Jump to content

Muzički software


Marko, Mon_a[MOR]e

Recommended Posts

iz mog skromonog iskustva...

prvo, i osnovno. snimci treba da budu "zdravi" (dobar odnos signal/sum, normalizacija, DC ofset i tako to). sto se distorzovane gitare tice, ja odmah nakon snimanja pustim gitaru kroz _blagi_ limiter, cisto da "osisam" neke nezeljene pikove, ako ih ima. ako ih nema, onda nista ne diram. primetio sam da algoritmi za kasniju obradu snimka lakse i bolje rade ako im je "input" pitomiji, i bez nekih neocekivanih desavanja u vidu klipova, nezdravih pikova i tako dalje... gitaru snimam nekoliko puta (minimum dva, mada u poslednje vreme idem sa 3 sloja ritam trekova).

 

ne moze se od loseg miksa koji nema predispozicije da bude "pojacan" dobiti glasan masterovan snimak. bar ja nisam uspeo da od budjavih snimaka napravim jake mastere, a da mi nesto ne "udara u zid", prebrzo se pojavljuje i nestaje, klipuje, susti, i tako dalje... obicno prvo stradaju cinele, zatim dobos (ako je visoko stimovan, kao u DKFH, na primer), i glas trpi u svakom slucaju.

anyway, misljenja sam da se snimak ne treba nesto drasticno mnogo pojacavati u masteringu, vec da miks treba da bude jak i "zdrav", a onda se kompresorom i limiterom podigne RMS za par dB.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gargamel:

Kapiram sta hoces da kazes. icon_da.gif

 

Šta to znači "stalno"? I gde klipuje? Na kanalu u Cubase-u? Na njegovim sopstvenim izlazima? Naravno da ne klipuje stalno nego u određenim trenucima, kada to klipuje?

 

Ukljucim 'solo' na midi track-u gde su mi bubnjevi i na master out-u (ili kako se vec zove) mi klipuje. Iskljucim lampicu ali nekoliko udaraca kasnije opet. Nekad je na dobosu, nekad na nekom crashu ili tomu - nisam video neku zakonitost. U battery-ju nisam pojacavao nista preko standardnog , u stvari nista nisam ni dirao sem sto sam set podelio na pet stereo kanala i onda stisam kanal sa cinelama u svakom projektu. (prejake su u odnosu na ostalo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u čemu je u stvari problem? Da nešto ne bi klipovalo, jednostavno ga smanjiš tako da na kraju ništa ne klipuje, tj praviš tako odnose da ni jedan instrument ni u jednom trenutku ne pređe 0 db.

Pa mislio sam da negde mozda u startu gresim. Znaci, moracu svako probijanje pojedinacno da otklanjam (a sta bi ja? - da to neko/nesto uradi u mesto mene icon_smile.gif)

 

 

Meni ništa nije jasno,a tako mi treba poduka za taj mastering/recording...

 

Za mastering mozes da pocnes odavde:

 

http://www.izotope.com/products/audio/ozon...teringGuide.PDF

 

Delimicno je vezano za Ozone plugin ali dosta toga je i opste primenljivo.

(@Gargamel: icon_cool.gif )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ništa nije jasno,a tako mi treba poduka za taj mastering/recording...
A zašto bi ti trebala uopšte? Mastering je jako specifična stvar, i zahteva izmešu ostalog adekvatan akustički prostor, fenomenalno slušanje (u smislu monitoringa), i čoveka koji ima jako mnogo iskustva u vezi sa time kako nešto treba da zvuči. Mastering je proces u kome se otklanjaju greške u mix-u ukoliko ih ima i koliko je moguće, vrši korekcija međusobnih odnosa pesama, doteruje EQ, podiže u određenoj meri nivo, sve u svemu skup operacija za koji je ako je neko već snimio ceo album bolje izdvojiti nešto para nego se furati "sad ću ja to, samo da malo provalim"

 

U stvari ja fakat moram da primetim da koliko je sa jedne strane napredak tehnologije doprineo da svako može da uradi neki svoj demo kući, toliko se kod nas u kombinaciji sa lako dostupnim piratskim programima stvorilo neko ubeđenje da svako može sve sam. Uostalom, kada sam ja sa bendom rešio da snimim prvi album, jednostavno smo iztezgarili dva meseca i odvojili te pare, platili studio i producenta i snimili album. Ako je ekome cilj da snimi album kako treba, dogovrite se , radite nešto, skupite pare, pa uradite to valjano. Postavlja se pitanje šta je kome zaista cilj: Da ovladava tehnologijom da bi bio inženjer zvuka, ili želi da samo zabeleži svoj rad, i da svira pred ljudima.

 

Pa mislio sam da negde mozda u startu gresim. Znaci, moracu svako probijanje pojedinacno da otklanjam (a sta bi ja? - da to neko/nesto uradi u mesto mene )
Naravno, ako ti kompjuter podnosi takve operacije, možeš da se poigraš sa blago podešenim kompresorom ili limiterom po kritičnim kanalima, da bi odrezao te pojedine peak-ove a da ne moraš da preterano smanjiš nivo instrumenta. I šta ti to znači "svako probijanje pojedinačno da otklanjam"? Povučeš potenciometar nadole i ne probija više, to traje oko dve sekunde. icon_wink.gif

 

Verovatno miksaš u toku, a to nije dobra ideja. Obično kada snimiš pesmu, trebalo bi da smanjiš sve kanale, i onda za miks ponovo postaviš nivoe. Znači kreneš recimo od bubnja i podigneš ga onako, umereno, namestiš odnose. onda dodaš bas, opet koliko treba, pa ostale instrumente. Kada čuješ da je nešto jače od nečeg drugog, ne pojačavaš ono što se čuje pretiho, nego smanjuješ ono što je preglasno, tako nećeš doći u situaciju da ti kanali klipuju. Na kraju podesiš master volume tako da je sve zajedno što bliže nuli, tj. što glasnije, ali da je nikada ne pređe, tj. ne uklipuje.

Edited by Dushan S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada čuješ da je nešto jače od nečeg drugog, ne pojačavaš ono što se čuje pretiho, nego smanjuješ ono što je preglasno, tako nećeš doći u situaciju da ti kanali klipuju.

eh, neki su to naucili na tezi nacin. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DUSHAN S

DANAS JE PALO NEKO OBJASNJAVANJE OKO CUBASE-A! MISLIM DA SAM SHVATIO (JER SMO BURAZ I JA OBJASNJAVALI LIKU KOJI ZNA MANJE CAK I OD NAS! icon_smile.gif ) STA JE PROBLEM! TREBALO BI, AKO TE NE MRZI DA NACRTAS ONO STO SI MENI NACRTAO! ONO KAKO TO SVE IZGLEDA/JE IZGLEDALO U REALNOM STUDIJU! I NAPISES STA CEMU SLUZI (UKRATKO)! ONDA JE LJUDIMA LAKSE DA SKAPIRAJU (BAREM JE MENI BILO!) STA KAKO RADI, SAMO SVE TREBA DA ZAMISLE U RACUNARU!

MISLIO JA OVO DA NACRTAM I ZAKACIM NEKAKO OVDE, ALI NISAM SIGURAN KAKO JE TACNO ISLO, A NE BIH DA POGRESIM, A I NE ZNAM KAKO DA OBESIM SLIKU NA POST!

 

JOS JEDNO PITANJCE (ONAKO, GLUPAVO icon_wink.gif) JA DANAS SNIMAO NEKE GITARE PA SE MALO IGRAO SA EQ! MENI GITARA COOL ZVUCI KADA JOJ BOOST-UJEM IZMEDJU 500 I 1000 HZ!!! DA LI TO IMA SMISLA I DA LI CE TO SMETATI RECIMO VOKALIMA (NJIH JOS UVEK NEMAM!)

 

EDIT:

KAKVI SE ZAHVATI NAJCESCE RADE NA GITARI SA EQ??? I MOZE LI MI POMOCI SPECTRUM ANALIZER DA VIDIM KAKVE SU RECIMO MESHUGGAH GITARE, PA DA "GADJAM" TAKO NESTO!?!?

 

POZZ

Edited by Uros

Share this post


Link to post
Share on other sites

STA JE PROBLEM! TREBALO BI, AKO TE NE MRZI DA NACRTAS ONO STO SI MENI NACRTAO!
Pa pazi kad me mrzi, jer treba to uraditi u elektronskom obliku i onda uploadovati pa linkovati...

 

JOS JEDNO PITANJCE (ONAKO, GLUPAVO ) JA DANAS SNIMAO NEKE GITARE PA SE MALO IGRAO SA EQ! MENI GITARA COOL ZVUCI KADA JOJ BOOST-UJEM IZMEDJU 500 I 1000 HZ!!! DA LI TO IMA SMISLA I DA LI CE TO SMETATI RECIMO VOKALIMA (NJIH JOS UVEK NEMAM!)
Kada kažeš da si dodao neke frekvencije, ti si to uradio na nekoj snimljenoj gitari za koju ja ne znam kako zvuči pa kako onda mogu da mislim da li joj je falilo srednjih pa je sad to trebalo dodati? Ali ako se radi o ritam gitarama, onda si je u startu snimio sa jako malo srednjih, jer nikada nisam imao potrebu da dodajem između 500 i 1000, da sečem, to već možda. Verovatno su ti boje na onome sa čega snimaš bez dovoljno srednjih, jako zasečene.

 

KAKVI SE ZAHVATI NAJCESCE RADE NA GITARI SA EQ??? I MOZE LI MI POMOCI SPECTRUM ANALIZER DA VIDIM KAKVE SU RECIMO MESHUGGAH GITARE, PA DA "GADJAM" TAKO NESTO!?!?
Pokušaj, ali kao što i sam znaš, nije samo u pitanju EQ. Uostalom, probaj da izimitiraš farbe koje te interesuju u startu, još pre nego što snimiš gitaru.

 

Je li neko radio u Acid Pro 5 ? Kako vam se cini i vrijedili raditi na njemu? Posto nemam Cubase , sada sam poceo na njemu.
Acid 5 je primarno namenjen radu sa loop-ovima, uz naravno mogućnost da se ponešto i živo snimi, ali nije baš preterano komforan za to. Cakewalk Sonar ili, Cubase, to ti je to, ako radiš rock muziku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rade, zašto ne bi? Jedino što kod njih imaš kašnjenje, prave latencu, pa ih ne treba stavljati dok nisi usnimio sve što hoćeš od živih instrumenata. Većina modernijih host-ova automatski kompenzuje za kašnjenje u okviru samog plug-ina pa tako sve svira ok. Jedino što ne možeš da ih otvoriš mnogo, naročito ako otvoriš neki malo duži impuls, ni ja sa prilično jakom mašinom ne mogu da se mnogo iživljavam sa njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

e ljudi citao sam od prve do desete strane sve sto ste pisali i dalje nisam mogao jer me ne zanima nista vezano za cubase i cakewalk i slicno,imam jedan problem posto nemam pojacalo kuci gitaru sviram samo preko kompa znaci imam guitar fx i picim sa tim. imam sb live 5.1 i altec lansing 251 zvucnike i sve radi ok ali posto nikako nisam mogao da napravim ili skinem sa neta neku jacu distorziju tipa za sviranje pantere ili neceg slicnog ja skinuo lepo program koji se zove amplitube i crackovo ga program inace kosta 500e i stvarno ima super zvukove makar za moje potrebe ali imam problema tim sto se uz program dobiju i neki zvukovi pozatih gitarista bla bla i ja ne mogu da ih otvorim tj ne znam kako nisam bas iskusan sa tim programima tipa cubase ili cakewalk ali sam probao da otvorim te fajlove to jest te zvukove gitara icon_biggrin.gif u njima ali nisam uspeo jednostavno sam isao na open with i odaberem cakewalk ili cubase ali ne prepoznaju ih ako neko ima amplitube neka odgovori,budzim se sa ovim oko 3 meseca

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja imam amplitube live i kada udjem u program imam gore u opcijama samo ono padajuci meni file i tu ima samo quit,ima settings i ima da biras zvuk

to me buni ja mislim da su ti zvukovi koje ja hocu da otvorim pluginovi ali ne znam odakle da ih otvorim.ti fajlovi su amps. tako pise i pokusavao sam i cakewalku i u cubase-u ali nece jer me kapiras znaci ako ti imas amplitubelive instaliran automacki se instaliraju i ti fajlovi ali ne znam kako da ih otvorim imam ih u program fajlsu instalirana gde mi je instaliran i ceo amplitube

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi mogu da promenim preset koliko ih ima u programu kapiras znaci ima lupam 100 ponudjnih i mogu da ih menjam bez problema ali kada sam insalirao ceo amplitube live dobio sam i te fajlove koji su mi instalirani u isto tom folderu gde i amplitube ali njih ne mogu da otvorim jer ja u amplitube live-u nemam uopste opciju load ili tako nesto znaci koliko sam dobio preseta uz njega toliko mogu samo da ih menjam kapiras e sad ne znam kako to ide sa ampli tube-om obicnim da li sam ja skinuo neku drugu verziju... jer ti kapiras sta ja ocu uopste?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jesi skinuo live verziju i predpostavljam da ti to i treba ako neces da se bakces sa cubase-om (ili necim slicnim). Tih 100 preseta su ti .amps fajlovi i kada sa neta skines jos i njih stavis medju te (u neki Prestes direktorijum ili tako nesto).

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazi ja sam skinuo amplitube live kao exe fajl koji samo startuje i instaliras i posle krekujes icon_smile.gif i sve mi radi kako treba ali da ne komplikujem stvari jer su vec dosta komplikovane,ajde ti meni reci kako si ti instalirao amplitube ne live nego samo amplitube.jer mislim da cu moci da pokrenem te fajlove koje hocu iz amplitube-a .jer si ti skinuo sa neta amplitube ili kako ajde samo mi reci kako da instaliram amplitube pomocices mi mnogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...