Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Imam 1 pitanje:

Potenciometri low,mid i high na pojacalima rade ovako:

Kad okinem jednu zicu na gitari ja dobijam vise tonova(a ne jedan)

razlicitih frekvencija od kojih je jedan osnovni.Znaci sa low potenciometrom ja pojacavam/smanjujem tonove niskih frekvencija?Jesam li u pravu?Moze li neko da mi kaze nesto vise o radu ovih pot.?

Takodje i neki sajt koji se bavi principom rada git.opreme.Thanx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frekvencija nema direktnu vezu sa visinom tona. Kad okineš jednu žicu na gitari dobio si JEDAN ton koji je frekventno prisutan na različitim frekvencijama. Ne postoje tonovi niskih rekvencija, postoje samo različite frekvencije u tonu koji se čuje. Pomoću ekvilajzera utičeš na to kako tonovi zvuče, basovitije ili ne, recimo.

 

Inače, pretraga na Google-u čuda čini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam 1 pitanje:

Potenciometri low,mid i high na pojacalima rade ovako:

Kad okinem jednu zicu na gitari ja dobijam vise tonova(a ne jedan)

razlicitih frekvencija od kojih je jedan osnovni.Znaci sa low potenciometrom ja pojacavam/smanjujem tonove niskih frekvencija?Jesam li u pravu?Moze li neko da mi kaze nesto vise o radu ovih pot.?

Takodje i neki sajt koji se bavi principom rada git.opreme.Thanx.

Decko mani se belaja i vezbaj musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rake je valjda fora na basu tako da bolje da ti to neki basista objasni. Ako neko zna to na gitari definitivno neka me prosvetli.

 

A tapped harmonic je prost. Zviznes ton na nekom pagu saberes broj praga sa 12 i na tom pragu dodirnes zicu (ne pritisnes) prstom desne reku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rake je valjda fora na basu tako da bolje da ti to neki basista objasni. Ako neko zna to na gitari definitivno neka me prosvetli.

 

A tapped harmonic je prost. Zviznes ton na nekom pagu saberes broj praga sa 12 i na tom pragu dodirnes zicu (ne pritisnes) prstom desne reku.

Znaci ipak sam dobro pretpostavio za th

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod elektronskog stimera sa kazaljkom(e sad malo me to zbunjuje.

Postoje analogni stimeri koji imaju stvarnu kazaljku i koji su

mehanicki(hromatski?),a imaju digitalni (sa kazaljkom na LCD displeju i oni koji samo prikazu ton).Am I right?),kad se okine zica(nastimana) kazaljka skrene do nekog odredjenog polozaja.Da li se odmah vraca

nazad ili treba da stoji u tom polozaju?

Pitam u slucaju da kupim takav stimer.Imam kompjuterski stimer

guitar FX box.Da li ima kakve veze kad okinem zicu sto se upali

dugme OK pa se odmah ugasi ili treba da bude upaljeno neko vreme?

Kada nista nije prikaceno na muzicku opet mi shtimer pokazuje

neko menjanje frekv(verovatno smetnje).Takodje nastavak za gitarski

kabl ne ulazi skroz u muzicku(nije 100% uvucen u nju).Jel' to ima

neke veze sa necim?Malo mi je to konfuzno,pa bilo bi lepo da odgovorite.

10x.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja jedno pitanje. Skoro sam kupio gitary Yamaha Pacifica 112, znaci Stratocaster oblik. E sad, posto sam ja do sada samo svirao klasicnu gitaru, i to uglavnom razlaganje a ne trzalicom, malo me zbunjuje ovaj srednji magnet. Devojka koja mi je prodala gitaru mi je rekla da je ona mnogo podigla magnete jer svira trzalicom. E sad, ja i kada sam svirao trzalicom meni je taj magnet smetao, a kamoli kada sam svirao prstima. Zato sam spustio srednji magnet skoro do kraja, a humbucker i drugi single su podignuti skoro do kraja. Taj srednji je onda tisi od ova dva druga ali i mnogo cistiji.

 

Kako da podesim magnete?

 

Koja je razlika kada je magnet podignut ili spusten?

 

Kada se svira trzalicom ili prstima gde treba da se okida? Izmedju humbuckera i srednjeg single coil-a ili iznad srednjeg ili izmedju sva single coil-a?

 

Malo mi smeta podesavac jacine, cesto ga dotaknem i zvuk se smanji. Da li je to normalno?

 

HVALA icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je razlika kada je magnet podignut ili spusten?

 

Pa kada je magnet previse spusten slabo hvata ton, a kada je previse podignut njego magnetno polje privlaci zicu (ne ocekuj da ces to primetiti golim okom icon_biggrin.gif ) i tako smanjuje traja nje tona. Ni jedno ni drugo ne valja. Treba naci sredinu. Ako nemas iskustva zamoli nekog da ti to uradi ko moze to po uvu.

 

Kada se svira trzalicom ili prstima gde treba da se okida? Izmedju humbuckera i srednjeg single coil-a ili iznad srednjeg ili izmedju sva single coil-a?

 

Odprilike tako dati zglob dolje na kobilicu. Ovo bas i ne znam kako bolje da ti objasnim.

 

Malo mi smeta podesavac jacine, cesto ga dotaknem i zvuk se smanji. Da li je to normalno?

 

Zar on nije ispod zica? Kako ga dohvatis (i to jos slucajno)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atheist hvala na odgovoru. Sta je to kobilica?

Pa jeste ispod zica ali kada sviram nesto na donjoj e zici recimo, mogu da ga potkacim onim mesom ispod malog prsta na ruci (ne znam kako da se izrazim, onim delom kojim udaras kada udaras otvorenom sakom). Recimo da je palm mute na donje dve zice skoro nemoguc zbog toga sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne zaboravite mene. icon_rolleyes.gif

Ja koristim taj digitalni, i dobro sljaka, a Guitar FX box stimer mi nikad nije radio kako treba. Ma samo ti kupi taj digitalni.

Edit: E da, ne vraca se odmah "kazaljka" vec malo stoji.

Edited by Crusader

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atheist hvala na odgovoru. Sta je to kobilica?

Pa jeste ispod zica ali kada sviram nesto na donjoj e zici recimo, mogu da ga potkacim onim mesom ispod malog prsta na ruci (ne znam kako da se izrazim, onim delom kojim udaras kada udaras otvorenom sakom). Recimo da je palm mute na donje dve zice skoro nemoguc zbog toga

Radi se o tome šta radiš sa malim i domalim prstom desne (picking) ruke dok sviraš a takođe i na kojoj gitari sviraš, jer položaj tone pot-a nije uvek isti. Strat gitare umeju da budu malo nezgodnije. Jednostavno, možeš da saviješ mali i domali kada sviraš na dve najtanje žice. To negde i ja radim, kao nuzproizvod toga da se uvek trudim da mi mali i domali prst negde budu naslonjeni i na taj način oslonac za picking ruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...