishljam o njima. 2-3 meseca mrtvih nota i ukochene shake su se isplatili xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa istrajnost je najvaznija kao i u svemu.Ja sam se sa ovim ortakom dog.da vezbamo barem 3 meseca jednom nedeljno jer on ne moze vise..nije za kintu tako da nemam neko vremensko ogranicenje koliko moze da traje cas..ako nista drugo on sigurno moze da me nauci da nastimujem i jos neke stvari..e sad on nikada nije slusao brzu muziku u smislu nekog metala mada jeste slusao rock muziku na primer zepellin i tako to pa ono valjda zna nesto i od toga..nije ni on svirao sto godina ali je on to mnogo bolje naucio od mene kada je on uzimao casove..on je to nekako sve skolski naucio..Posle cu da izmaltretiram ove ortake sto sviraju po nekim bandovima da pokupim nesto i od njih..

 

Sat vremena za vezbu dnevno mogu da odvojim..

 

Nasao danas nekoga tu u kraju kod mene ko radi te setup-ove na gitarama,sutra samo da odem da kupim zice pa ce on to sve da mi pogleda i namesti sta treba...

 

Mislim nije mi fora da naucim da sviram 50 pesama preko guitar tab-a i youtube-a ja bih vise da naucim to kako treba da mogu sam da skidam stvari..

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Imam pitanje za iskusne. Kupio sam gitaru sa FR (Ibanez Edge Pro) i nikako mi ne ide setup. Radio sam ja to na gitarama bez FR-a al ovde nikako. Moj neki sistem je kotiranje, akcija pa sve ostalo. Ovde je neka čudna veličina inbusa na klizačima (za kotiranje). Gitara je RG-1540. Gitara nema šipku za podešavanje vrata, cenim da akcija rešava preko FR-a. Može li neka prečica da ne kopam kilometre uputstava? Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gitara bez shipke? Kotiranje pre podeshavanja akcije? Nisi chuo za colovane inbuse?

 

Ako nije na glavi, gitara sigurno moze kod neck magneta da se podesi. Net pretragom ne mogu da nadjem taj "RG-1540". Jesi li siguran da nije "S" serija ili neki drugi "RG"? Razlikuejsh li uopshte "Ibanez" serije po obliku tela? Daj slike, da pomazemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se, gitara je RG-1570, ima Edge Pro tremolo http://ibanez.wikia.com/wiki/RG1570. Da sam za nešto čuo ne bih ovde pitao. Šipka = truss rod. U svakom slučaju, volim sam da prčkam. Znam da bi mi bilo najlakše da odnesem i platim ali onda to nije to. Gitara mi je hobi i to od skora tako da više ne znam nego što znam. :mhihi:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Respekat za samostalno prčkanje, tako je meni na DK2 Jacksonu sa FR svaki put kad mu promenim žice setup sve lepši i lepši, mnogo mi merak bude posle. Ja uglavnom gledam da mi FR bude u ravni sa telom, namestim žice, podesim pozadi opruge za to, pa onda polako s intonacijom, mada mi je to već podešeno dosta dobro za ovu debljinu žica (9ke u E) pa nisam morao oko toga mnogo svaki put da mrčkam.

 

Doduše, sada nije ništa od toga, uspeo sam da mu slomim glavu o parket, na pola. Leži tako ranjen i čeka priliku da ga popravim.

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sta preporucujete posle zica desetki,ja sam mislio da uzmem sedmice,posto su mi se prsti vec jako dobro navikli cak iznenadjujuce brzo(da li to ima veze jer sem nekada svirao koliko toliko ne znam).

 

Secam da sam ranije svirao na nekim zicama od petice do sedmice sad ne znam koje su bese bile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za osmice sam chuo, ne znam postoji li tanje. Pretpostavljam da si pochetnik i da svirash iz E, pa ako te bole prsti na desetkama, uzmi komplet devetki. Samo - shto su tanje zice, slabiji je sustain, manje su glasne i vishe zuje po pragovima. Nadam se da ovo pomaze.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad stavish tanji komplet, morash da odradish nov setup koji podrazumeva popushtanje vrata i nivelisanje kobilice, jer su deblje zice drugachije "radile". Ako ne umesh sam, nadji nekog drugara koji ume ili nosi kod profesionalca. Bice bolji zvuk i lakshe ce da se svira, a to je najbitnije da se ne odustane u prvih par meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima posle dužeg vremena!

 

 

Da li je neko od vas koristio EMG 85cu u bridžu?

 

Iako nisam veliki fan EMGjeva (prvenstveno EMG 81, doduše taj magnet sam koristio u Alderu i kao posledica toga zvučao je poprilično tanko po mom mišljenju, a i vrlo moguće je da ga nisam koristio kako treba), privukla me je vrlo pristupačna cena (od kad se pojavila nova X serija, standardni 81, 85, 60, 89 itd. koštaju oko 8,9 soma). Gitara u koju oću da turim 85 je, mahagoni telo i vrat, 24.75 skala i sviram uglavnom iz C standard ili drop A#, što sve zajedno na papiru ne ide u prilog EMG 85ci (po nekim iskustvima koje sam čitao 85ca u mahagoniju + low tuning = blatnjav zvuk i nedovoljno definisan zvuk). Sa druge strane pozitivne stvari koje su brojne za 85cu me i privlače (alnico magnet, namuđeniji mid-ovi, bolji harmonics itd).

 

E sad, vrlo sam skeptičan povodom otpisivanja određenih kombinacija a priori, i mislim da zvuk zavisi od mnoštva faktora, tako da zanima me vaše mišljenje?

 

 

P.s. Da su trenutno duncani jeftiniji, odabrao bih JB za bridž definitivno (trenutno JB u mitrosu oko 13-14 hiljada, 2-3 hiljade više i može komplet 81-85 da se kupi), ali jebiga. Takođe postoji treća opcija u vidu Dimarizia, s tim što sa njima nemam skoro ikakvo iskustvo (sem sa Super 3)....

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj prvi emg je bio 85 koji sam turio u bridz... shto je dovelo do toga da sada imam nekoliko gitara sa EMG magnetima i ni u jednoj ne drzim nishta drugo osim 81 na bridzu. 85 je mutniji, basovitiji. Zvuchi kao kada se trza na 24. pragu umesto iznad magneta. Ovo za SD me iznenadjuje, ja sam svoje po pravilu placao izmedju 45 i 60 evra, shto polovne (kod nas), shto nove (po inozemstvu). Volim JB (koji drzim u mahagoni telima) vishe od EMG, ali se obichno prilagodjavam drugim gitaristima po svojim bendovima, te redje sviram pasivu.

 

Sa ovim trecim sam imao posla samo dva puta, od chega mi je "Evolution" ostao u lepom secanju i zao mi je shto sam prodao gitaru u kojoj sam ga drzao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam koristio 85 (tj 707, ali to mu dodje isti rac), sto je dovelo do toga da ga izbacim iz dzitre i stavim Dankane :)

Mada mi se vise svidja 85 od 81, topliji je (ako je moguce to reci za jedan EMG magnet). U alder gitari bi mogao biti pravo resenje ako se u nju turaju aktivci, osmirglao bi te visoke iz aldera malo. U mahagoniju stvarno zvuci manje definisano od 81.

Edited by Џрк

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...