Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

Backup-uj pesmu sredi cubase pa pokusaj ponovo ili pogledaj u pool-u kako se zovu fajlovi iz tog project-a, sacuvaj ih negde, sredi problem pa ih vrati u neki drugi project (tj .importuj - naravno prvo ih lepo iseci po gridu da bi mogao da ih vratis). Or something...

 

Sigurno postoji nacin da ne ostanes bez svog snimka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teško je pomoći bilo kome ovako na daljinu ako ne napiše šta se zaista dešava, to sam već više puta rekao. Znači ako pitaš nešto, probaš da napišeš što više o problemu i šta se dešava, znači opišeše šta sve uradiš i kako program reaguje na to i tome slično. Onda možda i može da se razume u čemu je problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako i pomocu cega ubiti "P" u snimku vokala?
Pa za početak ne bi se smelo dogoditi da ga uopšte bude u snimku. A kako se to postiže?

Ako se neko pitao čemu služi ona mrežica između mikrofona i pevača... Da pogodili ste. Plozivi nastaju od udarca vazduha o površinu mikrofona, a mrežica zaustavlja kretanje vazduha. Znači, stalak (koji pevač ne dodiruje rukama (da ne bi uhvatio vibracije) i pop-shield (stručan naziv) koji kupite ili sami napravite su nužnost.

(uz pomoć recimo, najlon čarape i plastične posude koja ima poklopac kojoj odsečete gornji deo grlića, tako da dobijete prsten na kome rasteglite čarapu, zatim poklopcem zaglavite čarapu na odsečeni grlić, eventualno zalepite super lepkom. Takve plastične posude nalik malo većim teglama možete lako naći, često se med prodaje u njima na pijaci i tome slično. Kako ih zakačiti već smislite sami, improvizujte)

Treba da bude postavljen nekoliko santimetara od površine mikrofona, nešto više ako je kondenzatorski, a bliže ako je dinamički. Takođe pomaže da pevač malo peva pod uglom u odnosu na mikrofon, ali ako je mikrofon dinamički, ton neće biti kako treba.

Osim što uklanja P što je vrlo čujno i jasno, Pop-shield takođe čini kompletno pevanje za nijansu artikulisanijim i čistijim

 

Ako se "P" već dogodilo, a snimak ne može biti ponovljen, jedino rešenje je u Wave Lab-u ili Sound Forge-u ručno na svakom od mesta gde se desio P napraviti mali fade in, tako da se prejak atak slova P ublaži. A to može da potraje i čini ta "p" malo tišim ali i nejasnijim

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Backup-uj pesmu sredi cubase pa pokusaj ponovo ili pogledaj u pool-u kako se zovu fajlovi iz tog project-a, sacuvaj ih negde, sredi problem pa ih vrati u neki drugi project (tj .importuj - naravno prvo ih lepo iseci po gridu da bi mogao da ih vratis). Or something...

 

Sigurno postoji nacin da ne ostanes bez svog snimka.

Ma program mi sve vishe ide na qrac pazi ovo uradio sam pesmu

sve instrumente sam i to uradio sa po 4 kanala po instrumentu i sad sve je to bilo lepo dok su bila 3,4 kanala u opticaju medjutim kada sam uradio mixdown sa 20 kanala ima jako mnogo suma kako taj sum da otklonim postoji li za to poseban program ili mozda moze iz cubase-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sum kad expor-tujes mnogo kanala? Po nekoj mojoj logici to ne bi trebalo da se dogadja. icon_biggrin.gif

Dobro pitanje (mozda Dusan zna): Ako ja zbudzim komilu kanala i efekata u cubase (toliko da ne mogu da pustim bez pucketanja i stucanja) pri exportu to ne bi trebao da bude problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sum kad expor-tujes mnogo kanala? Po nekoj mojoj logici to ne bi trebalo da se dogadja. icon_biggrin.gif

Dobro pitanje (mozda Dusan zna): Ako ja zbudzim komilu kanala i efekata u cubase (toliko da ne mogu da pustim bez pucketanja i stucanja) pri exportu to ne bi trebao da bude problem?

ebi ga tako je nego kad ce dushan da se pojavi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma program mi sve vishe ide na qrac pazi ovo uradio sam pesmu

sve instrumente sam i to uradio sa po 4 kanala po instrumentu i sad sve je to bilo lepo dok su bila 3,4 kanala u opticaju medjutim kada sam uradio mixdown sa 20 kanala ima jako mnogo suma kako taj sum da otklonim postoji li za to poseban program ili mozda moze iz cubase-a

icon_smile.gif

Ajoj brate... Pa nije program kriv u 99% slučajeva kad se nešto čudnovato događa.

Šum koji ti čuješ je verovatno posledica toga da si sve što si snimao snimao jako prljavom tj da je bilo šuma, a ako je kartica treš onda i ona dodoaje šum. Pa kad ti se nakupi toliko kanala pa se sabere šum sa svakog od njih i još eventualno staviš neke kompresore koji još dodatno izvuku šum napolje...

I eto sreće, eto radosti (šumeće) icon_da.gificon_mrgreen.gif

 

Postoje plug-inovi za uklanjanje šuma, ali kada se jednom snimi mnogo šuma, nema vraćanja, sam snimak je lošiji i kad ukloniš šum ostane zvučna informacija koja je ojađena, nema visokih i sl.

 

Dobro pitanje (mozda Dusan zna): Ako ja zbudzim komilu kanala i efekata u cubase (toliko da ne mogu da pustim bez pucketanja i stucanja) pri exportu to ne bi trebao da bude problem?
Imaš da biraš u meniju za export da li je real time ili offline. Ako je offline, onda ti je svejedno ako štuca. Mada postavlja se pitanje kako onda raditi ako ti svaki čas koči. Ja obično bounce-ujem virtualne instrumente ili ih Freezujem da oslobodim cpu, i takođe sve audio kanale za koje sam siguran da ih neću menjati više.

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_smile.gif

Ajoj brate... Pa nije program kriv u 99% slučajeva kad se nešto čudnovato događa.

Šum koji ti čuješ je verovatno posledica toga da si sve što si snimao snimao jako prljavom tj da je bilo šuma, a ako je kartica treš onda i ona dodoaje šum. Pa kad ti se nakupi toliko kanala pa se sabere šum sa svakog od njih i još eventualno staviš neke kompresore koji još dodatno izvuku šum napolje...

I eto sreće, eto radosti (šumeće)  icon_da.gif  icon_mrgreen.gif

 

Postoje plug-inovi za uklanjanje šuma, ali kada se jednom snimi mnogo šuma, nema vraćanja, sam snimak je lošiji i kad ukloniš šum ostane zvučna informacija koja je ojađena, nema visokih i sl.

 

Imaš da biraš u meniju za export da li je real time ili offline. Ako je offline, onda ti je svejedno ako štuca. Mada postavlja se pitanje kako onda raditi ako ti svaki čas koči. Ja obično bounce-ujem virtualne instrumente ili ih Freezujem da oslobodim cpu, i takođe sve audio kanale za koje sam siguran da ih neću menjati više.

Ma kartica je shit nego kako se zovu ti plug in ovi da barem

malo

uklone sum

a jel mog

u da

ubacim u pesmu midi kanale tj. posto sam bubanj uradio u guitar pro-u pa ga izvezao u midi jel mogu to nekako da ubodem u mp3 fajl zajedno sa ostatkom da se cuje i on icon_confused.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa neke zajebanje instrumente mogu kad su gotovi da exportujem pa importujem kao audio. To sigurno zahteva manje nego neki ogroman semplovan instrument.

Ili deo po deo - cim zavrsim deo exportujem ga. Snalazenje

Vodi samo računa o jednoj stvari. Možda kasnije dok radiš pesmu otkriješ da treba da izmeniš nešto na nekom od plug-inova pa ispadne da je kasno, imaš samo bounce-vanu varijantu. Zato kada bounce-uješ Virtualni instrument, ne uklanjaj ga iz rack-a, nego ga samo ugasi da ne troši CPU i ne briši kanal sa otkucanim midi-jem. Isto tako na sačuvaj audio kanale koje hoćeš da "print-uješ", samo ih mutiraj i ugasi efekte ali ih ostavi na kanalu, ako ti zatreba ponovo

 

Ma kartica je shit nego kako se zovu ti plug in ovi da barem

malo

uklone sum

Recimo Waves Restoration plug-inovi

a jel mog

u da

ubacim u pesmu midi kanale tj. posto sam bubanj uradio u guitar pro-u pa ga izvezao u midi jel mogu to nekako da ubodem u mp3 fajl zajedno sa ostatkom da se cuje i on 

Možeš, ali zašto sve to pobogu? Obajšnjenje bi potrajalo, a ne razumem zašto si uopšte radio bubanj tako umesto odmah u samom Cubase-u? I zašto bi sad naknadno umetao umesto da samo dodaš bubanj u otvoren projekat i ponovo ga miksaš zajedno sa bubnjem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš, ali zašto sve to pobogu? Obajšnjenje bi potrajalo, a ne razumem zašto si uopšte radio bubanj tako umesto odmah u samom Cubase-u? I zašto bi sad naknadno umetao umesto da samo dodaš bubanj u otvoren projekat i ponovo ga miksaš zajedno sa bubnjem?

Pa nisam znao kako u cubase-u da uradim bubanj i dalje to neznam a guitar pro je zgodan za to nemam pojma kao bih ga sad ubacio wallbash.gifwallbash.gifwallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vodi samo računa o jednoj stvari. Možda kasnije dok radiš pesmu otkriješ da treba da izmeniš nešto na nekom od plug-inova pa ispadne da je kasno, imaš samo bounce-vanu varijantu. Zato kada bounce-uješ Virtualni instrument, ne uklanjaj ga iz rack-a, nego ga samo ugasi da ne troši CPU i ne briši kanal sa otkucanim midi-jem. Isto tako na sačuvaj audio kanale koje hoćeš da "print-uješ", samo ih mutiraj i ugasi efekte ali ih ostavi na kanalu, ako ti zatreba ponovo

 

Kapiram. Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nisam znao kako u cubase-u da uradim bubanj i dalje to neznam a guitar pro je zgodan za to nemam pojma kao bih ga sad ubacio

Kao prvo, čitaj manual.

To ono uopšteno. Pročitaš ga od korica do korica.

 

Pogledaš na brzaka prvo u poglavlje o korišćenju virtuelnih instrumenata. Neke dobijaš sa Cubase-om. Jedan od njih je i LM-7. To je kao mala virtualna ritam mašina. Ništa sjajno, ali eto za početak. Otvoriš je iz vst rack-a (f11 ga otvara). Otvoriš neki od midi kanala i izlaz iz midi kanala pridodeliš umesto midi out-u virtualnom instrumentu koji sada imaš u meniju. Napraviš midi part na tom kanalu. Otvoriš ga iz drum editora, to ti je gore u padajućim menijima.

Svaka midi nota odgovara jednom elementu bubnja, npr. bas bubnju.

 

Kada se radi ozbiljno bubanj, radi se uz pomoć samplera i neke ozbiljnije sample biblioteke. Pročitaj jedan od mojih prethodnih post-ova o samplerima, malo veći.

 

To važi za sve, šokantno mi je koliko su svi skloni da idu "lako ćemo" varijantom. Pročitajte manual ili neku knjigu uvek kao prvo, i na duge staze, uštedećete sebi MNOGO vremena, jer ovako gubite vreme jer ne znate kako se rade neke stvari. Možeš možda na netu na file sharing mrežama da nađeš i knjigu "Cubase SX power" ako znaš da se služiš programima koji im pristupaju. Ta knjiga je malo lakša za praćenje nego manual koji je ipak suvoparniji

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo, čitaj manual.

To ono uopšteno. Pročitaš ga od korica do korica.

 

Pogledaš na brzaka prvo u poglavlje o korišćenju virtuelnih instrumenata. Neke dobijaš sa Cubase-om. Jedan od njih je i LM-7. To je kao mala virtualna ritam mašina. Ništa sjajno, ali eto za početak. Otvoriš je iz vst rack-a (f11 ga otvara). Otvoriš neki od midi kanala i izlaz iz midi kanala pridodeliš umesto midi out-u virtualnom instrumentu koji sada imaš u meniju. Napraviš midi part na tom kanalu. Otvoriš ga iz drum editora, to ti je gore u padajućim menijima.

Svaka midi nota odgovara jednom elementu bubnja, npr. bas bubnju.

 

Kada se radi ozbiljno bubanj, radi se uz pomoć samplera i neke ozbiljnije sample biblioteke. Pročitaj jedan od mojih prethodnih post-ova o samplerima, malo veći.

 

To važi za sve, šokantno mi je koliko su svi skloni da idu "lako ćemo" varijantom. Pročitajte manual ili neku knjigu uvek kao prvo, i na duge staze, uštedećete sebi MNOGO vremena, jer ovako gubite vreme jer ne znate kako se rade neke stvari. Možeš možda na netu na file sharing mrežama da nađeš i knjigu "Cubase SX power" ako znaš da se služiš programima koji im pristupaju. Ta knjiga je malo lakša za praćenje nego manual koji je ipak suvoparniji

Ma provalio sam kad si mi rekao da za to sluzi lm7 Hvala na savetima nego koji bi to mogao da bude sempler i gde da nadjem semplove a i sum sam otklonio sa 48khz i 320kbit/s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako na sacuvaj audio kanale koje hoceš da "print-uješ", samo ih mutiraj i ugasi efekte ali ih ostavi na kanalu, ako ti zatreba ponovo

 

evo, da dodam jedan trik koji sam procitao u manualu za cubase:

 

kad mutiramo audio kanal, onda se njemu vrednost "volume" smanji na nulu, ali njegovo pristutvo i dalje trosi jedan deo resursa (memoriju), pa je u slucajevima kad audio traku cuvamo za zlu ne trebalo, i kad je necemo skoro koristiti, bolje uraditi "disable" te trake (desno dugme na track, pa "disable") jer se onda wav fajl ni ne ucitava i ne trosi resurse.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...