Jump to content

EKV


SRLE

Recommended Posts

To i jeste tezak zadatak. U principu, ne mogu da izdvojim jedan albu i jednu pesmu, vec to sve varira. Neki dan mi npr vise lezi Dum Dum, nekad Ljubav, nekad S Vetrom Uz Lice, kako kad. I to nije samo za EKV, nego i za sve grupe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geto mi je jedna od najjezivijih pesma, a aut me je neko vreme plasila, ali stvarno, uopste nisam volela da je cujem.

Pesma iz mog potpisa je definitivno najjezivija koju su ikada uradili. Svaki put me ubije u pojam kada je slušam (kao na primer sada). Zapravo, kombinaciju Olovne godine/I've always loved you uvek posmatram kao celinu - možda zato što su obe nekako mračne (mada je I've always loved you mnogo, *mnogo* mračnija), a i idu jedna iza druge na albumu.

 

...Ali Milanovo pevanje/vrištanje u I've always loved you... taj vapaj... brrrrrrrrr. Nije ni čudo što je nikada nisu svirali na koncertima.

 

Imam drugaricu koja ranije nije mogla da sluša Tonemo - mnogo ju je bedačila. Sećam se da je, kada god bih počeo da je sviram, bežala u drugu prostoriju. Istina, pesma je stvarno za totalni bedak...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je do skora stajalo u potpisu od onog dela - vristis u pijanom strahu... Neko mi je skoro rekao da su je na probama uvek svirali poslenju jer ih mnogo bedacila. Kada nas mogu neke pesme toliko da izbedace, pitam se kakav je osecaj kada si ti to napisao...

 

Onda u 20h kod Mihajla i konja! icon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joooj, znate sta sam chula od "intelektualaca" za EKV? Da je to seljachka muzika i da nema vrednosti i da su Ekatarinu slusali samo narkomani... icon_mad.gificon_mad.gif grrrrr

Hm... šta znači biti intelektualac? Ako mi ovde nismo "intelektualci", ne znam ko je... I ako su svi oni ljudi koji su ih slušali, i još uvek ih slušaju (a ima ih mnoooog hiljada) narkomani, onda je Srbija zaista u zajebanoj situaciji. icon_wink.gif

Droga od čoveka ne pravi manjeg genija (dobro, neke možda prave icon_wink.gif ), niti od njegovih dela pravi bezvredne komade gluposti koje treba spaliti. Čak štaviše, čvrsto verujem da su neka od najboljih dela nastala upravo pod uticajem droge/alkohola/absinta icon_wink.gif. A nama koji to ne želimo ostaje samo da se divimo njihovoj hrabrosti, ludosti i gluposti što su se usudili da se otisnu na taj put bez povratka, da dosegnu nešto što mi nikada nećemo i da nam to iskažu kroz svoja dela (jebote, al' sam poetičan... all in all, poslušati pesmu Velveta "Heroin"). Uostalom, mnogo ljudi i dalje sluša Acu Lukasa, right? icon_wink.gif U našoj folk muzici ima više narkomana nego u rokenrolu/metalu.

EKV je vanvremenski bend, čije će pesme uvek moći da se slušaju. Ljudi koji odbijaju da prihvate njihov značaj su prosto previše plitki, jer dozvoljavaju svojim predrasudama da prevladaju zdrav razum. Ne kažem da svi treba da slušaju EKV i da svima treba da se ta muzika sviđa; to je samo stvar ukusa i nema veze sa njihovim značajem. Npr. ja ne volim Nirvanu, ali Nirvana jeste bila dobar bend koji je bio itekako značajan za alternativnu scenu. Nikada ne bih mogao da kažem da Nirvana nema/nije imala vrednosti, jer to naprosto (objektivno) nije tačno. Takođe, dela Pabla Pikasa su mi jako ružna, ali on je bio genijalan slikar koji je ostavio veliki trag na slikarstvo uopšte, i to nema apsolutno nikakve veze sa time da li mi se sviđaju njegova dela ili ne.

Razumem da neko ne voli EKV jer mu se ne sviđa muzika, ali da kaže da je bend beznačajan? To je čista glupost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to je bolja ideja.ovako mi se neshto i ne svidjas kao samo forum.znachi da napravimo neshto zaista dobor(jer,ko ce,ako necemo mi ...) ....

da bude proverenih podataka,biografija,dobrih slika,eventualnih novosti (koje mogu da budu u vezi sa chlanovima,tj sa ljudima koji su imali veze sa ekvom).fotografije,FORUM,kviz(hehe),rechi,pesme.neke nashe impresije.

da bude dobar ,zanimljiv...and stuff.

bahs mi se sad to svidzha.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ekV forum - kakva totalno nezrela idiotarija - niti vi znate poruku, niti ukoliko mislite da znate ne mozete ubedljivo da prezentujete objasnjenje zasto je to shto mislite, jednostavno stE u nekoj tinejdz fazI, a objekat vaseg lozenja je ekV, solidni domaci bend koji je imao nekih boljih radova....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ekV forum - kakva totalno nezrela idiotarija - niti vi znate poruku, niti ukoliko mislite da znate ne mozete ubedljivo da prezentujete objasnjenje zasto je to shto mislite, jednostavno stE u nekoj tinejdz fazI, a objekat vaseg lozenja je ekV, solidni domaci bend koji je imao nekih boljih radova....

Sva sreća da još uvek postoje flejmeri kao što si ti da nam objasne koliko smo mi zapravo glupa deca. seronja.gif Hvala ti puno što si nam otvorio oči, mislim da ćemo sada dati sve od sebe da više ne budemo tupavi tinejdžeri koji slušaju dosadne tinejdž bendove ala EKV, već da postanemo vel'ki i da počnemo da slušamo izuzetno ozbiljnu muziku.

 

I sledeći put se bar potrudi da napišeš smislenu poruku. Valjda je tako veliki dečko sposoban da napiše jednu čitljivu rečenicu?

 

a objekat vaseg lozenja je ekV, solidni domaci bend koji je imao nekih boljih radova....

Drago mi je što misliš da je EKV bio solidan bend koji je imao nekih boljih radova (boljih od čega?) - samo pazi da ti se ne svidi previše, može da se desi da postaneš detinjast. icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

 

Sori za offtopic.gif.

 

Ekatarina Velika je bila ozbiljan bend sa ozbiljnim muzičarima koji su živeli u jako nestabilnom vremenu za ovu (bivšu) državu. Njihova muzika podjednako je odraz bunta prema stvarima koje su se dešavale oko njih, kao i prenošenje svakodnevnih emocija u pesme (najveći deo njihovog opusa čine ljubavne pesme). Kroz muziku su ispratili sve ono što smo preživljavali u godinama iza nas (Geto, Treba da se čisti, Kao da je bilo nekad, Novac u rukama, Voda, Zid, Par godina za nas, Amerika, Svetilište, Dum dum, Idemo, Zabranjujem, Dolce vita, Neko nas posmatra, Ne, Zajedno, Just let me play some modern r'n'r music, Hej mama, Bežimo u mrak, i neke od pesama koje su se pojavile na Milanovom i Subinom albumu "Angel's Breath"), i pokušavali da ljudima otvore oči, da shvate koliko je sve pogrešno, loše, destruktivno, da može i drugačije... Nažalost, prevladao je turbo folk, pojavile su se i razne ljigave pop grupe čiji je jedini cilj bio da uveseljavaju narod, da pevaju o tome kako je sve divno i krasno, dok su u isto vreme naše klince slali u rat u kome mi nismo učestvovali.

Milan (EKV), Cane, Anton (Partibrejkers), Gile, Švaba, Čavke (Električni orgazam), Borko i Jovec su u proleće 1992. osnovali grupu Rimtutituki (šatrovački Turim ti kitu), koja je objavila pesmu Slušaj 'vamo (sa refrenom 'Mir, brate mir!' i tužno realnom strofom 'Nećemo da pobedi narodna muzika, više volim tebe mladu nego pušku da mi dadu'), koja je 8. marta u otvorenom kamionu svirala po Beogradu dok im nije nestalo gorivo, ali to očito nije bilo dovoljno (kao ni miting Vuka Draškovića 9. marta godinu dana ranije) - izgubili smo ratove u kojima smo ipak bili moralni pobednici, pobedili smo NATO koji je u bombardovanju Srbije ubio više civila nego vojnika (koji su, gle čuda!, pre nego što su postali vojnici takođe bili civili, da ne kažem sasvim obični ljudi), ekonomska situacija je bila na vrlo visokom nivou... možda se sve ove divne stvari ne bi desile da su ljudi makar malo slušali...

 

Da završim: EKV *nije* bend koji slušaju samo nezreli tinejdžeri (inače, ne vidim apsolutno ništa loše u tome što ima dosta tinejdžera koji ga slušaju - pubertet je najkonstruktivnija faza u razvoju čoveka; kada bi stariji to bili u stanju da shvate gde bi nam bio kraj), niti je bend bez poente, sa glupim i praznim tekstovima i dosadnom muzikom. Nekome se to možda ne sviđa, ali je veliki broj ljudi koji ih voli. Zar nije sasvim normalno i logično da ti ljudi naprave posebno mesto na internetu (ili vam njega) samo za sebe? Pobogu, pa koliko samo tupavih bendova ima svoje fan klubove, a EKV (kao jedan od naznačajnijih YU bendova) ga nema?

I zbog čega uvek mora da se nađe neko ko će ostaviti potpuno imbecilan komentar, bez ikakvog razloga ili objašnjenja zašto je to uradio? Neke stvari mi nikada neće biti jasne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, pa vidi, u mom "uzem" izboru su: glad, sinhro, to sam ja, I've always loved you, kad krenem ka, zid, tonemo, pored mene, ljubav, 7 dana, bezimo u mrak, budi sam na ulici, ti si sav moj bol, kao da je bilo enkad, umorna, stvaran svet oko mene, grad, iznad grada, krug, samo par godina za nas i ona mi je rekla.

Pa ti vidi ko je na vecoj muci icon_mrgreen.gif

Ma stavi po prvu rečenicu iz svake pesme i eto ti... ili još bolje: napravi 21 majicu. :-PPPPP

 

Zamisli:

U krugu oka ispod nervozne kože mirno čeka glad

Promeniću svet do kraja pesme

To sam ja to sam ja u rupi bez dna

Ti spavaš na leđima mazge

Kad krenem ka da idem na

Poljubi prvo one nesrećne pa onda smiri one nemirne

Prošli smo prve dane čuđenja, prošli smo prve dane gledanja

U sumrak otežaju senke i plaze nam po licima

Ja sam oduvek spavao s tvojim imenom na usnama

Sedam dana sam i gore i dole, potraži me

U mrak smo odvedeni, u mrak smo stigli preplašeni

Treba mi svet otvoren za poglede, otvoren za trčanje

Razmičeš zavese i gledaš obećani grad

Kao da je bilo nekad i kao da je bilo tu pod velikim svetlim suncem, pod velikim svetlim svodom

Umor je duboko u meni, riba u vodi, podrum u kući

Bistar dan kao planinska reka, kao pušten sa lanca, kao lakši od vode

Kažu još uvek negde postoji trag po beskrajnoj traci sivog, metalnog tla

Pojeli smo svako zrno, celu noć strpali u nedra

Ovaj krug sam smislio, ovaj krug sam stvorio

Moj prijatelj i ja sedimo na klupi, gledamo zvezde, slušamo vesti što su upravo stigle

Ona mi je rekla "gde se skrivaš?"

 

Znači... biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDIT:Bilo bi lepo da meni enko nareze i sve live-ove... ako ima. Posto ja uopste nisam sigurna sta posedujem, a sta ne. Moze?

Misliš na МРЗОВЕ? Imam sva tri ('86, '88, '91) tako da imaš i ti... icon_smile.gif

A imao sam i 4 kaste urađene pod imenom "Osvrni se mirno na godine prošle" - po 60 minuta sa svih mogućih koncerata. Bio bih jako srećan da sam uspeo da ih sačuvam, ali sam uspeo da nađem samo jednu. sad.gifsad.gifsad.gifsad.gifsad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma stavi po prvu rečenicu iz svake pesme i eto ti...

 

Zamisli:

U krugu oka ispod nervozne kože mirno čeka glad

Promeniću svet do kraja pesme

To sam ja to sam ja u rupi bez dna

Ti spavaš na leđima mazge

Kad krenem ka da idem na

Poljubi prvo one nesrećne pa onda smiri one nemirne

Prošli smo prve dane čuđenja, prošli smo prve dane gledanja

U sumrak otežaju senke i plaze nam po licima

Ja sam oduvek spavao s tvojim imenom na usnama

Sedam dana sam i gore i dole, potraži me

U mrak smo odvedeni, u mrak smo stigli preplašeni

Treba mi svet otvoren za poglede, otvoren za trčanje

Razmičeš zavese i gledaš obećani grad

Kao da je bilo nekad i kao da je bilo tu pod velikim svetlim suncem, pod velikim svetlim svodom

Umor je duboko u meni, riba u vodi, podrum u kući

Bistar dan kao planinska reka, kao pušten sa lanca, kao lakši od vode

Kažu još uvek negde postoji trag po beskrajnoj traci sivog, metalnog tla

Pojeli smo svako zrno, celu noć strpali u nedra

Ovaj krug sam smislio, ovaj krug sam stvorio

Moj prijatelj i ja sedimo na klupi, gledamo zvezde, slušamo vesti što su upravo stigle

Ona mi je rekla "gde se skrivaš?"

 

Znači...  biggrin.gif

 

Ovo je genijalno icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

ili još bolje: napravi 21 majicu. :-PPPPP

 

bih ja, ali mi finansijska situacija ne dozvoljava sad.gif

 

Misliš na МРЗОВЕ? Imam sva tri ('86, '88, '91) tako da imaš i ti...

mislim da nemam ovaj iz '91. Narezi mi i to, donecu ti 2 prazna cd-a...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo...

Sustina i relevantnost Ekatarininog postojanja pokazala se kao iznosenje surove realnosti u kojoj smo ziveli i zivimo i sa kojom je malo ko  spreman da se suochi.

icon_smile.gif

 

covek je bIo jebeni narkoman, ni u njegovoj glavi nije bilo cisto shta je hteo najverovatnije....

 

prica 'o surovoj realnosti' ti se ogleda u direktnim textovima kojih je najvise bilo koD riblje corbe, a ne u hermeticnim pricama....hermeticne price ne sluze za prikazivanje direktnih stvari....

 

nemam nista protiv ekva, imam protiv prevelikog lozenja na doticen i debilne mistifikacije olicene u tvojim na pr. sranjima....

Edited by Blacksunray Verb Delikvent

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...