Jump to content

Brizni Otac


miss Penny Lane

Recommended Posts

“Zivot te nece cekati.“

 

To je rekao covek koji nije bio tu dok sam odrastala. Koga nije zanimalo gde idem. I s kim. I kad cu da se vratim. Njemu jednostavno to nije bio prioritet.

Nije shvatao da vise nije mladic. Da vise nema prijatelje. Neki od njih su tu samo zbog novca. “Mi smo ovde samo zbog para.” Ja sam to i sa tako malo godina znala. Znala sam da je tonuo u dekadenciju. Alkoholnu, naravno. I da ce ga, pre ili kasnije svi oni napustiti.

Povremeni trenuci paznje za koje sam zivela nisu mi vise potrebni. Jer sam postala bezosecajna. Prazna masa bez sentimenta za taj deo mog zivota. Gledala sam ga kako se teturajuci odvlacio do kreveta, krvavih ociju, u rane jutarnje sate. Smrdeo je na alkohol i tugu sto vise ne moze bude mlad. Kriza srednjih godina.

Kad bi otkljucavala vrata, cula bi jugo-nostalgicne pesme koje sam iz dubine duse mrzela. Mama i on bi sedeli i pricali o nekim zaboravljenim vremenima. O letovanjima u Istri, jednoj (prelepoj) zemlji, prijateljstvima, drugovima koji se iz rata nisu vratili, i onim koji su se vratili sa ozbiljnim mentalnim poremecajima. Tada bi samo sedela na previse tvrdoj fotelji zablenuta u neonke na plafonu. Razumela sam ih, donekle, dok su tako sedeli. Ona, moja divna i umorna majka , sa sanjivim i tuznim ocima. I on, moj ne tako divni i umorni otac, sa besnim i tuznim ocima. Rade Serbedzija peva “Ne daj se, Ines”,a ja se pitam da li su oni svesni da se ti dani nece vratiti. Odlazim da spavam, sa glavom punom negativnih misli, kriveci njih, Tito-partija-omladina-akcija generaciju sto nisu na vreme ustali protiv totalitarizma. Dok pokusavam da zaspim, znam kako ce se vece zavrsiti. Ona ce ga, mrtvog pijanog staviti da spava, i pustice “O jednoj mladosti”. Mozda ce plakati. A mozda ce biti samo previse zeljna sna i tisine. On ce spavati snom pravednika, i sutra ce se ponasati kao da je sve u redu. Glumice poslovnog coveka, i zaintresovanog oca. Do sledeceg vikenda. Ona ce spavati na tvrdom kaucu, sama, sa jednim cebetom, bez jastuka. On ce spavati u (njihovom) bracnom krevetu, imace mesta, i bice srecan. Kako ga samo mrzim u tim trenucima. I u onim kada znam da ga nikad u stvari nisam zanimala. Ni ja, ni moji problemi,ljubavni i socijalni, depresije, psiholozi, vecita neotkljucanost svesti, i nesanice. Nije bio tu ni kad sam prohodala, ni kad sam krenula u skolu, ni kad sam otisla na prvu zurku, ni kad sam zapalila prvu cigaretu, ni kad sam se prvi put napila, prvi put imala decka, i otisla na prvi koncert. A ona me je uvek bodrila. Divna, mrsava zena, izduzenog lica koja me je rodila. Volela sam je vise od sebe. Nju, njene namere da budem najsrecnija osoba na svetu, i da mi sve pruzi. Nju, koja mi je pravdala sve izostanke u skoli, koja mi je davala toplo mleko kad ne bih mogla da spavam, koja je zmurela na moje oziljke po rukama, koja me je drzala dok sam povracala i molila me da izadjem kad bih se zakljucavala u sobu i slusala “Apatiju” Pekinske patke. Nije razumela jedino suze za doruckom, ili nedeljnim ruckom. Suze koje su bile prepune besa i nezadovoljstva, neke vrste mog bunta zbog “srecne porodice”. I te trule, odvratne scene kada svi pricaju sta ima novo. Od toga mi se povracalo. Zaista.

 

“Vreme te nece cekati.”

 

Ponovio je. Gledala sam ga prazno. Bio je opet pijan. Bolelo me je dupe. Nisam mogla da ga podsecam na pritisak i srcane probleme. Ipak, imao je i vise nego dovoljno godina da shvati. 45. Nekada sam u tim trenucima, i pokusavala da razgovaram sa njim. Nije uspevalo. Sada sam samo popila sok koji mi je ostavio i otisla da spavam.

Kako on zna da me vreme nece cekati? Jednostavan odgovor na, na prvi pogled retoricko pitanje. Iz licnog iskustva. Nikad nije imao zivot koji je zeleo. Previse pizda da bi bio uradio ono sto zaista zeli. Alkoholicar po JUS-u. Nemaran otac po JUS-u.

Ja sam sve samo ne obicna cerka. Nikada ga u stvari nisam upoznala. Znala sam jedino da on mene nece stici da upozna. Jer mi je ostalo premalo vremena, da nekom objasnjavam kakva sam. Ili vidis ili ne. Nisam mogla da mu osecanja pretvorim u binarni sistem da bi ih napokon razumeo. Mogla sam samo da cekam da se nesto desi. Nesto sto ce mu pokazati kako da mi bude blizi.

Nastavlja. Da prica, zaplicuci jezikom, kako sam bezvredna, parazit drustva. Vrti cigaretu izmedju prstiju. Ne mogu vise…

Samar. Nije shvatio. Jos jedan. Svom snagom. Nista. Jos jedan. Krenula mu je krv iz nosa.

Krkljao je, nerazumljivo: “Vreme te ne ceka…”

Krv iz njegovog nosa kaplje po belom tepihu.

“Crkni.”

 

Okrecem se i odlazim u sobu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo bolje od onog sto je fakovao kraud. Sto lestate rece, socijalni momenti, vise cinizma i ironije koji bi mozda mogli da poslusze nekim tvojim drugim delima, da malo razblaze sivilo i pomalo isiljeni goCko-urbani feel. Vise prizemljeno, prijemcivije, konkretnije, bez nekog rasipanja i rasplinjavanja. Sto Elizabeth rece, nema patetike. I to mi se ovde svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dada kada lesi kaze to je tako i nema dalje....

 

svako slusa ono(g) shta/ko mu odgovara....

ma nije valjda laugh.gif

 

 

 

po meni - ovo je malo pateticno.. ponavljas se. ne moze to bez alkohola i cigareta.. teskih rijeci koje strce iz teksta a la totalitarizam i sl. i ne moze bez mracne sjebane atmosfere, i sve u svemu je ISTO.

 

 

a da.. nastavi, dobro ti ide inace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bio tu ni kad sam prohodala, ni kad sam krenula u skolu, ni kad sam otisla na prvu zurku, ni kad sam zapalila prvu cigaretu, ni kad sam se prvi put napila, prvi put imala decka, i otisla na prvi koncert.

Ja bas ne bih volela da mi je cale bio tu kad sam zapalila prvu cigaretu i kada sam se prvi put napila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mlogo dobro...u svakom slucaju mlogo bolje...

 

out of patet'ka ( ogromnim delom)

 

ako je prica iz stvarnog zivota onda stvarno uzas....

 

i, da, slazem se sa blondie....totalitarizam.....

 

(mada je moni u pravu, moji hocje da me bicuju kada blatim tita)

 

 

 

 

@beauty in black - dobar avatar !

Edited by mia

Share this post


Link to post
Share on other sites

e, da, beaty in black, dobar avatar !

Vidim ti potpis i..nije zbog Alhemicara,mislim dobra je knjiga ali dva su razloga za ovaj avatar (i nijedan nema veze s Koeljom)-prvo to sto je Narcis u pitanju (a ja sam veliki narcis- icon_wink.gif ) i to sto je Karavadjova slika u pitanju (Mikelandjelo Karavadjo,za neupucene-taj nama veze sa M.Buonarotijem,iz renesanse,ovaj je iz baroka,hehe..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa, de ne znam za karavadja, likovnicara mi je dusu uzela ponavljajucji to drago ime...... sad.gif

 

icon_mrgreen.gif

 

Steta..Ali eto ima covek i dobre strane,njegova slika je na naslovnoj strani knjige koju jako volis (pretpostavljam,cim imas citat u potpisu)...Hehe,eto-sve ima i svoju pozitivnu stranu..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...