Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

A sta je za tebe brza solaza? Solaze od power metal bendova su u glavnom lake za skinuti kada pogodis tonalitet, znas koje tonove treba svirati, pa pokusavaj. Sto duze sviras nauciecs neke fraze koje se iznova ponavljaju. No, ako slusas isto sto i ja, tesko da ces bilo sta cuti bez tabova, jer ja ili slusam ULTRA brze gitariste (125% brzine Michael Angela, npr.) ili "ultra buka muziku" (Black Metal, Death Metal)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

smile.gif

 

ako naucih harmonski mol u nekoliko pozicija skidanje malmstine ce ti biti mnogo lakse. onda izucis nekoliko arpedja dura, mola i umanjenog (diminished u stranoj literaturi). pentatoniku vec verovatno znas... jos samo da namestis onakav zvuk kao on i pobedio si, ali to malo teze ide. smile.gif

 

pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, rece ti covek... Malmsteen, po meni, nije brz gitarista... Mislim, brz je on, ali ne prema onima koje ja slusam biggrin.gif

E, sad, to sto se ja zalim da me zajebava Malmsteen, to je jer ja imam TOTALNO drugaciji pristup gitari od njega. U svakom slucaju, da sam na tvom mestu, zaboravio bih na skidanje Yngwiea, bar za neko vreme... Ali to je samo MOJE misljenje, tako da ne bi bilo lose da se posavetujes sa Dusanom ili Martyem ili jos nekim iskusnijim gitaristom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

smile.gif

 

ako naucih harmonski mol u nekoliko pozicija skidanje malmstine ce ti biti mnogo lakse. onda izucis nekoliko arpedja dura, mola i umanjenog (diminished u stranoj literaturi). pentatoniku vec verovatno znas... jos samo da namestis onakav zvuk kao on i pobedio si, ali to malo teze ide. smile.gif

 

pozdrav!

 

E, vidish, to je ono......Vecina poznatih gitarista ima svoj prepoznatljiv zvuk. No, to je vec 2. prica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam rekao "sesnaestine na 300" govorio sam figurativno. Mislio sam na izuzetno brze solaze pa sam se pogresno izrazio. Inace kada mi je najbolji dan iste mogu da odsviram u tempu (otprilike) 240. E, tu postoji jedan problem. Moj picking je zaista toliko brz, ali leva ruka ne moze da stigne desnu. A i te sesnaestine na 240 zaista retko mogu i da odsviram zato sto treba da bude jedan od onih "jebem kevu" dana. :mrgreen: U svakom slucaju shvatio sam da postoje i neke druge stvari osim brzine pa istu sada redje i vezbam. Posvetio sam se vise vezbanju preciznosti i pravljenju pesama. :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno tacno! Neki ljudi misle da moze da se svira (ne kazem vezba nego svira) sat vremena dnevno i da se svira Malmsteen. Svojevremeno sam vezbao i po osam sati dnevno i to bez prestanka (osim ako ne racunamo pauze za kenjanje, pisanje i eventualno za rucak). Kada kazem "vezbao" mislim na vezbanje odredjenih paterna ili skala pocevsi od tempa 100 pa dokle stignem. Treba samo vezbati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednom davno mi je jedan profa basa rekao nesto sto je tada zvucalo kao nebuloza, ali danas vidim koliko je bio u pravu:

 

Ako hoces da naucis da sviras brzo, do savrsenstva navezbaj sve to sporo. Nikad mi nije dao da podignem metronom iznad 80. posle mesec dana takve vezbe sam mogao sve to da sviram i na 200 bez velike muke. (radi se o basu naravno mada verujem da se ista filozofija moze primeniti i na gitaru)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je samo u samokontroli: Kako naterati sebe da vezbas na 80 a ti bi stvarno da pokusas na 200.

 

Upravo tako...problem je sto niko nema strpljenja...svi bi odma da Shred-uju...umesto da lepo vezbaju kako treba...pa zbog toga desnom rukom sviraju kao Michael Angelo a levom kao Dejan Cukic smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je samo u samokontroli: Kako naterati sebe da vezbas na 80 a ti bi stvarno da pokusas na 200.

 

ovo su problemi Pu-Bre-TetCke prirode... biggrin.gif onda pokusavas na 200 dok ne saznas da stvari ne idu tako, onda ides na 180, 160, 140 i tu vec negde u medjuvremenu se nadjes, valjda... biggrin.gif ovo je opisan moj put kroz ucenje gitare... biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma ja mislim da likovi sviraju u 3/4 na milion sensestina podeljeno sa dva u razlomku,sto je deljivo sa osamnaest.jebote koji pacenici se loze na to,nije to sve u muzici. A kao neko ima takav sluh kojim cuje samo zujanje na tolikoj brzini... smile.gifbiggrin.gifsmile.gif .Prvi malmstin nije u tom fazonu300 sesnestine 64-ke i gluposti.Ali je bitno da se ovde nadje neko ko ce moci da pokaze svoje znanje( " " " " " )o muzici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas razlicite vezbe,sve zavisi od toga kakva i koja arpedja zelis da sviras.Mozes otici na www.moondive.tk i skinuti neke nase demo snimke,pa da cujes neke razlicite kombinacije arpedja koje ja koristim. biggrin.gifa: bitno je samo vezbati polako :x i u tempu u kojem ti se svaki ton cuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skinuo sam...odlicno, svidja mi se  icon_da.gif  ...svaka cast...samo tako nastavite  icon_wink.gif

tenks! icon_biggrin.gif

Imas razlicite vezbe,sve zavisi od toga kakva i koja arpedja zelis da sviras.Mozes otici na www.moondive.tk i skinuti neke nase demo snimke,pa da cujes neke razlicite kombinacije arpedja koje ja koristim.  icon_da.gif  bitno je samo vezbati polako :x i u tempu u kojem ti se svaki ton cuje.

to je prava stvar... da desna i leva rade sinhro, i da znash shta svirash, a ne ono ajmo od vardara pa do triglava... ali konkordom... icon_da.gif

Ok,hFala...btw,slusao sam vas na gitarijadi,RASTURATE!!!!!Samo napred!

nazad i nemozhe, najgori smo! icon_smile.gif

hvala na podrshci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas razlicite vezbe,sve zavisi od toga kakva i koja arpedja zelis da sviras.Mozes otici na www.moondive.tk i skinuti neke nase demo snimke,pa da cujes neke razlicite kombinacije arpedja koje ja koristim. biggrin.gifa:

 

hehe smile.gif

 

Ovo me podseti na casopise tipa guitar tehniques gde bace lekciju na par strana i onda spisak albuma za obavezno slusanje kako bi cuo to nesto u primeni... na primer za hibridnu pentatoniku naveli su satrijanija, marty-a i jos neke likove.... moracu da pogledam sta su stavili za sweep, mozda te ima tamo biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...