Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

a to je strasno bitno...

 

Jednom prilikom, horu muzičke škole je bio potreban bubnjar da bi izveli neke latino pesme. Čovek koga su zvali, jedan od najboljih bubnjara u državi je bio zauzet pa je poslao našeg drugara koji je stari veteran tezgi koji se iskalio u narodnjačkom okruženju. Jako brzo razmišlja , a stalno namerno drži facu kao da je naivan i ima IQ 64. Lud kao struja.

 

Elem, upozori on dirigenticu iz hora da on ne zna note i da će morati da čuje pesmu pa da se usput uhodava. Probaju oni prvu pesmu, snašao se on svira neki latino ritam, ostali isto sviraju, mešoviti hor peva, sve super. Kad su svi stali, dirigentica oduševljena: "Vi ste sjajni, vi ste zaista majstor svog instrumenta , kako li ste se samo snašli",

probaju drugu pesmu, pa treću pesmu, i sve tako dirigentica sve oduševljenija, svaku pesmu odsviraju iz prve, hvali ga bez kraja " vi ste zaista majstor za bubnjeve!, zaista!"

On joj se ozbiljno zahvali i upita bez ikakve grimase, ozbiljno: " pa hvala, da li to sad znači da sam ja i majstor za udaraljke, bar što se vas tiče?" - Ostali ćute i gledaju u njih.

"Pa naravno, ja sam sigurna da ste vi majstor i za udaraljke, odgovori ona, odlično bi se snašli, sigurno"- Odgovorila je dirigentica oduševljeno.

U tom trenutku se on okrene prema ženskom delu hora i mahne rukom prema zadnjem delu prostorije, "E pa ako sam majstor, onda sve udaraljke posle probe da mi se jave tamo nazad na proveru"

 

Tajac.

 

icon_smile.gificon_mrgreen.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednom prilikom, horu muzičke škole je bio potreban bubnjar da bi izveli neke latino pesme. Čovek koga su zvali, jedan od najboljih bubnjara u državi je bio zauzet pa je poslao našeg drugara koji je stari veteran tezgi koji se iskalio u narodnjačkom okruženju. Jako brzo razmišlja , a stalno namerno drži facu kao da je naivan i ima IQ 64. Lud kao struja.

 

Elem, upozori on dirigenticu iz hora da on ne zna note i da će morati da čuje pesmu pa da se usput uhodava. Probaju oni prvu pesmu, snašao se on svira neki latino ritam, ostali isto sviraju, mešoviti hor peva, sve super. Kad su svi stali, dirigentica oduševljena: "Vi ste sjajni, vi ste zaista majstor svog instrumenta , kako li ste se samo snašli",

probaju drugu pesmu, pa treću pesmu, i sve tako dirigentica sve oduševljenija, svaku pesmu odsviraju iz prve, hvali ga bez kraja " vi ste zaista majstor za bubnjeve!, zaista!"

On joj se ozbiljno zahvali i upita bez ikakve grimase, ozbiljno: " pa hvala, da li to sad znači da sam ja i majstor za udaraljke, bar što se vas tiče?" - Ostali ćute i gledaju u njih.

"Pa naravno, ja sam sigurna da ste vi majstor i za udaraljke, odgovori ona, odlično bi se snašli, sigurno"- Odgovorila je dirigentica oduševljeno.

U tom trenutku se on okrene prema ženskom delu hora i mahne rukom prema zadnjem delu prostorije, "E pa ako sam majstor, onda sve udaraljke posle probe da mi se jave tamo nazad na proveru"

 

Tajac.

 

icon_smile.gificon_mrgreen.gif

 

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

GENIJALNO!!!!!

 

A sto se udaraljki i semplova tice ne mogu, jer to nije spomenuto u knjizi icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 2 sajta sam procitao kako treba na vreme nauciti "pravilnu poziciju"

leve ruke,tj. one ruke kojom 'vatam zice po pragovima,jer ako se ne

nauci to na vreme,posle ce to biti jaka kocnica(kocnica za sta???Jeli iko tu kocnicu iskusio???)u daljem napredovanju.Ima milion gitarista koji nemaju "pravilnu poziciju" ruke pa opet sviraju super.Opet na jednom sajtu covek je

napisao clanak kako treba drzati ruku a onda kaze "pravilne" pozicije nema??? wallbash.gifwallbash.gif Ja sam krenuo da sviram sve akorde sa palcem na sredini zadnjeg

dela vrata,i onda mi drug kaze da necu moci svirati ritam(?)ako budem

samo tu poziciju koristio.Kaze da akorde kod kojih se ne koristi 1 ili

2 zice treba svirati sa palcem na gore,medjutim sad sam se pomalo navikao na palac na sredini i ne bi da menjam to.Cemu pozicije?Sta

fali ako kod menjanja akorda umesto da mutiram zicu ja je jednostavno ne okinem.Oce li to smanjiti moju brzinu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da se ljutis ali ortak ti je full of shit icon_smile.gif ...ako je on stvarno ono izvalio onda nema blage veze sa sviranjem...ili je samo ritam gitarista icon_smile.gif ...kada se kaze pravilan polozaj leve ruke uglavnom se misli na prstored...i da ako ga naucis pogresno posle mozes da imas problema icon_da.gif ...to isto vazi i za mali prst...bilo bi pozeljno da vec od samog pocetka pocnes da ga intenzivno koristis i ojacavas da ti nebi posle visio kao neka izraslina icon_smile.gif ...kada sviras sa palcem na sredini vrata gledaj da ti ruka stoji u ravni sa vratom...znaci nemoj da krivis ruku na dole kao sto rade neki gitaristi...u stvari ja ti preporucujem da uzmes od nekoga neki Satrianijev koncert i da onda lepo sednes i proucis kako on to radi...on ti je najbolji primer sto se tice pravilnog drzanja leve ruke icon_da.gif ...e sad pravilno "drzanje" za nekog moze da bude jako bitno a za nekoga ne, sve zavisi sta zelis da sviras...ali ako vec pocinjes onda pocni kako treba jelte...pozdrav i srecno vezbanje icon_wink.gifmusik19.gif

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja Marty zašto se tebi sviđa satrianijev stav... icon_smile.gificon_wink.gif Drži levu ruku kao da je svirao klasičnu gitaru, naročito kad svira legato icon_mrgreen.gif

 

Darko, šalu na stranu, Marty je u pravu, pozicija ruke je jako bitna, a sve naučeno pogrešno se teže ispravlja. Bitno je jedno generalno pravilo: Većina ljudi koji pogrešno drže ruku ne koriste palac tako da im pomaže, već kao da im smeta, stavljaju ga na stranu, a trude se da pritiskaju celom rukom kao da stežu motku. Stav leve ruke treba da bude kao da hvataš čašu koja je lomljiva. Palac ide nazad prema sredini ako sviraš legato, a ako zavijaš žicu, onda ide gore preko ivice. Uprincipu, palac stalno menja poziciju tako da ti njegov položaj pomaže dok sviraš, ne treba ga rigidno držati samo na jedan jedini način...

 

Sve je to malo nezgodno da se objašnjava ovako, pisanjem, jbg.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,marty.Imao sam 2 Satriani-jeva koncerta(San Francisco Live) ali

tad nisam imao gitaru. wallbash.gif Nabavicu ih opet.Drug mi je isto rekao kako je

lakse svirati "open position"(oni koji ne koriste 1 ili 2 zice) akorde sa palcem na gore nego na sredini.Ali ja verujem da je to zato sto je

on navikao na taj nacin da ih svira.Prstored je pravilo da su odredjeni

prsti zaduzeni za odredjeni prag kol'ko ja znam.Tu ima logike da ako

naucis pogresno da ce ti se kasnije kod necega prsti "zavezati" u cvor.

Ali kad treba da ucim taj prstored,na kom stupnju znanja?

"pravilno "drzanje" za nekog moze da bude jako bitno a za nekoga ne, sve zavisi sta zelis da sviras..."Ajd' molim te pojasni mi to malo ako

te ne smara.To sam bash hteo da znam.Znaci i ti i Dusan mi preporucujete da sviram i menjam sve akorde sa ovom pozicijom:palac

na sredini zadnjeg dela vrata,jedva malo iznad,u liniji sa srednjim

prstom i tacno u vertikali.Samo, na sta se misli kad se kaze palac na

sredini?Vrh nokta palca na sredini?Pitam jer u skola-gitare.co.yu

kaze covek da treba drzati palac na sredini,a na slici ruke vrh palca

je iznad sredine.Mnogo smaram,jel' de?Evo,obecavam da je ovo zadnji post o poziciji.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,marty.Imao sam 2 Satriani-jeva koncerta(San Francisco Live) ali

tad nisam imao gitaru. wallbash.gif Nabavicu ih opet.Drug mi je isto rekao kako je

lakse svirati "open position"(oni koji ne koriste 1 ili 2 zice) akorde sa palcem na gore nego na sredini.Ali ja verujem da je to zato sto je

on navikao na taj nacin da ih svira.Prstored je pravilo da su odredjeni

prsti zaduzeni za odredjeni prag kol'ko ja znam.Tu ima logike da ako

naucis pogresno da ce ti se kasnije kod necega prsti "zavezati" u cvor.

Ali kad treba da ucim taj prstored,na kom stupnju znanja?

"pravilno "drzanje" za nekog moze da bude jako bitno a za nekoga ne, sve zavisi sta zelis da sviras..."Ajd' molim te pojasni mi to malo ako

te ne smara.To sam bash hteo da znam.Znaci i ti i Dusan mi preporucujete da sviram i menjam sve akorde sa ovom pozicijom:palac

na sredini zadnjeg dela vrata,jedva malo iznad,u liniji sa srednjim

prstom i tacno u vertikali.Samo, na sta se misli kad se kaze palac na

sredini?Vrh nokta palca na sredini?Pitam jer u skola-gitare.co.yu

kaze covek da treba drzati palac na sredini,a na slici ruke vrh palca

je iznad sredine.Mnogo smaram,jel' de?Evo,obecavam da je ovo zadnji post o poziciji.

Prstorede kreni odmah da ucis. Postoje cetiri prstoreda. Nauci ih prvo u drugoj poziciji jer ces tako da ujedno krenes da ucis i kvintni krug, a onda ih setaj u svim pozicijama i pravi varijacije na njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,marty.Imao sam 2 Satriani-jeva koncerta(San Francisco Live) ali

tad nisam imao gitaru. wallbash.gif Nabavicu ih opet.Drug mi je isto rekao kako je

lakse svirati "open position"(oni koji ne koriste 1 ili 2 zice) akorde sa palcem na gore nego na sredini.Ali ja verujem da je to zato sto je

on navikao na taj nacin da ih svira.Prstored je pravilo da su odredjeni

prsti zaduzeni za odredjeni prag kol'ko ja znam.Tu ima logike da ako

naucis pogresno da ce ti se kasnije kod necega prsti "zavezati" u cvor.

Ali kad treba da ucim taj prstored,na kom stupnju znanja?

"pravilno "drzanje" za nekog moze da bude jako bitno a za nekoga ne, sve zavisi sta zelis da sviras..."Ajd' molim te pojasni mi to malo ako

te ne smara.To sam bash hteo da znam.Znaci i ti i Dusan mi preporucujete da sviram i menjam sve akorde sa ovom pozicijom:palac

na sredini zadnjeg dela vrata,jedva malo iznad,u liniji sa srednjim

prstom i tacno u vertikali.Samo, na sta se misli kad se kaze palac na

sredini?Vrh nokta palca na sredini?Pitam jer u skola-gitare.co.yu

kaze covek da treba drzati palac na sredini,a na slici ruke vrh palca

je iznad sredine.Mnogo smaram,jel' de?Evo,obecavam da je ovo zadnji post o poziciji.

hmmm aj ja malo kao ciganski gitarista da se umesam i pomognem ti...znam da ce ova dvojica da mi kenjaju al ajde...

 

ne...ne smaras...naprotiv...to je jedna od dve najbitnije stvari vezane za gitaru...moja preporuka ti je sledeca...kad sviras(skidas neku pesmu) to ti dodje kao da resavas zadatak iz matematike...GOTOVO DA NE POSTOJI PESMA KOJA NE MOZE DA SE ODSVIRA NA DVA ILI VISE NACINA(STO SE PRSTOHVATA TICE I BEZ NARUSAVANJA MELODIJE)...ne slazem se sa marty-jem kad ti kaze da uzmes satch-ov koncert i ucis logiku prstohvata od njega...ne da on nema savrsenu tehniku...ako tek pocinjes nikako nije preporucljivo...

akordi...moras da se naucis da ih sviras nezavisno od polozaja u kom si trenutno(sedis,stojis)...jer ako to ne uradis u startu bices od onih koji kad izadju da sviraju stave kais na prvu rupu i nabiju djitru pod bradu...da li je palac na sredini vrata ili gore...pa cak i preko zice to je manje bitno...ono sto je bitno je kako da odsviras dati akord sto racionalnije...i sa sto manje grcenja prstiju...jedna stvar koju bih ti ja toplo preporucio jeste da sviras melodije(kad ucis da razlazes akorde npr.)koje ukljucuju prazne zice...tu moze mnogo da se ekperimentise...bukvalno po celom vratu...to ce ti biti odlican uvod za soliranje tipa ton-po-ton...znaci upoznaj se sa melodijksim mogucnostima instrumenta...znam da ovo zvuci prilicno plasticno i uopsteno ali to je i cilj...da sam skapiras sta moze vrat da ti ponudi...nemoj u startu da se ubijas od nekih akorda koji zahvataju cetiri pet pragova,a koje ces koristiti dva tri puta u zivotu...

 

solo...sto se razumno brze svirke tice(iliti one koju upraznjava bar 95% gitarista)striktan prstored ne postoji...posto imas cetiri prsta na levoj ruci koji su raspolozeni za pritiskanje zica po vratu... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ...ocigledno prvo sto ces da vezbas su skale koje uposljavaju cetiri susedna praga...i sad ide ono sto sam ja najvise voleo da radim kad sam pocinjao...preporuka je da u startu pocnes da ucis vibrato(ne onaj pomocu floyd-a ili tremolo-rucice naravno) i bending tehniku sa svakim prstom pojedinacno...pa i sa malim...to ce te osloboditi trcenja po pragovima i promena rasporeda da bi izvij'o ili zavibrirao jednu jedinu jebenu zicu...aj nastavicu neki drugi put...srecno vezbanje...!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"pravilno "drzanje" za nekog moze da bude jako bitno a za nekoga ne, sve zavisi sta zelis da sviras..."Ajd' molim te pojasni mi to malo ako

te ne smara.To sam bash hteo da znam.Znaci i ti i Dusan mi preporucujete da sviram i menjam sve akorde sa ovom pozicijom:palac

na sredini zadnjeg dela vrata,jedva malo iznad,u liniji sa srednjim

prstom i tacno u vertikali.Samo, na sta se misli kad se kaze palac na

sredini?Vrh nokta palca na sredini?Pitam jer u skola-gitare.co.yu

kaze covek da treba drzati palac na sredini,a na slici ruke vrh palca

je iznad sredine.Mnogo smaram,jel' de?Evo,obecavam da je ovo zadnji post o poziciji.

Ma opusteno pitaj sta god hoces icon_smile.gificon_wink.gif ...kada sam to rekao mislio sam da ako hoces da sviras kao Satriani, Johnson, Morse i sl. onda treba dosta da vodis racuna o pravilnosti...a ako nemas neke ambicije u tehnickom smislu (sto naravno nije lose, vec je stvar licnog izbora) onda to nije tolika frka...ali neka moja filozofija je da ako covek vec nesto radi da onda to radi kako treba jer onda to "sviranje" nema neku poentu...koliko god neko imao talenta ako ne vezba redovno kako treba onda mu to nista ne vredi...zaista nije to tolika frka...sto rece darijus skines neku pesmicu, malo provrtis neke vezbice i to ti je to...dovoljno je samo sat vremena dnevno...ali pod uslovom da tih sat vremena razmisljas samo o gitari i nicemu vise icon_da.gif ...a posle par godina kada steknes neko malo znanje i kada osnove naucis kako treba onda tek pocinje pravo "sviranje" ili pravi sex kako je to meni jedan profa rekao icon_smile.gif ...ali nemoj samo da pomislis da se sve tu zavrsava...moj savet ti je da gledas da svaki dan skines po jednu pesmu (bilo kakvu), tj. da se trudis da svaki dan naucis nesto novo...pa ces posle i sam shvatiti sta je to sto tebe zanima u vezi sviranja...eto to ti je moj savet...i da ako imas jos pitanja nemoj se ustrucavati da pitas icon_wink.gif ...poz musik19.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm aj ja malo kao ciganski gitarista da se umesam i pomognem ti...znam da ce ova dvojica da mi kenjaju al ajde...

 

ne...ne smaras...naprotiv...to je jedna od dve najbitnije stvari vezane za gitaru...moja preporuka ti je sledeca...kad sviras(skidas neku pesmu) to ti dodje kao da resavas zadatak iz matematike...GOTOVO DA NE POSTOJI PESMA KOJA NE MOZE DA SE ODSVIRA NA DVA ILI VISE NACINA(STO SE PRSTOHVATA TICE I BEZ NARUSAVANJA MELODIJE)...ne slazem se sa marty-jem kad ti kaze da uzmes satch-ov koncert i ucis logiku prstohvata od njega...ne da on nema savrsenu tehniku...ako tek pocinjes nikako nije preporucljivo...

akordi...moras da se naucis da ih sviras nezavisno od polozaja u kom si trenutno(sedis,stojis)...jer ako to ne uradis u startu bices od onih koji kad izadju da sviraju stave kais na prvu rupu i nabiju djitru pod bradu...da li je palac na sredini vrata ili gore...pa cak i preko zice to je manje bitno...ono sto je bitno je kako da odsviras dati akord sto racionalnije...i sa sto manje grcenja prstiju...jedna stvar koju bih ti ja toplo preporucio jeste da sviras melodije(kad ucis da razlazes akorde npr.)koje ukljucuju prazne zice...tu moze mnogo da se ekperimentise...bukvalno po celom vratu...to ce ti biti odlican uvod za soliranje tipa ton-po-ton...znaci upoznaj se sa melodijksim mogucnostima instrumenta...znam da ovo zvuci prilicno plasticno i uopsteno ali to je i cilj...da sam skapiras sta moze vrat da ti ponudi...nemoj u startu da se ubijas od nekih akorda koji zahvataju cetiri pet pragova,a koje ces koristiti dva tri puta u zivotu...

 

solo...sto se razumno brze svirke tice(iliti one koju upraznjava bar 95% gitarista)striktan prstored ne postoji...posto imas cetiri prsta na levoj ruci koji su raspolozeni za pritiskanje zica po vratu... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif ...ocigledno prvo sto ces da vezbas su skale koje uposljavaju cetiri susedna praga...i sad ide ono sto sam ja najvise voleo da radim kad sam pocinjao...preporuka je da u startu pocnes da ucis vibrato(ne onaj pomocu floyd-a ili tremolo-rucice naravno) i bending tehniku sa svakim prstom pojedinacno...pa i sa malim...to ce te osloboditi trcenja po pragovima i promena rasporeda da bi izvij'o ili zavibrirao jednu jedinu jebenu zicu...aj nastavicu neki drugi put...srecno vezbanje...!!!

Ne ne nisi me razumeo...nisam mislio da sada uzme i da skida neke njegove pesme...verovatno mu nece ni biti jasno sta taj covek uopste radi icon_smile.gif ...tako je barem bio moj slucaj icon_smile.gif ...mislio sam da gleda kako on drzi levu ruku i kako menja akorde...pa da posle, kada izvali kako to treba da se radi (kako je ovo bedno zvucalo icon_smile.gif ) da sam primenjuje neke svoje forice...a ne da ga kopira vec cisto da vidi sta znaci to "pravilno sviranje" ako ga vec zanima icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ja Marty zašto se tebi sviđa satrianijev stav... icon_smile.gificon_wink.gif Drži levu ruku kao da je svirao klasičnu gitaru, naročito kad svira legato icon_mrgreen.gif

 

Darko, šalu na stranu, Marty je u pravu, pozicija ruke je jako bitna, a sve naučeno pogrešno se teže ispravlja. Bitno je jedno generalno pravilo: Većina ljudi koji pogrešno drže ruku ne koriste palac tako da im pomaže, već kao da im smeta, stavljaju ga na stranu, a trude se da pritiskaju celom rukom kao da stežu motku. Stav leve ruke treba da bude kao da hvataš čašu koja je lomljiva. Palac ide nazad prema sredini ako sviraš legato, a ako zavijaš žicu, onda ide gore preko ivice. Uprincipu, palac stalno menja poziciju tako da ti njegov položaj pomaže dok sviraš, ne treba ga rigidno držati samo na jedan jedini način...

 

Sve je to malo nezgodno da se objašnjava ovako, pisanjem, jbg.

Nego sta icon_smile.gif ...jos uvek se secam kako je moj profa Bane reagovao kada sam mu prvi put pustio G3 Live icon_smile.gif ...kaze on meni "Jebote ko je ovaj covek i zasto ovako svira" icon_smile.gif nisam znao da su ovi elekricari toliko dobri...slicnu stvar je rekao i za Johnson-a...Vai mu se bas i nije dopao icon_smile.gif ...posle mi je pricao kako je Guitar Trio (ako izuzmemo Paco-a, koji je mashina icon_smile.gif ) ustvari smesan u odnosu na G3...i to ne samo u tehnickom smislu...zahvaljujuci meni sada zna i slusa sve te "elektricare" kako on to voli da kaze icon_smile.gif ...obozavam ga icon_smile.gificon_da.gif ...nego da se vratimo na temu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo nekoliko stvari kojih trenutno mogu da se setim, a koje se mogu primeniti na bilo koji stil sviranja gitare i koje vaze uvek, bar po meni:

 

1) nista na silu. cim osetis da ulazes mnogo snage u sviranje gitare, to znaci da nesto ne valja. kad pritiskaz zice kao zivotinja da bi uhvatio akord, to je siguran znak da nesto ne radis kako treba. "osluskuj" svoje telo i na prvi znak grcenja stani i utvrdi zasto se grcis. pravi majstor moze da svira ceo dan a da se ne zamori...

 

2) video skola gospodina kotzena je veoma korisna, kako se ispostavilo. icon_smile.gif

 

3) pertucijeva video skola, takodje. mozda nju treba pogledati prvu, ali samo osnovne stvari, ne ono posle. postoje tacke na telu (ne samo rukama) koje imaju tendencjiu da se grce, a to ne valja. te tacke su na sakama (tetive nadlanice), iza ramena, sa suprotne strane bicepsa (nadlaktica, ili kako se to vec zove), zatim na pleckama i na sredini grudnih misica. verujem da je bitno, pogotovo na pocetku, voditi racuna da tokom vezbanja te tacke (kao i celo telo) budu opustene i cim se oseti grc, treba malo ohladiti glavu i opustiti se.

 

4) leva ruka. za pocetak ne bih nikad predlozio palac preko vrata, jer je mnogo vaznije nauciti da ti ne tandroljaju prazne zice pod rukama (pogotovo ako odvalis pojacalo pod distorzijom pa se stalno cuju nezeljeni zvuci "neukrocene" gitare icon_smile.gif ). u pitanju je polozaj kako leve, tako i desne ruke na zicama. sve je to, cini mi se, kotzen objasnio, a vazi sa bilo koji stil sviranja gitare, jer ako se cuje buka dok sviras - to ne valja. posle, kad ruka navikne na taj polozaj, lako ce palac da dodje gore kad treba da se radi bending, ali primetio sam da dosta ljudi koji nisu na pocetku vezbali "pravilo" ne mogu da se otarase nezeljenih zvukova kad sviraju pod distorzijom. icon_smile.gif

 

verujem da vibrato i bending treba dodati kasnije, kad leva ruka dovoljno ojaca i stekne kontrolu nad zicama.

 

5) pusti ovog sto ti prica da gitara ne treba da se drzi ispod brade. mnogo dobrih gitarista drzi gitaru na razlicitim visinama, zavisi gde im odgovara, odnosno gde im se ne javlja grc. to je najvaznije, pa makar drzao gitaru iznad glave, ako treba.

 

6) nemoj ugadjati sebi i raditi bedning domalim prstom na mestim gde je ocigledno da ga treba raditi malim prstom. ne zelis da se pretvoris u "pentatonskog tropsrasa". icon_smile.gif

 

7) prvo polako, pa onda brzo. cak se majstori zagrevaju pred koncert tako sto sviraju vezbe sasvim polako.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo nabavio sam Satriania,nisam bas stig'o da sve pogledam,ali cini mi se

da njemu palac ide na sredinu samo kad 'oce da pokrije 4,5 pragova.Izgleda

da i on akorde koji ne koriste 1 ili 2 zice svira sa palcem na gore...E sad

sta on 'vata tu ja nemam pojma :)Moram da pogledam malo neki kantri koncert pa da fino cujem gde ljudi menjaju akorde. ph34r.gif Jbg,pocetnik sam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...