Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

Sta fali 48-ici?

Ako planiras da koristis neku iole ozbiljniju spravu tipa ADAT , DAT itd, 48 je neminovno.... U praksi nemas neke razlike u odnosu na 44.1 ....

 

By The Way, (za neupucene) za sve Audigy i Live karte postoji kx Driver , rade ga rusi i ne moze da se poredi sa 'normalnim' drajverima po kvalitetu zvuka i opstoj latenciji u bilo kom sekvenceru....

 

www.kxproject.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo pojasni, kako zakljucan na 48 kiloherca?
Moyes da snima[ samo sa sampling rate-om od 48 Khz, što podrazumeva i nešto veće opterećenje procesora i malu zbrku jer je većina fajlova koji su u opticaju (loop-ovi recim) na 44,1. AKo ne znaš materiju, ne znam kako da ti objasnim, jebi ga, fakat cela stvar traži malo predznanja.

 

Sta fali 48-ici?

Ako planiras da koristis neku iole ozbiljniju spravu tipa ADAT , DAT itd, 48 je neminovno....

Da sigurno baš to planira, čim ima samo 70 eura da kupi Audigy. Uostalom kakve sad to ima veze, da snima na adat, ne bi mu trebala kartica, a svaki dat ima i analogne ulaze, tako da je sampling rate nebitan.

 

U praksi nemas neke razlike u odnosu na 44.1 ....
Ima.

 

By The Way, (za neupucene) za sve Audigy i Live karte postoji kx Driver , rade ga rusi i ne moze da se poredi sa 'normalnim' drajverima po kvalitetu zvuka i opstoj latenciji u bilo kom sekvenceru....
Kvalitet zvuka je isti jer kvalitet zvuka zavisi od konvertora na kartici i unutrashnje arhitekture iste, a ne od drajvera. KX driverom se najviše dobija što se tiče latencije, koja je tragična na običnim soundblasterima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvalitet zvuka je isti jer kvalitet zvuka zavisi od konvertora na kartici i unutrashnje arhitekture iste, a ne od drajvera. KX driverom se najviše dobija što se tiče latencije, koja je tragična na običnim soundblasterima.

True,True....

 

A sto se tice razlike izmedju 44.1 i 48 , ja licno nisam osetio neku preternanu razliku... Istina je sto kazes da zahteva vise CPU Time-a , ali sam video da gomila novijih VST instrumenata ( Atmoshpere, Trilogy, Morphology ...) se mnogo bolje ponasha na 48.... (bar meni icon_smile.gif)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moyes da snima[ samo sa sampling rate-om od 48 Khz, što podrazumeva i nešto veće opterećenje procesora i malu zbrku jer je većina fajlova koji su u opticaju (loop-ovi recim) na 44,1. AKo ne znaš materiju, ne znam kako da ti objasnim, jebi ga, fakat cela stvar traži malo predznanja.

pazi ja imam neku knjigu Cubase SX- vizuelni brzi vodic Thad Brown, jel mi to dovoljno ili mi treba jos neka literatura?

 

mislim ja ne planiram da snimim album na kompu vec samo malo da vezbam! icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto se tice razlike izmedju 44.1 i 48 , ja licno nisam osetio neku preternanu razliku... Istina je sto kazes da zahteva vise CPU Time-a , ali sam video da gomila novijih VST instrumenata ( Atmoshpere, Trilogy, Morphology ...) se mnogo bolje ponasha na 48.... (bar meni )
Sve se bolj ponaša što je veći sampling rate, na 96 kiloherca sve zvuči još bolje, naravno. Samo ti na kraju ionako sve to moraš da svedeš na 44,1 da bi rezao CD, tako da dobit i nije toliko velika, nažalost.

A što se tiče razlike, sve zavisi da li si imao prilike da provedeš neko vreme na boljem slušanju. Na prosečnom kućnom Hi FI-u nećeš moći da primetiš preteranu razliku dok radiš.

pazi ja imam neku knjigu Cubase SX- vizuelni brzi vodic Thad Brown, jel mi to dovoljno ili mi treba jos neka literatura?

 

mislim ja ne planiram da snimim album na kompu vec samo malo da vezbam!

Pa kreni sa tim, pretpostavljam da imaš i manual od Cubase-a u pdf formatu, pa radi. Samo, imaj u vidu, da su to sve objašnjenja kako Cubase radi, a ne bave se direktno samom veštinom snimanja, pa bi bilo dobro da malo švrljaš po netu i stekneš neka znanja uopšteno na tu temu. Od koristi bi ti recimo bio sajt Sound On Sound britanskog magazina, gde možeš pregledati stare brojeve (sve osim zadnjih 6) i naći puno iteresatnih članaka koje se bave osnovama snimanja uopšteno, a i primene kompjutera kao studija u malom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se bolj ponaša što je veći sampling rate, na 96 kiloherca sve zvuči još bolje, naravno. Samo ti na kraju ionako sve to moraš da svedeš na 44,1 da bi rezao CD, tako da dobit i nije toliko velika, nažalost.

A što se tiče razlike, sve zavisi da li si imao prilike da provedeš neko vreme na boljem slušanju. Na prosečnom kućnom Hi FI-u nećeš moći da primetiš preteranu razliku dok radiš.

 

Pa kreni sa tim, pretpostavljam da imaš i manual od Cubase-a u pdf formatu, pa radi. Samo, imaj u vidu, da su to sve objašnjenja kako Cubase radi, a ne bave se direktno samom veštinom snimanja, pa bi bilo dobro da malo švrljaš po netu i stekneš neka znanja uopšteno na tu temu. Od koristi bi ti recimo bio sajt Sound On Sound britanskog magazina, gde možeš pregledati stare brojeve (sve osim zadnjih 6) i naći puno iteresatnih članaka koje se bave osnovama snimanja uopšteno, a i primene kompjutera kao studija u malom.

danke! icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se bolj ponaša što je veći sampling rate, na 96 kiloherca sve zvuči još bolje, naravno. Samo ti na kraju ionako sve to moraš da svedeš na 44,1 da bi rezao CD, tako da dobit i nije toliko velika, nažalost.

Potpuno si u pravu, ali barem je tokom rada mnogo lakse....

 

A što se tiče razlike, sve zavisi da li si imao prilike da provedeš neko vreme na boljem slušanju. Na prosečnom kućnom Hi FI-u nećeš moći da primetiš preteranu razliku dok radiš.

 

 

Daleko bilo icon_smile.gif , slusam mixeve na Alesis monitorima koji idu preko DAT-a

(digitalno),... mada mi je snagas malo krshan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo sada prelistavajuci knjigu (onu o Cubaseu) videh preporuke za hardver, pa kaze autor da preporucuje Aardvark zvucnu karticu a pogotovu Q10-model, koji imaa ugradjen "predpojacivac" mikrofona koji sjajno zvuci.... i tako....

kakve su to karte i koja je cena ako se zna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije preskupe za tebe icon_wink.gif

 

Ako ti ne treba da snimaš više stvari istovremeno (recimo bubnjeve), uzmeš karticu sa dva ulaza, dva izlaza i MIDI ulazom i izlazom, a mikrofonsko pretpojačalo kupiš odvojeno, ili kupiš malu mikseticu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomozite napacenom coveku!!

Kada pokusam u Cubaseu sx1 da napravim mixdown komp mi stalno prijavljuje neku gresku.Poludecu.Pomagagajte.Ako moze salji te na pp.

ako nesto nisam zaboravio (a verovatno jesam), uslovi da izbacis mixdown iz cubase-a su:

 

 

1) pravilno postavljeni markeri (levi da bude levo od desnog) dela pesme, ili cele pesme koju zelis da eksportujes.

 

2) podeseno snimanje u drajverima za zvucnu karticu (kliknes na mali zvucnih u tray-i ili sta vec i omogucis snimanje vejva i midi-ja ili sta cev koristis u cubase trakama)

 

3) pravilno podesene eksport opcije. izbegavati direktan mixdown u mp3 i tako neka egzoticna podesavanja. znaci prosto, stereo, sa efektima, itd, itd...

 

4) ne mougu trenutno da se setim sta bi jos eventualno moglo da podje naopako, ali ako nije nista od ova tri gore, onda nam napisi neke detalje, pa da vidimo... sto detaljnije opises problem, to je veca verovatnoca da ce neko da zna resenje. umesto "neka greska", najbolje bi bilo da napises sta ti konkretno (glupi) kompjuter kaze. icon_wink.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomozite napacenom coveku!!

Kada pokusam u Cubaseu sx1 da napravim mixdown komp mi stalno prijavljuje neku gresku.Poludecu.Pomagagajte.Ako moze salji te na pp.

 

 

Kao sto rece covek markeri su uglavom razlog, ali vidi da nisi preterao sa nekim DX i VSt pluginovima (OZONE !!!) wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

e imam pitanje za vas struchnjake:kako da skinem shum sa vokala,mikrofon je uhvatio sobu vise nego sto smo ocekivali,probao sam sa eq,sa dinamikom ali nisam bas imao neke rezultate.naravno pricam o cubase 1 .

Pazi imas mnogo fazona da skinesh sum ili hum u pozadini,sve zavisi od tipa shuma.... Preporucio bih ti Waswes Restoration Bundle koji meni odradjuju posao, ali mozes da probas i sa nekim jednostavnim Noise Gate-om....

Share this post


Link to post
Share on other sites

e imam pitanje za vas struchnjake:kako da skinem shum sa vokala,mikrofon je uhvatio sobu vise nego sto smo ocekivali,probao sam sa eq,sa dinamikom ali nisam bas imao neke rezultate.naravno pricam o cubase 1 . icon_confused.gif

uh.. ako je uvhatilo sobu i ako se cuje onaj grozni sobni kratki reverb, onda se bojim da nema pomoci...

 

sa sumom se mozda i nesto moze uraditi pomocu ekvilajzera, ako pravis demo/pilot snimak ili tako nesto srednjeg i slabijeg kvaliteta, ali ako je uhvtilo sobu, onda stvarno ne znam kako da te savetujem.

 

mada, ako bas ne mozes ponovo da snimis, onda mozes da stisas glas u miksu, pa da muzika "pojede" taj reverb ili tako nesto.. u svakom slucaju mislim da je najbolje da snimis ponovo...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...