Jump to content

Najbolja Gothic grupa?


Vampyr Poet

Recommended Posts

  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Inkubus Sukkubus - dobar ukus icon_smile.gif

Oko njih ide zanimljiva prica. Oni su u sustini paganski folk rok bend, a u gotik su se ubacili samo da bi imali malo vise publike pa kad su videli da je to odlicno proslo (i to narocito u Nemackoj) nastavili su da furaju taj fazon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, izvinjavam se sto tako dugo nisam postirao odgovor koji sam obecao, mada sada kad ga citam imam utisak da bas i nisam morao da ga pisem posto nisam rekao nista sto vec nije bilo u proslim porukama no sta je tu je. Ja se nisam slozio oko toga da se neki EBM bendovi mogu okarakterisati kao gothic i tu je ocigledno izbio mali nesporazum. Naime, ono sto ja hocu da kazem je sledece: Mercer u svojoj knjizi, koju ja BTW smatram prilicno nepotpunom i ne bas najbolje uradjenom, navodi Bauhaus, Theatre of Hate i Killing Joke kao rodonacelnike gothike i dodaje im U.K. Decay, Sex Gang Children, Ritual, Danse Society, Ausgang, Specimen, Alien Sex Fiend, Christian Death...i tu se ja slazem sa Dark Gothom da je gothic nastao iz panka (najbolji sajt na tu temu koji sam ja nasao nalazi se na adresi www.deathrock.com). Potom sledi citava plejada raznih bendova i svi ovi bendovi su bili veoma razliciti tako da se tesko moze naci neka muzicka uniformnost koja bi ih zajednicki odredila. Bilo je tu popa, klasicnog "darka", death roka... i tako sve do pojave Sisters of Mercy kada mozemo da govorimo o obrascu po kojem je muzicki poceo da se prepoznaje "gothic rok" koji je "sahranio" umetnicki orijentisan, nadrealan, pa i morbidan (a la Bauhaus) viktorijanski inspirisan post-pank. iz ovoga je ocigledno da ja ne volim Sisters of Mercy icon_smile.gif Ono sto je te bendove cinilo gothikom je bila termatika o kojoj su pevali, specificna atmosfera i suptilni gothik senzibilitet. U tom sarenilu bendova sasvim je sigurno dosta Industrial i EBM bendova koji su bili ili jos uvek jesu "gothik" posto su imali taj senzibilitet (Die Form ponekad opisuju kao elektro-gothe), ali i EBM i industrial su ipak, po mom misljenju, posebni zanrovi koji su imali svoj vlastiti nezavisan razvoj i u kojima ima mnogo vise imene koja nisu "gothik". "Klasicnim" gothima i EBM i Industrial sasvim su sigurno blizi od gothik metala, tu se isto ja i Dark Goth mozemo sloziti, no gothik metal je ipak pod gothik kisobranom svidelo se to "old fashioned" gothima ili ne - a istini za volju to im se veoma cesto ne svidja icon_smile.gif

 

To je bilo to sto sam ja hteo da kazem i nadam se da necu opet biti pogresno shvacen icon_smile.gif A ono sto se ja sa Cypher ne slazem je to da je bitno da ti se neka muzika dopada ili ne zato sto gothik ne dozivljavm kao muziku vec kao nacin zivota koji muzika samo prati kao sasvim logicna nadopuna.

 

BTW, ja mislim da je tesko reci koja je najbolja "gothik grupa" iz jednostavnog razlogo sto su veoma cesto samo neki albumi neke grupe "gothik". Naprimer, ja mogu da stavim na listu najboljih gothik grupa CDead Can Dance, Virgin Prunes ili pak Swans, no problem je u tome sto oni imaju i albume koji nisu "gothik" (dakle, mozda je bolje govoriti o najboljim "gothik" albumima). No, ipak evo moje gothik liste koja je aktuelna ove nedelje (sledece bi verovatno bila sasvim drugacija):

 

- Luna

- On Thorns I Lay

- Haggard

- Cure

- Die Form

- Siouxie/Creatures

- Deine Lakaien

- Cranes

- Sex Gang Children

- Christian Death

- Killing Joke

- Lycia, Black Tape For A Blue Girl, Unto Ashes i 95% istalih Projekt izdanja

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote:

Prvi poslao Gwydion:

A ono sto se ja sa Cypher ne slazem je to da je bitno da ti se neka muzika dopada ili ne zato sto gothik ne dozivljavm kao muziku vec kao nacin zivota koji muzika samo prati kao sasvim logicna nadopuna.


Izgleda da ni ti mene nisi razumeo,a verovatno se ni ja nisam dobro izjasnila...

Gothic JESTE nacin zivota,sa tim se definitivno slazem u potpunosti.Mogu reci za sebe da sam Goth i sve u vezi sa Gothicom vise je nego vazno u mom zivotu.Ja sam u svako doba dana obucena i nasminkana na isti nacin kao kad izlazim uvece.Ovo naravno ne govori o meni kao o ne znam ni ja koliko"predanom" Goth-u ,vec jednostavno to spominjem da bih objasnila koliko je meni takav nacin zivota bitan.Da ne spominjem koliko problema zbog toga u svakodnevnom zivotu imam;naucila sam da ne obracam paznju i bitno mi je da se JA lepo osecam a za periferne likove me cisto zabole.Dakle, Gwydion:Spomenula sam SAMO muziku da ne bih skretala s teme,sto ocigledno nije moguce posto to upravo cinim icon_biggrin.gif ,zato sto je tema glasila "Najbolja Gothic grupa".

Ipak,i ja se slazem sa nekim tvojim stavovima,pa eto cisto da objasnim icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote:

Prvi poslao Gwydion:

OK, ako se i nismo ranije dobro razumeli sada je nadam se to nadam se iza nas. Mada mislim da si ti u pravu - u pitanju je bila i ja sam malo skrenuo sa teme
icon_sad.gif

 

Ma ok,nesporazumi uvek postoje,a narocito kada razgovor nije "face to face".

Drago mi je da smo se sporazumeli icon_biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote:

Prvi poslao Gwydion:

Sto se tice Two witches imam ih, a nisam siguran da li sam t oostavio Robertu kada sam bio u BGD? Ako jesam pitaj njega, ako [/QB]

 

 

Jesi, TW su ovde!

Kome treba?

 

btw ne znam dal' sam ti rekao da sam nabavio jos 1 current93, osim onog jednog meshovitog sto imam? Mozda i jesam.... Mada je meni Current 93 ZESHCE natripovan!

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, onda neka ljudi uzmu TW od tebe. Imam nekoliko diskova Current 93, no treba mi jos uvek vise od pola njihove diskografije icon_smile.gif

 

Bio je mali Nikola na njihovom koncertu u new York-u, pa ga mozes pitati kako je bilo kada se (ako ikada) vrati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

quote:

Prvi poslao GothiK:

Ok..znachi najbolje goth grupe su:

1.Therion

2.Tristania

3.Nightwish

[Po vama]

Pa ljudi,zavrshavajte polako, jer treba da 'castim' Deep Vault sa ovom temom
icon_biggrin.gif

 

 

Hmm.. Ja se ne bih slozila da su Nightwish gothic... Jedino sto imaju taj zenski vokal..and that's it.. Ali muzika uopste nije gothic.. so..

A na listu bi mogao dodati Deine Lakaien, London After Midnight, Inkubus Sukkubus, In Grey.. etc etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok napokon da ostavim i ja post koji sam zeleo nakon onog Gwydionovog.

Pazi u sustini nam se poklapaju misljenja. Slazem se sa tobom da se Gothic Metal nalazi pod gothic kisobranom svidjalo se to nekima i meni ili ne. Slazemo se i oko nastanka gothica. Takodje se slazem sa tobom i da ima tona EBM i Industrial bendova koja nema tu neku gothic tematiku. Jedino oko cega se ne slazem je pitanje Sisters Of Mercy s obzirom da oni samo na prvom albumu imaju taj klasicni gothic rock zvuk.

Verovatno si cuo pesme tipa detonation Boulevard, I Was Wrong, Vision Thing ili when You Don't See me,..

Primecujes li koliko su to u stvari obicne rock pesme. Cak mozda hard rock. Tu nema ni G od Gothica, cak ni tekstovi. Ali se slazem sa tobom da su se od tad pocele pojavljivati gothic grupe sa tim priblizno slicnim zvukom, a odlikovao ih je pre svega specifican bubanj (i zvuk i ritam) kao i bas gitara.

Ali da stvarno dalje ne bi ulazili u neke nove rasprave koliko se meni cini slazemo se u skoro svim stvarima osim toga da su Sistersi losi icon_smile.gif. Samo je koliko mi se cini doslo do malog nesporazuma zato sto se verovatno ni jedan ni drugi nismo znali izraziti na pravi nacin.

 

A sad bi mogao update-ovati moju listu The Best Gothic grupa.

-Fields Of The Nephilim

 

pa niko...

 

pa onda

 

-Theatre Of Tragedy

-Deine Lakaien

-Dawn Of Oblivion

-The Sisters Of Mercy

-Type O Negative

-Lycia

-Bauhaus

-Diary Of Dreams

-Laibach (industrial, znam)

-Attrition

-VNV Nation

-Judith

-Lacrimosa

-Nosferatu

 

Bendovi ne moraju ici ovim redom osim prvih, jedinih i najboljih Fields-a icon_smile.gif

Mislim znam da cu se setiti jos najmanje deset grupa koje volim, a koje sam zaboravio ali me sad mrzi da se secam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ulazeci u diskusije sta-zapravo-spada-u-gothic: za mene su najbolji Faith and the Muse, Miranda Sex Garden, Christian Death (ali iskljucivo sa Rozz Williamsom!), Fields of the Nephilim, Dead Can Dance i naravno klasici Bauhaus i Siouxsie & the Banshees. Od 'srodnih' bendova jos naravno i Death In June i Current 93 (mada ne mogu da svarim njihove starije radove icon_smile.gif) i Blood Axis kad smo vec tu. Da dodam jos Qntal, Estampie i Deine Lakaien (prvenstveno zbog glasa).

 

soror sanguinia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...