Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Hvala.Samo, ja da znam po sluhu da stimujem ne bi koristio

elektronski shtimer.Zato meni KORG 20 ne znaci kao pocetniku

(to nisam rekao u postu verovatno) nista. icon_cry.gif  icon_cry.gif  icon_cry.gif

ne treba se vezivati za stimer...bar kada je o kucnoj svirci rec...

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko cesto treba menjati zice

To ti je vrlo "kontraverzno" pitanje icon_smile.gif ...u principu ako imas kinte onda ih menjaj na svake 2-3 nedelje u zavisnosti od kolicine sviranje...uzmes samo prevuces prst preko donje strane zice niz vrat i videces sam...ali nemoj bas da

ih drzis mesecima jer ces tako sjebati pragove

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala.Samo, ja da znam po sluhu da stimujem ne bi koristio

elektronski shtimer.Zato meni KORG 20 ne znaci kao pocetniku

(to nisam rekao u postu verovatno) nista. icon_cry.gif  icon_cry.gif  icon_cry.gif

Da si pocetnik nisi ni morao da kazes to se videlo po pitanjima, a kakve to veze ima sa stimerom stvarno pojma nemam pa onaj korg ti je isti kao i elektronski samo pouzdaniji ( ako imas lovu mada nije skup oko 1200 din. ) Evo ti barem princip stimovanja po sluhu pa probaj, da nastimujes prvu zicu probaj preko ntohing else matters uvoda , a dalje 2. zica 5. pragu zvuci kao 1. prazna, 3. zica na 4. pragu zvuci kao 2. prazna, 4.zica na 5. pragu zvuci kao 3. prazna, 5. zica na 5. pragu zvuci kao 4. prazna, 6. zica na 5. pragu zvuci kao 5. prazna.

Aj nek mi neko pomogne u vezi onog glupog arpedja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa odgovorio ti je chovek, nazad na 15. strani.

A sweep_a shto se tiche, ja mislim da bi trebalo ovako:

 

   4  1  2  4  1  2  4  1
|--15p12--------------------|
|--------13-----------------|
|-----------14p10-----------|
|-----------------12--------|
|--------------------15p12--|
|---------------------------|
   V     V  V     V  V

 

Iznad ti pishe kojim prstom pritiskash zhicu (1 je kazhiprst, 4 je mali prst), a ispod je okidanje desne ruke, okida se zhica tamo kad stoji V... tj. prvi put kada treba neki ton na toj zhici da odsvirash, naravno desnu ruku vuchesh na gore jer na tu stranu ide arpedjo.

 

Inache, ja sam tek pocheo da vezhbam sweep pa sam smislio par vezhbica, valjda su korisne, ovi iskusniji neka kazhu ako imaju neku bolju ili ako neshto nije dobro sa ovim icon_smile.gif

 

Dakle, ovako:

 

   1  4  3  1  3  1  3  4
|---------------------------|
|---------------------------|
|---------------------------|
|-----------05-07p05--------|
|--------07----------07-----|
|--05h08----------------08--|
   P     P  P  V     V  V


   4  1  2  4  2  1
|---------------------|
|--10p07----------07--|
|--------08----08-----|
|-----------10--------|
|---------------------|
|---------------------|
   V     V  P  P  P


   3  1  1  1  1  1
|-----------12--------|
|--------12----12-----|
|-----12----------12--|
|--14-----------------|
|---------------------|
|---------------------|
   P  P  P  V  V  V


   1  4  3  3  2  1  4  1  2  3  3  4
|-----------------14-19p14--------------|
|--------------15----------15-----------|
|-----------16----------------16--------|
|--------16----------------------16-----|
|--14h17----------------------------17--|
|---------------------------------------|
   P     P  P  P  P  V     V  V  V  V

 

U principu, nisam ja tu nishta smislio nego su mi se ove stvarchice chinile kao neka osnova. Ponovo bih zamolio nekoga ko ZNA ovo da odgovori. icon_smile.gif

 

*** P je okidanje na dole, a V na gore icon_mrgreen.gif

Edited by BittyX

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.kada se kaze da su svi E-ovi(iz svih oktava)jedan te isti ton,

misli se na boju tona(da su iste boje) ili sta?

Na osnovu cega se oni smatraju drugim verzijama jednog istog tona?

 

Svaki zvuk se sastoji iz dosta tonova koje chine spektar. Osnovni ton spektra se najjache chuje i njegova frekvencija odredjuje visinu tona, tj. notu. Recimo ako je frekvencija osnovnog tona 440Hz, to je nota A (la). Frekvencije ostalih tonova iz spektra daju tom tonu boju. Recimo, 9. prag 3. zhice i prva zhica prazna imaju istu frekvenciju osnovnog tona (pri savrshenom shtimu naravno), ali imaju drugachiji spektar, pa je zato na 3. zhici malo mutniji zvuk, mekshi. Ako imash ton A osnovne frekvencije 440Hz, ton chija je osnovna frekvencija DUPLO vetja, tj. 880Hz, kazhe se da je taj ton za oktavu vishi od prethodnog. Tj. da bi povisio neku notu za oktavu, njegovu osnovnu frekvenciju duplirash. Analogno, da bi snizio notu za oktavu, osnovna frekvencija treba da postane duplo manja. Ako uzmesh duplo vetju frekvenciju od 880Hz, dobijesh 1760Hz, za oktavu vishe od 880Hz, tj. za DVE OKTAVE vishe od 440Hz. Ako okinesh shestu zhicu praznu a posle toga prvu zhicu praznu, primetitjesh da je to ista nota, to je zbog toga shto je osnovna frekvencija prve zhice 4 puta vetja od osnovne frekvencije sheste zhice - za dve oktave vetja. Dakle sakupish sve note u jednu grupu u kojoj vazhi sledetje: osnovna frekvencija svake note je jednaka osnovnoj frekvenciji bilo koje druge pomnozhenoj sa prirodnim stepenom broja 2. Kada imash takvu grupu u kojoj se nalaze frekvencije 440Hz, 880Hz, 1760Hz itd. ona predstavlja isti ton (u ovom sluchaju A) u razlichitim oktavama. Nadam se da si ISHTA odavde shvatio - sve je u fizici icon_mrgreen.gif

 

2.Kaze se da je tonski sistem skup svih tonova i da

9 oktava cine tonski sistem.U tih devet oktava postoji

devet A tonova.To bi trebalo da znaci da samo 9

"vrsta" A tonova postoji(mislim na nepovisene i nesnizene,

znaci cele tonove),a na vratu gitare sa 22 praga moze se

izbrojati vise od devet A-ova(celih)?Zasto su bash tih

devet A-ova iz oktava uzeti da cine tonski sistem?

 

U tih devet oktava postoji devet A tonova RAZLICHITIH OSNOVNIH FREKVENCIJA! Na vratu gitare ti mozhesh da izbrojish 4 A note RAZLICHITE osnovne frekvencije. Ako uzmesh npr. na 6. zhici 5. prag i 5. zhicu praznu, one imaju istu osnovnu frekvenciju, samo razlichit spektar pa zvuche samo veoma slichno. Ljudsko uvo chuje od 20Hz do 20kHz (otprilike), i u tom opsegu mozhe se natji 9 tonova A razlichitih osnovnih frekvencija (u razlichitim oktavama icon_cool.gif), koje svaki chovek mozhe jasno da prepozna. Zato bash oni i chine tonski sistem.

 

3.Kada promeniti trzalicu?

 

Pitanje osetjaja, treba da se naviknesh da koristish nove trzalice, onda tjesh primetiti kada ti se trzalica istroshi do te mere da ne mozhesh dobro da svirash. Tada treba da menjash. icon_cool.gif

 

4.Imam stimer na kompu(guitar FX box)za gitaru.Kada okinem

zicu sa malim kasnjenjem mi se upali dugme OK.Posle toga,kako

ton na zici gubi jacinu ona zuta traka ode u polje lower(vise nije okolo crtice OK).Zasto?Sledeci put sam nastimao gitaru tako da dok god zica vibrira stalno je upaljeno dugme OK.Sta je sad ispravno?

Kako nastimati?

 

Nisam u skorije vreme koristio te kompjuterske shtimere, najbolje ti je da kupish neki shtimer, nije to skupo, ali koliko mogu da primetim iz ovoga shto kazhesh, i jedno i drugo je verovatno dobro. Ako okinesh zhicu malo jache nego shto treba, njena frekvencija tje u pochetku biti malo vetja, a posle tje se smanjiti. Kad shtimujesh okidaj umereno da ne bi bilo ovoga.

 

5.Iz slusanja muzike mogu (naravno) da razlikujem pravce.Ali posto

sam poceo da sviram interesuje me to malo dublje.Pa ako znate

neki sajt koji detaljno opisuje pravce:rock/hard rock,gothic/doom,power,black,death,thrash,heavy,punk,recite.Znaci koji rifovi se koriste,koji instrumenti...znaci,"strucno" objasnjeno.

 

Ovo stvarno ne mogu da ti objasnim jer nemam pojma, eno chovek ti je tamo neshto osnovno rekao, ali ja se ne udubljujem previshe u pravce, delim muziku na onu koja mi se svidja i onu koja mi se ne svidja, imam u glavi samo neku generalnu podelu, chisto da ne bih brkao narodnjake i metal icon_mrgreen.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko sam shvatio BittyX, na gitari ne moze da se odsvira svih 9 oktava?

Am I right?Znaci to sto se dobija kad trznes zicu nije ton vec skup tonova?

Kad okinem zicu osnovni ton mora da vremenom povecava svoju frekv. jer on slabi pa se sve slabije cuje.Mozda zato kod stimera traka ne stoji fixno na OK.

Ali zasto pokazuje lower ton?Valjda tonovi koji se ne cuju imaju vise frekv?

I hvala ti za iscrpan odgovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko sam shvatio BittyX, na gitari ne moze da se odsvira svih 9 oktava?

 

Upravo tako, na gitari sa 24 praga mozhesh da odsvirash tachno 4 oktave, pritom ne koristetji trikove kao shto su veshtachki harmonici i bez korishtjenja floyd rose_a. Ne verujem da je mogutje svih 9 oktava ni pomotju trikova ali nisam 100% siguran u to...

 

Am I right?Znaci to sto se dobija kad trznes zicu nije ton vec skup tonova?

 

Pa da, ali ne treba da gledash na to kao na skup tonova vetj kao na jedan zvuk - ostali tonovi su tu da daju boju osnovnom... Dakle, kada okinesh zhicu to ti je jedna nota odredjene boje.

 

Kad okinem zicu osnovni ton mora da vremenom povecava svoju frekv. jer on slabi pa se sve slabije cuje.Mozda zato kod stimera traka ne stoji fixno na OK.

 

Nisam bash razumeo shta zhelish da kazhesh icon_mrgreen.gif

Dakle josh teorije icon_wink.gif

Frekvencija osnovnog tona daje visinu tom zvuku, tj. odredjuje notu. Ti kada shtimujesh gitaru ne nameshtash boju zvuka (tj. ona se menja kao posledica promene tenzije zhice ali to je zanemarljivo;)), vetj nameshtash notu koju svaka zhica proizvodi kada je okinuta. Tako shesta zhica daje E, peta zhica daje A, prva zhica daje E koje je dve oktave iznad sheste zhice. Kada se kazhe da je frekvencija tona A 440Hz, to se odnosi na frekvenciju osnovnog tona. Najbolji primer za to su ti razlichiti instrumenti. Recimo, ti mozhesh istu notu da odsvirash na gitari i na klaviru, i ti tjesh prepoznati da je to ista nota, ali one drugachije zvuche zbog boje zvuka - svaki instrument ima svoju boju koja zavisi od nachina na koji instrument proizvodi zvuk, materijala i josh puno stvari. Ti pomotju tog shtimera na kompjuteru sigurno mozhesh da shtimujesh vishe razlichitih instrumenata - a kako je svima zajednichka samo frekvencija osnovnog tona - ochigledno je da shtimer upravo to prepoznaje. To je prosto zbog chinjenice da je osnovni ton dominantan tj. mnogo je jachi od svih ostalih - najjache se chuje (upravo zato on i odredjuje visinu). Shtimer ne prepoznaje ostale frekvencije koje daju boju (tj. ne reaguje na njih jer su slabe). Jachina zvuka koji chujesh ne zavisi od frekvencije. Svaki zvuk ima tri glavne komponente - karakteristike: visinu, boju i jachinu, i te tri komponente se posmatraju nezavisno. Tj. jachina zvuka je, prosto recheno, koliko glasno chujesh ton - to shto ton slabi kada okinesh zhicu nema veze sa tim shto menja frekvenciju. Znash sigurno da zhica radi po principu - shto je zategnutija - to vishu notu proizvodi, tj. vetjom frekvencijom vibrira. Kada jache okinesh zhicu, ti je praktichno vishe zategnesh i zbog toga je u pochetku frekvencija malo vetja od obichne, a posle se zhica opusti na svoju normalnu zategnutost i daje pravi zvuk.

 

Treba da razumesh josh neshto - ovo je prilichno zeznuto za objasniti (makar meni), bez papira i olovke, gitare i tog tvog shtimera icon_smile.gif I nije nemogutje da sam negde neki lapsus napravio, ako jesam izvini za to, ali generalno cela ideja ti je iznad. Najbolje bi bilo da mi kazhesh na kom sajtu si skinuo shtimer pa tju da ga isprobam i da vidim u chemu je shtos icon_wink.gif

 

Ali zasto pokazuje lower ton?Valjda tonovi koji se ne cuju imaju vise frekv?

I hvala ti za iscrpan odgovor.

 

Ovde je stvar formalnosti - shta ti podrazumevash pod tonom. Svaki ton ima samo jednu frekvenciju, a svaki ZVUK se sastoji iz vishe tonova, stoga i iz vishe frekvencija. Ti kada okinesh zhicu proizvodish ZVUK a ne TON, ali se odomatjilo korishtjenje rechi ton umesto zvuk, ne znam ni ja zashto, verovatno sam i ja vishe puta rekao ton kada sam trebao zvuk, ali pretpostavljam da iz konteksta rechenice mozhesh da provalish na shta se tachno odnosi icon_smile.gif

I nema na chemu. icon_cool.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh,samo postavljam pitanja. wallbash.gif Ali,neka i ja cu nekom kasnije da objasnjavam.

Evo,vezbam vec 15 dana po 2h akorde i naucio sam ih 10

(samo one koji se 'vataju sa 3 prsta i bez barre hvata)

ali jos ne mogu da ih sviram(sve) bez pomoci dijagrama,tj.ne

znam ih sve napamet.Da li je 15 dana po 2h(tj.30 sati) neki prosek

vremena da se nauce oni akordi koje sam ja naucio?Da li sam ih mogao brze nauciti sa 2h vezbanja ili sam mozda mnogo napredovao?Razmisljam

ovako:prvo sam naucio akorde koji se 'vataju sa 3 prsta,

sad cu da pokusam one sa 4,a kasnije barre hvat.Zatim

chord progressions...skale.Tako valjda ide?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To stoji...izmedju ostalog i ja sam polu samouk icon_biggrin.gif ...ali mnogo se brze i pravilnije napreduje u tehnickom smislu kada ti neko "kompetentan" pokazuje zar ne?

pa opet se vracamo na staro pitanje...da se brze i pravilnije napreduje...???mozda...ne znam...u zivotu nisam otisao na cas...medjutim postoji veliki problem u nalazenju tog "kompetentnog" kog ti pominjes...jer koliko moze da ti pomogne,toliko moze i da te sjebe u mozak...meni se to nikad nije svidjalo...

treba sam da trazis put...i da sviras onako kako se tebi svidja...jer po milioniti put ponavljam...sve je ovo ciganska muzika... icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ono kada se neko opredeljuje za casove sigurno nece otici kod bilo kog profesora na slepo...nego valjda kod nekog po preporuci...ali opet kao sto ti kazes i pored toga neko moze da te "jebe" u mozak...kao Bane Jelic na primer...mislim odlicno on poducava ali opet da li je to zaista vredno psihicke torture koju on priredjuje svojim djacima icon_smile.gif ...pravi profesor i treba samo da ti olaksa da pronadjes "samog sebe" a ne da te usmerava u nekom drugom pravcu...treba samo naci prave ljude icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ono kada se neko opredeljuje za casove sigurno nece otici kod bilo kog profesora na slepo...nego valjda kod nekog po preporuci...ali opet kao sto ti kazes i pored toga neko moze da te "jebe" u mozak...kao Bane Jelic na primer...mislim odlicno on poducava ali opet da li je to zaista vredno psihicke torture koju on priredjuje svojim djacima icon_smile.gif ...pravi profesor i treba samo da ti olaksa da pronadjes "samog sebe" a ne da te usmerava u nekom drugom pravcu...treba samo naci prave ljude icon_da.gif

ne znam...mrzim kad mi neko popuje u zivotu...na faksu,kod kuce...jos na casove gitare da idem...poludeo bih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to vise treba da se tretira kao neki Jam Session...samo sa nekim zajebanim muzicarom icon_smile.gif ...doduse ruku na srce tebi vise i ne trebaju casovi...ti sviras 10 god. jelte...jedino ako bi preko noci odlucio da postanes Jazzer icon_smile.gif ...citiracu mog prijatelja Gargamela..."Mislim da treba ici na casove, ali isto tako mislim da covek u jednom trenutku treba da nastavi sam"...mislim da je tako nesto rekao...doduse to je opet neki licni stav...u svakom slucaju treba svirati sa sto vise ljudi jer od svakoga moze ponesto da se nauci icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da se razumemo nesto...ja obozavam da sviram sa drugima...posebno ako sviraju bolje od mene...jer onda i naucis nesto...ali jedno je jamming a jedno je sedenje u sobi sa nekim tipom koji ti prica price...ne mogu da zamislim sebe da placam tako nesto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma opusteno necu ja nikoga da ubedjujem icon_smile.gif ...a pogotovo tebe icon_biggrin.gif ...nego mi se vrti u glavi recenica jednog mog ortaka...decko inace svira 6-7 godina i stalno mi sere o tome kako sam ja glup sto idem na casove...kao u fazonu "ko ce mene da uci"..."ja najbolje znam" i slicno...a sviram barem za klasu bolje od njega sa duplo manje iskustva...i pritom nisam ego manijak kao on...cak sta vise daleko sam od toga...sto je najgore lik se najvise tripuje bas na tehniku icon_smile.gif …i naravno Malmsteen mu je idol icon_smile.gif

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe...pa nisam ja nista slicno njemu...cak ne sumnjam i da si daleko bolji tehnicar od mene...za mene je jedino bitno napisati dobar riff...smisliti nesto originalno...i zato se trudim da pazljivo biram sta ce da utice na mene...cesto pokusavam da stavim gitaru tamo gde joj dosad nije bilo mesta...npr. u rap...ne bi verovao koliko to moze dobro da zvuci...ili u neki kantri-soul...tipa vonde shepard...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...