Jump to content

Vaš pedal board


Abramelin

Recommended Posts

@Heavy Jerk:

 

Randall na kome sviram ima output za headphones, ali ga nisam nikad koristio..

 

ne znam za ostale glave..

 

mozda bi mogla glava da se prikljuci na stub preko lineout-a ili tako nesto.. ne drzi me za rec, be careful, ja nisam kriv ako spalis sebi stub icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ne:)

To ne bih pokusavao, jbt da prikacim glavu od 100W na stub?!

Pa nisam mentol icon_smile.gif Hteo sam da kupim neko manje pojacalce za kucu, ali me ortaci ubedjuju, u fazonu 'sta ce ti, skupljaj za veliko pojacalo, koji ce ti kuratz 15W'...kontam da njihove reci imaju smisla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veciti derbi medju komercijalnim phaserima. mhihi.gif

MXR je jaci i reskiji u modulaciji (bolji za EVH ili ostalu heavy svirku napr) i vise mu se cuje output efekta od dry signala, EHSS je prefinjeniji u prelivima zvuka, nesto vokalniji i vise se cuje dzitra (bolji za funk i jazzy ambijentalne tripove). Toliko sam ja skapirao - pa ko sta voli.

 

Inace, znam da Sale ima vintage EHSS (falio se par puta) i ja sam dosta dugo svirao jedan takav - prokleto cudo. Ali morao sam da ga vratim ortaku. Efekat mili po grudima kad ga upalis, a pritom ne jede signal ko reizdanja. Ja cu uskoro kupiti americko reizdanje, novo sa true bypassom, jer ovaj NANO najnoviji izgleda ima manju dubinu modulacije... kako sam citao po forumima. Istina da ovo reizdanje jede signal, ali ima modova po netu koji to sredjuju, pa ce se to lako srediti.

 

Uf, ne smem ni da vam kazem koliko me Verbzilla predivno uspavljuje ovih dana. Milina koliko kvalitetan i svestran digitalni reverb u stompbox kucistu. Vredi svih 150 eura, ako ne i vise.

 

Aj

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika izmedju analognog i digitalnog:

Digitalno je kad jebete vibratorom efekat po druge je mnogo bolji sve radi automatski al vi od toga nemate nista.

Analogno je kad izvadite pravu prirodnu kurchinu zavalite ga u neki ''jack'' i mozete da dinamicno trpate,trljate,pogadjate kako ocete...E da i za analogono treba vishe napora pa ono samo vi koristite vibratore icon_razz.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

JBG, mo'z se dobro jebe i jednim i drugim. Pitanje je samo, sta te pali.

Drugim recima, neke efekte cu uvek svirati u analognom hardveru, a za neke sam osudjen na digitalne i ni malo mi nije lose zbog toga. Digitalna tehnologija ima svoje prednosti, sem cinjenice da sve sto je digitalno, a jeftino, kurca ne valja, samo skuplje digitalne igrackice mogu da prave bezobrazan zvuk. Svirao sam skoro sve jeftinije Digitech, Zoom i Boss multieffect procesore godinama i pre 4 god krenuo da skuljam stompboxeve jer je jeftina digitalija tesko govno. Priznajem, nisam svirao mnogo skupe digitalne rack efekte i verujem da ono sto drzi cenu vredi, i ne drzi je za dzabe. Na kraju krajeva, era digitalne tehnologije tek nadolazi i razvijace se sumanuto progresivno, a analogija je deo vintage proslosti. Ja volim i jedno i drugo - ali za ove pare koje ja ulazem u efekte, od 50 do 250 eura po jedinici proverene analogne stvari vladaju situacijom. Digitalne ce biti samo bolje i bolje i vredi i o njima razmisljati. Neminovno je.

 

Sad, pitanje je za sta ti efekti trebaju, kako ih i koliko koristis. Za neke stvari analogija je nezamenljiva (jbg uzmi neku fancy Moogovu ili LoveTone spravu i bukvalno, usraces se u gace!!!). Tape Delay, recimo, bilo koji legendarni Space Echo od 101 do 501 jeste bozija naprava (ja sam svirao licno 201), ali povoljno danas naci neki funkcionalan jeste teska retkost. Jebiga, ako ti treba samo stabilan i cist zvuk za svirku - skupi digitalni roboti tu resavaju strvar, a ako hoces da jases efekte i divljas sa njima - uzmi lepo analogne zivotinjice i upregni ih.

 

Ja sam za cyberpunk fazon - ukrstiti organsko i sinteticko. Dobijes onda ludu smesu, ali savrseno funkcionalnu.

 

Tako bar ja nekako kapiram stvari.

Sto ne znaci da mora biti 100% ispravno.

Edited by Abramelin

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Napravio sam sam novi pedalboard pa rek`o da okačim ovde možda neko dobije ideju za svoj. Bilo kako bilo trebalo mi je nešto malo drveta, alata i sitnih delova uglavnom sa buvljaka da bih ga napravio, i kad se sve zajedno sabere otprilike je cene 60tak evra. Ako nemate šta da radite tokom ovih dana a imate 60e koje ste čuvali za snimanje/pedalicu/žice/kablove/zvučnu karticu i ostale zezancije, sada možete razmisliti i o sledećoj opciji koja nije idealna, ali je po vašoj meri i za daleko manje pare nego konfekcijski modeli rađeni po kalupu često samo za jednu firmu. Mislim da su prednosti i mane svima jasne.

 

Ono što ću nabrojati je ono što sam ja koristio, uopšte ne mora sve tako, jednostavno po mogućnostima, ja sam dodao par stvari koje inače nisu ni potrebne. Tako da sama izgradnja i alat mogu biti manjeg obima. Na početku uvek treba isplanirati raspored pedala na ploči, uzeti u obzir potove, razmak među pedalama zbog kablova kao i zbog veličine stopala, isprobati pedale pre nego ih pričvrstiti jer moraju biti udobne za pritiskanje i u dobrom ergonomskom položaju. Takođe dobro isplanirati kojim će se putevima kretati žice i kablovi ispod i na dasci i šta će biti izvor napajanja i gde će on stajati. Na kraju i najvažnije kada sve to isplanirate, a hoćete i da prenosite vaš pedalboard najbolje je da kupite kofer i pravite po dimenzijama

kofera pedalboard, jer je mnogo lakše napraviti pedalboard po koferu nego kupiti kofer tačno za vašu ploču. Dakle...

 

Ovako izgleda pedalboard odozgo:

 

IPB Image

 

Alat:

1. Ubodna testera (sitna za tako drvo, krupna za debelu dasku)

2. Bušilica (trebaće vam komplet od 2-4-6-8-10mm za različite vrste rupa)

3. Čekić

4. Skalpel(100din buvljak)

5. Metar (120din buvljak)

6. Šrafcigeri

7. Crni Marker (80din buvljak)

8. Olovka za obeležavanje i lenjir

9. Četka (mala 40din buvljak)

10 Lemilica

11. još par sitnica koje nisu toliko bitne

 

 

Materijal

1. Drvena ploča (najbolje panelka jer je najlakša i najdeblja, mada i neka deblja šperka može da posluži isto tako dobro, kao i čvrst lim, ali onda vam treba testerica za metal. Po mom mišljenju najbolje i najlakše se radi sa drvetom, jer je postukak fine obrade šmirglom lak). Ako vam je teško da sečete sami firme koje prodaju drvo uglavnom i seku ploče po meri, ali je veća cena vi birajte..

2. Daščice (najbolje od punog drveta, po mogućstvu čvrstog, tipa sušena čamovina da se ne bi rascepile pod pritiskom šrafova, ali daščice nisu toliko bitne osim ako vam ne treba drugi nivo na ploči)

3. Itison (njime sam pokrio gornju stranu ploče, kupio sam parče na bulevaru malo ispod Đerma u Galeriji Podova za 250din)

4. Šrafovi i ekserčići (ovo možete svuda da nađete)

5. Gumena podnožja za pedalboard (vrlo važno - da se ne kliza i ne grebe podlogu, vrlo su jeftina na buvljaku)

6. Kablovi na metar (Proel na buvljaku za 150din/m, nije malo ali se isplati kvalitet ne treba vam više od 2m)

7. Plastične vezice za kablove (buvljak 2din/kom)

8. Lepak sintelon najmanje pakovanje i super lepak (buvljak oko 120din oba)

9. Crna farba i razređivač (pošto ne farbate kola treba vam najmanje pakovanje - za 2 kvadrata, zajedno sa razređivačem na buvljaku za 200din)

10. Metalne drške za nošenje pedalboard-a (ja sam ugradio 2 drške od 180din/kom, mada na buvljaku ima milion vrsta i cena od 30din do 700din)

 

Eto to je otprilike to, evo kako izgleda gotov proizvod spreda sa već nameštenim pedalama. Sa leve strane se vidi kutija u kojoj su input/output izlazi, mada apsolutno nije neophodno, i moguće je uključiti se direktno u pedale kablovima, ali radi estetike i čuvanja ulaza/izlaza na pedalama. Kutijicu sam radio od šperploče sećajući se OTO časova iz osnovne, tako da nije bogzna šta ali služi svrsi. Unutar kutijice su ženski mono džekovi od 6.3mm kao i ženski ulaz za struju od 2,5mm, sve sam kupio na buvljaku za siću.. Ako radite pedalboard na struju obavezno radite struju na ovaj način. Jeste da ima puno lemljenja ali se isplati olakšica uključivanja jednog masivnog adaptera u struju nego menjati baterije stalno.

 

IPB Image

 

Evo i bližeg snimka I/O kutijice. Ovo u sredini je ulaz za 2.5mm džek za adapter. Kao što vidite nije baš najbolje odrađeno ali prvi put je najteže :meshuggah:

 

IPB Image

 

Ovde vidimo sliku sa desne strane, obratite pažnju na kablove koji idu direktno u ploču. Tako je na svakoj pedali. Ovde će vam trebati izvesna količina ugaonih mono džekova od 6.3mm koji ima da se nađu na buvljaku po 70din/kom. Takođe kabl se zalemi samo sa jedne strane pa se provuče kroz drugu rupu i zatim se tamo lemi. Ne zaboravite da ostavite malo veću dužinu kabla.. Na slici se vidi i plastična crna vezica kojom je wah pričvršćen a ploču, praktično su probušene rupe pored pedale i vezica ide sa donje strane ploče. Ove vezice su jako čvrste i nema šanse da se polome ili tako nešto, a pedala nema gde da mrdne kada se namesti ovako. Vezice se nadovezuju jedna na drugu tako da nije bitno koja je dužina u pitanju, a kada se skidaju moraju se iseći. Sva sreća da su jeftine...

 

IPB Image

 

Evo ovde sleva se vidi ručka i deo gornjeg nivoa koji je praktično samo panelka podignuta na dve daščice i zašrafljena sa gornje strane gde se može odšrafiti jer se gornje pedale moraju vezati vezicama ispod. Ako radite sa čičak trakom biće vam lakše, ali ja sam se odlučio za vezice da ne bih lepio ništa za pedale, a i čičak se istroši gaženjem. Daske su ofarbane u crno u dva sloja pre nego su sastavljene. Vidi se i ručka koju sam nabacio na dve kockice jer da je sama na ploči ne bih mogla ruka da prođe. A viših ručki NEMA u gradu :no: Takođe se vidi i utičnica za kabl za neonku, nepotrebno ali dobra fora...

 

IPB Image

 

Onda imamo pogled spreda, ispod gornje daske sam ugradio blue light od 6W, na buvljaku sa je kupio za 400kinti sa belom cevi+150 blacklight cev. Nepotrebno ali izgleda ok. Ide na klasičan napon, dakle zaseban kabl. :opusteno:

 

IPB Image

 

Sa donje strane stavio sam gumene nožice, a vide se i plastične vezice koje idu oko pedala. Pošto me je mrzelo da kupujem vođice za kablove samo sam iskoristio vezice da sve vežem tako da se ne vuče po zemlji i radi dobro posao.

 

IPB Image

 

Evo i kofera za alat koji sam kupio (pogađate :pivopije: ) na buvljaku prošle godine za 2000din i služio mi je za stari pedalboard, a sad za ovaj, video sam ga i ove godine na buvljaku, košta 1500din - znači malo u odnosu šta pruža.

 

IPB Image

 

Za napajanje tu je 1000mA-ni adapter sa stabilisanim naponom koji sam kupio u radio klubu za 7oo i nešto dinara. Sve teram na 9V tako da mi je olakšan posao. Zvuk sa strujom je ok za svirke i za vežbu, ali za studio nije, tako da ako je snimanje u pitanju ipak su baterije prava stvar. u svakom drugom slučaju za njima nema potrebe ako ima struje osim ako baš imate baterije i punjač koji stoje. Ako budete vezivali vezicama pedale biće vam potpuno nepraktično da stalno sečete vezice da biste stavljali baterije na pedale koje imaju otvor sa donje strane. To je to... :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, bas si se potrudio, svaka cast. :)

Posto nemam novca sad za neki ultra profi pedalboard, mozda cu se i ja dati u slican poduhvat, no me zajebava sto mi treba mnogo veci kofer, koji moze da podnese i znatno vecu tezinu pedala. Sad... jos vucaram po busevima putnu torbu sa 30 i nesto kg, te mi je zivot mrzak, pogotovo kad se vracam sa probe. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ako ti treba recimo dva veća kofera, možeš relativno lako da sklepaš jedan pa da ti pedale budu sa obe strane, i biće malo širi. To je idealno rešenje za brdo efekata, samo što će biti masivno. Nećeš moći realno da ga nosaš na duge staze, ali dobro to je i normalno.

 

Evo čisto teoretski za kofer sa relativnim cenama, mada može da varira

 

1. dve jake nešto deblje šperke za spoljne strane kofera oko 800din

2. dve tanje šperke za sam pedalboard oko 600din

3. 4 daščice za bokove oko 200din

4. dve dobre drške koje idu na obe strane zbog odnosa težine, bilo bi dobro da mogu da se spoje u jednu dršku. Drška mora biti ergonomska, eventualno obložena gumom ili kvalitetnim sunđerom pa preko koža, to je idealno, ali se sunđer generalno troši vremenom. oko 500din

5. 8 metalnih okova za ćoškove - ovo sam inače tražio po celom buvaljaku i gradu i nigde nema...treba pokušati u radnjam za nameštaj oni prodaju te okove, pa naći po meri, ili skinuti sa nekog starog kofera ili pojačala/kabineta gde nisu neophodna. ovo ne znam koliko bi koštalo ali kapiram ok 1000din jer je metal

6. drvene šipke-spojnice, radi spajanja ploča i daščica radi stabilnosti. jeftino na buvljaku

7. Materijal za oblaganje kofera- i ovo sam tražio svuda, hteo sam nešto u fazonu onog fuzzy materijala kojim se oblažu razglasi i neka pojačala, mada to se vrlo teško nalazi. Ako neko zna gde ima neka postuje... ne znam koliko bi koštalo, ali imajući u vidu koliko su itisoni na kvadrat a ovo je finiji materijal - negde oko 1000din/m2

8. Šrafovi, ekseri i ostale zanimacije...do 200din

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se pohvalim, pticica mi je javila da ce mi za mesec-dva stici i sledeci dugo ocekivani slatkis... mnogo besanih noci do tada ima da protekne, ali tek kad mi ovo stigne, mocicu da se oprostim sa socio-drustvenim zivotom i zavucem unutar beskrajnih carolija ovog efekta.

 

IPB Image

 

Bolesno dobar envelope filter, sa magicnim random arpegiatorom, i lo-pass filterom. carolija se krije u neverovatnom arpegiatoru koji proizvodi potpuno isti zvuk poput Maestro FSH-1 Filter Sample/Hold efekta, koji je Frenk Zapa koistio Ship Ahoy i Black Napkins instrumentalima. NIje ni malo jeftina pedala (oko 280 - 300$), nije ni obavezna u nekom normalnom rigu, ali je potpuno nezamenljiva ako vas privlaci takva ludacka modulacija... Inace, bas ovaj Xotic Robotalk cepaju i Skot Henderson i Omar Rodrigez Lopez (koji ga stalno ubacuje u ludacke solo deonice).

 

 

Al sam glad, al sam gladan, mmmmmmm, njam, njam...

 

:bigblue:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...