Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

gadan je to trip... pogotovu ako su ti prsti ukoceni kao sto je slucaj kod mene... uopste mi nisu razradjeni... ima neko za to vezbu....mada i ova iznad moze da posluzi icon_da.gif

inace je u tome i razlika velika izmedju onog ko svira gitaru 2 i onog ko svira gitaru 10 godina... to se prosto vidi icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upomoc!!! icon_wink.gif ma;i i domali prsti su mi tako povezani da kad savijem mali i ovaj do njega se savije icon_mad.gif . Jel to moze da sredi neka vezba da budu skroz nezavisni ili....ako ima neko takvu vezbu bio bih mu vrlo zahvalan da je ovde postuje ili posalje na [email protected] pivopije.gif

Edited by Maiden_Hell

Share this post


Link to post
Share on other sites

e,1. 6. 2004, 21:30] Imam sledeci problem... u pitanju su nekakva povezanost domalog i srednjeg prsta na levoj ruci...

 

Primetio sam kad sviram neku najjednostavniju formu tipa 1234 da domali prst udara blago s' desna a srednji sa leva... Kao da idu jedan prema drugom...

 

Recimo ne mogu da ih rasirim ceo (neki veci) prag... odnosno kad odsviram prvi ton - srednjim prstom i krenem da "udarim" domalim, ruka mi sama sklizne u desno...

 

Kako da ih izolujem?!?!

 

Sad sam se setio...imam ja jos bolju vezbu za to icon_da.gif ...koju mi je pokazao profesor...samo ima mnogo da se pise i objasnjava...pokazacu ti jednom prilikom icon_wink.gif

Edited by Marty F

Share this post


Link to post
Share on other sites

Harmonic je flažolet...

...Nikad čuo. Ako je u pitanju persecution, možda označava situaciju u kojoj si toliko DENFOVAO  svirajući rif, da te sudski gone zbog toga (persecution)  icon_smile.gif

samo kad bi jos objasnio sta su flazoleti i sta je denfovanje i uopste te osnovne pojmove... icon_rockdevil.gif

Edited by Heavy jerk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Harmonic je flažolet...

...Nikad čuo. Ako je u pitanju persecution, možda označava situaciju u kojoj si toliko DENFOVAO svirajući rif, da te sudski gone zbog toga (persecution) icon_smile.gif

samo kad bi jos objasnio sta su flazoleti i sta je denfovanje i uopste te osnovne pojmove...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovako:

denflovanje je termin poznat pod drugim nazivom PALM MUTE... kao sto i sam termin govori, tu se radi o mutiranju zica dlanom... ako si desnjak onda zicu mutiras tako sto desnu ruku (shaku) u predelu iznad (ispod) malog prsta prislonis uz samu kobilicu ali na mestu gde zica slobodno osciluje...

sto si blizi kobilici (ruka) to ti je mute manji-manje denflujes zice, a sto se vise odaljavas od kobilice to ti je mute jaci... i tako...

 

a flazoleti su tonovi koje mozes dobiti samo pipkanjem (dodirivanjem) zica a ne njenim pritiskanjem ka drvetu vrata...i naravno okidanjem istih icon_da.gif

to mozes izvesti na dosta mesta na vratu.. i to je cini mi se na matematickoj polovini duzine zice, pa na polovini polovine... i tako... najbolje se cuju ovi: 3, 5, 7, 9, 12 ...prag (okida se tacno iznad praga), mada ima i flazoleta na odredjenom polju... ako se ne varam na trecem polju (ne pragu) imas 3 ili 4 harmonika ili ti flazoleta... i tako...

 

na drugi nacin mozes dobiti flazolete (to ti je u pesmi Cemetary Gates od Pantere) tako sto okidanjem zice (desnom rukom) u isto vreme i prislonis palac uz zicu, znaci okidanjem zice i palcem je dodirnes tako da dobijas neku visu frekvenc. i to dobro zvuci! To isto mozes odraditi i trzalicom, malo je teze ali je bolji flazovet (to neki zovu i scream!_) Tada moras trzalicu da iskrivis pod odredjenim uglom i to se desava... nije mi gitara ovde pa ti ne mogu reci pod kojim uglom icon_mrgreen.gif

 

i tako, pa neka me neko ispravi ako sam pogresio... a ako nisam neka me dopuni! icon_smile.gif - sada se osecjam ko baterija icon_da.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

na drugi nacin mozes dobiti flazolete (to ti je u pesmi Cemetary Gates od Pantere) tako sto okidanjem zice (desnom rukom) u isto vreme i prislonis palac uz zicu, znaci okidanjem zice i palcem je dodirnes tako da dobijas neku visu frekvenc. i to dobro zvuci! To isto mozes odraditi i trzalicom, malo je teze ali je bolji flazovet (to neki zovu i scream!_) Tada moras trzalicu da iskrivis pod odredjenim uglom i to se desava... nije mi gitara ovde pa ti ne mogu reci pod kojim uglom icon_mrgreen.gif

 

Zar ti nije nezgodno da okines zicu prvo trzalicom pa onda palcem??? Ja to uvek radim prvo noktem pa onda trzalicom!!! Zvuk ja isti a mnogo je jednostavnije... icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar ti nije nezgodno da okines zicu prvo trzalicom pa onda palcem??? Ja to uvek radim prvo noktem pa onda trzalicom!!! Zvuk ja isti a mnogo je jednostavnije... icon_wink.gif

kako bre noktom???!!!

ja u isto vreme okidam i pipnem palcem zicu... mislim da me nisi razumeo najbolje, ali morao sam nekako da mu objasnim, prvo je treba okinuti pa onda prisloniti palac (vremensta razlika je odprilike koji nanometar icon_smile.gif ) znaci u isto vreme....

nego kako ti to okidas noktom???!!! icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nista samo promenis redosled...okines zicu noktom i prigusis je trzalicom icon_mrgreen.gif ne znam ni ja kako mi polazi za rukom ali ide... icon_wink.gif

mali mi nokat icon_smile.gif

ali opet ne dobijam kako to uspevas?!??! icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

da da eto i treceg, odnosno cetvrtog naziva za flazolet - pistanje... i to veoma popularan medju muzicarima icon_smile.gif

mrzim kad mi ljudi ne odgovaraju!Mustaine oces neces zuri mi se?znas nasta mislim valjda? icon_confused.gificon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ovako:

denfovanje je termin poznat pod drugim nazivom PALM MUTE... kao sto i sam termin govori, tu se radi o mutiranju zica dlanom... ako si desnjak onda zicu mutiras tako sto desnu ruku (shaku) u predelu iznad (ispod) malog prsta prislonis uz samu kobilicu ali na mestu gde zica slobodno osciluje...

sto si blizi kobilici (ruka) to ti je mute manji-manje denflujes zice, a sto se vise odaljavas od kobilice to ti je mute jaci... i tako...

 

I "sumnjao" sam na to.Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

kako drzati elektricnu gitaru u sedecem stavu?Pokusavam

da odsviram neki akord,tj.ucim akorde.Kaziprst leve ruke mi

je tesko postaviti pod pravim uglom.Jel' to zbog loseg polozaja

leve ruke?Gledao sam jednog gitaristu na koncertu.Kad svira on nekad drzi palac skoro na 6-toj zici,a nekad ga povuce na sredinu zadnjeg

dela vrata.Da li svi akordi treba da se sviraju sa istim polozajem

palca i kako?Ako vam nije tesko budite sto detaljniji.Hvala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa neki svirajeu neke akorde tako sto palcem odozgo pritiskaju 6 i 5 zicu. Ja ti predlazem da batalis to, sviraj sve tako sto ce ti palac podrzavati ostale preste - da imas dovoljno jak stisak da ne bi bilo zujanja i brujanja. Dakle, stavi palac tacno nasuprot osalim prstima u odnosu na vrat i negde na sredini po sirini. Ako ti je nezgodno probaj da gitaru naslonis na levu nogu (ako si desnjak, ako ne onda obrnuto).

Nisam bas razumeo za kaziprst ali vezbom sve moze postici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako drzati elektricnu gitaru u sedecem stavu?Pokusavam

da odsviram neki akord,tj.ucim akorde.Kaziprst leve ruke mi

je tesko postaviti pod pravim uglom.Jel' to zbog loseg polozaja

leve ruke?Gledao sam jednog gitaristu na koncertu.Kad svira on nekad drzi palac skoro na 6-toj zici,a nekad ga povuce na sredinu zadnjeg

dela vrata.Da li svi akordi treba da se sviraju sa istim polozajem

palca i kako?Ako vam nije tesko budite sto detaljniji.Hvala.

Prilično teško za objasniti kucanjem po tastaturi.

 

Najverovatnije ćeš je staviti na desnu nogu, ali treba vežbati i stojeći sa gitarom obešenom o kaiš.

Nije nužno da prsti dolaze do fretboard-a savršeno pod pravim uglom. Treba da budu dovoljno upravni na fretboard da susedne žice ne zuje ili ne budu slučajno dodirnute ili pritisnute. Kada sviram akorde, prsti su više pod pravim uglom i palac je sasvim iza, na sredini vrata po širini. Kada sviram solo, palac se miče prema gornjoj ivici vrata, a prsti dolaze na pragove malo pod uglom. Kada zavijam žicu, palac ponekad može i da pređe gornju ivicu vrata, da bi pružio potporu. Palac se miče dok sviram i nije uvek u istom položaju ponekad svakih par nota, postavim ga drugačije. Bitno je da razumeš da ne treba da grčiš ruku i stežeš jako vrat mišićima iz podlaktice, več je sve to iz mišića koji spaja palac sa ostatkom ruke, a palac i kažiprst(pa i ostali prsti treba da imaju pomalo kružan položaj, kao kod onog kuvara koji se nalazi na omotu pakovanja vegete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Zli 0bucjar
na drugi nacin mozes dobiti flazolete (to ti je u pesmi Cemetary Gates od Pantere) tako sto okidanjem zice (desnom rukom) u isto vreme i prislonis palac uz zicu, znaci okidanjem zice i palcem je dodirnes tako da dobijas neku visu frekvenc. i to dobro zvuci! To isto mozes odraditi i trzalicom, malo je teze ali je bolji flazovet (to neki zovu i scream!_) Tada moras trzalicu da iskrivis pod odredjenim uglom i to se desava... nije mi gitara ovde pa ti ne mogu reci pod kojim uglom icon_mrgreen.gif

zar to nije artifishL Harmonic? icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam par pitanja:

 

1.kada se kaze da su svi E-ovi(iz svih oktava)jedan te isti ton,

misli se na boju tona(da su iste boje) ili sta?

Na osnovu cega se oni smatraju drugim verzijama jednog istog tona?

 

2.Kaze se da je tonski sistem skup svih tonova i da

9 oktava cine tonski sistem.U tih devet oktava postoji

devet A tonova.To bi trebalo da znaci da samo 9

"vrsta" A tonova postoji(mislim na nepovisene i nesnizene,

znaci cele tonove),a na vratu gitare sa 22 praga moze se

izbrojati vise od devet A-ova(celih)?Zasto su bash tih

devet A-ova iz oktava uzeti da cine tonski sistem?

 

3.Kada promeniti trzalicu?

 

4.Imam stimer na kompu(guitar FX box)za gitaru.Kada okinem

zicu sa malim kasnjenjem mi se upali dugme OK.Posle toga,kako

ton na zici gubi jacinu ona zuta traka ode u polje lower(vise nije okolo crtice OK).Zasto?Sledeci put sam nastimao gitaru tako da dok god zica vibrira stalno je upaljeno dugme OK.Sta je sad ispravno?

Kako nastimati?

 

 

5.Iz slusanja muzike mogu (naravno) da razlikujem pravce.Ali posto

sam poceo da sviram interesuje me to malo dublje.Pa ako znate

neki sajt koji detaljno opisuje pravce:rock/hard rock,gothic/doom,power,black,death,thrash,heavy,punk,recite.Znaci koji rifovi se koriste,koji instrumenti...znaci,"strucno" objasnjeno.

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam par pitanja:

 

1.kada se kaze da su svi E-ovi(iz svih oktava)jedan te isti ton,

misli se na boju tona(da su iste boje) ili sta?

Na osnovu cega se oni smatraju drugim verzijama jednog istog tona?

 

2.Kaze se da je tonski sistem skup svih tonova i da

9 oktava cine tonski sistem.U tih devet oktava postoji

devet A tonova.To bi trebalo da znaci da samo 9

"vrsta" A tonova postoji(mislim na nepovisene i nesnizene,

znaci cele tonove),a na vratu gitare sa 22 praga moze se

izbrojati vise od devet A-ova(celih)?Zasto su bash tih

devet A-ova iz oktava uzeti da cine tonski sistem?

 

3.Kada promeniti trzalicu?

 

4.Imam stimer na kompu(guitar FX box)za gitaru.Kada okinem

zicu sa malim kasnjenjem mi se upali dugme OK.Posle toga,kako

ton na zici gubi jacinu ona zuta traka ode u polje lower(vise nije okolo crtice OK).Zasto?Sledeci put sam nastimao gitaru tako da dok god zica vibrira stalno je upaljeno dugme OK.Sta je sad ispravno?

Kako nastimati?

 

 

5.Iz slusanja muzike mogu (naravno) da razlikujem pravce.Ali posto

sam poceo da sviram interesuje me to malo dublje.Pa ako znate

neki sajt koji detaljno opisuje pravce:rock/hard rock,gothic/doom,power,black,death,thrash,heavy,punk,recite.Znaci koji rifovi se koriste,koji instrumenti...znaci,"strucno" objasnjeno.

Ja inace krecem od krajam pa cu i ovaj put:

5)Sto se tice pravaca ne zman neki bas dobar sajt ali u principu probaj da nadjes prvi broj casopisa Explosive tamop imas sve lepo objasnjeno ( izuzev predstavnika tu su se izlupetali)

Ali evo ti ukratko opis metal pravac

Heavy Metal: Dobar vokal i gitare

Speed/Thrash: Osrednji vokal brzina i ritam razvaluju kao i gitare

Black/Death: Screamin i growl vokal mracna atmosfera poticu iz thrash-a

Gothic : Puno Klavijtura i ne bas nesto dobri gitaristi

Power/Progressive fest vokal i fenomenalne gitare klavijature bas sta god ti padne na um moze da bude solo instrument

4)Jel ides preko mikrofona ili kabla, ako je preko mikrofona to je zbog suma okoline i o.k. je kad ti jedno vreme stoji na o.k., a ako preko kabla verovatno ti onda magneti havataju jos nesto otkud znam a i mozda je ti je i zvucna losa ma uzmi KORG ga 20 i boli te

3) Kad je izgubis ili kad vise nemas cime da sviras - salim se kad se istrosi vrh pa kad sviras to no zvuci nikako cuje se to

2)Kao prvo ti sviras samo 4 razlicita tona a na gitari one koje ti brojis su isti i po boji i visini. Sto se tice izbora oktava to su one koje su najprijatnije za slusanje zbog opsega frekvencija koje tvoje uho registruje inace postoje jos mnogo tonova koje ti ne cujes. To je stvar dogovora. A i koji ce ti jos tonova. Najcesce su ti u upotrebi tonovi od 2C do c5 retko kad vise.

1) Tonovi E iz razlicitih oktava imaju istu amplitudu. kad okines ton ti pored osnovnog cujes jos niz alikvotnih tonova koji ti odredjuju boju tona, ma objasnjenje je na 100 strana u Teoriji Muzike pa pogledaj tamo,

i molim te ako mozes malo konkretnije da postavis pitanja ubi se da prokljuvim sta hoces nadam se da ti Dushan ili Marty mogu dati jednostavno objasnjenje. Vozdra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam sad jedno pravo pitanje kod sweep-pickinga AKO STVAR ide ovako kako treba ruka da mi se krece

---15--12-------------------------

------------13---------------------

----------------14--10------------

-------------------------12--------

-----------------------------15-12

------------------------------------

koliko cesto treba menjati zice

Ej marty tipton i k.k. kako su svirali u bugarskoj

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...