Jump to content

Sta osecate i da li na vas doom metal utice depresivno?


Agarth

Recommended Posts

Ovo me prilicno zanima!

Dakle, sta osecate i kako na vas utice doom metal?

Mnogi ljudi koji ne slusaju doom govore kako im ova muzika izaziva veoma depresivna i melanholicna raspolozenja i da se uzasavaju njenih suicidalnih tekstova. Istina je da je doom muzika koja se bavi depresijom, melanholicn ocajanjima, samoubistvom, strahom, smrti i nedostatkom ljubavi i da takav sadrzajni paket otvoreno prezentuje.

Na mene ovi straight - to - the - bone tekstovi i muzika deluju upravo tako da u vecini slucajeva na neki nacin prevazilazim sopstvene depresije i teske emotivne trenutke (ponekad, ali vrlo retko, je drugacije). Odredjene ljude ovo upravo i baca u depresiju, a kako svako zeli da bezi od depresije, zeli i da pobegne od ovog zvuka...

Dakle, da li je doom metal mac sa dve ostrice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nikako.

doom je depresivan i melanholican i tera na bedacenje, ali isto tako i na pasivnost... mene smiruje, neka vrsta prociscenja... slusam, tripujem se, na ivici da zaplacem i posle toga mi je mnooogooo bolje. vise puta sam pokusao samoubistvo, ali nikad u prisustvu doom metala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mojoj glavi zavisi bas od raspolozenja koju cu muziku staviti u vokmen ili u player. U principu nikad ne slusam doom kad sam strasno dobro dobro raspolozena, kad masem rukama okolo i pricam, pricam..

Obicno slusam doom kad nemam nikakvu posebnu emociju koja se izdvaja od drugih standardnih emocija u mozgu.

U stvari ne znam uopste kada slusam doom...a u stvari ga slusam bas cesto. Kao i lestate niakd nisam imala misli o samoubistvu uz doom. Jednostavno se smirim kad to slusam.

Uz Anathemu mi se najvise place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, bwe...a meni se najvise place uz Sonatu smile.gif

 

U sustini, doom ne slusam previse cesto, jer vise volim muziku koja ima ritam pa da mog fino da se iskacem biggrin.gifa: :mrgreen: Doom slusam kada ( a u poslednje vreme to je vrlo cesto :| ) dodju neka osecanja da me za sve savrseno bas briga. Obicno kada se iznerviram a znam da ne bi trebalo i tako... Onda ne znam sta cu sa sobom i samo tako uzivam u pasivnosti, lezim i razmislja, a doom je najbolja muzika za tako nesto biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno ne slusam puno doom kod kuce, ali ga svakako gotivim, prvo sto je muzika komplikovana, punozvucna i textovi su uglavnom mnogo mocni, i najvise sto mogu da uticu na mene je da se najezim od snage celokupnog dozivljaja (doduse to mi se desava i kad me neka druga vrsta muzike odusevi). Moja preporuka svim ljubiteljima doom metala je Dismal Euphony (uskoro cu poslati opis).

U principu volim da idem na doom svirke ako je ozvucenje dobro, to moze bas da bude dozivljaj. A pored toga volim tamo da odem, pogledam oko sebe... vidim gomilu izbedacenih ljudi ili ljudi u extazi, i onda nabacim svoj osmeh... i zracim ih pozitivnoscu :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma problem je što depresivni ljudi počnu da se tripaju na doom i gothic smile.gif i onda kao od muzike im dođe da se ubiju.... yeah right :roll: meni je doom dosta poetičan, dosta prefinjen pravac, pogotovo u kombinaciji sa elementima gothic metala... stil pisanja je izuzetno dobar kod većine bendova, kao i samo korištenje motiva jeseni; kao što neko reče da je ona prepuna boja, osjećanja, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da kakve to veze ima tongue.gif !? izvrshucu samoubistvo samo ako sam duboko u govnima a izlaza nema :| , tada vidish spas :roll: ...ali zbog muzike neeee... ohmy.gif

nisam do sad chula za neki sluchaj samoubistva uz doom ali mozda ste i vi chuli za to...jedna devojka chini mi se, ubila se uz Eminema 8O :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamisli bedaka da se ubijes uz Eminema... ja ako ikada odlucim da se ubijem, cvrsto sam odlucio da se drzim visokih standarda. Daklem, The Sisters of Mercy - Nine While Nine ili tako nesto. Koji bi to bedak bio da me nadju mrtvog uz neku kvazi-zamalo-depresivnu muziku. Tacno bi se ubio (da vec nsam mrtav) smile.gif

 

Inace, Gothic i Doom metal u opste nije nesto posebno depresivana muzika (mada se kanim reci da nema neke preterane razlike izmedju ta dva zanra). Ima zanimljvu atmosferu, ali ne moze da ubije u pojam kao neka kvalitetnija muzika tipa Sistersa. biggrin.gifa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i nebi. U ostalom, nisam rekao da nema razlike, nego da nema preterane razlike. A i Gothic i Doom metal su neke izvestacene podkategorije metala smisljene u zadnjih par godina. Kao i Power metal (sto je album a ne pravac, al ajde). Zadnja definitivna podela je bila na Heavy, Speed i Thrash, sa jasnim granicama izmedju podzanrova. Trenutno metal u opste nije definisana muzika i kladim se da svaki bend (osim one Nu bagre) moze da upadne u bar dva razlicita podzanra. A Gothic i Doom su bas medjusobno najsrodniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamisli bedaka da se ubijes uz Eminema... ja ako ikada odlucim da se ubijem, cvrsto sam odlucio da se drzim visokih standarda. Daklem, The Sisters of Mercy - Nine While Nine ili tako nesto. Koji bi to bedak bio da me nadju mrtvog uz neku kvazi-zamalo-depresivnu muziku. Tacno bi se ubio (da vec nsam mrtav) smile.gif

 

 

smile.gifsmile.gifsmile.gif ha ha ha...potpuno se slazem s tobom biggrin.gif

 

Mene doom inspirise i smiruje, znaci, gasim svetlo, lelujam kroz sobu ili se bacim na krevet i-UZIVAM!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kad bih se ubila biggrin.gif pustila bih...maybe him :roll: ...sad zashto him I don't know maybe because of love :? :roll:

...jeste da nisu ni gothic ni doom...anyway...

 

Zasto HIM? Zato sto si devojcica od 13 do 18, a na vas to fatalno deluje pogotovu kad ste same (mislim single)...

 

Ne salim se ljudi! Moja kuma (18 ) ume da se rasplace kad slusa HIM... Jebiga, pomesaju se usamljenost, mastanje o savrsenom muskarcu koji nece nikad doci (Ville :wink: ) sa relativno melanholicnom muzikom i eto depresivnosti koja moze u svasta da se pretvori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pogodio si devojchica sam imam 16 god...ali da sam sama nema veze sa vezom Ville mi ni malo nije privlachan, meni se samo svidja muzika veoma je opushtajuca a villijev glas na mene ima hipnotichko dejstvo depresivnosti ovde nema!!!

Sada kad pogledam doom zapravo i nije neshto strashan kao npr Him(shto bi Herr_Wolf rekao)....po meni su zajebane Enigma,Dead Can Dance...

ali glupo je prichati o samoubistvu zbog muzike :? ???

aa, eminem i nije neka muzika :roll:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nikako.

doom je depresivan i melanholican i tera na bedacenje, ali isto tako i na pasivnost...

 

OK, pasivnost... U kom smislu? Kao lenjost, prepustanje bedaku ili mirenje sa stvarima?

Takodje, da li smatrate da doom ima dosta jaku prikrivenu energiju, bas zato sto je ultra emotivan? Da li primecujete odredjenu dozu potisnutog besa u doomu (koji je po meni veoma zastrasujuc, ako skapirate njegov trip), koji se drugacije kanalise nego sto je to slucaj sa death-om i black-om (gde se bes kanalise odmah i na veoma transparentan nacin)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pasivnost ne kao lenjost, vise kao prepustanje emocijama i ne cinjenje nicega povodom istih, zabod, kako god hoces... mirenje sa sudbinom, mozda privremeno...

da, prelepo i zastrasujuce prikrivanje besa, potiskivanje, sublimacija... kanalisanje... unutrasnji rat protiv celog sveta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm, potpuno se slazem sa Agarth-ovom konstatacijom o prikrivenom besu, ali samo kod varijanti sa growl vokalima smile.gif

i vise mi se i svidjaju bendovi sa primirenijim, nekako "slomljenim" vokalom, vise mi pasu uz takvu muziku i tekstove

posto vidim da je neko ovde pominjao i Anathemu, pa rekoh, cisto da razdvojim to malo

po meni Anathema vise nije doom metal, ali je i dalje doom

smesno mi je kada vidim da ima ljudi koji na ovaj ili onaj nacin razmisljaju o samoubistvu sa svojih 20 godina, rekao bih da je to pozeraj i nista vise (ovo je nevezano za muziku)

i ne znam bas tacno da definisem sta osecam kada slusam doom, ali znam da je to pravac koji budi u meni najfinija osecanja, nikako suicidalna ili tako nesto...

u sustini sam dosta pozitivna osoba, pa mi doom dodje ponekad kao neki balans u zivotu, a u sustini mogu skoro uvek da ga slusam wink.gif

inace, doom i gothic su pored black metala najpogodniji za pozerisanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, verujem da je ponekad razmisljanje o samoubistvu poziranje, mada ipak, mislim da kada ti neko saopsti da zeli da ga nema nikad ne mozes zaista znati kolikog je intenziteta ta zelja u njegovoj glavi i da li je trik ili je iskrena izjava...

Da, i ja sam mislio na growl sto se tice tog sublimiranog besa.

Pogotovo na Anathemu i na pesmu "The Silent Enigma" i oni cuveni urlici:

"Beneath an open sky,

Sibilant cry of youth dying..."

"Happiness is a broken vision...

Utopia still unborn..."

 

Kako se po tebi ispoljava to pozerstvo u doomu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm... Super tema... biggrin.gifa:

Ja u sustini najvise slusam Gothic, a Doom slusam veoma malo... Al npr kad slusam My Dying Bride dobijam neku negativnu, da ne kazem depresivnu energiju... Eto, kad slusam bend Long Winters Stare strasno postanem depresivan i nekako cudan, zato bas Doom i ne slusam cesto... :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agarth>>> da, u pravu si da nikada ne mozes znati koliko je to ustvari ozbiljno kod samoubistva, ali ja ovde pricam o uracunjlivim osobama

tako da i dalje smatram da barem imalo normalna osoba sa 20-ak god. moze da porazmisli o tome sta ce sve propustiti u zivotu ako se rokne, bez obzira na to sta sve mozda trenutno prezivljava

mozda gresim, ali doom je itekako pogodan za pozeraj, jer cini mi se da je danas nekako previse postao bitan taj neki "sjeban sam" i "sve je crno oko mene" "no hope" i sl. fazon a opet to mogu da rade samo likovi koji nedovoljno shvataju taj muzicki pravac, koji ipak nije neka sekta koja te navodi na (samo) ubistvo

ovo za pozeraj ne pricam napamet, jer i u real life-u sve vise srecem takve likove koji su kao neshvaceni i odbaceni (ne shvataju jadni da je to pubertet proradio smile.gif) a o netu i da ne pricam, gde su sve cesci nickovi po forumima i chat-ovima upravo tipa "no hope", " neverending depression" i sl. gluposti

mislim da je to blacenje doom-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pogodio si devojchica sam imam 16 god...ali da sam sama nema veze sa vezom Ville mi ni malo nije privlachan, meni se samo svidja muzika veoma je opushtajuca a villijev glas na mene ima hipnotichko dejstvo depresivnosti ovde nema!!!

 

E, ne znam da li si ti sama, znam samo da HIM nije preporucljiv za devojke koje jesu usamljene upravo zbog te neke mesavine romantike, depresivnosti i Villeovog jebackog vokala i devojke mahom na njega gledaju kao na savrsenog muskarca koji je nedostizan. Ti si jedna od retkih koja se ne lozi na njega zbog izgleda, a opet si pomenula samoubistvo uz HIM, zamisli kako je nekoj jadnoj samoj devojci koja bez treptanja zaljubljeno gleda u Villeov poster, i uz to slusa "Join me" (sa onim delom "...this life ain't worth living")...

 

Doom metal je pravljen za inteligentne ljude, i oni koji se udube u njega sigurno nece pomisliti o samoubistvu, sa druge strane, plitka muzika kao HIM ili Eminem koja je pravljena za siroke narodne mase sigurno moze da napravi mnogo vise stete...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...