Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

e' date='2. 11. 2004, 20:06'] mozda je bolje da ti neko sistematski izlozi malo teorije a ne da tako setas sa teme na temu icon_da.gifpivopije.gif

Potpuno se slazem icon_da.gif

 

Nemoj uciti sam, kreni sto pre na casove! Ovako nesistematskim i zbrda - zdola ucenjem ce ti stvari mozda biti trenutno jasne, ali ces se kasnije mnogo zbunjivati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Interesuje me cemu 12 hvatova za D dur,15 hvatova za A7,itd...Recimo,osnovni hvat za A dur je takav da se sesta zica zaobilazi,a ja okidam sve zice(sestu ne prigusujem) jer sam video da i tako moze da se svira a i lakse mi je.Takodje tako sviram i akorde:A,C,Am,A7,C7.Ovo pitam zbog “tablatura” u kojima je dat samo spisak akorda iznad teksta pesme.To mi ne govori koji hvat da koristim,ili je svejedno?U nekim tablaturama daju i dijagrame hvatova koji se koriste u pesmi.Kolika je greska ako ih ja hvatam drukcije?Probajte da ne zaobilazite pitanja,ne bi trebalo da puno smaraju.10x.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlichiti hvatovi - razlichit zvuk icon_wink.gif

Evo odmah primer: A-dur mozhesh da svirash na sledeca 2 nachina - x02220 ili 577655. Ono shto odmah primetish je A na prvoj zhici koje u drugom sluchaju postoji a u prvom ne, a druga stvar je shto ovaj drugi akord zvuchi "tuplje" od prvog, mekshe. A josh neshto je shto je nekad prosto lakshe da menjash akorde na jedan nego na drugi nachin, recimo sa C-dur na D-dur, lakshe je da to odsvirash koristeci bare hvat, a takodje morash tako ako hocesh npr. slajd sa C-dur na D-dur. U stvari, ne morash ali mozhesh. icon_smile.gif

Kad svirash pesme iz pesmarica, generalno ti nije bitno koje hvatove koristish, samo sviraj da ti bude lakshe icon_wink.gif

 

Ako sam neshto izostavio, izvinjavam se, dopunite me icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kad menjash akorde da ne bi leteo po celom vratu postoje razliciti nacini hvatanja 1 istog akorda

Kad svirash A prigushuj 6. zicu bolje zvuci a da su svi ishli lakshim putem niko od nas ne bi svirao Vai-ja nego bi se divili onom tipu iz Divljih jagoda kao najvecem gitaristi na svetu wallbash.gif (volim ja Divlje jagode icon_mrgreen.gif ) musik19.gif

 

Pa svejedno je koji hvat koristish u pesmi mada pogledaj mozda je negde bolje open chord a negde bare hvat zavisi od toga kako ti zvuci u principu je svejedno . Jedino gde je bitno koji ti hvat treba je kod razlaganja metalac.gif

 

offtopic.gif Izvinjavam se uvredjenim zbog spama na temi icon_mrgreen.gificon_da.gifbiggrin.gif

 

[qoute] 7. I'd Rather drink than fuck

 

idi ubi se :smajlikojicedaizvrshiharakiri:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nas dvojica smo uporedo pisali zato i nemash shta da dodash nego jesi li skinuop uvodni solo za Prvi poljubac od Halida

Ne icon_smile.gif

 

Ali sam (sada bez zezanja) skinuo solo iz "Pijem" od Mikija Jevremovica (gledali ste svi "Vruc vetar" zar ne?) icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Note jes' lepo znati ali polako...Kad smo kod nota nabavio sam jednu knjizicu,

zove se "skola za gitaru"(kakav naziv icon_smile.gif ),izdala je "sportska knjiga" icon_confused.gificon_smile.gificon_smile.gif .U njoj su sve vezbe za gitaru zapisane notama.Nema tablatura.Knjiga "vuce" malo ka jazz-u.Froiibaad sta je sa onim ritmovima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Note jes' lepo znati ali polako...Kad smo kod nota nabavio sam jednu knjizicu,

zove se "skola za gitaru"(kakav naziv icon_smile.gif ),izdala je "sportska knjiga" icon_confused.gificon_smile.gificon_smile.gif .U njoj su sve vezbe za gitaru zapisane notama.Nema tablatura.Knjiga "vuce" malo ka jazz-u.Froiibaad sta je sa onim ritmovima?

Ako mislimo na istu knjigu (autor Zarko Vukosavljevic) onda sto pre kreni da je radis icon_da.gif Uzgred, odlicna je (pogotovo za pocetnike) a dosta je raritetna (barem koliko je meni poznato) pa je stoga cuvaj kao oci u glavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgubio mail nisam dobio skener i tako to nema svrhe da ti objashnavam ovako

 

@ Dima Skinuo sam ja uvod iz Bajke od Alogije ako cemo vec sa fensi stvariam icon_mrgreen.gif i Mozda od Amadeus-a

E, a jel si skinuo mozda solo za "Kupi me", kad smo vec kod Amadeusa? Meni se stvarno svidja taj solo icon_da.gif te bih ga voleo svirati icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisacu ti tab skinuo sam solo nishta preterano teshko 1 Tollki deo i ostalo prosto . Kad budem bio kuci poslacu ti na pp

 

Da Pomenuta knjiga od Z.V. je super a preporucujem za apsolutne pocetnike Skolu Gitare od Strahinje Shajina

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...