Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Pedofilija rules!!!! icon_da.gificon_smile.gif

 

Nego,neko na ovom forumu mi rece da sa gitarom od 24 praga mogu

odsvirati tacno 4 oktave.Je li to tacno?Koliko se moze odsvirati

oktava na gitari sa 22 praga?Ja sam izbrojao da mogu 3 oktave i jedno

E(pocev od nultog praga seste pa do dvanaestog praga prve zice).

kada brojim pragove brojim one metalne "plocice",a nulti se ne broji?

Cisto da budem siguran.Hvala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yes I'm back u malo izmenjenom obliku al dobro sta ima da se radi imam jedno pitanjce kako se rade Rake kao i tapped harmonici aj fast reply molim lepo

Rake ti se radi tako sto prislonis kaziprst leve ruke preko svih zica (i preko istog praga) a istim tim kaziprstom pritisnes samo prvu. Onda okines preko svih zica i na prvih 5 ces cuti prigusene tonove a na 1. zici ce se cuti "pravi" ton. To ti dodje kao mali ukras pre glavnog tona. Samo pazi kad radis na nekim pragovima da umesto prigusenih tonova pre glavnog tona ne cujes prirodne harmonike.

 

Nadam se da si shvatio, jer ja nisam siguran da sam najrazumljivije objasnio icon_redface.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego,neko na ovom forumu mi rece da sa gitarom od 24 praga mogu

odsvirati tacno 4 oktave.Je li to tacno?Koliko se moze odsvirati

oktava na gitari sa 22 praga?Ja sam izbrojao da mogu 3 oktave i jedno

E(pocev od nultog praga seste pa do dvanaestog praga prve zice).

kada brojim pragove brojim one metalne "plocice",a nulti se ne broji?

Cisto da budem siguran.Hvala.

4 pune oktave ako je reč o 24 praga. Ako je u pitanju 22... Onda bend-uješ E žicu na 22-om i opet dobiješ 4 oktave icon_smile.gificon_mrgreen.gif

Kad brojiš, brojiš od prve note - tj. E debele žice. Pa onda sledeće e, pa opet sledeće e itd. Nije baš bilo potrebno da ideš prag po prag icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rake ti se radi tako sto prislonis kaziprst leve ruke preko svih zica (i preko istog praga) a istim tim kaziprstom pritisnes samo prvu. Onda okines preko svih zica i na prvih 5 ces cuti prigusene tonove a na 1. zici ce se cuti "pravi" ton. To ti dodje kao mali ukras pre glavnog tona. Samo pazi kad radis na nekim pragovima da umesto prigusenih tonova pre glavnog tona ne cujes prirodne harmonike.

 

Nadam se da si shvatio, jer ja nisam siguran da sam najrazumljivije objasnio icon_redface.gif

Zar ne bi trebalo rake da se "gusi" desnom rukom, a ne levom? (ako si desnoruk, naravno)

Kako bi onda sa tom tvojom varijantom odsvirao npr. bending na 15. pragu druge zice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa najbolje je da radis sa obe ruke.

Eto npr. bend na 15-o pragu dguge zice: Stavis domali na 15-ti prag a kaziprst i srednji spruzis preko 3, 4 i 5-te zice, a prigusis i desnom tako nema sanse da dobijes harmonike i mozes da udaris jako, a da budes siguran sta ces dobiti. Cak i ako (iz ne znam kog razloga) ne prigusis levom to sto si stavio 2 prsta smanjuje sanse da dobijes harmonik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa najbolje je da radis sa obe ruke.

Eto npr. bend na 15-o pragu dguge zice: Stavis domali na 15-ti prag a kaziprst i srednji spruzis preko 3, 4 i 5-te zice, a prigusis i desnom tako nema sanse da dobijes harmonike i mozes da udaris jako, a da budes siguran sta ces dobiti. Cak i ako (iz ne znam kog razloga) ne prigusis levom to sto si stavio 2 prsta smanjuje sanse da dobijes harmonik.

Hm.. pa eto taj primer koji si naveo je ok, samo sto ja BAS udarim jako kad sviram rake a pritom prigusujem samo desnom i to mi sasvim dobro radi posao. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji je ovo modus???

 

ime?

 

 

 

[/code]-------------------------------

-------------------------------

-------------------------7--9-

----------6--7--9--10--------

---7--8-----------------------

-------------------------------

 

jha sam mislio da ej frigijski ali izgleda da i nije?

hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
koji je ovo modus???

 

ime?

 

 

 

[/code]-------------------------------

-------------------------------

-------------------------7--9-

----------6--7--9--10--------

---7--8-----------------------

-------------------------------


 

jha sam mislio da ej frigijski ali izgleda da i nije?

hvala!

e - mol ciganski ubilo se za narodnjake icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

koji je ovo modus???

 

ime?

 

 

 

[/code]-------------------------------

-------------------------------

-------------------------7--9-

----------6--7--9--10--------

---7--8-----------------------

-------------------------------

 

jha sam mislio da ej frigijski ali izgleda da i nije?

hvala!

To se službeno zove Phyrigian #3rd, jer je za razliku od običnog Frigijskog modusa povišen treći stepen, umesto male - velika terca. To je modus harmonskog mola. Tj na srpskom, recimo svirate pratnju Edur-Fdur, znači E je harmoski centar, a svirate A harmonski mol.

 

Kod Malmstina imate ovoga koliko god vam je želja, i pod ovim imenom je takođe skala i ubeležena u tablaturama kod njega.

 

Takođe, to nije ciganska skala, pod ciganskom skalom se često podrazumeva ovo:

 

-------------------------------

-------------------------------

-------------------------8--9-

----------6--7--9--10--------

---7--8-----------------------

-------------------------------

 

Gde je povišen i sedmi stepen tako da se dobije ta velika septima koja zvuči kao kod običnog harmonskog mola. Takođe se mogu pojavljivati i neki drugi intervali koji se razrešavaju nakon toga, recimo fraza koja koristi umanjenu kvintu koja se odmah razrešava u čistu kvintu i sl.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se službeno zove Phyrigian #3rd, jer je za razliku od običnog Frigijskog modusa povišen treći stepen, umesto male - velika terca. To je modus harmonskog mola. Tj na srpskom, recimo svirate pratnju Edur-Fdur, znači E je harmoski centar, a svirate A harmonski mol.

 

Kod Malmstina imate ovoga koliko god vam je želja, i pod ovim imenom je takođe skala i ubeležena u tablaturama kod njega.

 

Takođe, to nije ciganska skala, pod ciganskom skalom se često podrazumeva ovo:

 

-------------------------------

-------------------------------

-------------------------8--9-

----------6--7--9--10--------

---7--8-----------------------

-------------------------------

 

Gde je povišen i sedmi stepen tako da se dobije ta velika septima koja zvuči kao kod običnog harmonskog mola. Takođe se mogu pojavljivati i neki drugi intervali koji se razrešavaju nakon toga, recimo fraza koja koristi umanjenu kvintu koja se odmah razrešava u čistu kvintu i sl.

majku mu... u pravu si...

ovo dole jeste sigurno ciganinska icon_smile.gif skala jer i tako zvuci...

da li gresim ili je Vlatko Stefanovski obilato koristi?

 

 

 

 

a kazes da je zvanican naziv ovaj: Phyrigian #3rd

 

 

 

 

hvala!

poz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ova stvar mi je sumnjiva. icon_biggrin.gif

 

To je stvar sa poslednjeg albuma koji je neki industrial-blues i na njoj imitira slajd-gitaru. Ali mi nije jasno da li to radi sam tremolo rucicom ili ima i naprstak ali ako ima naprstak ne bi mogao da odsvira nesto drugo u pesmi itd. Skroz sam zbunjen ali skinucu je makar sa 50 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ova stvar mi je sumnjiva. icon_biggrin.gif

 

To je stvar sa poslednjeg albuma koji je neki industrial-blues i na njoj imitira slajd-gitaru. Ali mi nije jasno da li to radi sam tremolo rucicom ili ima i naprstak ali ako ima naprstak ne bi mogao da odsvira nesto drugo u pesmi itd. Skroz sam zbunjen ali skinucu je makar sa 50 godina.

hmmm...tesko moze da se imitira slajd tremolom...puno gitarista(warren hayes npr.)koji su legende slajda sviraju mesagiju sa prstima...bez problema...pa cak i drzeci ga na domalom prstu...sve je u vezbi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasao sam tablature - neki lik je ocigledno skoro skinuo posto sam se ja pre par nedelja ubio trazeci. Ima naprstak samo za 2 takta i onda udri po tremolu.

Covek opusteno okine zicu na nekom pragu i onda tremolom svira melodiju. wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, da li neko zna da izvodi tzv. "perkusivne tehnike" na gitari? To je fora koja je opisana u Stetininoj knjizi "HM gitarski trikovi" i poenta je da se lupkanjem po zicama gitare dobija zvuk slican udaraljkama. Ja sam pokusavao ali ne ide...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, da li neko zna da izvodi tzv. "perkusivne tehnike" na gitari? To je fora koja je opisana u Stetininoj knjizi "HM gitarski trikovi" i poenta je da se lupkanjem po zicama gitare dobija zvuk slican udaraljkama. Ja sam pokusavao ali ne ide...

i mene to zanima icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, da li neko zna da izvodi tzv. "perkusivne tehnike" na gitari? To je fora koja je opisana u Stetininoj knjizi "HM gitarski trikovi" i poenta je da se lupkanjem po zicama gitare dobija zvuk slican udaraljkama. Ja sam pokusavao ali ne ide...

A jesi li probao da prebacis 5 zicu preko seste i da ih zajedno pritisnes na 11. pragu i da onda okidas musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jesi li probao da prebacis 5 zicu preko seste i da ih zajedno pritisnes na 11. pragu i da onda okidas musik19.gif

Da, ali onda dobijas zvuk slican recimo dobosu nekog africkog plemena, a ja hocu zvuk udaraljki.

 

Ko je slusao kasetu prilozenu uz knjigu, zna o cemu govorim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...