Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Imam pitanje u vezi pauka - zbog chega se pauk svira u clean varijanti, bez distorzije? Dosta pochetnika greshi kada neke stvari vezhbaju clean ili chak potpuno unplugged jer ne praktikuju prigushivanje ostalih zhica dok sviraju na npr 2. zhici, pa onda "odzvanjaju" zhice 3-6. Taj efekat se dosta jache chuje sa distorzijom pa gitarista mozhe vishe pazhnje da obrati na to shta treba da se chuje a shta ne. Jel taj clean fazon ima neki razlog ili chisto tako.. ? icon_mrgreen.gif

Ja bih bas rekao naprotiv; da dosta pocetnika gresi kada svraju sa distorzijom a zapostave vezbanje na clean-u. Jednostavno, "Pauk" se svira bez distorzije jer je to vezba koja se ne odlikuje melodicnoscu pa da ti je boja gitare bitna. Mnogo je vaznije da cujes svaki ton kako treba. A to se moze postici prevasodno na cleanu. Ako ti odzvanjaju druge zice dok sviras clean, bolje nemoj da ih prigusujes nego sve sviraj barem duplo sporije a onda postepeno ubrzavaj.

 

Pozdrav pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne odzvanjaju meni zhice nego me interesovalo zbog chega je tako "zabranjena" distorzija icon_mrgreen.gif I dalje ne vidim zbog chega ne bih koristio distorziju, no dobro, nije toliko bitno... Inache, vezhbica je skroz korisna icon_smile.gif

Mada, jedna od najboljih vezhbi koje sam ja probao (a nisam ih mnogo probavao icon_razz.gif), je Vaijeva vezhba sa uglovima. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao i sve ostalo, i ovo treba vežbati i sa i bez distorzije. Nemoguće je čuti na klinu da li neke druge žice odzvanjaju. Sa distorzijom se vežba sa namerom da se svira čisto i precizno, da se ne čuje prljavština, a na cleanu ili bez pojačala da se postigne jasna artikulacija da se svaki ton lepo okida i jasno čuje.

 

Ne, nemam nijednu. Sto pitas?
Pa to. Sličnih vežbi ima u raznim varijacijama po mnogo različitih škola, što u video formatu što štampanih, pa mi nije bilo jasno zbog čega taj stepen oduševljenja u vezi sa tim skupom vežbi(ne ljuti se naravno, svaka čast ne uloženoj energiji i kucanju tolikog posta), jednostavno me je zbunilo kad sam pročitao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma OK je vezbica Dushane, nemoj biti zao mrred.gif

 

Neko pomenu onu vezbicu sa uglovima - dobra stvar za preciznost i alternativni picking ali dobijesh popizditis fungalis dok je odsvirash na 400 bpm-a bez greshke.

 

Ima jedna mnogodobras hromatska vezba od J.S.-a - Rafal stroke. Postovacu je kad dodjem kuci. Da li je neko vec svrirao ovu vezbu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to. Sličnih vežbi ima u raznim varijacijama po mnogo različitih škola, što u video formatu što štampanih, pa mi nije bilo jasno zbog čega taj stepen oduševljenja u vezi sa tim skupom vežbi(ne ljuti se naravno, svaka čast ne uloženoj energiji i kucanju tolikog posta), jednostavno me je zbunilo kad sam pročitao.

Pa znam da ih ima, ali ova mi se cini kao skup svih tih varijacija po udzbenicima. Zato sam se toliko odusevio icon_mrgreen.gif

 

Froiibade, postuj taj rafal sto pre!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma OK je vezbica Dushane, nemoj biti zao
Ma nemo' zaebavat. icon_wink.gif

Ok, super je ako je čoveku i bilo kome drugom korisna, ali to je jedna od stvari koje sam jako često naletao, pa mi je stvarno čudno da neko ko svira gitaru neko vreme nije video tu ili neku sličnu vežbu, eto to. Ili to ili ona klasična varijanta sa hromatikom i kombinacijama tri prsta.

 

I svaka ti čast brate na energiji, ja pišem duge postove, ali ono je stvarno bilo potrebno ispisati icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nemo' zaebavat. icon_wink.gif

Ok, super je ako je čoveku i bilo kome drugom korisna, ali to je jedna od stvari koje sam jako često naletao, pa mi je stvarno čudno da neko ko svira gitaru neko vreme nije video tu ili neku sličnu vežbu, eto to. Ili to ili ona klasična varijanta sa hromatikom i kombinacijama tri prsta.

 

I svaka ti čast brate na energiji, ja pišem duge postove, ali ono je stvarno bilo potrebno ispisati icon_wink.gif

Ma naletao sam ja i ranije na varijacije, ali kao sto rekoh, kada se to svira u ovoj formi onda mi se to cini kao neka sistematizacija svi tih vezbi.

 

A sto se duzine tice, mislim da mi je ovo dosad najduzi post otkad sam se ulogovao na yumetal icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest veseli koljac

Dushan S Zaboravljash da ti svriash gitaru 25 godina a nas dvojica 3 godine

 

meni je ova vezba davno postala prelaka i dosadna.

vi skoro svi koliko vidim imate izmedju 15 i 20 godina,i skoro ste poceli da svirate,pa vam vezba moze biti od koristi.

 

nego dusane jel' stvarno sviras 25 godina?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni je ova vezba davno postala prelaka i dosadna.

hmm.. zanimljivo je da michael angelo ne deli tvoje misljenje, ako se dobro secam njegove video skole gde je rekao da radi ovakve vezbe (cak mi se cini da je ovo jedna od njih) pred svaki nastup.

 

ja najvise volim onu najdebilniju varijantu 1234. relaksira me, ne zamara mozak, samo vozi. osvezava a ne goji! icon_smile.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest veseli koljac

zanimljivo je da michael angelo ne deli tvoje misljenje, ako se dobro secam njegove video skole gde je rekao da radi ovakve vezbe

 

ma ok,dobra je to vezba samo je meni dosadila,dobro je to za zagrevanje prstiju,ali da je sviram satima kao ranije poludeo bi icon_twisted.gif

 

kada te smori 1234 (mislim kada dobro uvezbas )probaj da radis neku svoju tezu varijaciju,postepeno da vezba postaje malo po malo komplikovanija.bolje ces da nabildujes prste nego da vrtis stalno 1234,4321

icon_wink.gif

Edited by veseli koljac

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='3. 12. 2004, 23:51'] A kako se uopste snalazi na 400 bpm icon_confused.gif ?!?

 

Ja sa dosta pre 300 skroz pogubim icon_smile.gif

Znaš kako MArko - vežbaš je uporedo sa skalama i trudiš se da je odsviraš bez greške

 

Kakve to veze ima...ja sviram 4 godine pa sam saznao za tu vezbu jos odavno...mozda jos i u prvoj godini sviranja...

 

Marty ja nikad nisam otišao ni na jedan čas gitare - tako da su šanse da naletim na ovaku vežbu minijaturne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eve ga posle mnogo čekanja

 

D#||------------------|--------------------------|

A#||------------------|--------------------------|

F#||------------------|--------------------------|

C#||------------------|--------------------------|

G#||------------------|--------------5--6--7--8--|

D#||------------------|--5--6--7--8--------------|

 

 

 

--------------------------|--------------5--6--7--8--|

--------------------------|--5--6--7--8--------------|

--------------5--6--7--8--|--------------------------|

--5--6--7--8--------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

 

 

 

--7--6--5-----------------|--------------------------|

-----------8--7--6--5-----|--------------------------|

-----------------------8--|--7--6--5-----------------|

--------------------------|-----------8--7--6--5-----|

--------------------------|-----------------------8--|

--------------------------|--------------------------|

 

 

 

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|-----------------------6--|

--7--6--5-----------------|-----------6--7--8--5-----|

-----------8--7--6--5--6--|--7--8--5-----------------|

 

 

 

--------------------------|-----------6--7--8--5--8--|

-----------------------6--|--7--8--5-----------------|

-----------6--7--8--5-----|--------------------------|

--7--8--5-----------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

 

 

 

--7--6--------------------|--------------------------|

--------5--8--7--6--------|--------------------------|

--------------------5--8--|--7--6--------------------|

--------------------------|--------5--8--7--6--------|

--------------------------|--------------------5--8--|

--------------------------|--------------------------|

 

 

 

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------7--8--|

--7--6--------------------|--------7--8--5--6--------|

--------5--8--7--6--7--8--|--5--6--------------------|

 

 

 

--------------------------|--------7--8--5--6--5--8--|

--------------------7--8--|--5--6--------------------|

--------7--8--5--6--------|--------------------------|

--5--6--------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

 

 

 

--7-----------------------|--------------------------|

-----6--5--8--7-----------|--------------------------|

-----------------6--5--8--|--7-----------------------|

--------------------------|-----6--5--8--7-----------|

--------------------------|-----------------6--5--8--|

--------------------------|--------------------------|

 

 

 

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|-----------------8--5--6--|

--7-----------------------|-----8--5--6--7-----------|

-----6--5--8--7--8--5--6--|--7-----------------------|

 

 

 

--------------------------|-----8--5--6--7--6--5--8--|

-----------------8--5--6--|--7-----------------------|

-----8--5--6--7-----------|--------------------------|

--7-----------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

--------------------------|--------------------------|

 

 

 

--------------------------|--------------------------|

--7--6--5--8--------------|--------------------------|

--------------7--6--5--8--|--------------------------|

--------------------------|--7--6--5--8--------------|

--------------------------|--------------7--6--5--8--|

--------------------------|--------------------------|

 

 

18x

--------------5---------||

--------------5---------||

--------------5--------*||

--------------7--------*||

--------------7---------||

--7--6--5--8--5---------||

 

 

Sad ovo u savkoj poziciji, svira se prvo kao četvrtine, pa kao osmine, pa kao triole , pa kao šesnaestine, pa kao triole česnaestine, i na kraju kao tridesetdvojke naravno uz metronom - kreneš od nekih 66bpm pa do 140 ako možeš postepeno ubrzavanje- ja sam 40% brži od kad znam ovu vežbu.

 

Ne znam zašto sam ovo napisao al' ne može da škodi musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da pesma “Balkan” od Azre moze da se svira preko akorada G-Am-C-Em ali da li neko moze da mi napise trajanja i smerove okidanja,znaci neku tablaturicu.Imam guitar pro fajl(tj.tablaturu)

ali nigde ljudi ne sviraju citav,recimo Am, nego samo tri proklete zice sviraju.

Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedno pitanje. Sviram gitaru duze vremena, ali tek skoro sam sa akusticne presao na elektricnu, i samim tim poceo da koristim trzalicu. Naravno, nije mi bilo lako da se na nju naviknem, posle dugogodisnjeg sviranja prstima, a moje pitanje je kako se pravilno drze mali, domali i srednji prst kada se svira trzalicom. Meni je lakse da prilikom alternate pickinga oslonim mali i domali prst na telo gitare i potom okidam zice, medjutim u knjizi Richarda Chapmana o ucenju gitare procitao sam da je pravilno drzati pomenuta tri prsta savijena ka unutrasnjosti, ostavljajuci pri tom ruku da "lebdi" u vazduhu dok okida zice, mada mi je tako mnogo teze da sviram. Kako vi svirate? Treba li svirati pravilno, tj navikavati se na tu metodu ili uzeti metod koji nama odgovara, a pri tom i verovatno ogranicava mogucnosti naprednijih tehnika u buducnosti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam ko je dotični gospodin autor knjige i koju drogu uzima, ali slobodno drži mali i domali na telu, kada to ima smisla, recimo kada sviraš na tanjim žicama. Najgora moguća stvar na električnoj gitari je da ti ruka nigde nema oslonac i previše lebdi u vazduhu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest veseli koljac

u knjizi Richarda Chapmana o ucenju gitare procitao sam da je pravilno drzati pomenuta tri prsta savijena ka unutrasnjosti, ostavljajuci pri tom ruku da "lebdi" u vazduhu dok okida zice

 

to kako ti sviras nije uopste nepravilno,vidjao sam mnoge gitariste da tako sviraju,licno meni takav nacin ne odgovara,ja sviram otprilike kako je taj napisao u knjizi samo sto mi ruka nikako ne lebdi u vazduhu,(verovatno to ne pise ni u knjizi,nego si ti pogresno skapirao) ruka je ustvari blago naslonjena na floyd.ali tako da ne prigusuje donje zice ako to nije potrebno.

Edited by veseli koljac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedno pitanje. Sviram gitaru duze vremena, ali tek skoro sam sa akusticne presao na elektricnu, i samim tim poceo da koristim trzalicu. Naravno, nije mi bilo lako da se na nju naviknem, posle dugogodisnjeg sviranja prstima, a moje pitanje je kako se pravilno drze mali, domali i srednji prst kada se svira trzalicom. Meni je lakse da prilikom alternate pickinga oslonim mali i domali prst na telo gitare i potom okidam zice, medjutim u knjizi Richarda Chapmana o ucenju gitare procitao sam da je pravilno drzati pomenuta tri prsta savijena ka unutrasnjosti, ostavljajuci pri tom ruku da "lebdi" u vazduhu dok okida zice, mada mi je tako mnogo teze da sviram. Kako vi svirate? Treba li svirati pravilno, tj navikavati se na tu metodu ili uzeti metod koji nama odgovara, a pri tom i verovatno ogranicava mogucnosti naprednijih tehnika u buducnosti?

Jao i ja sam citao negde da treba ruka da lebdi... Ili mi je neko rekao...

Odjebao sam tu sugestiju kao i sve ostale 'dobronamerne' akcije da se moj

licni stil menja kako drugome odgovara. Sviraj kako ti odgovara, cak i ostale

kompleksnije tehnike mozes prilagoditi svom stilu sviranja. Uostalom, zasto

ne bi svirao elektricnu dzitru prstima? To je bas trWe! icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

to kako ti sviras nije uopste nepravilno,vidjao sam mnoge gitariste da tako sviraju,licno meni takav nacin ne odgovara,ja sviram otprilike kako je taj napisao u knjizi samo sto mi ruka nikako ne lebdi u vazduhu,(verovatno to ne pise ni u knjizi,nego si ti pogresno skapirao) ruka je ustvari blago naslonjena na floyd.ali tako da ne prigusuje donje zice ako to nije potrebno.

I ja takodje icon_da.gif Bez te levitacije sa rukama mhihi.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...