Jump to content

Internet browseri


imaginos

Recommended Posts

P.S. Ja svaki put kad se ponudim da nekom nesto objasnim, svi me totalno odjebu (uz casne izuzetke). Sta? Svi znate sve? Aj' objasni mi u najkracim crtama (da ne smaram, ali raspisi se ako znas) kako uopste browser radi.

odmah da ti kazem da ne bude slucajno zabune: nadam se da cemo jednog dana nas dvojica popiti pivo i popricati o raznim tehnikalijama, sto HW/SW, sto gitarskim, da cemo imati prilike da prodiskutujemo na temu seganovog "kosmosa" i slicno... ali odgovor na gornji citat, i razlog ZASTO te svi totalno odjebu kad ponudis nesto da objasnis, lezi u u ovome:

Nemoj sad da pocnme da vas propitujem, kako uopste radi browser, pa da se userete. Ipak je to program. Koji mi znamo napamet.

imas ti sta da kazes, ali te jebe nastup. :( meni te stvari ne smetaju, to je samo forma - ali skapiraj da ljudi odmah dizu gard kad procitaju tako nesto, bez obzira koliko tvoji motivi bili ispravni.

 

-------------------------------------------------------

 

on topic: :)

 

a propo browsera, pricati sta je "bolje" od necega, i to plasirati kao apsolutnu kategoriju je moguce samo ako se prvo definise oblast u kojoj se browseri "trkaju". na primer: koji softver zauzima manje memorije za istu stvar: uzmes, startujes, izmeris i izneses objektivne rezultate.

 

sa druge strane, kad ja kazem da mi je opera bolja od ffoxa, to znaci da mi se: vise svidja kako izgelda, lakse se snalazim u operinim opcijama i uopste usability opere je ZA MENE veci nego usability ffoxa. to sto neko ima drugacije navike, afinitete i ukus, to je sasvim ok. tu smo da diskutujemo na temu sta je kome i zasto bolje.

 

razlog zbog koga sam otvorio ovu temu je sledeci:

  • osoba A: ja u operi mogu to i to, a u ffoxu je to nemoguce.
  • osoba B: e, bas nije nemoguce, to se radi tako i tako
  • => osobe: A, C, D, E... saznaju nesto sto nisu znale zahvaljujuci raspravi izmedju osoba A i B.

prozivke, pljuvacina i spam poruke od 3 reci nisu deo pocetne ideje, ok? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...nastup.

 

Kapiram ja to batice, ali sam isto tako skapirao da sa Jugovicima samo ostro. Siguran sam da si (sa ovim nekim zakasnjenjem od par meseci) procitao to naglabanje izmedju mene i doticnog mladjeg gospodina. Puno je sad tu vode proslo u bunaru, no svodi se na nesto slicno kako si ilustrovao.

 

Moje licno misljenje je da kad je neko u zabludi, prirodno je da zelis da mu/joj pomognes. Ne da odmognes ili drobis. Nas narod medjutim (pored mnogih drugih) ima tu maniju da ne jebe 'autoritet', mada ne jebe u sustini nikoga. Vecina se rodila naucena ili prihvate prvu neku 'vaistinu' i onda ni makac. Toliko je opevano na ovom sajtu prebacivanja ljudima koji su gle cuda promenili stav ili misljenje tokom zivota i dela. U nasem narodu to nije popularno, takvi ljudi su smatrani povodljivim, prevrtljivim, oportunistima i slicno. Tako da smo ultra-tvrdoglava nacija. E sad, konkretno, oko tehnologije. Sem Amera, Rusa i Engleza, velika vecina ostalih likova, bilo iz raje bilo inzenjera voli da ga tupi o materiji koju ili ne poznaje ili poznaje na nivou naslova. Imali smo jednog profu u Tesli, iz Avio Sistema i Pogonskih Grupa (predmet) pita on mog ortaka na kraju godine da popravi ocenu. Vuk'o lik keca cele godine ali seo naucio, nece da osine godinu. Pita ga ovo, pita ga ono, ovaj sve manje vise zna. Kaze profa Suzic, dobro je Rakocevicu, popravio si ocenu, evo ti dvojka za kraj godine. Kako dvojka, pa sve sam znao, manje vise. Kaze profa, jeste, ali ne moze na kraju godine sa keca odma cetvorka (vidis to je ta nasa prevrltjivost, cak ni na kraju godine se znanje ne ceni ako je steceno prevratom, da ne kazem ucenjem od cca nedelju dana 24x7). Znanje je znanje, deadline je deadline, i na deadline-u moj ortak je sve znao za 4. Ali da ne bi bili ne-fer prema ovima sto su jadni cele godine bubali za tu cetvorku, eto njemu dvojcica. Kaze ortak profanu, pa ti nisi normalan, za dvojku je da ti pricas lekciju a ja da ti kazem naslov! Anyway, blagi offtopic da bi ti ukazao na neke stvari koje posmatram evo vec 35 godina.

 

Elem, ja sam u vise navrata pokusavao coveku fino da objasnim mnoge aspekte pro et contra (za i protiv) na datu temu. Nije vredelo, drzao se nekih statistika, koje samo njemu odgovaraju, kao pijan plota. Poenta je da, cak i ako ima covek neku kontra statistiku, to uopste nije relevantno za materiju. Kao sto si i sam naveo, relevantne su neke druge tehnicke kategorije a ne ko, kako i kada koristi koju verziju brauzera. Medjutim, kako to cesto biva, koga ti tehnikalijama, on tebe nazad jopet statistikama. I tako ukrug. Onda brate preseces to onako naski, nasi smo, i tras u glavu. Prozivka. Prozivam i ja. Kapiram da nema druge. Ali to samo radim kad sam pod gasom, a ja ovde samo pod gasom i dolazim. Trezan, samo kao sada na poslu, cekam da se zavrsi kompilacija.

 

Mladji si pa mozda imas i vise strpljenja...mada bi mozda trebalo obrnuto. Pazi, meni nije problem da sednem sa bilo kim (cesto to i radim) jedan na jedan pa mu/joj pokazem ovo ili ono. Ali kapiram da ima jako puno (nasih) likova, koji radije nece sesti ni sa kim ako postoji najmanja sansa da budu razuvereni u nesto u sta se tripuju. Radije ce tome sami jednog dana (ako ikada) dohakati, i onda se vise nikad nece secati da su nekada tupili suportno. Kako rekoh, jedino Ameri, Englezi i Rusi (inzenjeri) ne tupe o onome sto provereno ne znaju. Znaci, mogu svojerucno da te demantuju, ne pricom, nego kodom i poznavanjem materije. Niko ti ne navodi nikakve statistike. Sto se neinzenjera tice, opet, Ameri, Englezi i Rusi ne vole da se trte oko necega sto ne znaju, da ne bi ispali glupi u drustvu. Za ostale to nije problem.

 

Za kraj, sve ovo i nema toliko smisla ako diskutujes (ili se prepires) sa nekim ko je ocigledno laik za datu materiju. Lagano bez uzbudjenja. Medjutim, apropo dijaloga ciji si sam kraj citirao, ispostavilo se da je to moj (nas?) neki buduci kolega, ne laik znaci, covek koji zeli time da se bavi u zivotu i vec se dobro napregnuo. E tu se vec indoktrinacija ne prasta. I onda se opet vracam na pocetak, duznost mi je da sagovorniku i potencijalnim citaocima teme razjasnim neke stvari ako se osecam pozvanim. Kao neko ko je prevrnuo nebo i zemlju radeci za Istok i Zapad preko 20 godina na sljakama od kojih svakom buducem inzenjeru zastaje dah, osecam se pozvanim. Jednog dana shvatices (ako vec nisi) da ono sto nekom lici na puko hvalisanje drugom lici na sopstveni rezime.

 

Aj' :pivopije: pa cemo da sednemo jedared.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li sam već pisao na ovoj temi .. mrzi me da gledam. Generalno, Operu sam davno koristio dok nije stigao FF, koji me je baš onako oduševio i kupio na brzinu :)

 

Koristim FF, jer mi je nekako prijemčiviji, komforniji, šta znam ...

 

Opera mi je malo sterilna, mrtva, n ezna kako da kažem, ili jednostavno nisam navikao. Ipak mislim da se Opera dosta bolje snalazi pri inerpretaciji javascripta, recimo mnogo bolje izvršava onLoad funkcije i slično. Takođe, sad su ludaci dodali podrđku i za torente, dalje, onaj zoom čitave strane je tako besna stvar ... pa onda onaj Speed Dial, nema šta

 

Bilo kako bilo, i dalje koristim FF i mislim da će tako i da ostane ... jbg, navika je od ljubavi jača :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok sam se služio Windowsom, koristio sam Maxthon, koji je "lakša" verzija IE-a. Sada kad sam prešao na Ubuntu, Lisica završava jako dobar posao, ima tu nekih nedostataka u samoj vizualizaciji, ali generalno program šljaka dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Иначе, проценат коришћења веб браусера, Фебруар 2008.:

 

Internet Explorer - 74.88%

Firefox - 17.27%

Safari - 5.70%

Opera - 0.69%

Netscape - 0.68%

Mozilla - 0.59%

Other - 0.18%

 

Мислио сам да Опера мало боље стоји, морам признати.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam skinuo najnoviju verziju Real Player-a 11.0.3., (dobio sam opciju kod FireFox-a i Explorera) da moguda skidam klipove sa You Tube-a..................

iznad svakog klipa pise Download.........................

 

A kod Opere to dugme ne prepoznaje........................sto je meni manjak..............

 

e po meni je definitivno bolji FireFox nego Opera,a Opera je za telefone zakon............................

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretvorio sam se u uvo, deder elaboriraj :pivopije:.

 

Pa nemam šta da ti objašnjavam, kad ti (koliko sam do sada primetio) uglavnom sve znaš najbolje. Napravi neku stranicu koja će imati neku onLoad funkciju (npr. roll-over image preko Javascripta) i učitaj u FF, pa učitaj u Operi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi elaborirao. Izvlacis se, pravis se blesav, sta li.

 

Da te podsetim:

 

"Opera.......mnogo bolje izvršava onLoad funkcije i slično".

 

 

Kako se to "bolje" izvrsavaju javascript funkcije u nekom browseru. I to ne sve nego poneka, a? Elaboriraj. Ili daj neki link.

 

 

Uzgred, na onim temama gde se pojavljujem, znam mnogo vise o mnogim stvarima od mnogih ljudi. U pravu si. Na temama o kojima ne znam puno ili me ne zanimaju se i ne pojavljujem i ne drobim. Prosto a?

 

 

P.S. Napravio sam hiljade stranica sa prilicno zajebanim javascriptom i 'ucitavao' po kojekakvim browserima ali to 'bolje' nisam primetio.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad kažem bolje mislim na brže i na bolje tumačenje, tj. da je preload zaista preload (odnosno da se "aktivira" zajedno sa učitavanjem stranice) a ne da se pokreće tek nakon akcije. Nema tu šta da se elaborira, nađi stranicu koja ima neki rollover image, i pogledaj kako će da učita FF, a kako Opera. Naravno, moguće je da ima nešto i do protoka, ali na našim protocima se itekako vidi razlika, jer FF neće da učita tu rollover sliku sve dok ne pređeš preko nje, za razliku od Opere. Samo jedan primer.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...