Jump to content

Produkcija i producenti


WHISPER_EVE

Recommended Posts

U oridjinale KliniKi (kasnije Divljim Kestenovima) je gitaru svirao Srdjan Simic - Kamba. On je inace doneo na domatJe tlo prvu plocu Rush-a iz Kanade (Fly By Night) te '75, za letnji raspust (zvucim k'o Bane Bumbar).

 

Anyway, Alex Lifeson mu bio profa gitare kad je imao 11 godina. Im'o i diplomu, uredno. Sviro decko, ubivo, ali sta vredi kad ljudi 'vole disko a i kolo sumadi'sko'. Decko je bio tr00 rocker, veceg u Juzi nije bilo. Aj, propasti.

 

Pa, znaci, jel' moze da se da jedan Rock album i da bude iskopiran, prodavan i reklamiram. Izdavali su oni i neke rockere : bendove poput Bijelo dugme, Crvena jabuka (al' jbg. mi smo mnogo tvrdji od njih). I kloka je konacna cena za album u 1000 - 2000 primeraka?!

 

Posaljes traku sa vasim materijalom i portfolio (biografija, fotke za stampu, fotke sa nastupa) na jedno 300 adresa sto u Americi sto u Engleskoj. I onda tako triput. Posto ovi stagod da dobiju preko poste odma preko ramena bacaju u veeeeliku kantu. Ali ako ih se dojmi omot, fotka, neka ideja, nesto, onda mozda i ubace CD u CD player. Na 3-7 sekundi. Ako ih tu nisi dobio, zna se, u korpu.

 

Znaci, dovoljne su 3 stvari, samo da nema balada, nekih stanki, gluparanja, zestina bato (sviras punk anyway) i to mora da pichi uan-tu-tri.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

...vasim materijalom i portfolio (biografija, fotke za stampu, fotke sa nastupa) na jedno 300 adresa sto u Americi sto u Engleskoj. I onda tako triput. Posto ovi stagod da dobiju preko poste odma preko ramena bacaju u veeeeliku kantu. Ali ako ih se dojmi omot, fotka, neka ideja, nesto, onda mozda i ubace CD u CD player. Na 3-7 sekundi. Ako ih tu nisi dobio, zna se, u korpu.

 

Znaci, dovoljne su 3 stvari, samo da nema balada, nekih stanki, gluparanja, zestina bato (sviras punk anyway) i to mora da pichi uan-tu-tri.

Wait, man, slow down a sec. Jel' si mislio na to da nasi(Srbi) sve bacaju u kantu? I na kojih trista adresa da posaljem materijal, na adrese izdavackih kuca u UK i USA? Il' si se za to samo zezao? Znaci, potrebne su tri pesme, bez balada (uostalom sviramo i punk, ali vise rock i metal, stavio sam punk na prvom mestu, jer tako najbolje zvuci), slike i rockografija? I jel' moze da prodje pesma sa blagom strofom, a powerfull refrenom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wait, man, slow down a sec. Jel' si mislio na to da nasi(Srbi) sve bacaju u kantu? I na kojih trista adresa da posaljem materijal, na adrese izdavackih kuca u UK i USA? Il' si se za to samo zezao? Znaci, potrebne su tri pesme, bez balada (uostalom sviramo i punk, ali vise rock i metal, stavio sam punk na prvom mestu, jer tako najbolje zvuci), slike i rockografija? I jel' moze da prodje pesma sa blagom strofom, a powerfull refrenom?

To ti sve zavisi od izdavača. Na primer, u Nuclear Blast nikako ne bi smeo da šalješ balade, ali ako šalješ promo u PGP itekako su poželjne. Naravno, i izdavača biraš spram vrste muzike, tako da nećeš slati black metal promo u City Records, niti narodnjake u Rock Express, ako govorimo isključivo o našim prostorima.

 

A adrese izdavačkih kuća u inostranstvu ćeš najlakše naći na internetu. I nemoj se zamlaćivati da šalješ promo u Ameriku. Oni tamo sigurno jedva čekaju da čuju demo nekog benda iz Srbije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti sve zavisi od izdavača. Na primer, u Nuclear Blast nikako ne bi smeo da šalješ balade, ali ako šalješ promo u PGP itekako su poželjne. Naravno, i izdavača biraš spram vrste muzike, tako da nećeš slati black metal promo u City Records, niti narodnjake u Rock Express, ako govorimo isključivo o našim prostorima.

 

A adrese izdavačkih kuća u inostranstvu ćeš najlakše naći na internetu. I nemoj se zamlaćivati da šalješ promo u Ameriku. Oni tamo sigurno jedva čekaju da čuju demo nekog benda iz Srbije.

Ma dobro, mi smo otprilike u nekom Zeppelin stilu, vise imamo hard rock pesama, ali se nadje po neka balada, koja se pri kraju pretvara u tvrdi rock.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je postovao Groteskque pre dosta vremena, i cini mi se da je zaista korisno. Evo sta ima da posavetuje manager Kiss-a:

 

THE PRESS KIT

 

by Kenny Kerner

 

In the music business, the folder that contains your photo, bio, press

clippings and demo tape/CD, is called your press kit or press package.

The same package goes to record companies, agents, attorneys and the

media. So it better look good and contain everything you need others to

know--without giving them a week's worth of reading materials.

 

When putting together this important package, less is more. Too much to

read will make someone impatient. And realistically, what can you say

about a brand new act that has no real career? Your press kit should

contain the following materials only:

 

* A clear, crisp 8x10 photo with artist/band name and contact info.

* One or two short, positive reviews or press clips.

* Lyrics to the songs on your tape/CD (stapled together in sequence).

* A band/artist ID sheet identifying each member, writer and instrument

played by each. No need to mention where the band is from or how long

they've been floundering around together doing nothing--unless there's a

unique angle or story.

* If you have three or four direct quotes from some very reputable

people in the business--managers, producers, artists--include them on a

separate quote sheet, but be sure to attribute them correctly.

* Include a professional looking business card from your manager or

representative.

* Don't forget to include your demo tape/CD, Einstein!

* Always include a cover letter with every package explaining why

you're sending it.

 

ARTIST PHOTOS

We need to spend a few minutes talking about the photos you're putting

in your press packages. Do they really represent you? Do they somehow

depict the kind of music you play? Do they look pro?

 

I have yet to find a single artist who was incapable of somehow finding

a photographer to take a few pictures. Everyone has a relative or

friend with a camera. It's up to the artist to be creative. You don't need a

thousand-dollar photo session--merely one that looks like it cost a

thousand dollars. In other words, make it look good for a few bucks.

 

Do not, for example, stand in front of a forest so we can't distinguish

you from the trees. Do not wear a watch or be photographed in front of

a calendar so the photo is dated a week later. Do not stand in front of

a black curtain or backdrop wearing all black; you'll come out with a

head and no body. Keep it simple.

 

Try to look like the music you're playing. Don't wear rainbow-colored

clothes if you're in a metal band--look dark and dirty, like the music.

Ozzy Osbourne always looks like his music! The Rolling Stones always

look like trouble-making rock & rollers! The Grateful Dead always looked

and dressed like hippies on pot! And so did their enormous audience.

Remember that you want to help the consumers in identifying you and your

music, not confuse them.

 

COVER LETTERS

As I mentioned earlier, every single press package that goes out must

be accompanied by a cover letter explaining why it was sent. Usually,

this letter is written by the artist's manager, attorney, or, in some

cases, by the leader of the band himself.

 

Like everything else in your press package, this letter should also be

short, to the point, and very pro. It should explain, in a few

paragraphs, who you are, why you sent the package and what you expect. To the

right you'll see a sample letter.

 

Six short sentences say it all. Again, you want this person playing the

tape and not making paper airplanes out of your press materials.

 

FOLLOWING UP

Sometimes it will take months to hear from these people--even with

follow-up calls. Don't give up. Don't get frustrated. Remember that they're

getting the same kinds of packages from hundreds of other people around

the world, and you're probably not at the top of their list.

 

Try to make connections at as many labels as possible so you can submit

enough packages and get a fair appraisal of your material. At the very

least, you'll be able to reach and speak with an assistant or secretary

who'll be able to tell you if your package was received. Almost all

labels now log in packages on their computers with a date and the name of

the artist.

 

These press packages are your calling cards for your career in the

music business. They can be used to solicit a personal manager, agent,

publisher, club gig, record label or just about anyone in the industry. So

as long as you're taking the time to put one together, do yourself a

favor and do it pro!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vajar

 

Tacno. Tako to sve izgleda. Kao sto rekoh, tri puta (ako ista valja) jer zavrsi preko ramena u velikoj kanti (bar u L.A.-ju).

 

Sad kad vam je vec covek lepo sve sazvakao, opet nista napamet. Pogledajte okolo tudje portfolio-e (aj' dobro, press kit) i kako se to radi. Onda isto to i udri. Postarina ce da 'ubi'.

 

Uostalom, ako to ista valja, okaci negde. Ako je konsenzus raje da to ista valja, spremi press-kit i idemo dalje (dobices upuCtva u crnoj omotnici sa likom Skubi-Dua).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, znam da je ovo pomalo glupo da pitam, al' koji su kriterijumi City Records-a? Znam da nisu bas ,,metalski" nastrojeni, i znam da se udaljavam od teme, al' jbg, oni su trenutno najcenjenija izdavacka kuca u ovoj bednoj rupi koji iz kurtoazije zovemo drzava. I jel' zna neko neku bolju izdavacku kucu? Ili povoljniju i vise nastrojenu kvalitetnoj muzici :rockdevil: ?
Zvučiš kao da po ceo dan gledaš Pink pa si stekao utisak da su oni najbitniji. Najveći broj izdanja u državi i dalje i izdaje i prodaje PGP RTS, koji ti je uz još dve tri kuće jedini moguć i logičan izbor kad se radi o rock muzici bilo koje vrste. U svakom slučaju na osnovu tvojih pitanja stiče se utisak da imaš jako pogrešnu lsiku o nekim stvarima, ne ljuti se.

 

 

OD City Recordsa nema boljeg jer je PGP RTS jedna drzavna firma u kojoj jos vlada neka politika koja se bas i neuklapa u danasnjicu.. Problem je u tome sto u PGPu niko nema interes da radi nesto.. Ljudi dobijaju plate svakog meseca, sto bi neko radio vise kada ne mora.. Dok u CITYu svako dobije po zasluzi.. I normalno da oni nesto rade i napreduju.. Ali sad je problem u tome kakvu muziku CITY promovise.. I ti mediji koji TO promovisu.. Ja zaista ne znam kako bi nazvala tu muziku koja se nalazi na Pinku i ostalim sranjima.. Uglavnom... Nije problem u izdavackim kucama nego u MEDIJIMA koji su kreirali ovakav muzicki ukus cele nacije jer naravno nisu promovisali SVU MUZIKU RAVNOPRAVNO.. Da ne bi zalazila zasto i kako i govorila o politici i o tim glupostima zbog kojih danas ispastamo.. zavrsavam pricu ovim- Ako hoces da zivis od Muzike idi u CITY i ubedi ih da treba da te izdaju! Ali to je zajebano jer ti treba mnogo para jer su oni jelte privatna firma.. :)
C c c. Šta ako te čuje Ognjen šta pričaš po forumima :razz: nego ne bih se složio sa tobom da je otići u City dobra ideja, OSIM ako imaš vrlo dobar pop-dance-turbo album, ako si dobar sa nekim tamo i ako imaš dodatnu kintu da podržiš celu priču. Inače bolje da baciš ceo materijal u kantu i gotovo. Neka ne baš mala imena za naše pojmove su izdala za City i reklamirali su ih 2 dana i nakon toga ništa. Komplikovana priča sve u svemu koja baš i nije za internet forum.

 

Pa jel' to znaci da nece da primaju punkere, rockere i metalce? A kolko novca treba da se izdvoji? Znam da zavisi od toga u koliko primeraka hoces da izdas album. Evo recimo tiraz od 2000...

Kolko?

Ako ti neko ponudi aranžman da moraš da daš pare za izdavanje ne treba ni da izdaješ album, jer ili si

1. U pogrešnoj diskografskoj kući

2. Imaš loš materijal pa ti izdavač traži pare jer unapred planira da neće prodati više od onoga što sam otkupiš da bi podelio prijateljima.

 

Jedini nazovi pokusaj malo tvrdjeg zvuka je bio sa Klinikom, ali su i njih vrloooo slabo reklamirali. A ni ta Klinika nije neki ultra Heavy bila.
Da izdali za City, pošto nije moj bend, ne mogu komentarisati odluku osim da ja to ne bih tako uradio. I neki drugi su loše prošli u takvim aranžmanima, na primer, Lovehunters.

 

Pa, znaci, jel' moze da se da jedan Rock album i da bude iskopiran, prodavan i reklamiram. Izdavali su oni i neke rockere : bendove poput Bijelo dugme, Crvena jabuka (al' jbg. mi smo mnogo tvrdji od njih). I kloka je konacna cena za album u 1000 - 2000 primeraka?!
Ako ćeš da plaćaš, onda sam odštampaj, podeli drugarima i ponudi na svirkama, jer ti isto ispadne. Ceo smisao diskografske kuće kod nas je ponajviše da te validira pred publikom i medijima, ako razumeš na šta mislim.

 

 

To ti sve zavisi od izdavača. Na primer, u Nuclear Blast nikako ne bi smeo da šalješ balade, ali ako šalješ promo u PGP itekako su poželjne.
Izvini, ali jok. Pogledaj šta je izdao PGP u poslednje vreme. Teško da smo mi "baladan" bend ili SMF ili Broken strings. Treba da bude dobar materijal, samo to, i naravno da nije suviše ekstreman, jer je i njima jasno da metal do daske ne može da se proda toliko da bi se isplatilo pokušavati izdati ga.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj šta je izdao PGP u poslednje vreme. Teško da smo mi "baladan" bend ili SMF ili Broken strings. Treba da bude dobar materijal, samo to, i naravno da nije suviše ekstreman

Sam si sebi odgovorio. Naravno da ne sme biti suviše ekstreman materijal, a ja nigde nisam rekao da PGP izdaje samo i isključivo balade, već da su poželjne kad šalješ promo takvoj kući. Naravno da PGP neće izdavati thrash, ili ne daj bože black metal.

 

A što se tiče par žešćih bendova čije su albume izdali u poslednje vreme, to su samo izuzeci od pravila. Pa i City Records je izdavao NBG, ali to ne znači da su im vrata širom otvorena za pankere.

 

Keep on rockin'! :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kul nego napisao sam to zato što znam da jako veliki deo ljudi živi pod uverenjem da blaža svirka = komercijalnije u očima "odgovornih ljudi" pa se boje ako ime je gitara preglasna itd. Osnovna odrednica je da li je pesma kao pesma dovoljno slušljiva, znači, srpski jezik je plus, dobra melodija pevanja je plus, to da je moguće zapamtiti nešto u pesmi iz drugog slušanja je plus. A koliko je glasna gitara i da li ima rif pesma to nema toliko veze. Naravno slažem se da ekstremniji metal veće izdavačke kuće ne bi izdale, ali ne zato što je neko protiv takve muzike, već zbog (ako ćemo realno, na činjenicama utemeljenog) stava da je kupovno telo za to ovde premalo a često i nije spremno da odvoji novac za original disk.

 

Pozz svima!

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima!

Smatram da ne postoji glupo pitanje, samo glup odgovor. Pa cu da postavim jedno koje ce se nekima uciniti "glupo": a zasto bi neko hteo da izda album za nekog domaceg izdavaca ovde (makar to bio i PGP)? Ne vidim nikakvu normalnu scenu u ovoj zemlji, osim Udruzenja estradnih umetnika gde su Nedjo Kostic i Miroslav Ilic (ovog drugog sam lupio) u komisiji gde treba da te ocene da li zavredjujes da se nadjes u pomenutom udruzenju.

Po meni, ako ne postoji SCENA (a pod tim se podrazumeva direktor scene, PIB scene, izdavacka kuca, prostorije gde Scena zaseda i odlucuje, mesta za svirku koje je Scena opremila solidnom opremom i odgovarajucom akustikom i sve ostalo sto bi pomoglo bendovima da imaju kvalitetan nastup i dobrro izdanje), onda svako izdanje za domace izdavace sluzi da bi bend mogao da ode koji put na radio, ako da Bog - na TV i da taj CD posle skuplja prasinu negde u plakaru.

Nemojte odmah planuti i napisati mi da sam cinik i da je moj sastav gorak. Imam bend i '90-tih sam pokusavao da uradim oficijalno izdanje za bilo koga ovde. Bilo mi je vazno da CD licno odnesem u izdavacku kucu i da mi na licu mesta neko kaze da li mu se svidja da ga stancuje ili ne. Ali svuda su mi rekli da im zapakujem CD i posaljem, jer "nemaju vremena da sa mnom poslusaju ni jednu pesmu sa diska jer im dnevno stize po 10-tak diskova koje treba preslusati (?!)". I "u slucaju da im se dopadne, ne mogu da mi obezbede ni jedan koncert, samo procenat od prodatih diskova". Onda sam 2002. poslao preko par samizdatih CD-a i obezbedio bendu 2 evropske turneje, par svirki po Sloveniji i Hrvatskoj, a ove godine cu isto to da ponovim (mislim, sa odlaskom preko).

Sta sam ovim hteo da kazem: nisam pazljivo citao sve Vase postove i nadam se da nisam promasio temu (ako jesam onda se izvinjavam!), ali jedino skrnava Viza sve nas sprecava da odemo preko i napravimo posao. Oni tamo su opremljeni kao iz kataloga, svi su navezbani k'o Nemci, ali nemaju ideju niti znaju da naprave dobru pesmu (osim onih bendova sa VH-1, MTV i ostalih skupih kanala). S druge strane, mi se ovde "razmenjujemo" jevtinom opremom i dobrim fazonima, nismo rodjeni da budemo muzicari, ali bismo to voleli i trudimo se da se cujemo sto dalje. Krademo po malo od svih ostalih i na kraju pravimo stvari koje su 1/1 hitovi.

Tako da, ako imate bilo kakvu vezu ili Vas usere da dobijete Vize, a pre toga ste poslali CD preko i onaj tamo Vam je poslao pare da ga uradite kako treba, picite u inostranstvo. Vazno Vam je da imate bilo kakvu iole ozbiljniju produkciju, tj. tehnicki ispravne snimke sto je vise izvodljivo i da se cuju dobri instrumenti na snimku. Pale se oni i na obican demo, ali on mora da bude ekstra hit da bi ste ih zainteresovali.

Eto, nadam se da nisam udavio..?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi sugrađanine, ne bih da zvučim kao seronja, ali...

 

Nemam ni ja nešto Bog-zna-koliko-puno iskustva, pa neću da se nadovezujem na ono o čemu nemam pojma.

Samo ću se nadovezati na ovo.

Oni tamo su opremljeni kao iz kataloga, svi su navezbani k'o Nemci, ali nemaju ideju niti znaju da naprave dobru pesmu (osim onih bendova sa VH-1, MTV i ostalih skupih kanala). S druge strane, mi se ovde "razmenjujemo" jevtinom opremom i dobrim fazonima, nismo rodjeni da budemo muzicari, ali bismo to voleli i trudimo se da se cujemo sto dalje. Krademo po malo od svih ostalih i na kraju pravimo stvari koje su 1/1 hitovi.

Evo ja sam na primer pola decenije žive preko. Svirao sam veoma aktivno. Živeo sam veoma dobro, od autorske svirke. Malo sam ono, što se kaže, upoznat sa "njima" i "njihovima"...

Nisam bio preko bare, bio sam u mađariji, pa se moja iskustva tiču samo EU.

 

Nisam stekao utisak da nešto "nemaju ideju" niti da smo mi bog zna kako originalni za njih, a kamo li da pravimo hitove 1/1.

Upravo naprotiv.

Većina njih su tamo, pogotovo metal scena, tata i mama za nas ovde u apsolutno svakom pogledu. E sad, druga je stvar što je prosečna dužina šure u Srbiji oko 25cm, i da valjda mi bolje znamo od celog sveta ko je bolji...

 

Jedini žanr u kome ih šijemo je pank, i njemu srodni pravci. Verovatno zbog tog inata u kojem nam niko nije ravan.

Bolji smo i u svim aspektima narodnjaka, počevši od novokomponovanih, a pogotovo u turbo varijantama, ali nije sad ni o tome reč...

 

Možda je zbog materijalne situacije (nema se para za pojačalo, ni za duplu pedalu...) ali je naša metal scena smešna naspram njihove.

Publika je bolja, ali bendovi nisu.

 

Neću da navodim paralele ni primere, jer lično poznajem dobar deo metal scene kako tamo tako i ovde...

 

...just an opinion...

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvučiš kao da po ceo dan gledaš Pink pa si stekao utisak da su oni najbitniji. Najveći broj izdanja u državi i dalje i izdaje i prodaje PGP RTS, koji ti je uz još dve tri kuće jedini moguć i logičan izbor kad se radi o rock muzici bilo koje vrste. U svakom slučaju na osnovu tvojih pitanja stiče se utisak da imaš jako pogrešnu lsiku o nekim stvarima, ne ljuti se.

 

 

Ako ti neko neko ponudi aranžman da moraš da daš pare za izdavanje ne treba ni da izdaješ album, jer ili si

1. U pogrešnoj diskografskoj kući

2. Imaš loš materijal pa ti izdavač traži pare jer unapred planira da neće prodati više od onoga što sam otkupiš da bi podelio prijateljima.

 

 

 

Ako ćeš da plaćaš, onda sam odštampaj, podeli drugarima i ponudi na svirkama, jer ti isto ispadne. Ceo smisao diskografske kuće kod nas je ponajviše da te validira pred publikom i medijima, ako razumeš na šta mislim.

 

 

quote] Znam da zvucim glupo, i da imam pogrsnu sliku o nekim stvarima, al' moras da ima obzira, ne bavim se toliko dugo ovim poslom (ne mislim na muziku, nego na stvari tipa diskografske kuce, home - recording, studiji), pa trazim savete, od vas iskusnijih. Ne gledam samo Pink, nikad u zivotu se nisam zadrzao na tom kanalu vise od 5 minuta, koji su obicno reklame, pa tu cujem produkcija cityja, bla,bla... A sta mislis na Rock Express? Jel' znas nekog ko je slao njima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima!

Smatram da ne postoji glupo pitanje, samo glup odgovor. Pa cu da postavim jedno koje ce se nekima uciniti "glupo": a zasto bi neko hteo da izda album za nekog domaceg izdavaca ovde (makar to bio i PGP)? Ne vidim nikakvu normalnu scenu u ovoj zemlji, osim Udruzenja estradnih umetnika gde su Nedjo Kostic i Miroslav Ilic (ovog drugog sam lupio) u komisiji gde treba da te ocene da li zavredjujes da se nadjes u pomenutom udruzenju.

Po meni, ako ne postoji SCENA (a pod tim se podrazumeva direktor scene, PIB scene, izdavacka kuca, prostorije gde Scena zaseda i odlucuje, mesta za svirku koje je Scena opremila solidnom opremom i odgovarajucom akustikom i sve ostalo sto bi pomoglo bendovima da imaju kvalitetan nastup i dobrro izdanje), onda svako izdanje za domace izdavace sluzi da bi bend mogao da ode koji put na radio, ako da Bog - na TV i da taj CD posle skuplja prasinu negde u plakaru.

Jako čudna upotreba termina "Scena". Scena je reč koja se koristi za sve aktere u proizvodnji i konzumaciji muzike, a ne nešto što treba da bude konkretno pravno telo i da tehnički postoji i "dela", rajt?

 

Nemojte odmah planuti i napisati mi da sam cinik i da je moj sastav gorak. Imam bend i '90-tih sam pokusavao da uradim oficijalno izdanje za bilo koga ovde. Bilo mi je vazno da CD licno odnesem u izdavacku kucu i da mi na licu mesta neko kaze da li mu se svidja da ga stancuje ili ne. Ali svuda su mi rekli da im zapakujem CD i posaljem, jer "nemaju vremena da sa mnom poslusaju ni jednu pesmu sa diska jer im dnevno stize po 10-tak diskova koje treba preslusati (?!)". I "u slucaju da im se dopadne, ne mogu da mi obezbede ni jedan koncert, samo procenat od prodatih diskova". Onda sam 2002. poslao preko par samizdatih CD-a i obezbedio bendu 2 evropske turneje, par svirki po Sloveniji i Hrvatskoj, a ove godine cu isto to da ponovim (mislim, sa odlaskom preko).
Pazi, bez obzira kako je prošlo kasnije konkretno izdanje, svaki put sam imao prilike da odem i razgovaram sa nekim ko je "odgovoran" u izdavačkoj kući materijal i da od njega čujem šta misli o materijalu, te da porazgovaram o uslovima izdavanja. Naravno ne negiram da je neko drugi mogao imati drugačije iskustvo.

Kao druga stvar, ja prvi put čujem da diskografska kuća treba da obezbedi koncerte, to nije njen posao, već posao menadžera benda. Može neko u Marketingu izdavačke kuće da se potrudi da pomogne oko medija bendu ali to je to.

 

Krademo po malo od svih ostalih i na kraju pravimo stvari koje su 1/1 hitovi.
Ovde ću se složiti sa bata Secraconom, da si malo preterao.

 

Tako da, ako imate bilo kakvu vezu ili Vas usere da dobijete Vize, a pre toga ste poslali CD preko i onaj tamo Vam je poslao pare da ga uradite kako treba, picite u inostranstvo. Vazno Vam je da imate bilo kakvu iole ozbiljniju produkciju, tj. tehnicki ispravne snimke sto je vise izvodljivo i da se cuju dobri instrumenti na snimku. Pale se oni i na obican demo, ali on mora da bude ekstra hit da bi ste ih zainteresovali.

Eto, nadam se da nisam udavio..?

Nisi, razmenjujemo, mišljenja, pričamo itd...

 

Znam da zvucim glupo, i da imam pogrsnu sliku o nekim stvarima, al' moras da ima obzira, ne bavim se toliko dugo ovim poslom (ne mislim na muziku, nego na stvari tipa diskografske kuce, home - recording, studiji), pa trazim savete, od vas iskusnijih. Ne gledam samo Pink, nikad u zivotu se nisam zadrzao na tom kanalu vise od 5 minuta, koji su obicno reklame, pa tu cujem produkcija cityja, bla,bla... A sta mislis na Rock Express? Jel' znas nekog ko je slao njima?
Ne moraš se pravdati, nije to fabula. Da li imaš dobar bend? Da li ste uradili dobre, aranžmanski dovršene pesme? Da li imate dobar snimak tih pesama? E pa kad budeš sve to imao onda pošalješ nekog ko je najkomunikativniji i najsnalažljiviji u bendu da obiđe i izokreće telefonom diskografske kuće i vidiš kakva je situacija na terenu. Malo se raspitaš vidiš ko šta nudi pa doneseš odluku. Krajnje jednostavno. U međuvremenu guraš svoju priču, sviraš gde možeš i sazrevaš kao svirač, komunista i ljudsko biće! Ozbiljno. Možda će zvučati cinično ali sam primetio da se nekako podudara da kad neko sazri dotle da ima dobar snimak materijala koji bi možda neko kupio, tačno ispadne da je u međuvremenu nabio i dovoljnu kilometražu da zna šta treba da zna, pa naravno i u vezi izdavanja materijala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako čudna upotreba termina "Scena". Scena je reč koja se koristi za sve aktere u proizvodnji i konzumaciji muzike, a ne nešto što treba da bude konkretno pravno telo i da tehnički postoji i "dela", rajt?

 

OK, namera mi nije bila da napisem nekome da ne proba, jednostavno sam dosta ovde udarao glavom i napisao sam nesto iz licnog iskustva. Cisto da se neko ne razocara, ako pre toga ne zbrise preko.

Ne mogu se sloziti s tobom da je "scena reč koja se koristi za sve aktere u proizvodnji i konzumaciji muzike, a ne nešto što treba da bude konkretno pravno telo i da tehnički postoji i 'dela'", jer ono sto ti spominjes je skupina istomisljenika udruzena duhom i entuzijazmom, nikako telo koje mora da ima funkciju sindikata, ako vec ne treba da bude mainstream (Grand produkcija npr.). Jer ovim bendovima ovde niko ne pruza satisfakciju osim trip koji ih gura napred, a bogami i nazad, pa samim tim put do bilo kog vida afirmacije je jako maglovit.

I nema to veze sa menadzerima. Drzava, a samim tim i izdavacka kuca su ta dva tela koja bi pre svega trebalo da sve nas stave u istu liniju, opale iz pistolja za start i neko ce stici prvi, a neko i nece (onda tek dolaze menadzeri da proberu i naprave ti karijeru). To se u normalnim drzavama zove "kultura" (a znaci "raznovrsnost" ili "bogatstvo razlika" - ja sam iz Vojvodine i to (jos uvek) dobro znam :bigblue: ) i muzika joj je sastavni deo. Na zalost, kod nas ne postoje mnoge druge stvari pre "scene", pa ne verujem da ce u skorije vreme da se napravi, evo bas zbog Vas braco Metalci, "Metal Majstori", turneja domacih bendova po ovoj zemlji. Jer da nije tako, ne bi hiljade ljudi zbrisalo iz ove zemlje, naravno ne zbog sviranja, vec zbog nekih elementarnih stvari.

Ako opet "gresim", neka mi neko navede koji je to domaci bend ovde dobio dobre uslove oko izdavanja i prodaje diska, pre svega mislim na marketing, a onda, kako se to odrazilo na organizovanje svirki po zemlji. Ja jos (osim mainstream-a, koji je opravdanje drzavnih firmi za trosenje para od nasih poreza i slikanje za zutu stampu) nisam cuo za takve... Pogledajte samo u TV i videcete da ne postoji ni jedan muzicki kanal sa domacim bendovima ili bilo kakav kanal koji ima bar top listu domacih bendova.

I nemojte me shvatati pogresno; svi smo mi ista ekipa i svima nam je isti protivnik.

E sad raspalite po "reply"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sa izvinjavam,ali moram da primeti da su neki ljudi promasili poentu foruma.Ova tema se svela na filozofsku raspravu koja je potpuno nepotrebna.

Ovde niko jos uvek nije rekao -ta produkcija -taj producent -ta kuca,sto je okazatelj da se vrlo malo dobrih albuma snima,da niko ne navodi svoja direktna iskustva.Voleo bi kada bi neko naveo greske koje je napravio za vreme snimanja,izdavanja,pravnih odnosa sa menadzerom,producentom,...

 

Moje misljenje je da masterpiece albuma gotovo ni nema,ni kod nas,ni u Mdjarskoj,ni u EU,ni u svetu.Takvo je trenutno stanje da veci deo posla odradi marketing.

Ja nemam iskustva u snimanju albuma(nisam ni snimio ni izdao)ali sam imao priliku da razgovaram sa jednim poznatim producentom u Monte Karlu koji mi je do savet,koji doslovce vama prenosim bez namere da izigravam pametnjakovica-Ako hoces se bavis soubiznisom,prvo nadji dobrog menadzera.Direktan savet je-bolje skupite pare za avans nekom menadzeru,koji ima sto vise iskustva,nego sto cete lutati od kuce do kuce i nositi u ruci demo koji ste narezali kuci.On ce dalje sve organizovati sa vama u dogovoru.Vecinu stvari cete dobiti besplatno.Ali kada uspete i izdate(sto je svima cilj)morate sve usluge menadzera platiti.

ps.O aspektu marketinga treba otvoriti novu temu jer mislim da je veoma vazna i usko povezana sa produkcijom i izdavackim kucama.Vecina albuma(dobrih)propada ne u fazi produkcije vec u fazi promocije,pa je bend posle sklon da kaze-nije mi bio dobro usnimljen bubanj,nije bilo groova-cist alibi

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto vidis!

Bacio si nas u raspravu, a sam si znao odgovor jos pre nego sto si dao temu.

Ljudi su ovde pokusavali da ti na najnaivniji nacin predoce lepe i ruzne strane posla od uzimanja instrumenta u ruke do izlaska prvog diska iz masine za stancovanje.

Ali ti si vec upoznao producenta u Monte Karlu, mestu za koje je vecem delu ekipe ovde potreban globus da bi videli gde je to ("Jel' to pored Monte Negro?"). I svi ovdasnji kometari, ne da su promasili, vec padaju u vodu pred takvom pricom.

Onda nadji dobrog menadzera koji ti moze prodati SVE sto izadje iz studija. I onda ti ne preostaje nista drugo vec da bacis koju ribu pod jaja i malo belog pod nos. San svakog od nas!

:pivopije:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantna je priča. Evo neke moje logike, pa bih voleo da me neko ispravi ako grešim.

 

Prva stvar bi bio demo, malo ozbiljnije urađen, 100-200 kopija...

Druga stvar profi singl + spot. Kraća, hitična pesma, manje sviranja više pevanja, keči refren... Tu već treba i više kinte koliko sam video. Oko 300 evrića košta snimanje jedne pesme npr. u Beraru, DoReMi... a za spot sam čuo 200 rasveta, 50 kamera, 100 montažer - sve po jednom danu.

 

Ako to prođe uspešno, onda ima smisla snimati i izdavati album. Ako ne prođe... džaba ste krečili.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantna je priča. Evo neke moje logike, pa bih voleo da me neko ispravi ako grešim.

 

Po meni, tu si negde. S tim da bolje, a jevtinije snimke mozes napraviti kod jednog tipa koji se odaziva na Komandant Adam. On ti uradi i video, ako hoces i live video, a moze i celu svirku da radi. Snimao je No Means No, The Supersuckers, Kud Idijote, El. Orgazam i sta ti ja znam koga sve nije. Odes kod njega na sajt i cujes i vidis produkciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da znam ko je Adam. Čuo sam samo utiske ljudi da su jako zadovoljni, ali nikada nisam imao priliku da čujem neki snimak. Ako su mu snimci toliko dobri kao što se priča onda je to zaista povoljno - 50 evra po pesmi. Ne mogu sada da se cimam sa dial up-om, al preslušaću ovih dana.

 

 

Drazo bro,jedno pitanje:ko ce da ti pusti taj spot?

 

Kao da nikada nisi video neki domaći spot na tv-u. Za neke bendove sam tako prvi put i čuo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...