Jump to content

Proizvodnja i kastomizacija gitara


Nurg

Recommended Posts

  • Replies 596
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A da najzad procitas knjigu?

Da znaš da hoću...

:pivopije:

 

Čini se kao mnogo dobra đitra... Samo što ja nikada nisam imao prilike da čujem ove trip magnete, ne znam kako to zvuči... A i nije mi baš najjasnije ovo sa prekidačima... Ovaj petopoložajni je verovatno B-BM-M-MN-N, a onaj dvopoložajni je verovatno dodaj/skini singl sa hama... Ne znam... Koliko takvi magneti (odnosno mogućnost kombinovanja) zaista prošire spektar zvuka (da ne upotrebim srbomrzački izraz VERSATILNOST)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MegaDex

 

Ne, radi nam isti lik. Ja ga znam (lika) vec 20 godina, najbolji mi je ortak, takoreci familija, pa sam se prvi domogao tih sprava. Nas decko. Sa Dortjola, originalno. Dosta poznatih faca vec sviraju njegove gitare, ali mislim da ce tek da se procuje. K'o Les Paul, Leo Fender ili Paul Reed Smith. Stay tuned.

 

 

 

Pohvalno je da je tako dobro krenuo...i (glupo pitanje al ajde da proverim sa svaki slucaj) jel magnete radi ili koristi od drugih firmi???

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marty

Ne bih znao. Nikad cuo za tog lika.

 

@MegaDex

Ne pravi svoje magnete. Nema potrebe, zasad.

 

@Usher

Imas 3 singl coil magneta i dva humbucker-a. Gornjim prekidacem (Switchcraft-om) , menjas humbucker-e kao kod Gibson-a. Donjim 3- ili 5-way prekidacem menjas konfiguraciju singlova. Znaci mimikujes Les Paul-a i Stradzu. Onim trecim malim prekidacem (mikroswitch jel da) blendujes konfiguraciju overall. Ili ti radi samo Les Paul, ili Stradza, ili oba zajedno. Ideja je na kraju krajeva, da se ugradi stereo izlaz i da jedan set ide na jedan kanal a drugi na drugi kanal (mozes da ih balansujes) i onda to vodis na dva pojacala recimo i cuje se kao da dvojica baja sviraju unisono, jedan Stradzu, drugi Les Paula. Ako bas ne zelis unis, propustis jedan kanal kroz harmonizer u nekom intervalu.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas 3 singl coil magneta i dva humbucker-a. Gornjim prekidacem (Switchcraft-om) , menjas humbucker-e kao kod Gibson-a. Donjim 3- ili 5-way prekidacem menjas konfiguraciju singlova. Znaci mimikujes Les Paul-a i Stradzu. Onim trecim malim prekidacem (mikroswitch jel da) blendujes konfiguraciju overall. Ili ti radi samo Les Paul, ili Stradza, ili oba zajedno. Ideja je na kraju krajeva, da se ugradi stereo izlaz i da jedan set ide na jedan kanal a drugi na drugi kanal (mozes da ih balansujes) i onda to vodis na dva pojacala recimo i cuje se kao da dvojica baja sviraju unisono, jedan Stradzu, drugi Les Paula. Ako bas ne zelis unis, propustis jedan kanal kroz harmonizer u nekom intervalu.

Do jaja! Pazi, ovakve perverzije meni nikada nisu pale na pamet, a nekome je to k'o dobar dan..

Super je ova ideja sa stereo džekom... Premda ljudi slabo koriste i stereo korus i stereo reverb, a kamoli tek ovo...

 

www.scalaguitars.com Aaa bio sam na ovom sajtu pre nekih godinu dana (ladno se sećam) i nisam skontao da je naš lik... Baš mu je cool logo, a još i kad ga odradi kao sedefasti umetak (madr of prl inlej)... Boli glava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko voli MOP inlay logo, neko embossed, pravi baja svasta. Trenutno je sa gazdom (Gary Kramerom) u pregovorima sa Gibsonom (koji su vlasnici onih originalnih Kramer gitara, imena i dela) da napravi novu seriju americkih Kramera, i pre mesec dana je bio u Nasville-u i odneo 3 nova prototipa. Needless to say, ovi iz Gibsona (vlasnik i svi majstori i zfabrike) odlepili. Medjutim, sad zatezu oko love i %. Mangupska posla.

 

Krameri su bili svojevremno napopularniji superstrat instrumenti u USA ali kod nas ih je slabo nesto bilo. Njih su iskopirali i Jackson i Charvel, Ibanez i svi drugi. Tako da sad ovi iz Gibsona hoce da ozive tu firmu koja je spala na niske grane. Interesenata ima puno, jer kazem , Kramer je ovde legenda kao Vespa. Ono kao, iz najboljih dana neka uspomena. Zal za mlados'. Videcemo sta ce biti. Gibson je hteo da im napravi premijeru na NAMM show-u ali su im ovi to sada zabranili jer ugovor jos nije potpisan.

 

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao ponosan vlasnik modela 720 (bass), u narodu poznatijeg kao "Miša Aleksić Model" (inače jedan od slabijih modela te firme) se pridružujem klubu simpatizera Kramera.

Eno mi je ta džitra i na slici u profilu, mada se slabo vidi.

:rockdevil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti si Kenet Brana! :lol:

:offtopic:

 

Face je, matori Magyarorszag 'mofo' :lol: .

 

 

Kao ponosan... :rockdevil:

 

Kume, :muzicar:. Jebes mi sve, kad se dedem putem Balkantide, eto mene kod tebe (ili tebe kod mene; onda nam je i Dutja tu, karcinogeni komsija) :pivopije: .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Sherif Gile

Naišo sam na jednog lika koji hoće da napravi gitaru, on je uspeo da napravi vrat (samo zadnji deo, onaj sa pragovima će da skine sa neke gitare koliko sam shvatio) i sad se pokopao kod onog dela kad treba da gurne šipku kroz vrat jer ne zna kako treba. F1, F1, F1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ako ce vec da skida fretboard neka stavi chitav vrat, neka samo tijelo pravi. truss rod nije obichna shipka nego, presavijena shipka sa sitnim navojima na kraju na koje - ako ce vec praviti, treba postaviti nekakav metalni granichnik i nekakvu maticu na jednu stranu kako bi dozvolila podeshavanje.

 

ako bash ne zna kako bi to trebalo da izgleda neka pogleda bimetal iz bojlera :P mada i to ovlash lichi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naišo sam na jednog lika koji hoće da napravi gitaru, on je uspeo da napravi vrat (samo zadnji deo, onaj sa pragovima će da skine sa neke gitare koliko sam shvatio) i sad se pokopao kod onog dela kad treba da gurne šipku kroz vrat jer ne zna kako treba. F1, F1, F1

Pa ne znam kakav ti je to majstor koji tvrdi da ume da napravi vrat pa se onda zabaguje kod trossroda...

Ko pravi vrat, taj mora da zna da napravi/namontira trossrod...

 

BTW, ne znam kako to može da se skine fretboard sa vrata kada je to zalepljeno poliuretanom. Dva komada drveta koja se zalepe poliuretanom postaju jedan komad drveta, i nema šanse da ih razdvojiš- čak ni čukanjem dletom po spojevima... Jedino ako cirkularom odseče i uništi vrat kako bi mu ostao fretboard...

Mislim da je lakše napraviti fretboard, treba samo da se iscimaš da kupiš parče palisandera/abonosa kod nekog fensi stolara, ostalo i nije toliko teško...

 

pa ako ce vec da skida fretboard neka stavi chitav vrat, neka samo tijelo pravi. truss rod nije obichna shipka nego, presavijena shipka sa sitnim navojima na kraju na koje - ako ce vec praviti, treba postaviti nekakav metalni granichnik i nekakvu maticu na jednu stranu kako bi dozvolila podeshavanje.

 

ako bash ne zna kako bi to trebalo da izgleda neka pogleda bimetal iz bojlera :P mada i to ovlash lichi.

Tačno, trussrod nije bilo kakva šipka. Treba da bude tačno proračunato tanka, lagana, elastična i jaka... Zato se radi od legiranog čelika (najjeftinije rešenje), titanijuma (malo bolje rešenje, titanijum ima malo bolju akustiku) ili ugljeničnih vlakana (nije to onaj grafit iz olovke, taj bi puk'o čim ga pogledaš)- što je po mom mišljenju najbolje rešenje...

 

Na koji način je presavijena?

presavijena na sredini da kao takva izgleda kao 2 paralelne shipke.

To sa presavijanjem je loša rabota, ne može to u kućnoj radinosti tek tako da se presavije, a da ne pukne, da se ne oslabi na prevoju i još da bude dovoljno tanko da može da se nagura u kanal izdubljen u vratu...

Lakše je zavariti dva komada metala, i to treba da bude baš dobar var...

Bio sam ubeđen da imam link na nekog lika koji je radio trussrod od običnih čeličnih šrafova (onih od 1m dužine), pa ih je zavarivao, i to je sve ispalo do jaja...

No, nema veze, evo kako to treba da izgleda:

IPB Image

IPB Image

IPB Image

 

Relativno prosti geometrijski oblici. Ovo bi mogli ćale i ja da napravimo kod njega na poslu...

Malo je zajebano ovo sa krunom za inbus ključ, ali verujem da se to može rešiti zavarivanjem jedne gedore na šipku :lol:

Dakle, imate dva dela- jedan je cilindrični komad sa navojem i gedorom na jednom kraju, a drugi deo je tanka ploča koja ima "kockice" na obe strane (шовн ин пикчр ту), dakle, kao iduženo "E" bez srednje crte.

E sad, za jednu tu "kockicu" se zavari ovaj cilindrični deo (to je onaj kraj što se ne vidi na slikama), i to treba da bude totalno pouzdan i krut spoj; a u drugu kockicu se ureže navoj i kroz njega prošrafi ovaj cilindrični deo.

Ovo sve naravno ne ide ovim redosledom, samo objašnjavam kako sprava izgelda. Kako ćete je napraviti, it's up to you.

 

Dakle, ideja je da se, kada zatežete ovaj gigantski šraf inbusom, cela sprava krivi na jednu stranu (od prave linije postaje luk); a kada se šraf otpušta (bolje reće zateže na drugu stranu), sprava se krivi na drugu stranu. Trussrod treba da se postavi u kanal u kome će tesno da stoji, da ne bi zvečao od vibracija, i naravno- kako bi direktno krivio vrat... Sam trussrod u tek izrađenom i neugrađenom stanju treba da bude prav k'o strela. Takođe, teba paziti da ovi delovi budu što preciznije izrađeni kako se ne bi krivili po drugoj ili trećoj osi (levo/desno i uvrtanje).

 

Nadam se da sam bio od pomoći...

:pivopije:

Edited by Usher

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...