Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

e opet imam pitanje:gledao sam m-audiovu deltu 44/66jedina razlika od phase serije sto nema midi ulaz koji mi treba da li je to moguce resiti na neki nacin?kada bi kupovao sta bi izabrao?
Ako me pitaš šta bih kupio da sad kupujem karticu, verovatno bih gađao ovaj novi emu 0404. Ako baš nikako ne bih mogao da ga nađem, Audiophile, najverovatnije. Zavisilo bi naravno šta i po kojoj ceni nađem. Ja sam se do sada držao Terrateca, imao sam dugo EWS88MT pa sam skapirao da definitivno neću ništa snimati što bi mi tražilo veći broj ulaznih kanala, pa sam je udao i uzeo EWX24/96 koji je ok.

Malo bih zaobišao delta kartice, koje su starija generacija, osim ako specijalno ne trebaš više ulaza i izlaza ali i tu postoje alternative.

 

znam da je malo glupo pitanje ali ipak stvarno sam malo zbunjen jer sada se sve tako brzo nadogradjuje menja a meni elektronika bas i nije jaca strana.

da e inaj link:hear no evil imam problema da ga otvorim trazi mi neku lozinku pa ako ti nije cimanje posalji mi ga na mail ako jeste nis.

Ne znam na kakvu šifru misliš? Kada odeš na naslovnu stranu sajta Computer Music

http://www.computermusic.co.uk/main.asp

imaš link za stranicu pod nazivom hear no evil, tu je u rubrici "what's new". Na toj stranici imaš nacrtanu ikonicu pdf-a koju klikneš za download ili klikneš desnim dugmetom i izabereš "save as" opciju...

 

takodje za Netherworlda taj sajt ima jako dobre tipove za cubase i za snimanje uopste stoga JOS JEDNOM HVALA DUSANU!
Computer Music je ok, ali je ekstremno u marketinškom fazonu, tako da hvale one sa kojima imaju deal, pomalo lažu, pomalo lupaju gluposti, mada ima ok članaka, recimo imaju interesantne tutoriale za rad sa programima i tome sl. Ako možeš da se snađeš tamo, preporučujem da prvo pregledaš prošle brojeve časopisa Sound On Sound na njihovom sajtu, dao sam ti link.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gledao sam emu lepe funkcije,samo mislim da to kod nas ne moze da se nadje,provericu u sky-u ali cisto sumnjam.ma ja sam mislio da odmah kupim 88 i da kuliram do kraja svog producentskog zivota ali u sustini ona nema mic preamp stoga u svakom slucaju mora postojati neka mix tako da mi i ne treba svih 8 kanala ali bar 4+midi bi bilo ok.ne znam ipak sam ja pocetnik.

a sto se tice onog pdf nece da mi ga otvori photo shop (trazi neki master code)

3 putasam ga skidao i nis nije vazno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si početnik, kao prvo, ne treba ti mikrofonsko pretpojačalo. Što se toga tiče, kupiš neki ekstra jeftin mali mikser, i koristiš to mikrofonsko pretpojačalo.

 

Što se kupovine tiče, nikada se ne žuri sa takvim stvarima. Izaberi 4-5 kartica koje te interesuje, proveri cene po netu, onda obiđi sve oficijalne prodavnice i vidi koje su cifre u pitanju. Ako želiš nešto neobičnije, postoje ljudi koji donose opremu i generalno nisu skuplji nego prodavnica.

Kod nas možeš da nađeš terratec, M-Audio, i neke Creamware-ove stvari. Ima i ostalog, ali treba potražiti. Računam da će Emu-ovih kartica vrlo brzo biti ovde po prodavnicama, iz jednostavnog razloga: Jeftine su i trebalo bi dobro da idu, reklamiraju ih napolju po svim časopisima, i ipak Creative kao finansijski jaka firma stoji iza njih. (Creative je vlasnik Emu-a)

 

.pdf je format Acrobat Reader-a a njega možeš naći na gomili diskova sa instalacijama raznih programa. Čak ako se ne varam, na CD-u sa instalacijom Photo Shop-a, nalazi se i instalacija Acrobat Reader-a. U svakom slučaju, nije ga teško naći, a to je standard za čitanje dokumenata, većina manual-a je recimo u tom formatu. Verovatno si prilikom instalacije Photoshop-a check-irao u meniju u kom se bira koje će ekstenzije fajlova da budu "associated" sa Photoshop-om i .pdf format. Inače ok si downloadovao, fajl je ispravan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih samo dodao da koliko god se bilo ko nadao suprotnom Slušalice NE MOGU da obave posao monitora iz milion razloga,

 

Slušalice ponekad mogu da otkriju detalje koje lošiji monitori ne pokazuju, ali daju jako nerealnu sliku i

slazem se sa dusanom, i hteo bih da dodam par stvari, mozda nekome bude korisno:

 

tolerancija na fals je veca kod zvucnika. drugim recima, zvucnici vise nekako umuljaju zvucnu sliku i za vreme dok zvuk putuje od zvucnika do uveta, desavaju se razna ponistavanja i interference, pa je tolarancija ljudskog sluha na fals nesto malo veca nego kod slusalica.

- mislim da na slusalicama treba proveriti da li je sve cisto otpevano, jer ako dobro zvuci tako, onda moze samo cistije da zvuci na bilo kojim zvucnicima/monitorima.

 

koliko god slusalice bile dobre, nemoguce je uraditi panoramu na njima. razlog je jednostavan, kad imam zvucnike ispred sebe, desno uvo cuje i deo zvuka koji dopire od levog zvucnika (i obratno), dok na slusalicama to nije slucaj. dakle, panovanje na slusalicama = besmisao. iz slicnog razloga prostorni stereo efekti (reverb, delay...) se drugacije ponasaju.

 

jedina nezgodna stvar kod monitora je ta sto je tesko izbeci uticaj sobe u kojoj se oni koriste, pa moze da se desi da i najbolji monitori ne zvuke kako treba ako je akustika sobe nepovoljna. dakle, nazalost, kupovina dobrih monitora uopste ne garantuje realan zvuk ako se nalaze u "losoj" prostoriji.

 

 

sto kaze dusan, sad su monitori pojeftinili, i mislim da je to dobra investicija, pa ako neko naleti na firmu koja se time bavi, bilo bi lepo da sa ostalim clanovima podeli te informacije (model. cena..). icon_da.gif

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mozes li mi reci nesto o audigy karticama... da li su dobre sa snimanje??? Gledao sam nesto po netu i ljudi nisu odusevljeni nijednom verzijom ove karte iako postoji PRO verzija karte koja kosta 160e ????

audigy-ju pomaze samo glogov kolac kroz srce. icon_smile.gif

 

imam ja audigy i radio sam na njemu i prema mojim iskustvima, sve sto moze da podje naopako, proslo je naopako, #%^$%!@#$!#@$!! icon_mad.gif

stavljao sam kx drajver, ne bih li popravio stvar, ali avaj, onda ne moze da se ucita instrumet iz sound fonta, a naterati SX da lepo radi sa audigy-jem je moguce koliko i dobiti na lotou. dalje, tu su problemi i oko samog kx-a koji u sustini nije gotov i kompletan program...

 

ok, podnosljivo je i moze da se radi, ali nikad vise necu kupiti nista slicno. meni treba prosta i jednostavna kartica koja ima jedan in i jedan out, dobar AD/DA konvertor i koja RADI. treba mi i podrska za sound fontove ili da mi omogucava da na neki drugi nacin koristim svoje semplove putem midija. sve ostalo je cist car i lepo je ako ima, ali bez ovog navedenog, nista.

 

cekam da se pojavi taj emu.. icon_da.gif

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dushan S Posted on 25. 8. 2004, 04:21

  Ako si početnik, kao prvo, ne treba ti mikrofonsko pretpojačalo. Što se toga tiče, kupiš neki ekstra jeftin mali mikser, i koristiš to mikrofonsko pretpojačalo.

ma znam i to je i moja ideja ali o mix neki drugi put.

meni je vazan midi zbog klavijature i broj ulaza da mogu da snimam gitare u isto vreme no vi ste ucitelji stoga vas slusam

 

Što se kupovine tiče, nikada se ne žuri sa takvim stvarima. Izaberi 4-5 kartica koje te interesuje, proveri cene po netu, onda obiđi sve oficijalne prodavnice i vidi koje su cifre u pitanju. Ako želiš nešto neobičnije, postoje ljudi koji donose opremu i generalno nisu skuplji nego prodavnica

pa ne zurim vidis da te svako vece pitam po nesto.imam ja te finaliste pa cu odluciti kada dodjem u bg i ispitam uzivo sve.top 5:terratec phase88,phase 26

delta 44/66 i naravno tvoja preporuka emu .cene su sarolike no dok ne dodjem u bg nista ne jurim.

mozda se i vidimo pre toga jer pametan covek uvek uci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

audigy-ju pomaze samo glogov kolac kroz srce. icon_smile.gif

 

imam ja audigy i radio sam na njemu i prema mojim iskustvima, sve sto moze da podje naopako, proslo je naopako, #%^$%!@#$!#@$!! icon_mad.gif

stavljao sam kx drajver, ne bih li popravio stvar, ali avaj, onda ne moze da se ucita instrumet iz sound fonta, a naterati SX da lepo radi sa audigy-jem je moguce koliko i dobiti na lotou. dalje, tu su problemi i oko samog kx-a koji u sustini nije gotov i kompletan program...

 

ok, podnosljivo je i moze da se radi, ali nikad vise necu kupiti nista slicno. meni treba prosta i jednostavna kartica koja ima jedan in i jedan out, dobar AD/DA konvertor i koja RADI. treba mi i podrska za sound fontove ili da mi omogucava da na neki drugi nacin koristim svoje semplove putem midija. sve ostalo je cist car i lepo je ako ima, ali bez ovog navedenog, nista.

 

cekam da se pojavi taj emu.. icon_da.gif

aha znaci to da ne kupujem.... dobro .. dobro ... a sta bi mi ti tacno preporucio???

Share this post


Link to post
Share on other sites

audigy-ju pomaze samo glogov kolac kroz srce.
icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

treba mi i podrska za sound fontove ili da mi omogucava da na neki drugi nacin koristim svoje semplove putem midija.
To što je Creative Napravio tu foru da možeš samu karticu da koristiš kao mini sampler ti u stvari u životu ne znači ništa. Mislim, znači ti ako živiš u USA i imaš sve legalno, pa treba da se izuješ da bi kupio neki legalan VST sampler kao što je Kontakt ili Halion, ali ovako...

 

 

mislim da na slusalicama treba proveriti da li je sve cisto otpevano, jer ako dobro zvuci tako, onda moze samo cistije da zvuci na bilo kojim zvucnicima/monitorima.
Da, nekada je lakše primetiti detalje na slušalicama, to definitivno ali to opet radi u priči u kojoj se nema za ok monitore. Negde je normalna praksa preslušati upravo snimljene trake takođe i solirane, pre nego što se ide dalje, da se ne bi u toku remiksa odjednom primetilo da je bilo nekih čudnik klik zvukova na jednoj od ritam gitara i tome slično.

 

jedina nezgodna stvar kod monitora je ta sto je tesko izbeci uticaj sobe u kojoj se oni koriste, pa moze da se desi da i najbolji monitori ne zvuke kako treba ako je akustika sobe nepovoljna. dakle, nazalost, kupovina dobrih monitora uopste ne garantuje realan zvuk ako se nalaze u "losoj" prostoriji.
Skini ako te interesuje onaj pdf za koji sam dao link, pa baci pogled, ima par jednostavnih cheap fora kako srediti malo prostor.

 

E mozes li mi reci nesto o audigy karticama... da li su dobre sa snimanje??? Gledao sam nesto po netu i ljudi nisu odusevljeni nijednom verzijom ove karte iako postoji PRO verzija karte koja kosta 160e ????
Gargamel je već sve lepo rekao icon_mrgreen.gif Ja bih samo dodao da ne treba uvek suditi samo po parama. Koliko je kartica skupa zavisi i od toga koje "features" što bi oni rekli, ima na sebi. Normalno je da svi dodaci na kartici, od dodatnih izlaza ulaza, firewire portova, outbox i tome slično, povećavaju cenu. Ali Audigy je kartica namenjena ljudima koji žele da gledaju film u surround-u i da igraju igrice, a da imaju kvalitetan zvuk, a ne muzičarima. Ono što plaćaš u skupljim modelima Audigy-ja ti ne omogućava da bolje ili lakše radiš na muzici.

 

pa ne zurim vidis da te svako vece pitam po nesto.imam ja te finaliste pa cu odluciti kada dodjem u bg i ispitam uzivo sve.top 5:terratec phase88,phase 26 delta 44/66
A šta, tebi treba više ulaza i izlaza?

 

meni je vazan midi zbog klavijature i broj ulaza da mogu da snimam gitare u isto vreme no vi ste ucitelji stoga vas slusam
Većina novijih modela kartica, kao phase serija Terratec-a, novije M-Audio kartice, kao i emu-ove, sve one na sebi imaju midi portove. Kod ostalih ti je potreban adapter koji nije preterano skup, recimo kod EWX24/96.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A šta, tebi treba više ulaza i izlaza?

pa u principu da mogu da snimam probe kada ih imamo a imam dosta instrumenata u opticaju(8-10+bubanj)ali polako odustajem od 88 jer uz mix mi ne treba toliko sada vise razmisljam o 22 + onaj usb rack ali ne znam jos nista

citam upijam pa cu da izvagam sa kolicinom kesa koju bih da dam

 

ećina novijih modela kartica, kao phase serija Terratec-a, novije M-Audio kartice, kao i emu-ove, sve one na sebi imaju midi portove. Kod ostalih ti je potreban adapter koji nije preterano skup, recimo kod EWX24/96.

da znam ali nije mi do cimanja mislim da je bolje da to vec bude deo karte,naravno vazne su najvise funkcije a/d,d/a konvektora mada sada je to vec svima isti standrd

 

dule cisto iz znatizelje koliko se dugo bavis produkcijom profesionalno?

i sta mislis o skyovoj multimedijalnoj skoli koja ima inace i smer produkcije i snimanja ?

 

inace ja sam zavrsio to na bozidarcu i nisam se bas usrecio(premalo prakse)pa sam nesto razmisljao o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa u principu da mogu da snimam probe kada ih imamo a imam dosta instrumenata u opticaju(8-10+bubanj)ali polako odustajem od 88 jer uz mix mi ne treba toliko sada vise razmisljam o 22 + onaj usb rack ali ne znam jos nista

citam upijam pa cu da izvagam sa kolicinom kesa koju bih da dam

Za to bi ti bio potreban i mixer sa jednakim brojem mikrofonskih pretpojačala, i mikrofoni itd. Mislim da je to ipak prekrupan zahvat, pa čak i da imaš para za bacanje, dovoljna ti je 2in 2out kartica dok ne skapiraš osnovne stvari, a to će potrajati neko vreme.

 

dule cisto iz znatizelje koliko se dugo bavis produkcijom profesionalno?
Oduvek sam se zanima i za tu stranu stvari. Prijatelj mi drži studio tako da visim kod njega, zatim sam u neku ruku volontirao u jednom drugom studiju koji je prepun različite opreme, u neku ruku jer sam u stvari i snimao nešto svoje. Tu sam imao prilike da probam štošta od opreme, kako radi ovi ili oni monitori i sl. Jako dobar drugar mi je jedan od viđenijih inženjera zvuka ovde, tako da gledam da kad mogu ponešto "ukradem" i od njega.

Reći da se "profesionalno" bavim time je relativno. To može biti izrada neke matrice za pesmu, rad na nekom aranžmanu, programiranje samo nekog elementa, recimo bubnja ako je nekome potreban "realističan" bubanj (jer znam ponešto i sam na bubnju a nema mnogo bubnjara koji su u fazonu kompova i programminga) pa i peglanje falševa u kompu za ceo album nekoj pevaljci koja ne može vola da ubode. Ponekad se nađem i u ulozi snimatelja, ali to do sada samo nekoliko puta. To je generalno najsmornije od svega gore navedenog.

 

i sta mislis o skyovoj multimedijalnoj skoli koja ima inace i smer produkcije i snimanja ?
Pa nisam bio zaiteresovan da se raspitam kakva je , pa ti tu i ne mogu mnogo pomoći.

 

inace ja sam zavrsio to na bozidarcu i nisam se bas usrecio(premalo prakse)pa sam nesto razmisljao o tome...
I da odeš ne neke kurseve u inostranstvu, grdno bi se iznenadio u većini slučajeva.

Najbolje bi bilo da savladaš materiju koliko možeš sam i da nađeš priliku da negde radiš za manju cifru ili čak volontiraš malo da bi shvatio kako i šta.

Završavanje nečega napolju je ok opcija sa te strane da to odmah drugačije zvuči ovde, ako se vratiš, a ako možeš da se organizuješ da ostaneš napolju još bolje. Recimo, ovde u jugi možeš da detaljno savladaš nekoliko programa, recimo Logic, Pro Tools i Nuendo, a dobri i brzi operateri takve vrste uvek mogu da nađu posao napolju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha znaci to da ne kupujem.... dobro .. dobro ... a sta bi mi ti tacno preporucio???

znam samo da treba bezati od audigy-ja, a za ostale kartice ne znam, nisam ih nikad imao jer su bile previse skupe kad sam ja kupovao zvucnu karticu.

 

izgleda da ne postoji apsolutno najbolja i jedna jedina "the" kartica, vec zavisi od tvojih potreba. meni, recimo, uopste ne treba visekanalno snimanje, niti oni fancy dodaci tipa front panel, surround i tako to...

 

ja cu sacekati jos malo pre nego sto kupim neku bolju. neka se pojavi prvo taj emu, pa cemo da vidimo (svidja mi se cena, cak sam i skeptican zbog nje, ali performanse deluju odlicno, bar na papiru).

 

 

To što je Creative Napravio tu foru da možeš samu karticu da koristiš kao mini sampler ti u stvari u životu ne znaci ništa. Mislim, znaci ti ako živiš u USA i imaš sve legalno, pa treba da se izuješ da bi kupio neki legalan VST sampler kao što je Kontakt ili Halion, ali ovako...

moram priznati da nikad nisam cuo ni za jedan od tih programa, niti znam cemu sluze. icon_redface.gif

 

ako postoji bolji nacin da svoje semplove bubnjeva koristim u cubaseu, kao midi track, bicu srecan. icon_smile.gif uvek mi je zvucalo logicno da je neko napravio program gde mogu da ucitam svoje semplove ili sta vec, i da mi se on onda pojavi kao "device". jel sam pogodio? icon_smile.gif

 

Skini ako te interesuje onaj pdf za koji sam dao link, pa baci pogled, ima par jednostavnih cheap fora kako srediti malo prostor.

mislis, ono "hear no evil"? sad sam video, odlican dokument. narocito mi se svidja ideja sa zastorima. icon_da.gif

 

pa i peglanje falševa u kompu za ceo album nekoj pevaljci koja ne može vola da ubode.

joj! icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

uvek sam se pitao kako zvuci suv snimak glasa, bez pratecih vokala i pratnje, znaci ono, klot snimak iz mikrofona, na primer seke aleksic ili tako nekoga. icon_smile.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

moram priznati da nikad nisam cuo ni za jedan od tih programa, niti znam cemu sluze. 

 

ako postoji bolji nacin da svoje semplove bubnjeva koristim u cubaseu, kao midi track, bicu srecan.  uvek mi je zvucalo logicno da je neko napravio program gde mogu da ucitam svoje semplove ili sta vec, i da mi se on onda pojavi kao "device". jel sam pogodio?

 

icon_da.gificon_da.gificon_da.gif

 

Pogodio si. Ako nemas neki sampler pri ruci pokusaj da nadjes Battery na netu - mali je, prost, a meni vrsi posao - ako ti to nije dosta nabavi neki veci.

Cime si pravio sound font-ove?

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgleda da ne postoji apsolutno najbolja i jedna jedina "the" kartica, vec zavisi od tvojih potreba. meni, recimo, uopste ne treba visekanalno snimanje, niti oni fancy dodaci tipa front panel, surround i tako to...
Postoji itekako, samo... $$$ icon_smile.gificon_wink.gif

 

moram priznati da nikad nisam cuo ni za jedan od tih programa, niti znam cemu sluze. 

 

ako postoji bolji nacin da svoje semplove bubnjeva koristim u cubaseu, kao midi track, bicu srecan.  uvek mi je zvucalo logicno da je neko napravio program gde mogu da ucitam svoje semplove ili sta vec, i da mi se on onda pojavi kao "device". jel sam pogodio?

Možda bi radi još ponekog koji svrati na ovu temu bilo korisno da napišem par reči uopšteno?:

Sempleri su do kompjuterske revolucije u drugoj polovini 90-ih bili hardverske sprave, koje su omogućavala reprodukciju snimljenih uzoraka zvuka. U najbanalnijem obliku, snimite bilo koji zvuk ili ga učitate sa diskete i zatim možete da ga svirate koristeći klavijaturu priključenu preko midija ili tako što sekvencer nalik Cubase-u šalje informacije koju notu kada i kako. Naravno, ako bi snimili samo jedan zvuk dirke na klaviru, ne bi imali realnu dinamiku, plus da bi se dobile ostale note osim te jedne, sempler "preštimava" taj zvuk koji ima i ons deformiše tako da već posle dva tona udaljenosti on zvuči veštački, menja mu se trajanje itd. Zbog toga su pravljene biblioteke koje su postajale sve veće. Recimo, klavir na kome je snimljena svaka treća dirka a ostale su dobijene preštimavanjem. Pa onda klavir na kome je snimljena svaka dirka. Pa klavir na kome je snimljena svaka dirka na različitim jačinama udarca, itd, tako da su dobijani sve realističniji rezultati. Akai i Emu su bile firme koje su vladale na tržištu samplera.

Prvi ozbiljniji sampler za kućni kompjuter je bio gigasampler, kasnije u svojoj snažnijoj inkarnaciji Giga Studio. On je bio stand-alone program, znači za taj kompjuter je bila potrebna odvojena kartica, i većina studija ga je koristila na odvojenom računaru. Prednost je bila u tome što je mnogo biblioteka moglo biti držano pohranjeno na hard disku, kraće vreme učitavanja, biblioteke su rasle u realističosti a samim tim u veličini, a pošto je sempler zahtevan što se tiče memorije, bilo je jednostavnije i jeftinije koristiti kompjuter jer je memorija za sampler bila znatno skuplja.

Kada je Steinberg ustanovio VST standard za plug-inove koji se mogu koristiti u sekvencerima, pojavila se mogućnost da se prave ne samo efekti nego i instrumenti (VSTi, skraćeno od VST instrumenti) koji se mogu koristiti direktno iz glavnog sekvencera kao što je recimo Cubase, i čiji izlazi bi se pojavljivali kao kanali u mikseti samog programa. U početku su to bili jednostavniji sintovi, a kako je CPU snaga kompjutera rasla, tako su rasle i mogućnosti za izradu različitih instrumenata. Tako su na red došli i sampler-i.

Najrašireniji su u upotrebi Steinberg-ov HALion i Native Instruments-ov Kontakt. Znači otvaraju se kao i svi VST instrumetni u VST rack-u, a midi note im šaljete sa nekog od midi kanala čiji izlaz pridodelite njima u meniju sa midi izlazima na levoj strani. Da bi ih koristili naravno, potrebne su vam sample biblioteke koje mogu ići od jednostavnih instrumenata veličine 5-10Mb do biblioteka koje zauzimaju i po više DVD-a.

Postoje i specijalizovani sampleri za bubanj, koji su daleko jednostavniji i prilagođeni za malo drugačiji stil rada. Najpoznatiji su verovatno Native Instruments Battery, a tu su i FXPansion DR 008 i Lin Plug RM IV.

Naravno možete raditi sa bibnjevima i koristeći klasične sampler-e ali je ovako prilično jednostavnije i preglednije, i obično takvi sampleri imaju neke specifične mogučnosti koje su namenjene lakšem radu sa bubnjevima i perkusijama.

Postoje različiti formati u kojima dolaze samplovi, ali to nije problem, jer većina novijih Samplera, može da učitava mnoštvo formata i da ih konvertuje u svoj sopstveni, a postoje i specijalizovani programi za konvertovanje iz formata u format kao što je CD Extract.

Formati su vezani obično za platformu od koje su potekli: Emu, Akai, Soundfont, EXS 24, HALion, Kontakt, Battery, LM-4, Giga, ili što je čest slučaj kod lupova instrumenata, su jednostavno obični Wav ili aiff fajlovi koji se direktno ubace u sampler.

Gomila albuma koji čujete čak i u rack muzici je prepuna samplovanih instrumenata, čak i kada se radi recimo sa živim bubnjevima, ono što često čujete nije živ, snimljen recimo doboš, nego sample koji je trigerovan iz sampler-a sa mikrofona koji je kod bubnjarevog doboša, ili su direktno korišćeni trigeri priključeni na sampler.

Sampler ne služi samo radi oponašanja živih instrumenata kojima nemamo pristup ili uslove da ih snimimo, kao što je slučaj sa klavirom ili bubnjevima.

Specijalni efekti, zvuci za film, recimo. Takođe sampler, je i neprocenjiv alat u rukama kreativne osobe, jer omogućava da se igrate sa nekim uzorkom zvuka i maltretirate ga dok ne dobijete nešto sasvim novo i zvučno originalno.

Hardverski sampleri su još uvek poprilično u opticaju jer su pouzdaniji recimo u live situacijama, a opet, stvar je i ukusa, u nečijem set-up-u je zgodnije da se koristi odvojen hardverski sampler.

 

Nadam se da ovo razjašnjava neka pitanja koja su mi ljudi postavljali, i da je od pomoći. Meni je relativno bilo lako da pojmim te stvari jer je u suštini kompjuter opremljen programom za snimanje i karticom samo paralela za kompletan studio, samo u malom, tako da sve što postoji kao kompjuterski program, plug in, ili deo hardvera, postoji i u svom zasebnom obliku kao deo opreme u nekom studiju od milion dolara. A pošto sam se ja pre toga srećom pomalo motao po studijima, analogija sa realnom opremom je bila očigledna i laka za shvatanje. Sa druge strane ljudima koji nikada nisu ništa snimali u studiju a susreću se sa celom stvari prvo preko kompjutera, mnoge stvari nisu odmah jasne i logične, jbg.

 

 

joj! 

uvek sam se pitao kako zvuci suv snimak glasa, bez pratecih vokala i pratnje, znaci ono, klot snimak iz mikrofona, na primer seke aleksic ili tako nekoga.

Zvuči.... Znaš, zavisi od pevaljke do pevaljke. Neka Ana Bekuta ili Merima Njegomir sahranjuje kako peva, ali neke "pevaljke" tako pevaju da je to nemoguće zamisliti. Recimo, pokušaj da zamisliš pevačicu koja peva tako da nijedan ton NIKADA nije onaj koji bi trebalo da bude, a falševi su po stepen ipo recimo. Nisam verovao da takve stvari postoje. A ona baš voli da peva, svejedno ph34r.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvuči.... Znaš, zavisi od pevaljke do pevaljke. Neka Ana Bekuta ili Merima Njegomir sahranjuje kako peva, ali neke "pevaljke" tako pevaju da je to nemoguće zamisliti. Recimo, pokušaj da zamisliš pevačicu koja peva tako da nijedan ton NIKADA nije onaj koji bi trebalo da bude, a falševi su po stepen ipo recimo. Nisam verovao da takve stvari postoje. A ona baš voli da peva, svejedno

 

Zato su dobri ljudi izmislili Ceremony Melodyne icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogodio si. Ako nemas neki sampler pri ruci pokusaj da nadjes Battery na netu - mali je, prost, a meni vrsi posao - ako ti to nije dosta nabavi neki veci.

hmm.. tacno sam "osecao" da tako nesto postoji. hvala, odoh na google. icon_da.gif

 

Cime si pravio sound font-ove?

AWave Studio. odvratno. icon_mrtav.gif

 

 

Postoji itekako, samo... $$$

mozemo li znati marku i oznaku kartice, a i cena ne bi bila na odmet, zlu ne trebalo? zamisli, dobijem na lotou i ne znam sta da kupim... horor! icon_smile.gif

 

Kada je Steinberg ustanovio VST standard za plug-inove koji se mogu koristiti u sekvencerima, pojavila se mogucnost da se prave ne samo efekti nego i instrumenti (VSTi, skraceno od VST instrumenti) koji se mogu koristiti direktno iz glavnog sekvencera kao što je recimo Cubase, i ciji izlazi bi se pojavljivali kao kanali u mikseti samog programa.

 

Najrašireniji su u upotrebi Steinberg-ov HALion i Native Instruments-ov Kontakt. Znaci otvaraju se kao i svi VST instrumetni u VST rack-u, a midi note im šaljete sa nekog od midi kanala ciji izlaz pridodelite njima

veliko hvala, to sam hteo da znam. icon_da.gif

 

Recimo, pokušaj da zamisliš pevacicu koja peva tako da nijedan ton NIKADA nije onaj koji bi trebalo da bude, a falševi su po stepen ipo recimo.

fenomenalno! icon_smile.gificon_smile.gif

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

mozemo li znati marku i oznaku kartice, a i cena ne bi bila na odmet, zlu ne trebalo? zamisli, dobijem na lotou i ne znam sta da kupim... horor!
Pa da ja dobijem na lutriji verovatno MOTU ili Hammerfall, i još neku DSP karticu sa efektima, UAD ili TC Powercore. Uzmeš nekog boljeg Focusrite-a kao glavni preamp i neki pošten mikser ako ti je potrebno više preampova, i da bi na kraju miksao kroz analogiju, jer sabiranje u stolu (mikseti) ume da zvuči prilično bolje od miksa u samom sekvenceru. Neki ozbiljan reverb u hardveru, Lexicon, naravno, bar jedan.

 

To u onoj varijanti "Mašta može svašta" icon_smile.gificon_mrgreen.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima neka karta kao onaj EMU 0404 kojoj mogu da se dokupe dodatni kanali?

Cini mi se da sam video da ona Luna nema nesto mnogo ulaza ali moze da se dokupi dodatak sa 8 ulaza. Jednini problem je sto je karta 400e i dodatak 400e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel si obelezio onim markerima (koji sluze i za repeat) odakle dokle hoces da export-ujes?

Ma radio sam to milion puta dosad nego nemam pojma sta mu je ne verujem da cu moci ponovo da odsviram onako dobru improvizaciju pa mi je zato nezgodno wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...