Jump to content

EKV


SRLE

Recommended Posts

Heheh, u Srbiji - tesko! no.gif Uglavnom daju imena po nekim politicarima i istorijskim likovima, tako da ne verujem da ce se cimati oko toga da nazovu bulevar po jednom izuzetnom i nesvakidasnjem muzicaru... no.gif Tesko da ce se ikada pojaviti jos neko na nasoj sceni kao sto je bio Milan! icon_sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio sam ja na izlozbi prekjuce... stvarno su super odradili.. zalosno je sto nije bilo vise ljudi... bar ne u tom trenutku kad sam ja bio tamo... one fotke, magini rukopisi, slike i ona "misticna" muzika su delovali vise nego spooky.... svaka cast za ideju... bilo bi dobro da se napravi neki DVD na tu foru....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shit,propustila sam izlozbu i ja. icon_sad.gif

A tako sam zelela da idem icon_sad.gif

 

E,sto se bulevara tiche bilo bi stvarno strava nazvati ga Milan Mladenovic.

Ja EKV toliko volim da ne mogu da zamislim zivot bez njih icon_da.gif

Tacno bih se ubila bez njihove mjuze..

Covek kao sto je bio Milan zasluzuje svaku pohvalu i poshtovanje..

 

A nije mi jasno zasto niko nikad ne spominje Bojana?

I o Margiti se ne prica bas mnogo-a svakako da je bila znacajan deo benda. icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

bio sam ja na izlozbi prekjuce... stvarno su super odradili.. zalosno je sto nije bilo vise ljudi... bar ne u tom trenutku kad sam ja bio tamo... one fotke, magini rukopisi, slike i ona "misticna" muzika su delovali vise nego spooky.... svaka cast za ideju... bilo bi dobro da se napravi neki DVD na tu foru....

icon_sad.gif ja sam se totalno istripovala posle izlozbe...pitala sam i rekli su da dvd-a nece biti icon_mad.gif no..ko zna...a od ulice nema nista...pogledajte na prethodnim stranama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bedak nisam isla na izlozbu a bas sam htela! Cula sam da je bila super! Da ovde se samo pominje milance a margita koja je takodje pisala textove i bila najvise odgovorna za muziku ekva, uopste ne!

 

lomi se kristal

i pucaju staklene iskre

pod nasim nogama

i kao potpuni stranci

sa staklom u srcima

sa staklom u ocima

na licima......

 

budi sam na ulici budi saaaaaaaaaaaam...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa meni se cini da je na izlozbi cak i najvise prostora bilo posveceno margiti.... nigde nisam video ni jedan milanov rukopis... dok je maginih bilo bas dosta... mrzelo me je sve ono da citam... ali zenska je bila luda 100%... textovi (pisma) su bila skroz istripovana....

Share this post


Link to post
Share on other sites

magi jeste najvise zastupljena...oni rukopisi su stvarno jako cudni,mene su fascinirali...bila je prepametna.

Zavrsila je arhitekturu...Bila je pametna,ali nije sebi smela da dozvoli da joj se desi to sto joj se desilo...

 

Meni je ona omiljena-sa svojim apsolutnim sluhom i energichnim duhom koji je slabio godinama..Tuzno.

Ocigledno nije bila pametna za neke druge zivotne stvari...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,Slavojlub Stefanovic.

Zavrsila je 8. beogradsku i srednju muzicku 'Josip Slavenski'.

Bila je mnogo dobar pijanista,pa je dobila ponudu da nastavi skolovanje u Moskvi,ali joj majka nije dozvolila da se odvoji od nje kao od svog jedinog deteta.Kazu da to nikad nije prezalila.

Milana je srela 1982.

Poslednje mesece svog zivota je provela u garazi u Borci,vajlda.

Bila je primljena u Dom za nezbrinuta lica,a umire na infektivnoj klinici. icon_sad.gif

prodala je svoj ogromni roditejlski stan i kupila dva manja koja opet prodala-sve za drogu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo jednog finog texta, verovatno ce vas mrzeti da citate ali ajde....

 

1958

 

U Zagrebu, Danica i Spasa Mladenović dobijaju sina Milana.

 

1959.

 

U Beogradu, Slavoljub Stefanović Ravasi, jedan od najpoznatijih pozorišnih režisera svih vremena, dobija ćerku Margitu.

 

 

1960.

 

U Beogradu je rođen Bojan Pečar.

 

 

1962.

 

Rođen Ivan Fece - Firčie.

 

 

1965. - 1974.

 

Porodica Mladenović se seli u Sarajevo, gde Milan provodi detinjstvo. Otac mu kupuje gitaru na kojoj je pisalo TANGO, i na kojoj je učio da svira i hvata akorde. U to vreme je odlazio na privatne časove kod tada čuvenog gitariste Garija Garinče. Milanove omiljene grupe su Beatles, Proarte i Siluete.

 

Bojan uči da svira violinu, violu i kontrabas.

 

1975.

 

Dado Topić objavljuje pesmu "Istina Mašina" u grupi TIME.

 

1975. - 1978.

 

Margita Stefanović završava srednju muzičku školu u klasi sa Ivom Pogorelićem, sa kojim zajedno uzima privatne časove kod ruskog profesora klavira Timikina. Oboje često nastupaju na koncertima klasične muzike; takmiče se ko če imati više TV nastupa.

Po završetku srednje škole, Ivo Pogorelić putuje na studije u Rusiju, a Magi ostaje u Beogradu i upisuje Arhitekturu....

 

Bojan osniva sa drugovima iz pete beogradske svoj prvi bend BG 5.

 

1978. - 1980.

 

U Beogradu postoji mlada grupa "Limunovo Drvo". Grupa je svirala u raznim klubovima, pripremala materijal za ploču kod Trulog u Zagrebu, ali i veoma često menjala postavu. Za zapaženost izvan undergrounda je međutim još uvek rano.

 

Beogradski koncerti, u to doba, po pravilu su se sastojali iz nastupa više različitih grupa.

 

1980.

 

April

U sali SKC-a "Limunovo drvo" nastupa kao predgrupa "Pankratima", u sastavu:

 

Milan Mladenović - gitara

Gagi Mihailović - gitara

Dušan Kojić - bas

Ivan Vdović - bubnjevi

 

i po prvi put koristi novo ime Šarlo Akrobata.

Gagi Mihaijlović, nakon koncerta, napušta grupu.

 

Jesen

U toku jeseni i zime, tri benda beogradskog underground-a ulaze u zajednički projekat - ploča koja ima cilj da obeležiti atmosferu nove, mlade muzičke scene: VIS Idoli, Električni Orgazam, Šarlo Akrobata - snimaju u studiju Enoga Lešića "Druga maca" u Zagrebu.

 

Trio "Šarlo Akrobata" objavljuje na ploči pesme:

 

"Ona (koja se budi)"

"Niko kao ja"

"Mali čovek"

"Oko moje glave"

 

 

Album je objavljen pod nazivom Paket Aranžman (Jugoton, Zagreb)

 

Rođen je novi talas.

 

1981.

 

Aprli - Maj

Milan, Koja i VD snimaju materijal za prvu ploču.

 

Jul

Šarlo Akrobata izdaje album "Bistriji ili tuplji čovek biva kad..."(Jugoton, Zagreb).

 

Po mnogima ocenjen kao eksperimentalni (Dobar vetar, Vojislav Pantić), halucogeni haos jake ritam sekcije, škripećih gitara, prštećih činela, nadovikivanja i rastrzanosti (Freez Frame, Ksenija Mladenović), predstavlja najmoćniji poduhvat u istoriji beogradskog rock'n'roll-a.

Međutim, to nije bilo odmah toliko očigledno.

 

Jugoslovenska publika nije nikada ranije imala susret sa sličnim pesmama; ljudi koji su znali za "Šarla Akrobatu" su očekivali pesme poput "Ona koja se budi"; većina potencijalnih kupaca nije primetlila julsku promociju, jer je već otputovala na more (gde se svirala drugačija muzika). Album je doživeo komercijalni neuspeh.

 

Jesen

"Šarlo Akrobata" je na turneji u Poljskoj.

 

Javljaju se prve nesuglasice između Milana i Koje. I dok su najpre bile bazirane na nezadovoljstvu u načinu promocije grupe, nesuglasice će vremenom prerasti u sukob između dve različite, podjednako kreativne prirode: Koja je rastao u 'prljavog", "agresivnog" ritmičnog Zelenog Zuba, dok se Milan razvijao u suštu suprotnost - nežnog, emotivnog i melodičnog pesnika.

 

"Šarlo Akrobata" održava svoj jedini solistički koncert u Ljubljani pred oko hiljadu slušalaca.

 

Ivan Vdović poziva Gorana Vejvodu, jednog od prvih beogradskih muzičara koji su imali synth (CASIO VL-2), u sastav što nailazi na glatko odbijanje kod Dušana Kojića. U to vreme Milan razmišlja o kupovini svog synth-a, što vremenom dovodi do sve večeg razdora u grupi. Milan u to vreme nije bio u finansijskoj mogućnosti da priušti synth, dok je koja Koja već otvoreno planirao napuštanje grupe.

 

Bojan Pečar svira bas u grupi Via Talas. Grupa izdaje album "Perfektan dan za banana ribe" i nekoliko singlova na kompilacijama "Ventilator 202" i "Artistička radna akcija".

 

Milan se pridružuje Gagiju, koji je u međuvremenu svirao sa Dr. Spirom u Ateljeu 212, Švab (bas) i Duletu (bubanj) koji u to vreme formiraju bend Katarina II

 

U ul. maršala Tolbuhina pojavljuje se prvi beogradski grafit:

- MARGITA JE DEčKO -

 

1982.

 

1. Maj

 

Margita upoznaje članove Električnog Orgazma. Družeći se sa njima, Margita upoznaje Milana koji je zadivljen njenim umećem u klasičnoj muzici, apsolutnim sluhom i voljom za istraživanje. Milan kupuje sintisajzer na kojem Magi "vežba".

 

Margita diplomira Arhitekturu na Beogradskom Univerzitetu i putuje u SAD na tri meseca.

 

Katarina II usavršava pesme "Treba da se čisti", "Vrt", "Ja znam..." i "Jesen".

 

Po povratku sa letovanja, Margita Stefanović postaje stalni član Katarine II. Bojan Pečar se pridružuje grupi.

 

Jesen

Prvi koncert, prvi susret sa publikom koja će ih uvek voleti.

Bijenale u Zagrebu otkriva novi sastav, Katarina II

 

Milan Mladenović - gitara, glas

Gagi Mihailović - gitara

Margita Stefanović - klavijature

Bojan Pečar- bas

Dule - bubnjevi

 

Još na svom prvom nastupu, grupa doživljava uspeh i kod publike i kritičara.

Žikić piše prvu povoljnu kritiku u časopisu "Dzuboks" (br. 164).

 

Dule, koji nije bio zainteresovan za sve ozbiljniji i predatiji rad, napušta grupu, a na njegovo mesto dolazi Ivan Vdović. Grupa počinje da snima materijal u studiju "Druga maca" Enca Lašića.

 

30. Decembar

U SKC-u održan prvi koncert grupe.

Na koncertu nastupaju zajedno sa grupama "U škripcu" i "Partibrejkers".

 

1983.

 

-Snimanje prve ploče se razvlači već 5 meseci. Singl Jesen doživljava uspeh na Diskomeru Studija B, međutim sav preostali materijal nestaje u požaru.

 

6. Jun

Koncert u SKC-u. Postoje sačuvani snimci sa ovog koncerta.

 

RTV Ljubljana prihvata ponudu za obnavljanje produkcuje i obezbeđuje pedeset(Vojislav Pantić)

ili 100 (Ksenija Mladenović) sati u studiju "Akvarijus" za ponovno snimanje albuma.

 

Album "Katarina II" izlazi krajem decembra 1983.

ZKP RTV Ljubljana, Slovenija.

 

1984.

 

Vd napušta grupu, a Gagi odlazi u JNA u trenutku kada je počinjala promocija ploče.

Ivan Fece - Firčie dolazi na Vdovo mesto, i Katarina II započinje prvu jugoslovensku koncertnu turneju po klubovima i manjim salama.

 

Jul

Časopis Rock u svom julskom izdanju posvećuje celu stranicu: "4 bajke Katarine II".

 

Najveće uspehe, grupa upravo postiže u 3 glavna centra jugoslovenskog urbanog rock-a, u Beogradu, Zagrebu i Ljubljani.

 

1985.

 

Januar - Februar

Rad u studiju "SIM" Vladimira Smoleća u Zagrebu na novom albumu. Grupa deli termine za snimanje sa Plavim Orkestrom

(na čijem albumu "Soldatski baj", gostuje Ivan Firčie) , a od gostiju, na albumu se pojavljuju Massimo Savić,

Tomo in der Muhlen, zagrebački muzičar iz benda "Karlowy Vary ", na čijim projektima gostuje Margita.

 

Gagi se vraća iz vojske i zatiče vidno promenjen sastav grupe. U međuvremenu grupa je evolvirala, tokom turneje razvijala komunikativnost sa publikom, udaljavajući se od Gagijevih pesama poput "Vrt" ili "Platformi". Shodno tome, Gagi Mihaijlović napušta grupu, koja menja svoje ime u Ekatarina Velika.

 

Objavljen album "Ekatarina Velika1985. ZKP RTLJ LD 1257, Ljubljana, Slovenia.

 

"...imajući sudbinu da svoje izdanje dočeka u vreme najveće euforije klinaca za Bajagom, Plavim orkestrom i Dugmetom. Za razliku od tri navedena sastava koji su svoje

omote peglali tako da budu po ukusu male dece i starih čika, na omotu Ekatarine Velike gledali su Milan, Magi, Bojan i Firči, iscrtani po licu i tel, raznim simbolima, nalik indijanskim obrednim tetovažama. Omot krajnje psihodeličan, čak mističan, pakovao je mnogo otvoreniju ploču od prvenca, no ipak dovoljno daleku od šablona neophodnog za tiraže izražene u stotinama hiljada primeraka". (Vojislav Pantić)

 

Hitovi: Oči boje meda, Modro i zeleno, To sam Ja, Tatoo.

 

Grupa se pojavljuje u filmu "Tajvanska kanasta" Gorana Markovića, sa pesmom "Tatoo". Margita glumi sestru glavnog junaka.

 

Snežana Golubović razgovara sa Milanom; ovaj intervju će biti ponovo objavljen kroz 11 godina u specijalnom izdanju Rock časopisa, posvećenom Ekatarini Velikoj.

 

Leto

Band Aid '85., Jugoslovenska verzija LIVE AID-a, rock pokret za pomoć gladnima u Etiopiji - održava veliki rok maraton na stadiumu u Beogradu. Ekatarina Velika nastupa sa pesmom "Oči boje meda" u "ranijem" terminu,

između PARTIBREJKERSa i grupe VIDEOSEKS.

 

Medijska pažnja se usmerava na Sarajevski pokret "Novi primitivizam". Kritičari uvereno izjavljuju da je "Novi talas" pokazao sav svoj potencijal, te da predstavlja prevaziđen muzički pogled.

 

Decembar

Nagrada "HIT GODINE" za video spot "Oči boje meda".

 

1986.

 

Studio "SIM" kupuje prvi sempler EMULATOR II u Jugoslaviji, koji Ekatarina Velika koristi u produkciji novog albuma. Zahvaljujući eksperimentima sa novom tehnologijom, produkcija je završila sa novim, vedrim i veoma jakim zvukom. Takođe, po mišljenjima mnogih "prvobitnih" obožavaoca grupe, treći album jeste najkomercijalniji pokušaj Ekatarine Velike. Tipično za pripadnike eltnih krugova, mnogi kritičari im takođe neće oprostiti porast u broju hitova i tiražu.

 

Objavljen album S' vetrom uz lice"

Ekatarina Velika, 1986. ZKP RTLJ LD 1382, Ljubljana, Slovenia

 

Hitovi: Budi sam ulici, Novac u rukama, Ti si sav moj bol, Kao da je bilo nekad, Stvaran svet, Soba

 

Ivan Firčie odlazi u JNA. Na njegovo mesto dolazi Ivan Ranković, bivši đlan grupe "Tvrdo srce i velike uši".

 

Po prvi put se pojavljuje skraćenica EKV u medijima.

 

Mitar Subić - Suba, "REX ILUSIVI" snima album "Dissilusioned" na kojem se, pojavljuju Zoran Radmilović - Švaba,

Massimo Savić i Milan Mladenović.

 

Milan snima muziku za film "Crna Marija" u kome, zajedno sa Čavketom iz Električnog Orgazma glumi; pomaže mladoj grupi "Gustav i njeni dobri duhovi" na snimanju prvog albuma, kao producent.

 

Margita radi muziku za predstave: "Klasni neprijatelj" i "Tri Sestre" .

 

Bojan i Milan razgovaraju sa Petrom Janjatovićem u intervjuu "Ljudi koji znaju za jadac"

 

Sledi veoma uspešna turneja.

 

Oktobar

EKV dobija nagradu "7 sekretara SKOJ-a" za postignute rezultate u oblasti muzike, uz obrazloženje da se nagrada odnosi na prethodna dva albuma.

 

2. Novembar

Koncert u domu Kulušić, Zagreb pred hiljadama ljubitelja. EKV snima materijal za svoj prvi živi album.

 

Godišnje ankete potvrđuju popularnost i uspeh grupe: anketa Rock-a stavlja grupu na :

 

4. mesto za album "S' vetrom uz lice"

5. mesto za rock sastav

 

 

 

 

1987.

 

1. Januar

 

Novogodišnji program na drugom kanalu TVB, odmah iza ponoći (00:05) emituje pesmu

" Radostan dan "

 

Januar - Februar

 

Izlazi album " 19 LIVE! 86 EKV "

Ekatarina Velika, 1987. ZKP RTLJ LD 1464, Ljubljana, Slovenia

 

Leto

 

Bubnjar Ivan Ranković napušta grupu na čije mesto dolazi Žika (Srđan) Todorović izDiscipline Kičme (koja je prepolovljena, ostaje samo na Koji). Koja je revoltiran, te započinje kampanju protiv EKVa, posebno Milana, izdajući mini album "Dečija pesma" koji ima dve obrade uživo, i 5 studijskih verzija jedne te iste pesme. "Naručito para uši linija 'Nije dobra Katarina' (Koja namerno grupi "ne zna" novo ime), a u jednoj od obrada uživo se čuje Koja kako sa rugajućim glasom peva 'Budi sam na ulici'..." (Petrović). Žika svira bubanj u jednoj verziji, ali samo kao gost. Takođe, na jednoj verziji svira i VD. Koja je naterao i njega da otpeva tu liniju, kao prvog bubnjara Katarine II.

 

Jesen

 

EKV priprema četvrti album, u saradnji sa australisjkim producentom Theodore Yanni-jem. Zahvaljujući Yanni-ju, nov album poprma novi zvuk baziran na drugačijem pristupu ritma sekcije i same gitare. Prema svedočenju Vojislava Pantića, samo snimanje albuma je proteklo veoma usklađeno što je doprinelo da album zvuči "začuđujuće živo, gotovo da je sniman 'all together' kako se to radilo tokom šezdesetih.."

 

Objavljen je album " Ljubav"

Ekatarina Velika, 1987. PGP RTB LP 2320509, Belgrade, Yugoslavia

 

Album sadrži jedne od najboljih tekstova u Jugoslovenskom rock'n'roll-u. Milan, Magi i Bojan su bazirali svoje stihove na 4 osnovna elementa koja, prema učenju drevnih civilizacija, sačinjavaju svet: Zemlja, Vatra, Voda, Vazduh. Prilazeči tim osnovnim pojmovima iz svog, urbanog, novotalasnog ugla, EKV priprema pesme čije se teme koncentrišu oko reči ljubav, zemlja, istina, broj sedam, grad, zid...

 

Ekatarina Velika pesmama "Sedam dana", "Tonemo", Zid" uspeva da spoji psihodeliju sa širokom publikom; te pesme istinski odražavaju duh koji je vladao u mladim ljudima velegrada, u predvečerje 1988., godine koja će promeniti svet. Album "Ljubav" dijalektički se odnosi prema najiskonskijim temama na kojima počiva svet, i nad kojima, svakog trenutka, svakodnevica može da se srusi. Svojevrstan WELTSMERTZ Ekatarine Velike, koji peva o idejama i temama počev od ljubavi, zemlje i vode, sve do Tien-an-men skvera u Pekingu.

 

Vuk Veličković radi fotografije za album.

 

Pesme nailaze na odličan odziv na koncertima. EKV svira u sportskim dvoranama pred 4000 - 7000 ljudi. Hala "Pionir" u Beogradu je dva dana bila uzastopno popunjena sa preko 6000 obožavaoca.

 

Kritičari Rock-a na listi albuma godine svrstavaju "Ljubav" na drugo mesto; prema izboru publike EKV se nalazi

 

5. rock sastav godine

5. pevač godine

5. scenski nastup godine

4. album godine

3. klavijaturista godine

2. najseksipilnija rockerka

 

 

1988.

 

Ekatarina Velika je na vrhuncu slave.

Milan je kasnije govorio o '88. godini kao o onoj u kojoj je EKV postala istinska grupa, sa najjačom kohezijom, velikom turnejom, popunjenim halama, i dugim bisovima na koncertima, "kao ostvarenje dečačkog sna".

 

1-12 decmbar

Koncert u snp, Novi Sad.

Koncert snimaju Rex Ilusivi - Mitar Subotić i Miša Berar

 

12-14 decembar

Koncert u domu "Kulušić" Zagreb 1988.

Snimatelj koncerta Mladen Skaleć. Jednu od najlepših najava koju je EKV ikada imala, čini sam Dražen Vrdoljak, čuveni zagrebački rock kritičar koji se "obavezno" nalazio na svim snimanjima koncerata u "Kulušiću".

 

"....EKV su bili na vrhuncu popularnosti, a koncerti su kvalitetno snimani pod kontrolom proverenih ljudi. U pitanju su bez sumnje materijali koje bi grupa rado objavila i da je u njihovoj karijeri sve normalno teklo. Magi, Milan,Bojan i Firči zvuče čvrsto i sasvim uigrano praćeni raspoloženom publikom koja samo dopunjava njihovu skladnu motoriku..." (Petar Janjatović)

 

Materijal sa poslednja dva koncerta iz '88. biće objavljen tek devet godina kasnije....

Ivan Firčie se seli u New York City, USA.

 

1989.

 

Januar

 

EKV snima novi materijal u studiju "M" kod Milana u Bukovcu. U snimanju učestvuju Suba, Tanja (Oktobar 1864) i Yanni, kao prateći vokali; producenti albuma su Suba i Theodore Yanni.

 

Objavljen album " Samo par godina za nas "

Ekatarina Velika, 1989. PGP RTB LP 210595, Belgrade, Yugoslavia

 

Producent Yanni po drugi put uspeva da zadrži sklad između muzičkog ugla koji je EKV izgradio tokom godina, i očekivanja najšire Jugoslovenske rock'n'roll publike. Sada već svuda poznati, Milan, Magi i Bojan ponovo sastavljaju jedinstvene stihove koje uklapaju sa melodijama koje, iako jednostavnije nego ranije, u svemu nose EKV stil. Jednostavnije melodije se lakše pamte i brže se penju na top listama. Uprkos svemu tome, ni jedna Jugoslovenska grupa ne uspeva da 'kopira' ni stil ni obrazac za uspeh, kojim je EKV ovladala.

 

Ponovo, kritičari okreću glavu. Osećajući se po malo "izdani" što više nema o čemu da se piše (sada svako ima sopstven doživljaj pesme "Krug", nema tu šta mnogo da se priča), kritičari zameraju EKV-u na "komercijalizmu" kao da su veliki tiraži i široka prihvaćenost u publici znak napuštanja ideala na kojima je New Wave zasnovan. Ono što se previđa jeste, da "komercijalni" obrazac, za masovnu produkciju, u 1989. jeste zapravo dijametralno suprotan radu "Par godina".

 

Iako us;pešan, "Samo par godina za nas" nikako nije komformistički album. Pesme sadrže u sebi ogromnu gorčinu, polet koji je postojao na pesmama "Ljubavi" sada postaje dva puta teža depresija. Spot za pesmu "Par godina za nas" (jedini urađen za taj album) sadrži footing sa prvomajskih parada, scene svetske bede i gladi, ruševina, i ratnih razaranja. Ono što je svim kritičarima promaklo u tom trenutku jeste da je ta pesma zapravo jedinstvena jugoslovenska verzija pesme "Five Years" Davida Bouwia. Ekatarina Velika jeste bila jedina grupa koja je osetila dekadenciju, i imala hrabrosti da na sebi dosledan, umetnički način, upozori publiku, pevajući o tome. Ekatarina Velika uspeva da dočara, dosegne do svih, često duboko prikrivenih osećanja i strahova koja su se u njihovoj publici sakupljali tokom osamdesetih godina. Na taj način, Ekatarina Velika zapravo jeste ostala dosledna New Wave-u, i onome čemu je uvek stremela.

 

Jugoslovenski medijski prostor je podeljen, publike se zatvaraju u republičke granice. Ekatarina Velika je i dalje, jednako oduševljeno prihvaćena, nastupa u punim salama, i u Beogradu, i Zagrebu, i Ljubljani.

 

Tokom godine EKV svira pred oko 150.000 obožavalaca u gradovima širom cele Jugoslavije.

 

Na godišnjem "EBU_UER" Rock festivalu evropske radio difuzije, održanom u Novom Sadu, Ekatarina Velika je domaćin finalne večeri.

 

Na kraju najplodinje decenije ne samo za rock'n'roll već kompletno umetničko stvaralaštvo u Jugoslaviji, časopis Rock EKV za sastav godine.

 

Margita daje intervju za NIN, vodeći nedeljni časopis u Beogradu.

Bojan i Milan daju intervjue za časopis Ćao.

 

1990.

 

Grupa učestvuje na MIDEM-u u Kanu (Cannes, France) te na prvom Evropskom Bijenalu Rock muzike u Tuluzu (Tolouse, France).

 

Poslednji nastupi u Sarajevu i Zagrebu.

Svuda uvek isti, uvek voljeni.

 

1991.

 

Bojan Pečar se seli u London (UK).

Magični trio je narušen, i ništa više nije kao pre.

 

<

Marko Milivojević , bubnjar iz PARTIBREJKERSa, zamenjuje Žiku.

U toku leta, Milan, Magi i Marko, uz pomoć basiste Bate Božnića Duleta (Plejboj) snima nove pesme. Theodore Yanni je i dalje producent.

 

Objavljen album " DUM DUM "

Ekatarina Velika, 1991. PGP RTS LP 211265, Belgrade, Yugoslavia

 

Video spot za naslovnu pesmu "DUM DUM" snimaju Boris i Tucko ( Ksenija Mladenović ) u Subotičkoj sinagogi; zahvaljujući zalaganju novinara Zorana Lukovića, ovaj spot jeste prvi Jugoslovenski spot koji se emituje na Hrvatskoj Televiziji u Zagrebu.

 

Na koncertima, EKV agresivno insistira na teskim emocijama, koristeći svaki mogući način da utiče na svoju preostalu publiku. Po prvi put izvode tuđu pesmu, "Istina masina".

 

Mnogi muzičari koji su započeli New Wave 1980. više ne žive u Jugoslaviji.

 

1992.

 

Milan Mladenović je otvoreno revoltiran razvojem događaja.

 

" Slušaj 'vamo "

RIMTUTITUKI, 1992. Singl, B 92, Belgrade Yugoslavia

 

Isti momci koji su započeli New Wave ranih osamdesetih,

Milan, Cane, Anton, Borko, Gile, Čavke i Jovica pokreću atniratnu kampanju RIMTUTITUKI , otvoreno se suprotstavljajući vlasti, beogradskim državnim medijima i njihovom ratnohuškačkom programskom obrascu. Bez dozvole za javni nastup, njih sedmorica kreću u otvorenom kamionu i sviraju po beogradu. Pred SKC-om, podeljene su majice, bedzevi, uz neprestalno ponavljanje poruke o besmislenosti rata.

 

Drugi, dozvoljeni, nastup se odigrao na Trgu Republike pod naslovom

"S.O.S mir ili ne računajte na nas"

sve bez mnogo odziva u svesti ljudi koji su mogli da utiču na tok života.

 

Margita radi muziku za pozorišnu predstavu " S' one strane duge ".

 

Milan radi muziku za pozorišnu predstavu " Majka hrabrost ".

 

Umire Ivan Vdović Vd , prvi bubnjar Katarine II, Šarla Akrobate i Limunovog drveta.

 

1993.

 

Grupi se pridružuje basistaDragiša Uskoković.

 

Objavljen album " Neko nas posmatra "

Ekatarina Velika, 1993. PGP RTS, Belgrade, Yugoslavia

 

Album prilično drugačiji od ranijih je rađen u pop formatu, ne pokušava da istražuje nove muzičke forme, već više liči na, po malo nostalgičan pozdrav sa publikom, gradovima, prijateljima, i vremenima koja je voda odnela -- u zaborav...

 

Po prvi i jedini put na albumu , EKV obrađuje tuđi hit - pesmu "Istina masina" grupe "TIME" iz 1975.

Pesme poput "Ne", "Ponos" i "Anestezija" kriju pravi duh i razmišljanja koja je EKV krio u sebi 1993.

 

13. Novembar

Poslednji solo koncert Ekatarine Velike u Beogradu, održan dvorani "Sava Centar". Sala je popunjena i publika još jednom pokazuje koliko joj je EKV draga.

 

1994.

 

Dragiša Uskoković napušta grupu.

 

Milan putuje u Brazil.

 

U Brazilu osvežen, sastaje se Mirtom Subićem - Ex Illusivi sa kojim snima nastavak albuma "Dissilusioned" iz 1986. Novi album pod nazivom " Angel's Breath " označava novi početak u eksperimentisanju, istraživanju i igri sa zvukom i rečima. "Ovaj album," izjavljuje Milan:" predstavlja nastavak mog rada u borbi protiv primitivizma u današnjoj kulturi, koji je uzeo maha uglavnom zbog nemilosrdnih političkih igara moći, koje su prouzrokovale sveopšte udaljavanje od spiritualnog".

 

30. April

Održan koncert " Rn'R Zauvek " u Beogradu, na kome učestvuju

sve jugoslovenske grupe, uključujući i EKV i Leb i Sol. Nastup EKV-a Milan započinje pitanjem:

"Da li ste dobro? Da li smo preživeli?"

 

Uz ovacije, EKV počinje pesmu " Zajedno".

 

Avgust

Ekatarina Velika nastupa na festivalu "Pesme Mediterana" u Budvi, koji je uživo emitovan na televiziji.

 

3 dana kasnije, počinje gitarijada u Zaječaru, na kojoj EKV otkazuje nastup, zbog Milanove bolesti; u međuvremenu Milan je privatnim avionom već prebačen u Beograd, u bolnicu. Sumnja se da je žutica u pitanju, ali se čekaju novi rezltati lekara.

 

Jesen

Milan saznaje da je oboleo od raka pankreasa.

Gostuje na novom albumu "PARTIBREJKERS"-a; zajedno sa Čavketom i još nekoliko muzičara koristi posebne telefone sa kojima stupa u vezu sa još nekoliko muzičara širom bivše Jugoslavije, i održava "virtuelni" koncert. Veoma dobro raspoložen, pozdravlja se sa prijateljima, daje intervjue i razmišlja o novim projektima. Kao istinski umetnik, i velika osoba, Milan se ne okreće očajanju, već radosti; oseća da se bliži "novi početak".

 

5. Novembar

Milan Mladenović umire u Beogradu.

 

Cele nedelje televizija emituje video spotove, pesme i priloge u čast Ekatarine Velike.

Na sahranu je doslo stotine prijatelja i ljudi kojima je Milan i EKV godinama bio drag i blizak.

U inostranstvu, mnogi ljudi saznaju za vest samo preko Internet Yuqwest, ili USENET alt.beograd grupe.

 

Decembar

 

Margita objavljuje EQV remiks

 

EQV: Ti si sav moj bol "

Margita Stefanović i Vladimir Stojić

Coop Arts & Crafts Unlimited, 1994. Viena, Austria

 

1995.

 

Prva izdavačka kuća Ekatarine Velike objavljuje retrospektivu na digitalnom formatu:

 

" The best of Ekatarina Velika "

CD, 1995. ZTP RTLJ, Ljubljana, Slovenia

 

The Book of Songs: EKV "

Peđa Stojkov sastavlja prvu kolekciju jugoslovenske muzike za World Wide Web, u koju uključuje i informacije Ekatarini Velikoj.

 

Bojan Pečar svira u britanskoj grupi "Mission".

 

1996.

 

Novembar

U Beogradu, časopis Rock izdaje dodatak " EKV Rock Specijal " sa nekoliko intervjua i članaka posvećenih Ekatarini Velikoj.

 

1997.

 

15. Februar

U Beogradu, Aleksandar Žikić objavljuje knjigu o Ekatarini Velikoj.

 

Ivan Firčie objavljuje snimke sa 2 koncerta iz 1988:

 

Objavljen je album " EKV LIVE 88"

CD, 1997. Global-music, Belgrade Yugoslavia.

 

16. Februar

U Sidneju, Australija, nakon kraće bolesti i komplikacija na respiratornom sistemu, umire Goran Ćevajda - Čavke (35), prvi bubnjar Električnog Orgazma i jedan od osnivača jugoslovenskog i beogradskog novog talasa iz osamdesetih.

 

4. Jun

Bojan Pečar se javlja iz Engleske i izjavljuje za EKV Web Platforme:

"Hi ,Im alive and kicking. I dont feel that Milan is away,

he's always here with me. Greetings to all still existing

'people'."

 

 

 

1998.

 

16. Oktobar

Od Gagija Mihailovića (ex-Katarina II) saznali smo tužnu vest. Bojan Pečar, basista EKV-a, preminuo u Londonu od srčanog udara u 37-oj godini života...

 

Back

Share this post


Link to post
Share on other sites

EQV: Ti si sav moj bol "

Margita Stefanović i Vladimir Stojić

Coop Arts & Crafts Unlimited, 1994. Viena, Austria

Ne verujem ..ladno je istina ..

mislio sam da me tripuje..

ali izgleda je bio sa njom

inache Vlada Stojic je moj ex gazda..ludak..

 

 

koji bedak ..bash su baksuzi bili ..

a tako dobar bend...

u pm..

icon_cry.gificon_cry.gificon_cry.gificon_cry.gif

Edited by Orbituated

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako to mislis 'bio s njom'?

bio s njom u vezi ..i to 2 godine...

verovatno su zato zajedno i radili na tom tribjutu..

on je oduvek bio muzichki audiofil...radio je za brdo nekih radio stanica ozvuchenje, kupovao, setovao ...dobijao je ogroman kesh za to....

verovatno su se na nekom snimanju upoznali ..a mozda je ona dolazila-zivela u bloku posto je on iz bloka.

Chak sam i Koju iz discipline sam vidjao dosta po bloku...

:)mi smo ipak blok sunca..icon_smile.gif

 

block45

Edited by Orbituated

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kakav je to 'odnos' izmedju Magi i Milana postojao?Mislim,spominje se to..

Mislim da je mozda i bila neka klinachka pricha, nisam jurio sad neke prljave kolumne po netu, znam samo da je Milan ziveo u blokovima isto ..

63,64 - tako neshto ...i tu su po godishtima ..mozda su ishli u istu shkolu ...

nemam pojma icon_wink.gif...

to ti je matora garda...

nisam ja TOLIKO mator..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...