Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

U proslosti, da se ne bi slogirao ti si cistio postove i delio varnove. Sta sada radis nije mi poznato.

edit

daaa, nekada ne bi ostavio, moje i tvoje postove, jer nemaju veze sa pravoslavljem. Reci sta te muci ? Mozes slobodno da kazes nama, koji se ne ustrucavamo da jebemo ili da drkamo za vreme posta, mi smo deca prirode, zelimo da pomognemo svim ljudima u nevolji.

Edited by ilegalac

Share this post


Link to post
Share on other sites

У паклу је огањ који сажиже (Јев 10, 27); пећ вечита, плач и шкргут зуба (Мт 13, 50); пакао огњени (Мт 5, 22; 10, 28; 18, 9); тартар, то јест неподношљива хладноћа и мраз (2. Пт 2, 4; Јуда 1, 6; Јов 10, 21-22; Јн 12, 35-36; Рим 13, 12); неподношљиви смрад (Исаија 34, 3; Јн 11, 39); плач, по речи која казује: Тешко вама који се смејете сада, јер ћете заридати и заплакати (Лк 6, 25). У паклу је неподношљива глад, према писаном: Огладнеће као пас (Пс 58, 15); и: Народ ће бити као храна огњу; нико неће пожалити брата свога, и зграбиће с десне стране, па ће опет бити гладан, и јешће с леве стране, па се опет неће наситити; сваки ће јести месо од мишице своје (Исаија 9, 19-20). У паклу је огањ и црв неусипни, као што показује Свето писмо: Плата невернику јесте огањ и црв.

 

Један велики учитељ Цркве Христове каже: "Пакао је земља вечите смрти, царство ђаволa, чија су врата очај. Двориште његово су свезе; прозори - мрак; трпеза - зла усмрђеност и несносна смрад; јело - глад; пиће - жеђ; часовник је плач; простирка - пламен; поредак - беспоредна помутња ужасних понора.

 

----------------------------------------------- ----------------------------------------------------

 

Koja god kazna bila,očigledno da nije ni malo lepo... mazohisti ? ni njima tamo nije ugodno,ipak se muči duša a ne telo.

 

 

a jel to neko bio u paklu, pa se vratio da isprica ostalima? cuj jedan veliki ucitelj crkve hristove..pa ko je on, sta je on, bio tamo i opisao ostalima

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jel to neko bio u paklu, pa se vratio da isprica ostalima? cuj jedan veliki ucitelj crkve hristove..pa ko je on, sta je on, bio tamo i opisao ostalima

 

Два брата по телу налазила су се под поучењем код истога духовника, који им је често говорио о мукама пакла. Тако је застрашујуће било што је духовник причао о тим мукама пакла, да је један брат изабрао да постане монах. Онај други, међутим, не верујући таквим речима, остао је у свету, живећи у свакојаким гресима, а после неколико година стигао је на крај живота. Онда његов брат, монах, дошавши к њему, замолио га је да након што ће умрети дође к њему и каже му на којем се месту налази и да ли су муке пакла заиста тако тешке, као што се прича.

 

Након доста дугог времена, једне ноћи, показао се монаху онај што беше умро, а монах је упитао: "Молим те, брате мој, реци ми истину: да ли су у паклу тако страшне муке као што казују наше књиге, или су оне написане само да нас застраше?" Тада му је његов брат, који беше умро, одговорио овако: "Хиљадама пута су жешће него ли што пише, јер сви језици заједно нису довољни да испричају те муке".

 

Монах га је поново упитао: "Да ли ћу моћи и ја да их мало окусим, да бих се уверио у истинитост?" Брат му је одговорио: "Да, али којим чулом желиш да их појмиш?" Монах је рекао: "Ја сам сувише малодушан и бојим се да не умрем ако будем видео очима или осетио рукама; учини, дакле, да само мало помиришем!" Тада је мртви брат истресао мало хаљину, и изашао је тако тешки мирис, да монаси онога манастира нису више могли поднети, него су се врзмали тамо-амо као суманути. Зато су и отишли с тога места далеко и сазидали су себи ини манастир.

 

Ova priča se nalazi u knjizi starca Kleope "uspon ka vaskrsenju" a takođe je rekao sličnu priču i otac Justin Popović na jednoj od svojih beseda.Možda ona malo razjasni stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne,nemogu.Ako veruješ samo kada vidiš,to više nije vera,po sv apostolu Pavlu.

aha, ok. Ti si od rodjenja spoznao pravu veru. Niko te nije odveo u crkvu, cuo pojenje, video krstenje, cuo blage reci, citao razna slovoljublja i zitija... Prava vera je kada se rodis i nemas pojma za svet oko sebe. Onda si najcistiji pred Bogom i vasionom. Cim te neko svesno odvuce u crkvu, vise nema prave vere. Sad mi kazi, jel si ti mimo uticaja odraslih otisao sam u crkvu ? Nisi morao da vidis crkvu, niti bilo sta crkveno da bio bio u veri. Ne treba niko nista da ti kaze o Isusu, vec da osetis sam i posle kazes sam sebi, vidis ono sto sam osetio to se zove ljubav prema Bogu, Isusu, pravoslavlju...a mozda i Budizmu...Alahu, ili Bogu kome nisi saznao ime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi ovako,ne volim rasprave na ličnoj bazi iz više razloga,neka sada bude to da ovo nije tema "kako ste spoznali Boga" već da je tema o pravoslavlju.

Što se tvoje konstatacije tiče,činjenica je da živimo u bivšem komunističkom društvu i da mnogi od nas nemaju verujuće roditelje ili bar nemaju oba verujuća roditelja.

Ne znam kako si zaključio šta je prava vera.

Mislim da poenta ove teme neće biti ni bolja ni gora ako ja pričam kada sam otišao u crkvu niti mislim da to ikoga ovde zanima.

Ako ideš na priču da da su sve vere iste,okej,to je tvoje pravo,nemam ja tu šta da ti dodam ili da ti sad "ulivam" neko novo znanje,dosta toga se pisalo već na ovoj temi.

 

Ne treba niko nista da ti kaze o Isusu, vec da osetis sam i posle kazes sam sebi, vidis ono sto sam osetio to se zove ljubav prema Bogu, Isusu, pravoslavlju...a mozda i Budizmu...Alahu, ili Bogu kome nisi saznao ime.

 

Ovo ne mora uvek,ali lako može da odvede u preveliko oslanjanje na sebe,što bi onda moglo da odvede u visokoumlje odnosno i u gordost.

 

I kad te neko odvede u crkvu,i dalje kasnije imaš svoju slobodu da ideš ili ne.

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne zelim da odemo predaleko, pogotovu kada nema ko da cisti temu. Kad pomenu komunizam, moram da ti kazem da ako covek ima pravu veru, nikakvi drustveni eksperimenti je ne mogu ni pokolebati, a kamoli unistiti. Vidis, komunisti pricali ljudima (vernicima) da je komunizam raj na zemlji i oni poverovali. Eto gde odvede ova misao od Apostola Pavla. Da su videli sta je komunizam i kakve probleme nose, nikada ne bi tako uradili. Sa druge strane da su istrajali u veri, nikada ne bi osetili komunizam. Kako to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate,bez uvrede ali rasprava o politici je zabranjena :D

 

Kakav humor,oni koji nisu verovali u Boga,pominju raj :)

 

usput,slab sam nesto sa teoretisanjem i filozofiranjem,a i ako odemo u offtopic,ne gine nam opomena,pa... :lol:

 

Remember,Big Brother is WaTcHing us!

 

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate,bez uvrede ali rasprava o politici je zabranjena :D

 

Kakav humor,oni koji nisu verovali u Boga,pominju raj :)

 

usput,slab sam nesto sa teoretisanjem i filozofiranjem,a i ako odemo u offtopic,ne gine nam opomena,pa... :lol:

 

Remember,Big Brother is WaTcHing us!

 

;)

zabranjena rasprava o politici??? jeste u pravilniiku, ali ...a i izvini ko pominje partije i ostalo?? komunizam je epoha u ovoj zemlji koja se odrazila na sve pore zivota, pa i duhovni/crkveni zivot.

Humor i raj ?? Pa mislio sam na raj na zemlji. Komunisti ne veruju na onozemaljski raj. Tragicno je sto su ljudi koji su prethodno verovali u onozemaljski raj, najednom poceli da veruju u ovozemaljski. Zamisli moj pokojni deda imao istetoviranu kokardu na ruci (u vojsci naravno, to uradio), svaku noc pred spavanje,citao, oce nas....i umro tako. U vojsci u kojoj je sluzio, postilo se (bez izuzetaka) o velikim praznicima... Ja se pitam, a i tebe, sta je pokolebalo taj verujuci srpski narod? Zapravo kako da to objasnimo prakticno, posto nisi sklon teoretisanju (imas 4000 postova, sto je suva teorija ili blagi pokusaj predstavljanja prakse)? narod sa sela odlazi u grad, ne slavi vise slavu, odrice se visih vrednosti, zarad redovnog obroka, fice...konacno pitanje : svi ti ljudi su videli i osetili "bolji" zivot i izneverili sv Pavla, kojem su se mozda bezbroj puta molili...

na ovom podforumu, nema Big Brother. Nekada je bio Axeanosilas, ali je shvatio da srz pravoslavlja nije u borbi prsa u prsa sa "neprijateljem", vec u borbi sa sopstvenim demonima u teznji ka sopstvenoj cistoti pred pravoslavnim Isusom.

"slab sam sa teoretisanjem, hoces link sa teoretisanjem?"

p.s

ponasas se kao katolicki svestenik, plasis ljude frazama, tipa, nemoj da mastrubiras osusice ti se ruka...

tako i ovde, ako odemo u off topic ne gine nam opomena...

Edited by ilegalac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sa komunistima,to ti je isto,to su bili svi jedna partija pa eto,ne pominje se direktno ali to ti je to ... :lol:

 

Nego kad smo malo kod šale,ajde da kažem jedan simpatičan vic čisto da malo uozbiljimo temu :D

 

Ode programer na nebo,i ponude mu šta će da bira.On izabere da virne u raj,a ono ptice,drveće rasvetano i tako to,a u paklu alkohol,droga i slično.I njemu se dopadne pakao i pošalju ga tamo.No kad je video da tamo nabijaju ljude na kolac i kuvaju u kazanima,priupita nekog u čemu je fora ... jer je on video nešto drugo ... PA ONO JE BILA DEMO VERZIJA :)

 

Ja se pitam, a i tebe, sta je pokolebalo taj verujuci srpski narod?

Brate,o ovome se pišu doktorske disertacije,mali smo mi svi za ovakve teme... bez uvrede,odnosno NHF što bi rekli Ameri...

 

ponasas se kao katolicki svestenik, plasis ljude frazama...

Brate,da ti kažem što se ono kaže jednu narodnu poslovicu,"niko se nije rodio ko je celom svetu ugodio".Smisao tih opisa pakla nije da ljudi provedu život u panici,već naprotiv da ih to podstakne da poprave svoj život i da budu sa više ljubavi prema svima i Bogu i ljudima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate,da ti kažem što se ono kaže jednu narodnu poslovicu,"niko se nije rodio ko je celom svetu ugodio".Smisao tih opisa pakla nije da ljudi provedu život u panici,već naprotiv da ih to podstakne da poprave svoj život i da budu sa više ljubavi prema svima i Bogu i ljudima.

Brate, ostroumno, nema sta.

Svako normalan nece da nasedne na pricu o losem, da bi izabrao ono bolje, koje ne zna kakvo je.

Mislis da su Jehovini svedoci dzabe krenuli sa strategijom, sve lepo sjajno, bajno...porodica, mir, blagostanje...???

Podsticanje na ljubav, moze samo da bude efikasno prezentiranjem raja, a nikako zastrasivanje paklom.

Ajde malo o raju za promenu, mozda se budem krstio (kao vecina od vas sto je po defaultu) i primim duh bozji.

Vicevi?

znas onaj vic, kad je neko dao detetu dzak da nosi... Epilog vica je "sta zna dete sta je pedeset kila", ja samo mogu da dodam "sta zna dete sta je vera"? Koliko je od vas bilo bez uticaja pravoslavlja i kada je mogao sam da razmislja, rekao : to je prava stvar????

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ilegalac

 

Па пријатељу,могу ти рећи да добро резонујеш ствари,и да си на корак до искрено верујућег човека :da:

Ја нисам нешто у фазону да делим савете,поготово по питању вере,а нарочито да кренем са овим хеви стварима,типа пакао-рај,а све филовано тешком светоотачком литературом.

Тешка је то храна и за црквене људе,али свакако могу рећи да је то сасвим погрешан приступ,који ће пре довести до колебања,неголи прихватања!

И само кратко за децу у вери; С обзиром да су још увек неискварена,њима је итекако близак Бог,а њихов однос са Христом је много искренији и чистији,него нас маторих,који смо се за живота добрано ваљали по блату,па се сад треба ваљано изрибати :wink2:

Ајд уздравље !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raj ? Može. "Што око не видје, и ухо не чу, и у срце човјеку не дође, оно припреми Бог онима који га љубе." 1.poslanica Korinćanima 2,9

 

Да би когод ушао у Царство Небеско, треба да се роди водом и Духом (Јн 3, 4); да буде безазлен као деца (Мт 19, 14)

 

Из учења Светога апостола Павла произилази да ће, после општег васксрснућа, Благи Бог украсити тела праведника са четири велика дара: нераспадљивошћу, силом, духовношћу и славом (1. Кор 25, 42-44)

 

Спаситељ наш Исус Христос обећао је Рај разбојнику вернику, распетом заједно с Њим на крсту, који Га је, верујући од срца да је Он ваистину Бог, исповедио устима, и опроштени су му сви греси, и зачуо је: Данас ћеш бити са Мном у Рају (Лк 23, 43). То је рекао Господ да би нам показао да Он до последњега часа живота прима човека који се каје. И Светога апостола Павла видимо како, још у животу будући, отет до трећег неба, иде у Рај, где чу неисказане речи, које човеку није допуштено говорити (2. Кор 12, 4).

 

Imam i neke još stvari,ali što reče kolega стара гарда,to je malo teža hrana,pa ne bih sad da ostavljam ovde.

 

 

 

Krštenje ? sa njim dobijaš duh,ali šta onda,ako ne delaš u skladu sa zapovestima,blagodat te napušta.Neće Bog nikoga terati na silu u raj,tj krštenje jeste osnova koja je neophodna ali nikako nije i dovoljna.Znam da si ovo verovatno znao,ne ljuti se,čisto sam rekao za svaki slučaj da čovek ima slobodnu volju i kada se krsti,pa posle sve zavisi od njega samog i njegove volje za drugačijim životom.Što neko reče na ovoj temi,vera treba da te učini boljim čovekom.Odnosno uz tvoj trud da ti to omogući.

 

Ako imaš malo više vremena,pročitaj žitije Marije Egipćanke,divno jedno žitije.Pokazuje i naravno obraćenje grešnika i kako Bog to uslišava.

 

http://www.maranata.biz/zitije_svetih/marija_egipcanka.html

Edited by -Diamond-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Спаситељ наш Исус Христос обећао је Рај разбојнику вернику, распетом заједно с Њим на крсту, који Га је, верујући од срца да је Он ваистину Бог, исповедио устима, и опроштени су му сви греси, и зачуо је: Данас ћеш бити са Мном у Рају (Лк 23, 43). То је рекао Господ да би нам показао да Он до последњега часа живота прима човека који се каје. И Светога апостола Павла видимо како, још у животу будући, отет до трећег неба, иде у Рај, где чу неисказане речи, које човеку није допуштено говорити (2. Кор 12, 4).

A kome treba da se ispovedi Isus za grehe, koji su nastali prolivanjem krvi u njegovo ime ? Da li je Raj zagarantovano prebavaliste, tj da li moze neko da te istera iz Raja ?

Kojem se bogu Isus molio dok je umirao ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ilegalac

 

Па пријатељу,могу ти рећи да добро резонујеш ствари,и да си на корак до искрено верујућег човека :da:

Ја нисам нешто у фазону да делим савете,поготово по питању вере,а нарочито да кренем са овим хеви стварима,типа пакао-рај,а све филовано тешком светоотачком литературом.

Тешка је то храна и за црквене људе,али свакако могу рећи да је то сасвим погрешан приступ,који ће пре довести до колебања,неголи прихватања!

И само кратко за децу у вери; С обзиром да су још увек неискварена,њима је итекако близак Бог,а њихов однос са Христом је много искренији и чистији,него нас маторих,који смо се за живота добрано ваљали по блату,па се сад треба ваљано изрибати :wink2:

Ајд уздравље !

 

zasto bi se izribali

ovako je lijepo

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kome treba da se ispovedi Isus za grehe, koji su nastali prolivanjem krvi u njegovo ime ? Da li je Raj zagarantovano prebavaliste, tj da li moze neko da te istera iz Raja ?

Kojem se bogu Isus molio dok je umirao ?

 

Hm,Isus nema kome da se ispoveda,on je Gospod,a ko je zgrešio ispoveda se za svoje grehe.Niko se ne ispoveda za tuđe grehe,a kamoli Isus koji je bez greha.Što se raja tiče, da ciljaš na termin "zagarantovanosti",ima tekst patrijarha Pavla o nivoima roba,sluge i sina koji lepo govori o tome o čemu ti pitaš ako se ne varam.

evo istog

ДВЕРИ СРПСКЕ: Ваша Светости, тренутно је у моди новодопски речник који инсистира на речима као што су људска права и слободе, толеранција, глобализација. Какав је одговор Цркве на ове изазове новога доба?

Њ. С. ПАТРИЈАРХ ПАВЛЕ: Човек не може стићи наједанпут до врлине љубави; он мора да израста док дође до те највеће врлине. Кад дођемо до ње онда престаје све, онда више за праведника закона нема, он је надишао сваки закон, он чини више него што сваки закон може да учини. Дотле морамо бити макар трпељиви у односу према другим људима, схватати и поштовати њега као личност и његово мишљење, уколико оно није на штету општу. Ту је и држава да брани друштво од тих злочинаца којих је било увек и има.

Често нам приговарају материјалисти и атеисти да ми свештеници проповедамо смрт и да говорећи о страху од смрти, да нас смрт чека, држимо вернике у страху, као оно милиција што у страху од казне држи грађане у једном односу пристојном. Ево шта каже Свети Василије Велики: У духовном узрастању углавном су три ступња. Први ступањ је степен роба. У оно доба кад је живео Свети Василије био је робовски систем. Роб је био човек ухваћен у рату или човек купљен на пијаци, односно продан јер није могао да врати зајам који је неком узео и тај зајмодавац је имао право да га прода, и њега и његову породицу да би наплатио свој дуг. И онај који би купио тог роба био је власник тог човека, његовог живота и смрти; могао је да га убије и никоме не би одговарао. На духовном плану, вели Свети Василије Велики, на томе је степену роба онај хришћанин који из страха од пакла врши оно што Бог наређује. Не исплати му се да чини ма какве грехе хиљаду година, а после целу бесмртност да се мучи. То је тај први степен где човек ипак врши заповести, али мотив је тај.

Други је ступањ степен најамника. И у оно доба било је слободних људи који су за свој рад примали плату (ако имаш да ми платиш да ти радим, а ако немаш, нисам ја роб, тражи ко ће!) На духовном плану на том је нивоу онај хришћанин који жели да и у рају буде на вишем нивоу (нису ни у рају сви једнаки: зависи колико су се трудили и колико су доспели). То је други степен: тај је виши од онога првога, али није највиши.

Трећи је ступањ степен сина или кћери. Син извршује вољу очеву, не из страха од казне да ће га отац убити –није он роб, не из жеље да му отац плати – није он најамник, него из жеље да отац буде задовољан. Док она двојица стављају себе у центар (да ја не будем кажњен, да мени буде плаћено), овај не ставља себе него оца у центар. На духовном плану на том је нивоу онај хришћанин који из љубави према Богу извршује његове заповести, да Бог буде задовољан, такорећи. Нико не може доћи на тај степен док не пређе прва два. Колико ће се он бавити на оном првом, па на оном другом док доспе до трећег, зависи од њега.

Видите, ти материјалисти су приписали целом хришћанству да, уствари, ми заступамо робовски став (из страха од пакла), што, дабоме, апсолутно не стоји. Они свесно превиђају односно неће да схвате постојање трећег степена до ког треба сви да дођемо и онда ћемо вршити оно што Бог наређује, не из страха од казне ни из жеље за наградом.

 

Isus,kao Sin molio se Bogu Ocu,kao jednom od lica svete Trojice.

 

Jesi pročitao žitije ako smem da pitam ?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...