Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Da ali to onda nece biti dovoljno Heavy icon_smile.gif ...a i kao sto sam rekao 'ocu Maiden Stratocaster! icon_smile.gif

 

Pricali smo o tome ako se ne varam...rekao si mi da ako budem nabavio tog Stradzu od cice da nista ne menjam...

Ako tog matorog strata pipnes ima da dodjem iz izraela da te bijem icon_smile.gif

 

Ako vec hoces da pravis maiden strat kupi strata sa floydom pa se onda poigraj, ili recimo kupi showmastera (HSS magneti) pa mu stavi to sto mislis da stavis na pacificu. A showmaster made in USA ima da se nadje za ispod 1000 E i njega se isplati budziti (i jos stize sa original floyd rose-om, ima 24 praga i sve u svemu radi se o jako dobroj gitari).

 

Strata treba drzati onako kako je to Leo Fender zamislio icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako tog matorog strata pipnes ima da dodjem iz izraela da te bijem icon_smile.gif

 

Ako vec hoces da pravis maiden strat kupi strata sa floydom pa se onda poigraj, ili recimo kupi showmastera (HSS magneti) pa mu stavi to sto mislis da stavis na pacificu. A showmaster made in USA ima da se nadje za ispod 1000 E i njega se isplati budziti (i jos stize sa original floyd rose-om, ima 24 praga i sve u svemu radi se o jako dobroj gitari).

 

Strata treba drzati onako kako je to Leo Fender zamislio icon_smile.gif

icon_smile.gif ...Dobro otom potom...prvo imam u planu da kupim Boss GT-Pro, pa onda Peavey JSX i tek onda ide sledeca gitara icon_smile.gif ...tesko da cu sve to uspeti da pazarim ovog leta icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali to onda nece biti dovoljno Heavy icon_smile.gif ...a i kao sto sam rekao 'ocu Maiden Stratocaster! icon_smile.gif

 

Pricali smo o tome ako se ne varam...rekao si mi da ako budem nabavio tog Stradzu od cice da nista ne menjam...

postoji vise razloga za ne pipanje vintage gitara:

1) vintage zvuk - kombinacija starog drveta elektronike i magneta

2) vrednost oldtajmera opada menjanjem pocetne konfiguracije

3) nurg i ja cemo da dodjemo da te bijemo... icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoji vise razloga za ne pipanje vintage gitara:

1) vintage zvuk - kombinacija starog drveta elektronike i magneta

2) vrednost oldtajmera opada menjanjem pocetne konfiguracije

3) nurg i ja cemo da dodjemo da te bijemo... icon_wink.gif

Ne biK se slozio!

 

1)Budzeni vintage je najbolja kombinacija icon_da.gif ...uporedi obican i budzeni Ford Mustang iz npr. 66' icon_twisted.gif

2)To mi je najmanje bitno

3) ph34r.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne biK se slozio!

 

1)Budzeni vintage je najbolja kombinacija icon_da.gif ...uporedi obican i budzeni Ford Mustang iz npr. 66' icon_twisted.gif

2)To mi je najmanje bitno

3) ph34r.gif

Ako hoces da budzis treba da znas cime da budzis. Ni mustanga iz '66 neces budziti modernim japanskim delovima, vec onime sto mu stvarno pasuje. Isto tako vingare strata neces budziti nekim tamo seymour duncan magnetima (koji jesu savrseni za druge aplikacije) fec fenderovim vintage reissue magnetima naprimer, ili hot noiseless magnetima, ili sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoji vise razloga za ne pipanje vintage gitara:

1) vintage zvuk - kombinacija starog drveta elektronike i magneta

2) vrednost oldtajmera opada menjanjem pocetne konfiguracije

3) nurg i ja cemo da dodjemo da te bijemo... icon_wink.gif

ako uspete vas dvojica zajedno da dodjete do njega ovih dana - ja kupujem 6x MArshal 100w

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFF-TOPIC:

 

ne mogu da otvorim temu na MZM, jel zna neko zasto? pokusavao sam pre jedno 10 dana i nista... zatim sam pokusao juce, i opet ne moze... grrr..

trebao si samo da mi posaljes pp... ne navracam ovde cesto pa se i ne setim da proverim ima li tema za odobravanje, a ocigledno ni ostali moderatori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo malo pitanja u vezi "do it yourself" majstorisanja oko gitare... =)

 

Dakle, prvo pitanje u vezi shieldinga, tj. pravljenja faradejevog kaveza u shupljinama u gitari. Konkretno, hocu to da uradim na Squier Stratocasteru. Skinuo sam pickguard, sve povadio, zalepio aluminijumsku foliju po svim shupljinama i po donjem delu pickguarda. Sve shto sada treba da uradim je da sve te odvojene delove spojim zhicama i zalemim za zemlju (donji deo volume pota), je l' tako? I da li treba da shieldujem ona mala plastichna kucishta za magnete (single coil magneti, sa obzirom na to da je squier strat u pitanju). Ako to radim, onda aluminijumsku foliju treba da zalepim sa unutrashnje strane svakog kucishta i da sprovedem sve to zhicama do zemlje, right?

 

A drugo pitanje se tiche scalloped frets. Znam da je to praktichno samo turpijanje pragova i stvaranje udubljenja u istim, ali shta je poenta toga? Tj. shta su mane i prednosti takvih pragova? Sve shto meni pada na pamet je vece zatezanje zhice prilikom pritiska tih pragova, i malo povishene frekvencije nota na izdubljenim pragovima. To je pretpostavljam dobro zato shto na nizhim pragovima obichno bude nota malo visha nego shto treba da bude, a na vishim bude kako treba, pa da se malo smanji ta razlika (mada, zato valjda postoji shtelovanje gitare, tj. intonacija/intoniranje/kako se vec to zove... je l'?)

 

Zahvaljujem svima unapred na odgovorima, ako sam se neshto nalupao, slobodno me isprozivajte icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo pitanja u vezi "do it yourself" majstorisanja oko gitare... =)

 

Dakle, prvo pitanje u vezi shieldinga,

 

A drugo pitanje se tiche scalloped frets.

Имам пар информација. Уземљење код Јамахе Пацифике је изведено тако што је пробушена гитара и маса повезана са металним делом који држи тремоло. Шилдовање магнета се, колико сам ја провалио, изводи умакањем магнета у топљени вештачки и природни восак. Однос природног и вештачког воска имаш на нету. Надам се да ти је сада јасније шта си заправо започео... icon_wink.gif

 

Скалпирани прагови служе да са што мање притиска оствариш тон. Код њих нема замене него се мења комплетан врат када се сјебу. Малмстинов страт има фабрички такав врат. Само се надам да ово ниси питао из разлога што планираш да скалпираш Сквајера... Ајде оне "Сингл Којл Корпице у алу-фолији" још некако, али скалпирани Сквајер... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ne, necu da skalpiram pragove, to me je ovako interesovalo vec neko vreme, a danas sam gledao G3 u Denveru pa sam video to kod Malmsteena i setio se da i dalje nemam pojma chemu to. =)

 

Shto se zemlje tiche, i na ovoj gitari je trem povezan sa potovima.

Sigurno si svirao neku gitaru sa 3 singla. Kada switch stavljash u pozicije gde samo pojedinachni magneti rade, chujesh uzhasno zujanje, a kada su u humbacking pozicijama... Pa... Ne chujesh icon_mrgreen.gif

E sad, to zujanje nastaje zbog elektromagnetnog polja koje stvaraju svakakvi uredjaji koje imash oko sebe (u principu sve shto radi na struju). Da bi se taj efekat izbegao pravi se tzv. Faradejev kavez, tj. praktichno provodni oklop koji zaustavlja prodiranje tog polja u sam kavez... E sad, kod gitara to praktichno znachi da napravish taj kavez oko magneta i, generalno, svega shto ima u gitari. Bitno je samo da je taj materijal provodan i potpuno povezan u kolo. I to mu valjda dodje shielding. Samo, to je sve lepo teorijski, ali ja sam to uradio i nisam otklonio zujanje icon_mrgreen.gif

I dalje me interesuje ono shto sam pre ovoga pitao:

Dakle, prvo pitanje u vezi shieldinga, tj. pravljenja faradejevog kaveza u shupljinama u gitari. Konkretno, hocu to da uradim na Squier Stratocasteru. Skinuo sam pickguard, sve povadio, zalepio aluminijumsku foliju po svim shupljinama i po donjem delu pickguarda. Sve shto sada treba da uradim je da sve te odvojene delove spojim zhicama i zalemim za zemlju (donji deo volume pota), je l' tako? I da li treba da shieldujem ona mala plastichna kucishta za magnete (single coil magneti, sa obzirom na to da je squier strat u pitanju). Ako to radim, onda aluminijumsku foliju treba da zalepim sa unutrashnje strane svakog kucishta i da sprovedem sve to zhicama do zemlje, right?

Sa malom ispravkom, nema odvojenih delova, sve je unutra sad savrsheno provodno, i, valjda bi trebalo da bude povezano i sa zemljom (pickguard je sa donje strane oblepljen alu-folijom, a kada zashrafim potove, oni direktno dolaze u kontakt sa tom folijom, pa bi to valjda trebalo da je vec uzemljeno, je l'?)... Ali ja ne primecujem nikakvu razliku u zvuku, a gde god na netu da sam chitao neshto o tome, pishe da je BASH primetna razlika... Help? =)

 

A, ako dobro shvatam, ovi magneti su vec umocheni u vosak, zar ne? Btw, nisam shieldovao "korpice" od magneta (ovaj izraz je nov za mene, ali mi se svidja icon_da.gif) icon_mrgreen.gif

 

Hvala na odgovoru, aj' josh neko =)

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFF-TOPIC:

 

ne mogu da otvorim temu na MZM, jel zna neko zasto? pokusavao sam pre jedno 10 dana i nista... zatim sam pokusao juce, i opet ne moze... grrr..

Kad smo već kod toga, šta se ti buniš, ja sam pustio dve teme u zadnjih mesec-dva, i naravno ni jedna se nije pojavila icon_smile.gif

 

Svaka čast moderatori icon_wink.gif

 

 

@Bitty-X

Jesi li ti siguran da je to bio jedini razlog zujanja? Možda je shielding sasvim u redu. Koliko je meni poznato (aj mej bi vrong) auto recimo, kao tipičan faradejev kavez nema zemlju, tj. nije potrebno ništa osim da je folija zaista pokrila sve i da nema nikakvih rupa u komori koja je shield-ovana, u ovom slučaju unutrašnjosti gitare. Ako je strat u pitanju to znači da je zaista sve lepo oblepljeno, komplet ispod ploče, sa samo ostavljenim rupicama za žice, naravno...

 

Postoje i drugi načini da se to reši:

http://www.guitarnuts.com/wiring/index.php

U svakom slučaju, ovo će ti biti od pomoći. Pregledaj i ostatak sajta, sjajnih stvari ima. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ovako, faradejev kavez je zapravo kavez a ne komora, tj. nije bitno da budu sve rupe popunjene... Eto, na tvom primeru auta, svi prozori su ti, recimo, rupe u kavezu, pa opet auto radi kao kavez... A trazhio sam na netu svashta o tome, nashao sam i taj sajt izmedju ostalog... I prochitao sve itd, i odradio sam onaj prvi deo sa lepljenjem folije po svim komorama i na pickguard... Ali neshto mi se ne da sad da se zajebavam sa lemljenjem potova i kondenzatora i da se zajebavam sa time (nisam bash iskusan elektrichar :ne:)... Moracu da iscimam caleta da mi odradi taj ostatak, mozhda je tu problem, mada sam ja isto nekako kontao da bi bilo dosta samo da izlepim sve alu-folijom... Ako ima josh neko neshto da kazhe, samo napred, a ja cu vam za koji dan javiti shta sam uradio... Poz! =)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, ako dobro shvatam, ovi magneti su vec umocheni u vosak, zar ne? Btw, nisam shieldovao "korpice" od magneta (ovaj izraz je nov za mene, ali mi se svidja icon_da.gif) icon_mrgreen.gif

Што рече Душан, да ли си ти сигуран да си пронашао узрок зујања? Већ поменуту Пацифику свирам на нек сингл којлу и могу да ти кажем да има зујања али ништа више од очекиваног код сингл којл магнета. Пацифика има неки импровизовани шилд само изнад електронике (потова и кондензатора). Ево једног примера који се тиче зујања: једном ортаку се покварио џек (извукле су се жице). После оправке гитара је шуштала и зујала и на хамбакеру. Тон који ће џитра произвести зависи од много фактора, мени се ипак чини да ниси навикао на сингл којл шум, као ни на позицију коју требаш да заузмеш у односу на појачало како би се исти шум смањио.

 

Иначе немој случајно да употребљаваш термин Сингл Којл Корпице јер сам то напоменуо у шали јер ми Сингл Којл Корпице У Алу Фолији звучи као неки гурмански специјалитет... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

Не бих рекао да су магнети фабрички били у воску... Мој је закључак да ту восак служи као изолатор и ја бих се пре бавио тиме него омотавањем алу фолије око електронике када бих хтео да елиминишем шум. Процес је релативно једноставан, идеја је да се истопљени восак увуче у све шупљине магнета и да на тај начин изолује исте.

Share this post


Link to post
Share on other sites

faradejev kazev zapravo nije kavez nego fizicka pojava. e sad, davno davno sam polozio ovaj predmet, ali poentu cu pokusati da objasnim.

 

prvo sto treba da se zna je sledece. oko nas se svuda prostire vremenski promenljivo elektromagnetno polje (u daljem tekstu EMP). ono indukuje struju odredjene frekvence (cim pominjem frekvencu to odmah treba da asocira na neki ton) u hardveru gitare, pocev od magneta pa preko unutrasnjeg ozicenja, i sve do kablova i pojacala. "magneti" za gitaru (pick-up za gitaru "magnetom" je teska jeres u svetu elektromagnetike icon_wink.gif ) imaju dosta metara zice u navojima, pa su podlozni ovoj pojavi. zato ih je bitno izolovati od spoljasnjeg EMP.

 

sledeca stvar kaze ovako: "elektromagnetno polje se ne prostire kroz unutrasnjojst provodnika". to znaci da kada ubacimo komad metala (zamislite punu metalnu loptu) u EMP efekat tog polja ce se osecati samo na povrsini lopte. sad zamislite da je ta lopta suplja i da se vi nalazite unutar te lopte. nema nikakve sanse da detektujete spoljasnje EMP. tu cinjenicu korisimo kad pravimo uredjaje koje zelimo da zastitimo od spoljasnjeg EMP-a koje nas zajebava i stvara nam grozni sum.

najbolji primer za to su kablovi za gitaru. ako ga presecete videcete da kabl ima unutrasnju "zilu" od punog metala oko koje se nalaze licne upredene tako da se nalaze oko unutrasnje zile. to je koliko-toliko dobar faradejev kavez. losi kablovi umeju da hvataju i radio beograd, sto je ocigledan dokaz da su shit. ako ste nekad imali prilike da vidite presek kabla kojim provajder kablovske televizije "dolazi" do razvodne kutije u zgradi videli ste da je taj kabl jako krut i da nema upredenu zicu, vec se oko unutrasnje zile nalazi cilindar od PUNOG metala (izmedju njih je izolator, neka plastika). e, tako se pravi dobar faradejev kavez.

 

vosak nije provodnik, vec je dielektrik (izolator), a EMP prolazi kroz dielektrik kao od sale. dakle, mozete potapati magnete u vosak do sutra, to nikako nece uticati na elektricne osobine sklopa. mozda ce se nesto fizicki promeniti, vosak ce se uvuci izmedju navoja (koji su ionako lakirani, jer da nisu pick-up (glupo mi da kazem "magnet" u ovom postu) ne bi radio. bitan je broj navoja (razloge necu sada navoditi), a kad zica koja je namotana ne bi bila lakirana (izolovana) dobili bi smo efektivno samo jedan navoj.

 

jos jedan razlog zbog kog gitara sumi je losa "masa". signal iz gitare je u stvari napon. napon je razlika potencijala. jedan potencijal (na gitari je to odredjeni metalni deo) biramo i kazemo "e, ovo je nula i u odnosu na tu nulu ce se meriti svi ostali potencijali (znaci, naponi, jer razlika nekog broja i nule je taj broj)". ako ta "nula" nije stabilna, i ako se u toku vremena menja, kako ce to uticati na nase napone? pa, vrlo gadno, jer onda nas napon (razlika potencijala) nece biti razlika neke vrednosti i nule, nego razlika neke vrednosti i neke nepredvidljive vrednosti, i onda ode sve do djavola. zato je jako vazno sve metalne delove hardvera koji su predvidjeni da se vezu za nulu galvanski povezati (ovo galvanski u prevodu znaci "zicom, da postoji metalni kontakt) sa nulom.

ovde je vazno imati u vidu da hladan lem nije galvanska veza icon_smile.gif, i da ako nesto nije dobro zalemnjeno mozete racunati na sum sa sigurnoscu. nema druge nego lemilicu u ruke, topi kalaj i zavari to kako valja. icon_smile.gif

 

 

@ BittyX

auto nije faradejev kavez. evo dokaza. uzmi neki vokmen koji ima radio, sedi u auto i nadji stanicu i slusaj muziku. to ne bi mogao u faradejevom kavezu. sto vise supljina to losiji faradejev kavez. icon_smile.gif

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo već kod toga, šta se ti buniš, ja sam pustio dve teme u zadnjih mesec-dva, i naravno ni jedna se nije pojavila icon_smile.gif

 

Svaka čast moderatori icon_wink.gif

hvala, hvala icon_rolleyes.gif ...

 

Ni jedan tvoj, a ni Gargamelov topic ne ceka na odobrenje... ima samo brdo Petruccijevih oglasa i 1000 poruka nekog Nemanje koje bi trebalo da se nadju na Potraznji Muzicara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

faradejev kazev zapravo nije kavez nego fizicka pojava. e sad, davno davno sam polozio ovaj predmet, ali poentu cu pokusati da objasnim.

 

prvo sto treba da se zna je sledece. oko nas se svuda prostire vremenski promenljivo elektromagnetno polje (u daljem tekstu EMP). ono indukuje struju odredjene frekvence (cim pominjem frekvencu to odmah treba da asocira na neki ton) u hardveru gitare, pocev od magneta pa preko unutrasnjeg ozicenja, i sve do kablova i pojacala. "magneti" za gitaru (pick-up za gitaru "magnetom" je teska jeres u svetu elektromagnetike icon_wink.gif ) imaju dosta metara zice u navojima, pa su podlozni ovoj pojavi. zato ih je bitno izolovati od spoljasnjeg EMP.

 

sledeca stvar kaze ovako: "elektromagnetno polje se ne prostire kroz unutrasnjojst provodnika". to znaci da kada ubacimo komad metala (zamislite punu metalnu loptu) u EMP efekat tog polja ce se osecati samo na povrsini lopte. sad zamislite da je ta lopta suplja i da se vi nalazite unutar te lopte. nema nikakve sanse da detektujete spoljasnje EMP. tu cinjenicu korisimo kad pravimo uredjaje koje zelimo da zastitimo od spoljasnjeg EMP-a koje nas zajebava i stvara nam grozni sum.

najbolji primer za to su kablovi za gitaru. ako ga presecete videcete da kabl ima unutrasnju "zilu" od punog metala oko koje se nalaze licne upredene tako da se nalaze oko unutrasnje zile. to je koliko-toliko dobar faradejev kavez. losi kablovi umeju da hvataju i radio beograd, sto je ocigledan dokaz da su shit. ako ste nekad imali prilike da vidite presek kabla kojim provajder kablovske televizije "dolazi" do razvodne kutije u zgradi videli ste da je taj kabl jako krut i da nema upredenu zicu, vec se oko unutrasnje zile nalazi cilindar od PUNOG metala (izmedju njih je izolator, neka plastika). e, tako se pravi dobar faradejev kavez.

 

vosak nije provodnik, vec je dielektrik (izolator), a EMP prolazi kroz dielektrik kao od sale. dakle, mozete potapati magnete u vosak do sutra, to nikako nece uticati na elektricne osobine sklopa. mozda ce se nesto fizicki promeniti, vosak ce se uvuci izmedju navoja (koji su ionako lakirani, jer da nisu pick-up (glupo mi da kazem "magnet" u ovom postu) ne bi radio. bitan je broj navoja (razloge necu sada navoditi), a kad zica koja je namotana ne bi bila lakirana (izolovana) dobili bi smo efektivno samo jedan navoj.

 

jos jedan razlog zbog kog gitara sumi je losa "masa". signal iz gitare je u stvari napon. napon je razlika potencijala. jedan potencijal (na gitari je to odredjeni metalni deo) biramo i kazemo "e, ovo je nula i u odnosu na tu nulu ce se meriti svi ostali potencijali (znaci, naponi, jer razlika nekog broja i nule je taj broj)". ako ta "nula" nije stabilna, i ako se u toku vremena menja, kako ce to uticati na nase napone? pa, vrlo gadno, jer onda nas napon (razlika potencijala) nece biti razlika neke vrednosti i nule, nego razlika neke vrednosti i neke nepredvidljive vrednosti, i onda ode sve do djavola. zato je jako vazno sve metalne delove hardvera koji su predvidjeni da se vezu za nulu galvanski povezati (ovo galvanski u prevodu znaci "zicom, da postoji metalni kontakt) sa nulom.

ovde je vazno imati u vidu da hladan lem nije galvanska veza icon_smile.gif, i da ako nesto nije dobro zalemnjeno mozete racunati na sum sa sigurnoscu. nema druge nego lemilicu u ruke, topi kalaj i zavari to kako valja. icon_smile.gif

 

 

@ BittyX

auto nije faradejev kavez. evo dokaza. uzmi neki vokmen koji ima radio, sedi u auto i nadji stanicu i slusaj muziku. to ne bi mogao u faradejevom kavezu. sto vise supljina to losiji faradejev kavez. icon_smile.gif

Gargamele, sine jebo' si mu kevu sa ovim postom icon_smile.gif ...cak sam i ja ukapiro' icon_smile.gif ...svaka cas' icon_biggrin.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e,18. 4. 2005, 12:51] hvala, hvala icon_rolleyes.gif ...

 

Ni jedan tvoj, a ni Gargamelov topic ne ceka na odobrenje... ima samo brdo Petruccijevih oglasa i 1000 poruka nekog Nemanje koje bi trebalo da se nadju na Potraznji Muzicara...

Pa ne znam kako server postupi u slučaju da se nakupi previše takvih post-ova (možda briše starije, elem, ne znam), ali ja zasigurno jesam otvorio 2, a koliko znam, i Gargamel od haluciogenih droga uzima jedino pivo sa borovnicom, pa mu verujem da je zaista pokušao da otvori pokoji topic icon_wink.gif

 

... Ili ih neko od vas moderatora ćutke, (bez ljutnje, ne upirem prstom), obriše?

 

@Gargamel:

 

Ubedio si me , sledeći put kad treba da se zalemi neki kabl, zovem te! icon_da.gificon_wink.gif

 

Svaka čast na objašnjenju! icon_smile.gif

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...