Jump to content

Koju gitaru posedujete?


BLACK JESUS

Recommended Posts

 

 

 

kad sam dobio posao kod debelog, prvo me je odveo do stola i pokazao na 'magicnu kriglu' ". Tekijev je prvi zadatak da se 'magicna krigla' nikad ne isprazni, pa onda sve drugo. Debeli Shved u proseku cimne 24 Hajnekena on a bad day i preko 30 on a good one pivopije.gif .

icon_uhoh.gificon_uhoh.gif Ne shvatam kako moze da svira kada toliko popije,zar mu ne ode motorika u kurac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

icon_uhoh.gificon_uhoh.gif Ne shvatam kako moze da svira kada toliko popije,zar mu ne ode motorika u kurac?

Dobro pitanje....odgovor je 'ne'. Ipak je to alkos. Secam se na nekom koncertu u nekom klubicu, cirnuo je par flasa vina mada je sve to trajalo jedno 2-3 sata (svirka). Na kraju je pljunuo nekog lika ispred nas, ne secam se sta je bilo, neka frka sta li...Uglavnom ovaj moj ortak iskoristi priliku, skoci na stage i zapali mu poslednju flasu vina. Onda to popismo sutradan, a flasu mislim da jos ima negde u podrumu. pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlichno laugh.gif a de mi reci je li taj tvoj oratak koji radi za yngwie-a zivi u L.A?Posto mislim da yngwie zivi u Miamiu.TI si u L.A-u?

Debeli Shved zivi u Majami, tacno...malo malo pa je tu (tu su mu agenti a voli i da se malo promuva po lokalnoj sceni). Njegov tehnicar je isto iz Majame a ovaj moj ortak i taj baja su ortaci. Onda onaj drugi donese onom prvom djitre na odrzavanje i partiju traceva, kad je u gradu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je i moje misljenje.

...

...

-KILOMETARSKI POST-

...

...

uh.. napisa ga konacno.

 

pozdrav i sve najbolje pivopije.gif

Jako mi se sviđaju tvoji stavovi u vezi predrasuda u zvuku. Ja taj stav pokušavam da formulišem već neko vreme...

 

Mogu samo da dodam onu partikjsku "Tako je!!!" na sve napisano. icon_smile.gif

 

Opet ja o mojim doživljajima iz Budimpešte:

Već pominjani docimer je imao pojačalo Marshall JCM 900. (Kasnije ga je menjao za 800, ali to je druga priča...) i bio jako u fazonu, da je to najbolja distorzija, i fuj pedale...

 

Generalno i ja zastupam to mišljenje, ali i imam ne baš lep običaj da napadam ljude koji su jako čvrsti u nekom stavu, ne bi li im dokazao da ima i drugog stanovišta sa kog mogu da sagledaju stvari. Često se prepirem sa istomišljenicima...

 

Događaj o kom ću pisati je krenuo kao još jedno moje tipično podjebavanje. icon_smile.gif

 

O mom docimeru treba znati samo toliko da ima srednju elektro i posle se školovao za tonca.

 

Evo šta sam uradio:

 

Uzeo sam procesor BOSS GT5, i u njegov loop vezao Marshallov preamo. a u loop od marshalla GT5. 'Ajmo jasnije:

 

Gitara - Input (GT5)

Effect send (GT5) - Input (Marshall)

Effect send (Marshall) - Effect return (GT5)

Output (GT5) - Effect return (Marshall) i odvrnuo ga na 100% wet

 

Tako sam dobio Marshallov preamp u loop-u od GT5, i mogao sam da ga po želji isključujem i uključujem. Napravio sam dva programa. Na jednom sam samo pustio Marshalla da se vrati u snagaša, a na drugom sam ga skroz isključio iz lanca i stavio simulaciju, i malo je podesio.

 

Pokrio sam GT5 da cimer ne vidi i zamolio sam ga da prepozna svog omiljenog Marshalla.

 

Rezultat:

Zabezeknute face je bojažljivo izabrao simulaciju...

 

icon_smile.gifbiggrin.gificon_smile.gificon_mrgreen.gif

 

Čovek tonac...

 

Još jedna priča, a vezana za EQ (Onaj V me podsetio):

 

Ja mislim da zvuk najvećim delom zavisi od osobe koja svira, ...od načina sviranja. Ne volim da puno filozofiram. Uglavnom onaj mnogopjasni EQ isključim na pojačalu.

 

E dok sam živao u Budimpešti i bio "poznat" icon_smile.gif muzičar, su često klinci virili da vide kako mi je podešeno pojačalo i koje pedale imam.

Ja bi ih zajebavao tako što bih EQ podesio u nešto najogavnije što sam mogao smisliti. Imao sam raznih maštovitih oblika. Od onih u cik-cak, pa do onog gde sam samo 3kHz napanjio, a ostalo skinuo, ma svašta...

 

EQ je bio isključen...

 

Obožavao sam te izraze lica. Vidiš da veruje onom što vidi radije nego onom što čuje, ali ne zna kako da svari informaciju...

 

Mislim da je jedan jedini put prišao jedan dečko, i pitao šta je catch sa tim EQ-om, i kako sad to? Rekao sam mu šta je posredi, naravno...

 

icon_smile.gif

 

Eto, to je bio moj totalni off-topic reply.

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gargamel

 

-Imao sam Mr.Cry Baby iliti EW-95V!!!Moram da ti kazem da je to jedna od najgorih Wah pedala koju sam cuo!!!Uzasna je,uopshte ne dobijesh taj "Waaauuu" zvuk kakav bi trebalo nego je nekako "plitka" neznam ni sam kako da ti objasnim!!!!!

-Inace imaju je u Maricevom muzickom Servisu u Deligradskoj ulici i mislim da je bila negde oko 120e!!!

-btw. Mislim da je je najbolje uzeti ili Jimmy-jev GCB-95,ili po meni josh bolji GCB-95F koji je modifikovani Jimmy-jev (Svira ga Kirk,Slash...)!!!

 

-Kapiram da je bolje uzeti zasebno Volume pedalu!!!!!!!!!To ti dodje isto kao razlika izmedju Combo pojacala i odvojeno Glave i Kabineta!!!!!!! pivopije.gif

Edited by Cwiya

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takodje sam hteo da upitam ljude:

-Da li je moguce nabudziti Dunlopov Wah tako da kada ti zgazish pedalu on ti vraca istu u prvobitan polozaj!!!!!Kapiram da mogu sigurno da se budze neki "federi" ili tako neshto (neka hidraulika mozda)??? pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Sta cekas nije mi jasno...sedi i pravi ga (pojacalo)  ...onda mu ugradi taj prekidac pa testiraj prvo na sebi  . Vidi kako ti cujes tu razliku .

naravno, vakcinu prvo testiram na sebi. icon_smile.gificon_smile.gif

 

da se ne lazemo, ja sam ne bih mogao da OD NULE napravim lampasko pojacalo. samo proracun i projekat na papiru tolikog jednog kola bi trajao jedno mesec dana ako ne i duze. mislim da cak i velike firme koriste vec postojece projekte i sheme kao osnovu svojih proizvoda. ipak su u danasnja pojacala "nevidljivo" ugradjene decenije inzenjerskog isustva, te bi projektovanje od nule bilo -> wallbash.gif. dakle, ono sto bih ja eventualno mogao da uradim je da najdem shemu nekog mesa boogie-a (imam shemu za mk4 biggrin.gif ) i da krenem polako, mic po mic eventualno bih ga napravio, ali je pitanje koliko bi me to kostalo sto u vremenu sto u novcu. icon_smile.gif

 

dakle, da se spustimo na zemlju. ono sto ja mogu da uradim to je nesto slicno onome sto je secracon priredio svom docimeru. nasao sam shemu "shred mastera", pa bih eventualno to mogao da napravim i odem kod drugara koji ima origianl (pozdrav drugaru ako ovo cita pivopije.gif ) pa da testiramo. takodje mogu da se skupe par ljudi koji imaju hi-fi opremu iz komponenti i da se raznim kombinacijama izvrsi serija testova. eto, tako nesto bi bilo moguce ako ima dobrovoljaca...

 

ali da pravim lampasko pojacalo? kad budem bio u penziji, ili kad neko bude bio spreman da to debelo plati. icon_da.gif

 

Iz kog razloga audiofili (audio= zvuk philos= ljubav)i ne koriste tonske kontrole na svojim pojacalima i kad ih imaju. Cesto ih audio hi-fi pojacala nemaju, pogotovu ona vrhunska. Ne znam ni jednog audiofila koji je imao ekvilajzer  . Majke mi. Defeats the purpose of hi-fi. 'Ocu da cujem kako je snimljena ploca jer to govori sve o njoj. Ruku na srce, prosao sam i sam kroz taj stadijum cackanja tonskih kontrola (na hi-fiju); ucis dok si ziv.

tvoju prethodnu poruku bih mirne duse i ciste savesti mogao da potpisem sve do ovog pasusa.

 

elem, rekreacija zvuka, odnosno vernost onoga sto cujemo je vrlo precizna stvar, da ne kazem matematika. tacno se zna. pustis pink noise na zvucnicima, uzmes merni mikrofon i na spektralnom analizatoru vidis sta se i koliko cuje na tom mestu. sama prostorija, zidovi, podovi i stvari u sobi uticu na zvuk i to se jasno moze izmeriti. geometrija sobe i refleksija ce sigurno favorizovati neke frekvence, tu nema spora. cak i studio koji je specijalno projektovan za te namene i nacickan "upijacima" zvuka ce obicno imati samo jedan "sweet spot" gde se sve cuje kako treba. cak se i u studijima koriste ekvilajzeri da se ispravi taj uticaj prostorije. tako bar kazu knjige koje sam citao na tu temu...

 

e sad, ako je ekvilajzer neophodan u jednom studiju koji kosta boga oca i koji je gradjen tako da bude zvucno realan, onda mogu misliti koliko je ekvilizacije potrebno u sobi jednog audiofila koja je obicno i dnevna soba. icon_smile.gif zvucnici nabijeni do zida, ili ne daj boze u coskove vec unose bass boost, tako da "V" EQ moze da stavi samo neko ko uopste ne veruje svojim usima. a hi-end pojacala naravno da nemaju EQ jer se podrazumeva da ces posebno kupiti vrhunski EQ koji kosta boga oca. icon_smile.gif pretpostavljam da se tako razmislja u tom svetu audiofila, pa bih hteo da cujem i tvoje misljenje na tu temu.

 

Ovaj bata sto mi pravi gitare napravio skoro bas neke trzalice. Ne mres verovati kako funkcionisu. Malo se treba navici doduse, ali...

od cega je pravio trzalice i u cemu je stos?

cuo sam za neke trzalice od kornjacinog oklopa koje se, tako bar kazu, uospte ne trose.. valjda je cena 20$ komad. jel to nesto slicno?

 

Inace standardno koristim jednu jedinu i frka mi je sta cu kad se istrosi (ja ostrim trzalice BTW, da dobijem sto je moguce manju tacku dodira sa zicom, dobijes vrlo veliki 'attack' bez elektricnih pomagala i naravno mozes i brze da sviras).

do sad mi nije padalo na pamet da ostrim trzalice. cime se ostre? pretposavljam smirglom ili skalperom?

 

Debeli Shved u proseku cimne 24 Hajnekena on a bad day i preko 30 on a good one  .

ja pivo bez dobre klope uopste ne kapiram. icon_smile.gif

 

uzdravlje! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gargamel

 

Znao sam da ces da me cimnes oko EQ icon_cool.gif . Slazem se sa svim sto si rekao. Ja ga samo mrzim na hi-fi spravama. Principijelno ti zaista nije ni potreban. Ne moze EQ da nadomesti sve akusticke nedostatke. Drugo, rec je o visokoj vernosti zvuka, opet principijelno. U realnosti, manje vise svi cackaju tonske kontrole na pojacalu (ili pretpojacalu, receiver-u i sta ko vec ima) ili separatno na stand alone EQ napravi (parametarskoj ili grafickoj). U principu sto vise ides ka high-end zvuku manje ga koristis. Profesionalni studiji (izgradjeni za tu namenu) slabo koriste EQ, sve to arhitetka sa audio inzenjerom kao konsultantom odradi, i nema problema. Ako ima, i moras u kompenzaciju, neko od njih dvojice je zajeb'o stvar. Znaci klasika, po mogucstvu pentagonalna (petostranicna u stvari) prostorija u kojoj ni jedan zid nije paralelan ukljucujuci plafon i pod. Na podu debeli tepisi ili itisoni sta ko vec ima. Plafon nagnut u odnosu na pod i tezak po mogucstvu 30-tak tona. Izbocine na zidovima za izbegavanje stojecih talasa i prirodniju refrakciju zvukova. Naizmenicno obradjeni zidovi (negde tapiserije/tepis, sagovi ili teske zavese, negde drveni akusticni refraktori kako rekoh, od razlicitog materijala, negde glatke povrsine, sve pomalo...kao onaj lik iz S.M.E. (proizvodjaci gramofonskih rucku nekoc davno) ciju sam 'slusnu sobu' video svojevremeno.

 

Ne mre se to nikako 'srediti' EQ-jem ali ih ljudi napravili, mora i to da se prodaje ph34r.gif . Naravno, za obicne smrtnike vrsi posao, kazem, sve je manje relevantan EQ kad imas sve tip-top. I opremu vrednu des'-petnaes' 'iljadarki. Ruku na srce, i onaj baja iz gornje price (iz S.M.E.) imao je neki EQ, S.A.E. koliko se secam, parametarski. Samo je bio bypass-ovan sve vreme.

 

No ajd' u realnom svetu (znaci po novogradnji i nenamenskim studijima, gde je neko skupio PC i malo opreme i resio da otvori svoj prva liga studio), trebace EQ. U takvom studiju nista ni ne radi kako valja u akusticnom smislu. Bas gledam neki drugi forum ovih dana (fin, uzgred) i ljudi se snalaze, zaradjuju kintu i vole svoj posao u 2 sa 2. Svaka cast, ali u 2 sa 2 se ne radi, i nikakav EQ, nikakvi monitori, nikakav Bose (ko zna skapirace) ne pomazu, avaj.

 

 

Jos jedna stvar kad smo vec kod prakse (i teorije).

Danas prakticno svako moze da si priusti (nasledi ? biggrin.gif ) neki stereo muzicki lanac koji se sasvim slusljiv. Ne pricam o ovim danasnjim mini-linijama (nekadasnje su kidale, pre 15-20 godina, danas je to djubre plasticno sa cipovima) ili boom-boxovima. Zna se sta je hi-fi, cak i onaj najjeftiniji. I sad ljudi sve to lepo kupe, naslede whatever, montiraju i u 99% slucajeva ne nameste zvucnike za stereo reprodukciju (znaci pravilno u datoj sobi). Pa joooooj...daj onda hi-fi nekom ko ce to da ceni i uzmi walkman. Ne mres' verovati...Ne znam da li si to primetio? BTW, ja kad god nekom skrenem paznju oni me belo gledaju (sem ako nisu inzenjeri ili audiofili ali onda nemam na sta da im skrenem paznju, oni ih u startu postave pravilno).

 

 

Sto se trzalica tice, od nekog 'staklenog' rezina su (kako se kaze rezin po naski ne znam, smola moze biti). Sinteticka rabota. I debele su prilicno i oblikovane drukcije. Meni je problem posle svih godina da se naviknem ali kapiram ih. Dobijes neverovatnu kontrolu rekao bih...to je to.

Trzalice, btw, ostrim o bilo kakav tepih ili itison, tapison sta li. Napravim uzi i silji vrh. Nista radikalno.

 

U pravu si za lampase (generacije likova su tu cackale, i bazicna pravila igre se dobro znaju). Ne kapiram zasto ti je problem da krenes u pravljenje istog. Onomad je najveci problem bio da nadjemo izlazne trafoe (pljackom rodbinskih tavana i podruma u potrazi za starim cevnim radioaparatima) i da savijamo lim kod limara (bilo koji limar will do). Na vojnom i drugim otpadima smo nalazili kojekakve delove a lampe i pasivnu elektroniku u Beogradjanci ili bilo kojoj elektricarskoj radnji. Da, kvalitetna (keramicka) podnozja za lampe su bila problem, ali dohakasmo i tome.

 

Sta zna Sved sta je dobra klopa.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dersu, jes' bio na Namm-u?

 

Ako jesi, ima li ista zanimljivo iz Ibaneza?

 

Nisam...ne pitaj...popizdeh no.gif . Boogie su imali 3 noviteta i bas sam hteo da cackam mecku wallbash.gif .

 

Pazi sad, na TV neka emisija oko toga kako su Stradivarijeve violine bolje od drugih jer su od nekog javora koji je afektiran poslednjim mini ledenim dobom od 14 do 19 veka ?!? Ovi stvarno nemaju pametnija posla icon_spava.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Javili mi se ortaci sa show-a, i pricali koga su sve sreli. Naleteli na neke stare ortake, sto iz ESP sto iz Schecktera i ostalih high-end butik shop-ova. Generalno vecina su sada menadzeri i milioneri jer je trend da posalju proizvodnju na daleki istok i deru se od love. Gde se ne dosetih toga wallbash.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jel ono Edge Pro, ili sam se nesto istripovao?

Aha...doneo mi ga Vai-jev techie za 120 kinti (iz Vai-evog 'steka'). Te njemu salje Ibanez direkt. Isti @#$ k'o u radnji, al' eto anegdote pivopije.gif .

 

P.S. Nisam siguran da je Stevi dao onih 120 kinti musik19.gif .

 

P.P.S. Imam kojekakve snimke ali nikako da sednem i povezem ceo 'studio' kako dolikuje. Onda to uglavnom ide preko nekih Line6 sranja koje ortak ima u studiju a i ja na gajbi. Ili direktno u sto. Ili u A/D konverter. On ima mic-ove ali ja ih nemam na gajbi i nikako da povezem kucni 'studio' da mogu da snimam sa Boogie-jem. Mada i Boogie ima 'recording out' ali ni to nisam povezao. 'ebi ga, stalno vicem ovih dana .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...