Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

w skupio sam neke pare za zvucnu ali se dvoumim izmedju phase 88 ili neke od m-audio palete?koji monitoring preporucujete?i ima li gde da se nabavi neka literatura o adaptaciji prosotora za snimanje,mix prostorije?mislim iumam ja neke knjige iz fizike ali interesuje me konkretnije?pozdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledao sam sajt i karte su do yaya , posebno 1820, .... a shto ti kazes ona za 100 dolara pruza mnogo ( za tu cenu ).....

Nisam ni znao da rade i audio karte, jel to neshto od skora?

Da, linija muz. kartica im je pokrenuta pre nekoliko meseci

 

da li gitara sa aktivnom elektronikom moze da se snimi direktno u Cubase ili u bilo koji drugi program?

Pisano je o tome već na ovoj temi, pregledajte pre nego što pitate.

Varijanta 1. Kroz spravu za snimanje tipa POD ili V-amp.

Varijanta 2. Neki DI box pa mikrofonski preamp pa koristiš neki software kao amplitube ili Native Instruments Guitar Rig. Naprimer M Audio Audiobuddy preamp. Aktivna elektronika gitare ti ne može zameniti preamp, jer još uvek ne daje linijski signal koji prima kartica, tj. zvuk neće biti baš ok

 

w skupio sam neke pare za zvucnu ali se dvoumim izmedju phase 88 ili neke od m-audio palete?koji monitoring preporucujete?i ima li gde da se nabavi neka literatura o adaptaciji prosotora za snimanje,mix prostorije?mislim iumam ja neke knjige iz fizike ali interesuje me konkretnije?pozdrav svima
Phase 88 i M-Audio Audiophile su takmaci po ceni i perfomansama. Pogledaj i emu 0404 karticu, koja je dojajno rešenje, ako možeš da je nađeš. Sve tri bi trebalo da koštaju isto, retail price je 99$

Što se tiče audio i recording informacija, kreni sa pregledanjem članaka odavde:

http://www.soundonsound.com/Sajt magazina Sound On Sound. Svi prošli brojevi su On Line i možeš ih slobodno listati i pretraživati, osim zadnjih 6 brojeva za koje moraš imati pretplatu.

MIX magazine je američki časopis, možda više namenjen onima koji znaju nešto više, dok je Sound On Sound u varijanti da se više obraća kjudima koji imaju Home studija i rade sami.

Probaj i ovde

http://www.pcrecording.com/default.htm

Kao i ovde

http://www.computermusic.co.uk/main.asp

Share this post


Link to post
Share on other sites

To za Creative mi nije palo na pamet, a nisi prvi od koga sam to cuo.

 

Cenim da su mi bolje slusalice od hifi zvucnika i pojacala, mada je to sve jedno ne izvodljivo. A sta treba da imaju (ili nemaju) sluske da bi bile pogodne za monitoring.

Da skratim: Kol'ko para!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cenim da su mi bolje slusalice od hifi zvucnika i pojacala, mada je to sve jedno ne izvodljivo. A sta treba da imaju (ili nemaju) sluske da bi bile pogodne za monitoring.

Da skratim: Kol'ko para!?

 

radijiski standard vec vise od 20 godina su AKG slusalice, konkretno je u pitanju model 240 DF (Diffuse Field, kome to nesto znaci) i njegovi podmodeli. cena ovog para o kome pricam je oko 130 evra (bila pre godinu dana).

 

http://www.akg.com/products/powerslave,myn...anguage,EN.html

 

http://www.audioreview.com/Headphones/AKG%...19_2750crx.aspx

 

inace, AKG nudi sirok izbor slusalica, cak i one namenjene home recordingu, sto je verovatno najbolji izbor za nas koji se time bavimo. mozda je bolje uzeti neki od tih modela nego ovaj 240DF. da sad kupujem slusalice uzeo bih te za home recording.

 

distributer kod nas je firma AVC group: 011/329-20-43. jedini problem sa njima je sto vole da rade na veliko, pa se moze desiti da cekate svoj par slusalica po mesec dana i vise...

 

pronadji njihov sajt (nesto kao www.avc.co.yu ili tako nesto slicno) pa se raspitaj na mail.

 

--------------------

 

inace, raditi miks i mastering na slusalicama je moguce, kako kazu neki ljudi na netu, ali zahteva malo drugaciji nacin slusanja, narocito sto se tice panorame i faznog ponistavanja zvucnika koje kod slusalica ne postoji. no, svaki noramaln covek ce proveriti svoj miks na zvucnicima, tako da nije problem...

 

ono sto je cuje na slusalicmama je mnogo vise "in your face" i mnogo se sve jasnije cuje zbog same konstrukcije slusalice (zvuk ti ide direktno u usnu skoljku) i ako je nesto makar malo mutno ili nejasno u miksu ta greska ce se uvecati nekoilko puta kad sniimak pustis na zvucnicima.

 

sve ima svoje prednosti, kako slusalice, tako i monitori, ali bez zvucika se ne moze kako god okrenes. icon_smile.gif

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam gledao neke sennheiser posto ih ima kod nas a i njihoi proizvodi su stvarno pouzdani (bar sam takva iskustva imao i chuo)mada ima i yamaha par proizvoda

 

od monitora sam se na netu nachitao o m audio monitorima svi ih hvale ,mada tannoy je tu a i yamaha ima par modela za kucne varijante

ne znam ipak sam ja neiskusan u tom delu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta znaci semi-open, a sta reference?  icon_biggrin.gif

generalno gledano, postoje tri vrste slusalica:

1. closed

2. open

3. semi-open

 

1. closed su, kao sto im ime kaze, zatvorene, u tom smislu da je cilj izolovati slusalicu od spoljasnjeg zvuka. znaci, kad bi postojale savrsene closed slusalice ti ne bi cuo nista sto dolazi spolja. to je dobro zato sto ni zvuk ne "curi napolje" pa kad snimas vokale, na primer mikrofon nece uhvatiti zvuk koji pevac slusa dok snima. to je takodje dobro i za monitoring uzivo (pogledaj sta na usima ima gitarista linking parka ili erik johnosn kad svira sa g3), jer covek cuje samo ono sto zeli.

 

medjutim, velika mana ove koncepcije je sto se javlja efekat skoljke. kad stavis skoljku na uvo ili kad rukom poklopis celu uvo, cuces "sum mora" kako to kazu. e, to sustanje je nepozeljno kad radis miks i produkciju.

 

 

2. open slusalice su susta suprotnost closed, i vecina audiofilskih slusalica su open da bi se maksimalno smanjio efekat onog suma o kome sam malocas pricao. ocigledna mana je ta sto bilo kakav, pa i najmanji zvuk spolja (susatanje kulera kompjutera) smeta i cuje se.

 

 

3. semi-open je kompromis izmedju ove dve krajnosti. to je ono sto nama treba kao home recording ljudima. icon_smile.gif taman toliko zatvorene da ne cujes sustanje opreme i taman toliko open da je efekat skoljke minimalizovan.

 

 

- reference znaci da je komad opreme koji nosi tu oznaku pravljen da maksimalno REALNO prenese zvuk koji mu se salje na ulaz. ni u jednom profesionalnom studio neces naci, na primer, martin logan kutije od 20k$ zato sto su dobri, audiofilski zvucinci pravljeni da daju LEP zvuk, bogat i pun, kako da objasnim. referentne slusalice i zvucnici sluze da maksimalno realno reprodukuju ono sto im se posalje na ulaz. drugo ime za reference je obicno "ravna karakterisitka", (srece i naziv "flat") misli se na ravnu frekvencijisku karakteristiku, znaci opremu koja ne favorizuje ni jedan zvucni opseg kao sto to cine kucni aparati, "stubovi" (koji obicno gruvaju bas)...

 

da ne idem u detalje, ako nema potrebe...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gargamel je već rekao dosta toga što se tiče korišćenja slušalica.

Ja bih samo dodao da koliko god se bilo ko nadao suprotnom Slušalice NE MOGU da obave posao monitora iz milion razloga, i osnovni motivi onoga ko na zapadu kupuje slušalice za svoj home recording su:

1) Da kada snima instrument može da ima monitoring, jer snima recimo akustiču gitaru u jednoj istoj prostoriji gde mu je snimač ili kompjuter.

2) Da bi izbegao da mu komšije pošalju policiju na vrata

 

Slušalice ponekad mogu da otkriju detalje koje lošiji monitori ne pokazuju, ali daju jako nerealnu sliku i skoro je nemoguće uraditi kompletno dobar miks na njima ili praviti farbe za instrumente tokom snimanja. Uostalom, monitori su sve jeftiniji tako da ako treba dati već ozbiljnu kintu za ozbiljne slušalice, onda je bolje štekati kintu još malo.

Što se tiče monitora, ako neko zna šta radi, dobro pojačalo i par Yamaha NS10 će odšljakati posao. Tannoy, M-audio, pa i Behringer rade OK monitore po prihvatljivoj ceni. Obično ne preporučujem bilo šta sa Behringer natpisom na sebi, ali njihovi Truth aktivi su vrlo dobri. Bitno je takođe imati u vidu da lanac nije jači od svoje najslabije karike, te treba imati i dobro pojačalo osim ako se ne radi o aktivnim kutijama.

 

Neko je pitao za sređivanje akustike sobe. Ovo je link za download malog ali korisnog pdf dokument sa sajta Computer Music magazina:

http://www.computermusic.co.uk/tutorial/hearnoevil.pdf

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

HVALA ZA LINK!

 

DA LI SI NEKIM SLUCAJEM IMAO PRILIKU DA SE SRETNES SA M-AUDIOVIM MONITORIMA,KONKRETNO BX8 KOJI SU MISLIM JEDNI OD JEFTINIJIH RESENJA A NAHVALJENI SU OD LJUDI KOJI IH KORISTE?

KOJA JE CENA ZA Behringer?NA NETU IH NADJOH ZA 400$ KAKO JE STANJE KOD NAS?ZNAM DA ONAJ MODEL M-AUDIO KOSTA OKO 550 EURA

TAKODJE VIDEH I POPULARNI MODEL YAMAHE MSP5 KOJI JE 250$(CENE NAVODIM CISTO DA IH UPOREDIMO SA NASIM AKO IH NEKO ZNA)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam imao prilike da lično čujem M-Audio monitore. Mogu ti samo preneti ono što sam pročitao na nekoliko foruma po netu, a to je da kao i u slučaju kartica, rade odlično za tu cenu. Imaš više modela, a vidim da ih često kombinuju sa woofer-om.

 

Što se tiče cena, kod nas ti je sve to kako nabaviš... Polovno, naručiš, radnja...

Cena Truth'ova je nedavno pali, video sam da im cena ide i do 350 evra a nedavno je izašla poboljšana varijanta istih kutija.

 

Yamahini modeli nisu nešto preterano popularni niti pominjani zadnjih godina. Ja sam spomenuo NS10, zato što su one neka vrsta standarda u muzičkoj industriji, svaki drugi album je miksan na njima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa... U opticaju su dve, "Cubase SX Power", i "Complete Beginners SX Guide", ja ih obično dodam na CD onima koji su naručivali Cubase SX2 od mene icon_mrgreen.gif

Naravno tebi mogu da ih dodam kao bonus kad i ako budeš nešto naručivao od mene icon_smile.gificon_wink.gif (kratak marketinški napad sa moje strane icon_redface.gif )

 

Takođe i imam neku vrstu video tutorial-a koji je na dva CD-a, koji pokriva većinu opcija za rad sa SX-om

Share this post


Link to post
Share on other sites

e opet imam pitanje:gledao sam m-audiovu deltu 44/66jedina razlika od phase serije sto nema midi ulaz koji mi treba da li je to moguce resiti na neki nacin?kada bi kupovao sta bi izabrao?znam da je malo glupo pitanje ali ipak stvarno sam malo zbunjen jer sada se sve tako brzo nadogradjuje menja a meni elektronika bas i nije jaca strana.

da e inaj link:hear no evil imam problema da ga otvorim trazi mi neku lozinku pa ako ti nije cimanje posalji mi ga na mail ako jeste nis.

takodje za Netherworlda taj sajt ima jako dobre tipove za cubase i za snimanje uopste stoga JOS JEDNOM HVALA DUSANU! icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...