Jump to content

Kako izdati album u Srbiji


_Grotesque_

Recommended Posts

Album nije bas pretesko objaviti .

 

ali mislim da je glavno pitanje kako snimiti orginalan , produkciski dobar , i kvalitetan album!

 

da bi se to uradilo treba da bend postoji bar 3-4god a ne samo 6 ili jos gore 3 mjeseca. da imas dobrog iskustva i ostalo.

normalno da u inostranstvu tesko da mozes nesta napraviti sa prvim uradkom ( sem ako nema vanseriski kvalitet) .

 

objektivno koliko vas kupi album od bend za koji nije nikada cuo.

 

puno raditi na promociji , napraviti ime i tek onda razmisljati o izdavanju.

Evo moji drugari sada snimaju i izdaju album. Mnogo im je lakse da ga snime, nego da ga izdaju.

 

Studio Berar im je trazio 1000 evrica za 3-4 nedelje koliko ce im trebati da sve zivo snime, sem jedne pesme za koju su im ranije dali 200 evra.

Sada ta hiljadarka i nije toliki problem, koliki je izdavanje. Siguran sam da ce produkcija i kvalitet svirke biti na svetskom nivou, ali kome ce uspeti da uvaljaju verovatno ni oni ne znaju.

 

Eto kada dodje vreme ispricacu vam njihova iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa ne znam nesto sam razmisljao.Jel moguce da dva benda(ili vise) da izbace samostalno split izdanje.Podjele troskove stampe na disku i omota a produkciju svako za sebe.Pa kasnije da pomazu oko promocije jedni drugima???

To bi moglo da lici na nesto.

 

A za izdavanje za neku kucu.Pa bend bi trebao da odradi solidan promo da pokrije sto vise fanzina,webzina, radio stanica, da snimi neki nisko budzetni spot i da ga stavi na balkan media kanal.Da se koncetrise na svirke i da tek nakon nekih 6-8 mjeseci pocne pucat na izdavacke kuce.

 

Po mom misljenju bendovi grese sto salju odmah izdavackim kucama jer niko ne zna za njih . I treba svaki bend da uradi sajt(makar na my space) da uradi par promo slika i da radi flajer.Takodje bi morao da trejduje dosta sa drugim distroima i selrealeased bendovima.I da poseti temu grom records-a na ovom forumu o korisnim linkovima koji su lak nacin da se dodje do free promotion.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strane kuce su uglavnom vise zainteresovane za distribuciju nego za izdavanje, tako da se sa samoizdanjem mozda moze nesto uraditi. E, sad tih 6-8 meseci, nisam siguran. Odgovori ti lepo izdavacka kuca (kao sto je mom bendu) nismo zainteresovani da izdajemo nesto staro, vise smo zainteresovani za vas sledeci album. Domaca kuca, da je ne pominjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada ta hiljadarka i nije toliki problem, koliki je izdavanje. Siguran sam da ce produkcija i kvalitet svirke biti na svetskom nivou, ali kome ce uspeti da uvaljaju verovatno ni oni ne znaju.

Problem je sto ni nase izdavacke kuce ne znaju kome i kako da uvaljaju diskove domacih bendova. Retko ko od njih vise ide na koncerte da nosi diskove, nemaju sredstva za promociju i to je to. Bendu u Srbiji se danas mnogo vise isplati da sam izda svoj album, jer ima apsolutnu kontrolu nad muzikom i vidi kako ide prodaja, koliko diskova je prodato i kome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je sto ni nase izdavacke kuce ne znaju kome i kako da uvaljaju diskove domacih bendova. Retko ko od njih vise ide na koncerte da nosi diskove, nemaju sredstva za promociju i to je to. Bendu u Srbiji se danas mnogo vise isplati da sam izda svoj album, jer ima apsolutnu kontrolu nad muzikom i vidi kako ide prodaja, koliko diskova je prodato i kome.

Ovde samo mogu da se složim, eto i ja sam zbog toga napravio sopstvenu izdavačku kući. Jednostavno, ne isplati se u Srbiji da objavim album za nikoga (osim za sebe).

1. Sam sebi možeš da odradiš najbolju promociju/reklamu

2. Sam sebi možeš da odradiš najbolju distribuciju

3. Sve pare idu tebi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, to bi moglo biti resenje. Prvi album self-released, potruditi se max(ali MAX) oko promocije, znaci leteti po netu po svim fanzinima (znam po sebi, tako sam i ja cuo za mnogo bendova, koji su kasnije uradili nesto), vredno raditi i onda videti, da li ce neko da ti ponudi ugovor. Ako nece...ponovo self released. ako se dovoljno veruje u svoju muziku, ako mislis da si sve uradio u svojoj moci, vrlo je verovatno da ces uspeti u nameri na kraju price ( a to je opet novi pocetak).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, Rna reče tačno!

U početku ću izdati Esgaroth split sa još nekim bendom. To tek da viidm kako stvari stoje, ali planiram još izdanja. Mislim da će mi ovo biti jako zanimljivo.

samo da te opomenem da je to jako tezak , skup i naporan posao.

zelim ti svu srecu i da dosta izdajes i puno trajes.

 

Ali kolike su cifre tesko je reci.

najgora stvar je kada toliko ulozis i onda za 1 mjesec prodas 10diskova, sledeci manje i tako u nedogled. a njih sigurno 300 ima tvoj album na mp3 ili rezancu.

e onda se covjek sjebe. a da bi poslao jedan promo paket u inostranstvo kosta te od 4eura pa na dalje .

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, to bi moglo biti resenje. Prvi album self-released, potruditi se max(ali MAX) oko promocije, znaci leteti po netu po svim fanzinima (znam po sebi, tako sam i ja cuo za mnogo bendova, koji su kasnije uradili nesto), vredno raditi i onda videti, da li ce neko da ti ponudi ugovor. Ako nece...ponovo self released. ako se dovoljno veruje u svoju muziku, ako mislis da si sve uradio u svojoj moci, vrlo je verovatno da ces uspeti u nameri na kraju price ( a to je opet novi pocetak).

I slati manjim izdavackim kucama u inostranstvu koje hoce da rade distribuciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...