Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Evo vec sat vremena se mucim da napisem neki svoj rif u Guitar Tab-u, ne znam koja nota kolimo dugo traje, nikako da potrefim. Gde mogu da okacim fajl da vi to provalite? Ne brinite, ima samo 6 nota icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pokušavaj da bilo šta sviraš iz rada kažiprsta i palca, iako neke škole tvrde tako.

Sviraj iz zgloba, kako je čovk gore već i rekao. Obrati pažnju da nije potrebno pomerati celu ruku iz zgloba već samo deo ruke koji drži trzalicu, dok mali i domali prst mogu da stoje naslonjeni na žice i da u slučaju solo deonica prigušuju žice koje ne sviraš, a kada sviraš ritam, da denfuju žice.

To i radim,.samo sto ostala tri slobodna prsta naslanjam ispod zica,blizu potenciometra,mada i nije neki problem da ih "prebacim" na zice

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i radim,.samo sto ostala tri slobodna prsta naslanjam ispod zica,blizu potenciometra,mada i nije neki problem da ih "prebacim" na zice
To je ok. Kada sviram na tanjim žicama ja često mali i domali naslanjam na telo gitare kraj prve žice da mi služe kao dodatna tačka oslonca

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ok. Kada sviram na tanjim žicama ja često mali i domali naslanjam na telo gitare kraj prve žice da mi služe kao dodatna tačka oslonca

Takodje,isti slucaj je i samnom.Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje,isti slucaj je i samnom.Pozz

i samnom... mada sam mislio da je pravilnije da prste ne naslanjam na telo gitare (na desnoj saci mali, domali i srednji-retko) jer sam tripovao da je malmsteen pre onog udesa svirao cisto iz zgloba (da mu ruka "lebdi" pritom) bez ikakvih oslonaca.. ali posto ga je udes sjebao on sada ubacuje prstice kao oslonac.... koliko je to tacno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

i samnom... mada sam mislio da je pravilnije da prste ne naslanjam na telo gitare (na desnoj saci mali, domali i srednji-retko) jer sam tripovao da je malmsteen pre onog udesa svirao cisto iz zgloba (da mu ruka "lebdi" pritom) bez ikakvih oslonaca.. ali posto ga je udes sjebao on sada ubacuje prstice kao oslonac.... koliko je to tacno?

Ne baš.

Sve ono što pomaže da budeš precizniji je pozitivno. Naravno da je nepotrebno teže svirati tako da ti ruka nema oslonac.

U principu ja imam dva oslonca. Jedan je deo nasuprot palcu, onaj kojim prigušuješ žice, njega namestim tako da je iznad (znači prema debljim žicama) žica koje trzam. To je jedna tačka oslonca, a tako istovremeno prigušujem žice koje ne sviram a ko je su deblje od trzane žice.

Druga tačka oslonca su mali i domali prst, ako sviram solo, mada nisu nužni.

 

Reb Beach recimo kada svira tapping naslanja prste koje ne koristi na vrat da bi imao tačku oslonca, tako da cela stvar nije ograničena samo na trzanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reb Beach recimo kada svira tapping naslanja prste koje ne koristi na vrat da bi imao tačku oslonca, tako da cela stvar nije ograničena samo na trzanje.

Samo bih se nadovezao... Dobija se mnogo na 'jacini' udarca prsta u tappingu ako se prsti koji se ne koriste 'prikace' za vrat gitare... Odnosno lakse je uraditi h/on-p/off... Samim tim melodija koja se tappuje dobija na kontinuitetu i 'cistoci' zvuka... In fact, ja pokrivam dlanom zice koje ne sviram u tappingu, a posto najcesce tappujem kaziprstom ili srednjakom, malic i domalic sluze za prigusivanje zica koje bi inace drcale od nezaobilaznog slucajnog dodirivanja prilikom tappinga.

 

Jos nesto, nije cudo sto malmsteen izgleda kao da mu ruka lebdi, posto on ocigledno jako malo osloni malic i domalic na pickguard (a pritom su i savijeni, za razliku od Satrijanija). To meni deluje prilicno lepo na oko, uopste - svidja mi se njegov nacin 'okidanja'. On menja polozaj ruke u skladu sa brzinom onoga sto svira, cas svira iz zgloba, pa onda malo iz prsta kada je potreban brzi manevar izmedju dve bliske zice... Po meni, to je karakteristicno i najprirodnije za gitariste koji svoje gitare drze 'ispod jaja'... Koliko mi se cini i Slash ima jako slicne pokrete okidanja iz zgloba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U redu ljudi, jel moze neko da mi pomogne? Ovo je Creeping Death. Recite mi koji se prsti koriste na levoj ruci (za "E dur", kao i za one pulloff-e), kao i sta je upstroke a sta downstroke. Hvala!

 

||------------------|-----------------------||

||------------------|-----------------------||

||------------------|-----------------------||

||-----2-----2---2-|-----2-----------------||

||-----2-----2---2-|-----2---2-3-2^3^2^0||

||0-0---0-0---0---|-0-0---0---------------||

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto sam skoro poceo da sviram,nisu mi jasni neki pojmovi sa kojima se susrecem u tabovima.Moze li mi neko objasniti(Dusane?)sta znace sledeci pojmovi i kako se "izvode" na gitari:

ARTIFICIAL HARMONIC

PINCHED HARMONIC

TAP HARMONIC(da li je to "obican tap?)

NATURAL HARMONIC

STACCATO

LEGATO(jel to hammer on i pull off?)

PERSSECUTION MUTE(a ne obican palm mute!)

i jos neki kojih se vi setite...Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

ARTIFICIAL HARMONIC

PINCHED HARMONIC

TAP HARMONIC(da li je to "obican tap?)

NATURAL HARMONIC

Harmonic je flažolet, samo se razlikuje način na koji je proizveden.

Natural je klasičan, dodirom prsta leve ruke na određenim mestima iznad žice.

Flažolete još možeš dobiti tako što ćeš dodirnuti prstom desne ruke već odsviranu žicu, ili je blago udariti prstom, ili pomoću kombinacije trzalice i palca desne ruke (popularni "prasići" , tj. pinch harmonics).

Stoji mi trenutno mozak, ali ako se ne varam tap harmonic je flažolet dobijen prstom desne ruke, 12 pragova više od note koju drži leva ruka, artificial je generalni naziv za sve ostale koji nisu "prirodni".

 

STACCATO

U muzici generalno to označava note koje traju kratko i naglašeno, ali se u rock gitari često generalizuje da se radi o sviranju tako da je svaka nota trzana, tj. nema legato nota.

LEGATO(jel to hammer on i pull off?)
Da, kada se sviraju nizovi nota koje su vezane hammer on i pull off-ovima.

PERSSECUTION MUTE(a ne obican palm mute!)
Nikad čuo. Ako je u pitanju persecution, možda označava situaciju u kojoj si toliko denfovao svirajući rif, da te sudski gone zbog toga (persecution) icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno je mislio na "percussion"...samo je pogresno spelovao...ako me pamcenje sluzi to se radi tako sto levom rukom prigusis zice koje okidas...samo kroz palm muting...to je onaj fazon iz pesme Train Of Consequences od Megadeth-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam sledeci problem... u pitanju su nekakva povezanost domalog i srednjeg prsta na levoj ruci...

 

Primetio sam kad sviram neku najjednostavniju formu tipa 1234 da domali prst udara blago s' desna a srednji sa leva... Kao da idu jedan prema drugom...

 

Recimo ne mogu da ih rasirim ceo (neki veci) prag... odnosno kad odsviram prvi ton - srednjim prstom i krenem da "udarim" domalim, ruka mi sama sklizne u desno...

 

Kako da ih izolujem?!?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

----------13
-------12--
----11----
-10------
---------
---------

 

-10---------
-------12--
----11----
---------13
---------
---------

 

-10---------
----11----
-------12--
---------13
---------
---------

 

----------13
----11----
-------12--
-10--------
---------
---------

 

----------13
-------12--
----10----
-9------
---------
---------

 

-9---------
-------12--
----10----
---------13
---------
---------

 

-9---------
----10----
-------12--
---------13
---------
---------

 

----------13
----10----
-------12--
-9--------
---------
---------

...

 

razlazi ovo sporo i precizno (mislim vise na levu ruku - da se cuje svaki ton)

ponavljas dok ne bude dobro pa povecas razmake izmedju prstiju (ja sam ti napisao samo pocetak - prva 2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...