Jump to content

Hladno Pivo


Anarki StarScream

Recommended Posts

U kontekstu hrvatske glazbene scene društvo s ograničenom odgovornošću Hladno Pivo nakon novog albuma može slobodno krenuti pripremati papirologiju za pretvorbu u dioničko društvo. Koliko njihov novi album nije kapitalno remek djelo rock and rolla, toliko je zdravije kad na domaćoj glazbenoj sceni srednju struju prema Hladnom Pivu određuju Pips Chips&Videoclips, Urban, obnovljene Majke, nego je tražiti u dojučerašnjem rock spolovljivanju Prljavog Kazališta i Parnog Valjka uz pripetavanje Psihomodo Popa. Ili junake ove knjige žalbe stavljati u kontekst sociološki relevantnog odgovora desničarenju Thompsonove škole rocka.

 

Od intro instrumentala "Couver" u kojem otkrivaju kako wah wah preko gitarističkog motiva gradi pjesmu do centralne teme, sve do skrivene stvari kada se ponavljanjem poigravaju sa zvucima violine u klasičnoj country polka prilagodbi već predstavljene "Konobar", Hladno Pivo mudro iskorištavaju vlastitu sviračku i biološku zrelost kao prednost, a ne uteg koji obično starije mužikaše čini nepodnošljivim robovima svojih slavnih dana. Dokle u sistemu HP-a uljuljkavanje nije opcija, njihova igra na sigurno neće biti doživljavana kao autorska nemoć. Producent Denyken korektno odrađuje posao kada se stavlja u službu benda i ne pokušava ih oblikovati prema vlastitim zamislima već se prilagoditi postojećem zvuku i standardima koje Pivo uz manje pomake gaji od "Džinovskog". Od Majki i Plaćenika adoptirani član, Deda, proširuje zvuk Hladnog Piva i na klavijature, te se trubač Stipe ima s kim nadopunjavati na klasičnu rock bazu.

 

Ipak, Milan Kekin je najveći dobitnik i slavljenik ovog albuma. Zbog činjenice da je konačno pečatirao kako pjesme u stihovima mogu imati smisla bez silovanih rima. Poruku je moguće uobličiti i formulirati je u tekst od kojeg vam neće curiti krv umjesto suza, niti ćete dobiti oštećenja sluha, što je postalo dominantnim trendom na domaćoj glazbenoj sceni. Obzirom na nepjevnost hrvatskih slogova i rastavljanja nemelodičnih riječi, kod nas caruju autori za čije metafore trebaju tumačenja kako bi ih eventualno osvijetlili i doživjeli skrivena značenja (Urban, Ripper, Bare), dok s druge strane caruju oni kardinalno loši ili pretenciozni. Taj mali i zrakoprazni prostor osim hip hop prvaka Ede Maajke i The Beat Fleeta na terenu skladatelja pop rock stvari ispunjavaju Mile Kekin i Dino Šaran. Tako je "Knjiga žalbe" vožnja direktnim, osobnim i neuvijenim emocijama koje stoje u prvom planu, ne robujući instrumentalnim predlošcima, pače, odlično ih nadopunjuju. Uz neizostavne višeglasne trademarkove kada mužjaci zapoje.

 

"Tamo gdje boje ne bodu oči živi božica IKEA/Pitaš se dal` ćeš ikada moći u dvobojno carstvo pasea" jasno je otvaranje za drčno i klasično HP pljucanje na hrvatsku zbilju i pseudodizajniranu realnost u "Carstvo pasea", na koju će nakalemiti još jedan žešći udarac "Nije sve tako sivo".

 

Trilogiju zrelih i artikuliranih komada rezerviranih Njoj otvara "Superman" koja nostalgičnom porukom i prizvukom odigrava ulogu pjesme "Samo za taj osjećaj" novog albuma. Slikovitom odlučnošću stiha "Pun mi je kurac više praznih priča/I malog machiata i velikih Hrvata" Mile je postao igračem velike opozicijske vrijednosti ne samo zbog čestog obitavanju po glazbi srodnim medijima. "Planeta" je jedan od trenutaka odvojen za nježnosti, dok "Ranjeni ljudi" šmiraju i zabadaju nos u prošlost privatnih emotivnih promašaja koji se kad-tad moraju pretvoriti u savršeni pogodak upečatljivim refrenom "Nisu bile glupe, vjeruj mi svaka je znala/Kad nema velike ljubavi dovoljna je i mala" koji je siguran koncertni pogodak i jedan od sigurnih singl pogodaka.

 

Kada ljutnja, srdžba, bijes izbije na sve pore u "Biološki sat", a Hladno Pivo u višeglasju zagrme "Nisam ti rekao tad, al` ću ti reći sad/Jebem i tebe i tvoj biološki sat", tada se osjeća ona silna nagomilana energija i odlična forma koje će, vjerujem, tek eksplodirati prilikom susretanja uživo. Po mišljenju potpisnika teksta, tu govorimo o najboljoj stvari albuma. Na nju će se nasloniti fantastično igranje na prvu loptu kada u "Kaže stari što nam fali" odnekud u rock tenziji izmisle Runjićev vječni napjev "Što učinio si ti od života mog/Zašto dala si mi ti samo praznu bol". U najboljim danima sredine osamdesetih tako se s respektom izgovaralo ime Bore Čorbe i njegove bratije koji su znali prasnuti grupno pjevanje ovako jednostavno, pikantno, a efektno. Ako davni punkeri stare s dostojanstvom onda vjerojatno otkrivaju country kao u stvari "Konobar" čiji "Kad si dvojica tak` pašu to je bolje od seksa/ Jedan dodaje čašu, a drugi eksa" otkriva hrvatsku mačo stvarnost grupiranu oko šanka. Prvi je singl "Sreća" jedna od najboljih pjesama karijere Hladnog Piva. Polemike je mogao izazvati samo bitno ograničenim slušateljima spremnih je proglasiti narodnjakom zbog genijalnog motiva harmonike po uzoru na baćuške i sjetne teme zbog kojih se pleše kolo koje nije nužno crescendom na pučkoj zabavi ili maturalcu kad "mladi lavovi" lome čaše za boljitak Lijepe Naše. "Kako izgleda sreća kad se uveća" ostaje retoričkim pitanjem.

 

Kapitalni primjerak albuma trebala bi biti zaključna lirički teška metafora "Džepni Bog", međutim "Pitala si me" zaključuje dio albuma posvećenog Miletovoj Njoj dirljivim odgovorom zašto ta specijalna osoba kojoj odlučuje poklanjati život nadrasta rock pjesmicu kojoj bi joj trebao odati posvetu. Bez traženja autorske dozvole za copyright moram prepisati u originalnoj formi taj ljubavni unikat kako biste lakše doživjeli o kojoj je ljepoti riječ:

 

"Pitala si me zašto tvoje ime

 

Nikad ne provlačim kroz rime

 

Zašto ga ne nikad ne ukrasim metaforama krasnim

 

Pa da se time hvališ kolegicama s posla

 

 

 

Ma nema šanse nema tih para

 

Da mi budeš dio repertoara

 

Pa da tvoje ime pjevuši 'ko stigne

 

Da si svatko tek tako na brzinu puni tišinu

 

 

 

Mislim da bih razbio gitaru

 

Da čujem da te fućkaju na pisoaru

 

Da me jednog dana gledaš poniženo

 

Iz kuta dućana gdje je sve u pola sniženo

 

 

 

Ova pjesma o tebi koja si mi sve na svijetu

 

Ovaj pokušaj da kažem neizrecivo

 

nikad se neće naći na nekom CD-u

 

Imati naslov cijenu i barcode

 

 

 

Zar da radio voditelj kreštava glasa

 

Preko naše himne traći vlasnike pasa

 

Da se cereka, kao dobra je zeka

 

U svaki jebeni singl ubaciti jingle

 

 

 

Ništa nije sveto

 

Sve je bruto i neto,

 

Sve je zabava

 

Bitno da nešto svira za žedna uha

 

Da nikog ne dira dok pere il' kuha

 

Da narodu skrati onih osam sati

 

I da lijepo stane između dvije reklame…"

 

 

Tajac, muk i suza nakon ovog.

 

Limitirana tiraža CD-a od 7 500 primjeraka realizirana je sjajno u digipak obličju koje imitira knjigu žalbe. Možete se žaliti kome god hoćete, gazda neće listati "Knjigu žalbe" koja ostaje zjapiti prazna u rubrici - primjedbe.

 

 

Anđelo Jurkas

Share this post


Link to post
Share on other sites

prva pesma koju sam cuo - nikad bolja!!

 

....Zato ne jebem vise jeftini klishe

da se samo o onoj pravoj pise

pa zar nijedna pjesma, nijedan stih

za onih milijun pogresnih koje su bile tu

kad nisam imao nju........jebote!

 

.......Kad sam vikendom staj'o na rubu

I kad je nedelja zjapila k'o crna rupa

Meni su neprave pruzile ruku

I poljupcima odvukle do jutra.......

 

....kad nema velike ljubavi dovoljna je i mala.... :surprised:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scum,слагаћу те ако лупим која је домаћа дискографска кућа откупила права,али другар ми тврди да је то већ одрађено!!! Ко год да откупи,направио би посао деценије!!! :D

Што се концерата тиче,пробаћу да одем сем Београда на још један њихов у Војводини,а потајно се надам и одласку у ЗГ на Anti-Nowhere league и Идијоте!!! :muzicar::bigblue:

 

Ех да,умало да заборавим,"Џепни бог" је тако одрађен да кад га одслушам,одем у шетњу са Златком и таман се вратим на другу варијанту "Конобара"!!! Више пута већ доказано!!! :D:):bigblue:

Edited by Селектор

Share this post


Link to post
Share on other sites

Значи јебени мрз јебеног албума сам добијо пре јебених два сата и јебено не престајем да јебено вртим јебено ,,Није све тако сиво" који сам случајно пустијо прво.

 

Јебемти,јебемти,јебемти,јебемти и Милета и момке и јебеног госпо`н` Буковског.

 

Јебеш ми све ако не страда која боца вина због овога(а и ти `електоре са њом),како ми само налетеше соним текстом,к`о плазма са фантом у грло.ЖасУ.

 

 

(Ваљда је добар и остатак албума,али ће потрајати док не избацим факинг песму са рипита...)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Album rastura :wub: Non-stop ga vrtim,pokusavam da izdvojim favorit al je tesko sve su jebeno dobre ;) Ja za sad samo cu ih u BG-u slusati....za ostale gradove sumnjam da cu naci nekoga da ide sa mnom a u solo varijanti -reci cu samo da ni do Kanarevog brda ne znam da odem a da se ne zagubim :sad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scum (А И СВИ ОСТАЛИ),отиђи(ТЕ) до IPS-a и тамо ћеш(те) наћи "Књигу жалбе" са све фенси паковањем за свега 480 динара!!! Надам се да се нећемо заглавити на улазним вратима!!! :D

Па,"Ко прије,њему двије!" :D:):bigblue:

Edited by Селектор

Share this post


Link to post
Share on other sites

molim moderatora da izbrise ovu poruku iznad... ako ostanem bez svog komada, ti ces biti kriv :P

 

Album rastura wub.gif Non-stop ga vrtim,pokusavam da izdvojim favorit al je tesko sve su jebeno dobre icon_wink.gif Ja za sad samo cu ih u BG-u slusati....za ostale gradove sumnjam da cu naci nekoga da ide sa mnom a u solo varijanti -reci cu samo da ni do Kanarevog brda ne znam da odem a da se ne zagubim

 

ko kaze da ces ici solo?! idemo mi :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

"... тамо где боје не боду очи

живи божица ИКЕА,

питаш се да л` ћеш икада моћи,

у двобојно царство пасеа!!!" :rockdevil: И тако већ данима!!! :muzicar:

 

Захваљујем се мом другару Челичном на форици дана која је толики хумор да једноставно морам овде да је поставим:

 

Седи једна девојка и прича другарици која седи поред

ње:"Пре неки дан неки до јаја лик ми стао док сам

стопирала,вози неки Мерцедес,знаш како је сладак..к`о

шећер,при том је и културан..."

Цео аутобус ћути и слуша шта она прича...

Она наставља....

"Довезао ме до Београда и позвао ме на пиће.

Ја се мало нећкала.Онда сам отишла са њим на пиће.

Немаш појма како је духовит.После тог пића ме понудио да

одем код њега у стан."

У аутобусу мук.....сви чекају наставак...

"Затим сам дошла код њега у стан.А стан.....не можеш да

верујеш"

"Прелеп стан са новим намештајем......."

У том тренутку устаје тип који је седео иза њих...

"Па добро бре,реци више је л` те ј***о, пропустио сам

већ 2 станице!!!" :D:):bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Седи једна девојка и прича другарици која седи поред

ње:"Пре неки дан неки до јаја лик ми стао док сам

стопирала,вози неки Мерцедес,знаш како је сладак..к`о

шећер,при том је и културан..."

Цео аутобус ћути и слуша шта она прича...

Она наставља....

"Довезао ме до Београда и позвао ме на пиће.

Ја се мало нећкала.Онда сам отишла са њим на пиће.

Немаш појма како је духовит.После тог пића ме понудио да

одем код њега у стан."

У аутобусу мук.....сви чекају наставак...

"Затим сам дошла код њега у стан.А стан.....не можеш да

верујеш"

"Прелеп стан са новим намештајем......."

У том тренутку устаје тип који је седео иза њих...

"Па добро бре,реци више је л` те ј***о, пропустио сам

већ 2 станице!!!" :D:):bigblue:

 

:) :) :) :) :) :) :) :)

 

Hahahahahhaha umrla sam. Do jaja. :)

 

 

Svi jedva cekamo cert! :veseli:

Idem u I red makar me ubili od guranja. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

za nisu 15-tog svirali?

a sviraju 12.5. u skc, verovatno basti kao i do sada:)

Album je odlican i na prvo slusanje:)))

ako nekom treba, tu sam:)

 

sviraju i u novom sadu negde u maju, ne znam kad, a i sto tako i u somboru 22.6. i u beceju 23.6.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Никако да одем да узмем,све сам у некој фрци и стрци,све данас ћу,сутра ћу,па никако да ме пут наведе!!! :D Али знам поуздано да га је мој другар купио за те паре у ИПС-у!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...