Jump to content

Koju gitaru posedujete?


BLACK JESUS

Recommended Posts

Znao sam da ces da me cimnes oko EQ  . Slazem se sa svim sto si rekao. Ja ga samo mrzim na hi-fi spravama. Principijelno ti zaista nije ni potreban. Ne moze EQ da nadomesti sve akusticke nedostatke.

pa sad, meni jeste potreban. soba u kojoj slusam muziku favorizuje tu negde oko 100Hz (ne znam tacno mrzi me da racunam), pa to moram malo da osisam EQ-om tako sto malo smanjim bas, inace nista drugo ne diram. kad malo jace pustim muziku pocinje da "basira". icon_smile.gif no, to je samo malo, bass EQ mi stoji na oko -2dB posto su mi zvucnici odmaknuti jedno 20-30cm od zidova.. nije to dovoljno (treba oko pola metra), ali ja i nisam audiofil, vise volim da slusam muziku. icon_wink.gif kad bas hocu precizno da cujem neke detalje tu je AKG 240DF.

 

Profesionalni studiji (izgradjeni za tu namenu) slabo koriste EQ, sve to arhitetka sa audio inzenjerom kao konsultantom odradi, i nema problema.

sad smo vec odlutali od teme. poceli smo sa izludjenim audiofilom, a zavrsavamo sa gradjevinskom konstrukcijom skupog studija. icon_smile.gif sta ja znam.. "siva eminencija interneta", ako joj je verovati, kaze da je EQ cesto potreban cak i kad se ispostuju svi propisi konstrukcije studija, ali i ako zanemarimo to, reci je bilo o coveku koji kod kuce slusa muziku, smatra sebe poznavaocem zvuka i opreme, a njega sam uospte pomenuo da bih skrenuo paznju na poentu price od pre par poruka (verovanje mitovima).

 

Svaka cast, ali u 2 sa 2 se ne radi, i nikakav EQ, nikakvi monitori, nikakav Bose (ko zna skapirace) ne pomazu, avaj.

pa sad... nece madona da snima u 2x2, ali ne treba ni ici u krajnosti. ja verujem da u 2x2 moze da se snimi album da razbija. sto rece neki lik na jednom forumu "gledam kako pljujete behrigner, a ja sa njihovom miksetom snimio platinasti album". icon_smile.gif koliko puta je neko sa losom opremom a boljim uvetom i sa vise iskustva uradio bolji posao neko nego sa profi opremom a bez volje/znanja/zainteresovanosti. oprema je alat, a ne garant dobrog rezultata. evo, ja nemam talenta za slikanje ni crtanje. mogu da kupim najbolje cetkice i boje na svetu i najskuplje platno i ram koji postoji i opet ce to sto ja naslikam da bude sranje. gledajuci iz druge krajnosti, da je goya imao samo papir na kockice i grafitnu olovku ne bi naslikao tako dobre slike, mada bi i ti crtezi bili daleko bolji od mojih slika iz prethodne recenice. dakle, bitna je mesavina ljudskog faktora i opreme, ali taj odnos (po mom misljenju) treba da visestruko favorizuje ljudski faktor u odnosu na opremu. problem je sto vecina ljudi to zna, ali sebe postavlja kao paradigmu dobrog "ljudskog faktora"... da ne tupim sad.

 

no, ovo je jos jedna kilometarska digresija. wallbash.gif

 

I sad ljudi sve to lepo kupe, naslede whatever, montiraju i u 99% slucajeva ne nameste zvucnike za stereo reprodukciju (znaci pravilno u datoj sobi).

.

.

Ne mres' verovati...Ne znam da li si to primetio?

primetio. wallbash.gif prosto ne znam sta da kazem. ponekad zavidim ljudima koji se ne interesuju za zvuk. njima je sve dobro i uzivaju u muzici i zvuku bez obzira na to sto bas probija, panorama se ne cuje od asimetricnih zvucnika koji vise sa plafona i stoje na ormanima.. ma, milina. icon_smile.gif

 

Ne kapiram zasto ti je problem da krenes u pravljenje istog.

mnogo je akanja, a vec imam pojacalo... btw, koju shemu si ti koristio? bolje da pravim neki parametarski EQ za FX loop ili tako nesto.

inace, meni za kucnu varijantu vezbanje/snimanje/pravljenje_pesama vise znaci procesor sa 100 razlicitih zvukova neko lampas sa jednim jedinim dojajnim zvukom.

 

pozdrav pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

...btw, koju shemu si ti koristio?

Uglavnom Marshall Super Lead 50w iz ranih sedamdesetih i naravno stari Fender Bassman 5F6-A iz sezdesetih (link ovde). Gleduckao sam i Boogie Mark I (u stvari Fender Princeton elektronika za ubacenim kaskadnim gain stepenima). Bio mi smor tad i, ruku na srce, nisam nesto mislio da Santana ima neki ton icon_mrgreen.gif .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, potovi su cudni. Onaj za volume mi je najcudnioji, tone potovi (tj kapice) su kao sa Blackface ili Silverface Fender pojacala, ili sa TelecasterCustoma. Inace, verujem da je gitara zmaj, i ja imam potajnu zelj uda kupim nekog doooobrog strata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...