Jump to content

Internet browseri


imaginos

Recommended Posts

Koristan link... timeline opere.

 

Imali su tabbing od verzije 4.0 (2000.)

 

http://www.xtimeline.com/technology/Opera-Browser-Releases

 

Timeline Netscape-a

 

http://sillydog.org/netscape/verinfo.php

 

Uveden tabbed od verzije 7.0 (2002.)

 

Opera wins.

 

 

p.s. Ja sam inace (ponosni) korisnik opere od verzije 3.21, i od tada sam instalirao svaku bitniju verziju, neke sam koristio duze, neke krace. Recimo verziju 5 i 6 sam poprilicno dugo koristio, zbog mail klijenta a i za browsing.

Do pojave FF 0.9x bio sam Opera fan, posle sam presao na FF, zbog extenzija i nekih falicnosti opere (koja je UVEK imala neke jebene falicnosti, i to me nervira i dan danas).

NS sam prvi put koristio v3.0, a kasnije sam 'ozbiljnije' koristio 4.0x pa na dalje, zavrsno sa v4.7x. Tada ga je IE "pojeo" pa sam koristio IE (kad se mora) i Operu...

Edited by Demonic_Alliance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istini za volju,mislim da je Opera još sa verzijom 3.5,ako se ne varam,posedovala nešto kao preteču tabbed browsinga,tj moglo se u okviru jedne Opere otvoriti više odvojenih stranica,koje nisu izgledale ovako "složeno" kao danas,već su se slale u donji deo ekrana,to čak nije bio ni tray.

 

A netscape je nešto prs'o,da im nije engine-a za mozillu,niko ih se ne bi setio :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istini za volju,mislim da je Opera još sa verzijom 3.5,ako se ne varam,posedovala nešto kao preteču tabbed browsinga,tj moglo se u okviru jedne Opere otvoriti više odvojenih stranica,koje nisu izgledale ovako "složeno" kao danas,već su se slale u donji deo ekrana,to čak nije bio ni tray.

 

A netscape je nešto prs'o,da im nije engine-a za mozillu,niko ih se ne bi setio :)

 

Jebiga-Netscape je prso kada je Windows poceo da se isporucuje sa IE(unistavanje konkurencije anyone :mhihi: )

To se narednih godina prilicno osvetilo MS-u kada se ispostavilo na sta je licio ActiveX i kad se videlo da im je browser busan kao sito-to su najzad :rolleyes: poceli da shvataju i prosecni korisnici koji u poslednjih par godina krecu da koriste druge(i sto najvaznije-bolje)browsere

Inace,opet si obrnuo malo redosled-Mozilla kod je baziran na kodu Netscape-da nije pusten u open-source i Mozilla Community-ju FF danas ne bi verovatno ni postojao :da:

Inace u pravu si-danasnji Netscape je nista drugo do FF na steroidima-koristi potpuno isti engine,ali pakovanje je drugacije i ima jos neke dodatne mogucnosti u "paketu"

A naravno tu je i cuveno pitanje-zasto 70% korisnika Windowsa koristi IE-jednostavno u pitanju je lenjost,neinformisanost ili navika-tacnije kombinacija svih ovih faktora :da:

Verovatno vam je poznat profil(velike)vecine Windwos korisnika da se na lazemo-eto recimo ja sam na jednom forumu pomogao nekom liku koji je imao problema sa dvd rezacom-pazi kada lik ne zna da udje u Control Panel od Windoze :unsure:

I o cemu onda mi pricamo-takvom da kazes "E vidis postoji jedan super browser koji se zove FF"

Dobar vic bi to bio-verovatno doticni ne zna ni sta zapravo znaci browser :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istini za volju,mislim da je Opera još sa verzijom 3.5,ako se ne varam,posedovala nešto kao preteču tabbed browsinga,tj moglo se u okviru jedne Opere otvoriti više odvojenih stranica,koje nisu izgledale ovako "složeno" kao danas,već su se slale u donji deo ekrana,to čak nije bio ni tray.

 

A netscape je nešto prs'o,da im nije engine-a za mozillu,niko ih se ne bi setio :)

 

Opera ima MDI jos od Kulina Bana... Pise tamo u onom tajmlajnu. Samo u v4.0 je to poprimilo formu tabova, kakve znamo danas...

 

Netscape je prs'o kad je izasao IE 4.0, dakle s verzijama 4.x koje su bile loshe... Posle ih je otkupio AOL i sve je otislo kurcu.

Secam se samo patnje da se u NS 4.x prikaze nesto sto u IE 4.x sasvim ok radi. Otprilike suprotno od onog sto se danas desava.

Tad mu je zaista bilo vreme za penziju. Nije NS izgubio browser wars SAMO zbog MS-ovog embedovanja browsera u OS, nego sto je bio jebeno BANGAV!!!

DA nemam novih frustracija od IE, sad bi se prisetio starih, ali ne mari, ima sta da me nervira.

 

Mozilla je zaista spasla stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se secam kad sam svoj prvi browser ikad 'skinuo'. Leta gospodnjeg '93. Mosaic baby. A dotle bilo CompuServe, Prodigy i AOL smaranje.

 

 

Heh, ja znam da sam skinuo i instalirao NS 1.x, ali tad jos nisam znao cemu to sluzi (a uz to i ne radi), jer je (tadasnja) Jugoslavija bila odsecena od interneta, a jedini nacin da narod ode makar na domaci internet (tad zvan "yuinternet") od kuce je bilo konektovanje preko SLIRP-a (u stvari, neke pretece istog) na jednu od 2 dial-up linije nekog FON-ovog servera, i to ako imate nalog na istom (sreca, imali su liberalnog admina, koji je uz malo kukanja i garancije da necete rusiti server svima otvarao naloge ... sto mu se obilo o glavu dana kad je mali nazovi-haker skinuo passwd fajl kojii nije bio shadow-ed, i provalio pass roota, i obrisao ceo disk, a backup naranvo nije postojao).

 

No secam se kad je '96 dosao net, i kad je CELA akademska mreza dobila link od 64kbit/s :) Pa je nas par desetina u nekoliko rac. labotatorija tehnickih fakulteta "arcilo" tih bednih 64k.

Jedino sto su vecina lab-ova imale VAX terminale, sem jedne na gradjevinskom gde su imali nove windows pc-je, na kojima je bio instaliran NS 3.0 :mrgreen:

Nakon par meseci je akademska mreza dobila 256k, koji su koliko se secam trajali dobrih par godina dok se neko nije setio pa ubrzao na normalne brzine.

 

Naravno Beotel i EUnet su tad prvi nudili dial-up, ali to je bilo basnoslovno skupo :)

 

Good (?!?!) old times. Zapravo jedino sto je tad valjalo je sto sam bio desetak godina mladji i perspektivniji :mrgreen:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opera ima MDI jos od Kulina Bana... Pise tamo u onom tajmlajnu. Samo u v4.0 je to poprimilo formu tabova, kakve znamo danas...

 

Hvala kolega,ali ja sam običan smrtnik ne znam šta je MDI :)

Elem @Full_Metal_Yakuza:Ne mislim da je Netscape FF na steroidima,nego jednostavno browser koga se seti možda samo njegov pisac source-a i njegova bliža familija,i takvo stanje traje već godinama :lol:

Jednostavno u konkurenciji IE,Opere i FF,ovi su skoro potpuno nestali.

 

Nakon par meseci je akademska mreza dobila 256k, koji su koliko se secam trajali dobrih par godina dok se neko nije setio pa ubrzao na normalne brzine.

Bolne uspomene,negde 1999/2000 su bile toliko "sjajne" veze,da nisam ni u mail uspevao da uđem,dal je neko downloadovao pa gušio sistem,nemam pojma.Samo se sećam da su mi se tamo početkom 21 veka svi smejali kad sam tražio da surfujem Operom :)

I naravno tamo '98 netscape nije bio besplatan,već se plaćao.

Negde sam pročitao da je valjda 95 uveden net kod nas :) E šta ljudi rade,štimuju brojke,jer je 2005 deset godina neta ;)

Svašta sa našima.

 

PS.RCUB je godinama imao te terminale,kako se zovu,pa su ljudi samo chatovali :)

To su bila dobra vremena za chat tamo u 20 veku,ako nizašta drugo ...

 

Misliš domaći internet - BBS ? Toga se sećam samo iz novina,ja sam u 20 veku imao Komodor,znaš kako je kriza,tj socijala bato :lol:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

MDI = Multiple Document Interface (suprotno od SDI - Single).

 

Naravno da se placalo i za NS. Godinama.

 

Secam se Mictosoftovog vebsajta 1.0, nista slicice samo text :smoke:.

 

@F_M_Y

 

Da s' ti meni ziv i zdrav, prodjoh i kroz Amigu i C-64 i C-128, Sinclair ZX-80/81, Spectrum pa QX, Amstrad CPC 464, Atari 800 pa ST pa Mega, Apple IIc i Lisa (kad su bili cool, Wozniak brate nije sala). Ima tu jos tucet makina al' koga sad briga. Zal za mlados', t'ga za jug.

 

More IBM 370/S to je makina.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam tj nisam siguran,davno bese...

Za razliku od vas nadobudnih PC-jevaca ja sam tada koristio Amigu :mrgreen:

 

Amin brate, amiga je u svoje vreme bila zakon. Imala je i mnogo dobre programe za grafiku i animaciju. Jednom recju user-friendly.

Share this post


Link to post
Share on other sites

MDI = Multiple Document Interface (suprotno od SDI - Single).

 

@F_M_Y

 

Da s' ti meni ziv i zdrav, prodjoh i kroz Amigu i C-64 i C-128, Sinclair ZX-80/81, Spectrum pa QX, Amstrad CPC 464, Atari 800 pa ST pa Mega, Apple IIc i Lisa (kad su bili cool, Wozniak brate nije sala). Ima tu jos tucet makina al' koga sad briga. Zal za mlados', t'ga za jug.

 

More IBM 370/S to je makina.

 

Imao sam i ja C64-to je bilo negde u 4 osnovne pa posle Amigu

Imao sam prilike da probam i Dugu ali jednostavno Debeli je bio mnogo bolji po svemu sto je i razumljivo

Atari i Apple nisam rabio nikad :razz:

Na mrski PC :) sam presao tek 2001 godine kada "dotera car do duvara" :lol:

Moje subjektivno misljenje je da je Amiga najbolji kompjuter koji sam do sada koristio-mozda danas deluje smesno ali je za svoje vreme to bila masina daleko ispred svog vremena(Workbench da ne pominjem-iako nije bio bas prvi OS gde si mogao da kliknes :) cinjenica je da si to mogao dok su na IBM-u u to vreme veslo cukali po DOS promptu i uzivali u 3 boje na ekranu :mhihi: +sto je najbitnije od svega-Workbench nije GUI za OS vec pravi standalone OS sa multitaskingom pride za razliku od prvih verzija Windoza koje su bile graficke nadogradnja za DOS sve do pojave NT-a koji je tek '94 godine doneo taj famozni multitasking,stvar koju je Workbench imao jos '87 godine :rolleyes: )

Eh dobra stara vremena :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amin brate, amiga je u svoje vreme bila zakon. Imala je i mnogo dobre programe za grafiku i animaciju. Jednom recju user-friendly.

 

Amiga jeste bila super,al je bila za bogataše.Built in disketna jedinica,ej to je tehnologija :lol:

 

No,sećam se nekih sajtova mislim da su bili oficijelni od MS,gde je pisalo "ovaj sajt je trenutno moguće posetiti samo sa explorerom,a za ostale browsere se očekuje podrška"...

i to je stajalo par meseci :)

 

F_M_Y,dobro reče,amiga prvi multitasking comp.Al igre na Debeljku su zakon za pc,makar što se raznovrsnosti tiče. ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i nije bila bas samo Amiga za bogatase-kada se samo setim koliko je kostao tada aktuelni 386 ili 486SX sa VGA grafikom i color monitorom,a zvucnu i ram tek da ne pominjem-cifre su isle i do 3000 dojce maraka tada :)

Doduse i danas relano dobru masinu ne mozes da kupis ispod 500e minimum-i to mislim bas dobru,dakle firmirane komponente i sve sto uz to ide a ne neki znj :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

PC je u startu imao ugradjenu disketnu jedinicu (ili dve bogati) a od verzije XT, tamo negde '83 i ugradjen 10Mb hard disk standardno. Ne secam se dal' bese Seagate ili CDC. Moj prvi je bio CDC.

 

@F_M_Y

 

Opet cu ja da budem party-pooper. Workbench JESTE naravno GUI shell za AmigaOS. Workbench NIJE OS. Multitasking naravno ima i Windows i to od starta. Samo sto je u prve dve verzije bio ko-operativni a kasnije pre-emptivni (eto vam srpski sad :lol:). Ako treba nesto da pojasnim, drage volje, tu sam celo popodne :pivopije: .

 

Znaci daleko od toga da su bilo AmigaOS 1.0 bilo Windows 1.0 bili 'prvi multitasking' operativni sistemi. Alo bre, to je pocelo jos sezdesetih.

 

Opet edit: znaci upravo je onako kako si rekao da nije. Kao sto je Windows bio u startu graficki shell za DOS tako je i Workbench graficki shell za AmigaOS.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

It's ok, nije to sad toliko ni bitno, cisto sto kazu Ameri, set the record straight. Retko kad je i generalno bilo koji produkat u celosti superioran u odnosu na bilo koji drugi u svakom pogledu. Morao bi covek da padne sa Marsa da izmisli nesto sto konkurencija vec ne rabota. Otuda i slicnosti u konceptima. Sve se to naglaba nasiroko. Ono sto je bitnije je cinjenica da si tada imao jezivu konkurenciju jer se stvari (marketinski) jos nisu iskristalizovale, i mogao si da krenes u dizajn neke svoje varijante datog proizvoda, bar sto se PC arene tice, i nasao bi investitore. Svi su hteli deo kolaca. Danas, velika vecina ljudi kapira da je kolac vec podeljen i pojeden i niko nece da finansira neke 'novitete' bar ne u tom trzistu. Interesantno je da je recimo prica oko mobilne telefonije da ne kazem ti cellularci, wireless whateves, ista ko PC pre 25 godina. Ima ih milion firmi i modela, sa milion razlicitih standarda (jebo interoperabilnost) i chipseta. Milina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolne uspomene,negde 1999/2000 su bile toliko "sjajne" veze,da nisam ni u mail uspevao da uđem,dal je neko downloadovao pa gušio sistem,nemam pojma.Samo se sećam da su mi se tamo početkom 21 veka svi smejali kad sam tražio da surfujem Operom :)

i ja sam je u tom periodu nabacio na par masina na matf-u. Tad je stajala na jednu disketu (a diskete su, jelte, bile tad jos vrlo aktuelne ;) )

 

Negde sam pročitao da je valjda 95 uveden net kod nas :) E šta ljudi rade,štimuju brojke,jer je 2005 deset godina neta ;)

Svašta sa našima.

 

Mislim da je ipak /96-a, bar je javnosti postao tad dostupan. Akademska je dobila mesec-2 nakon komerc. pocetka..

 

PS.RCUB je godinama imao te terminale,kako se zovu,pa su ljudi samo chatovali :)

To su bila dobra vremena za chat tamo u 20 veku,ako nizašta drugo ...

 

 

U RCUBu su bili IBM-ovi terminali, i dalje bih ubio za jednu onakvu tastaturu :)

u RC ETF su bili VTxxx kompatiblilni.

 

U pocetku su ti IBM korisceni za rad na samom ibm serveru, posle je doneta Afrodita/Tesla, a IBM je ostao samo kao terminal server, pa se na sve islo telnetom :)

 

Misliš domaći internet - BBS ? Toga se sećam samo iz novina,ja sam u 20 veku imao Komodor,znaš kako je kriza,tj socijala bato :lol:

 

NE, ne BBS-ovi, to je druga (nostalgicna) prica...

Postojao je domaci internet, znaci sve je isto samo nemas izlaz van zemlje.

Tako je napravljena infrastruktura uglavnom po akademskoj mrezi. Sto je bilo pametno - kad je "proradio" pravi internet, samo su postojecu strukturu spolili ka izlazu i to je to...

 

A i ja sam im'o komodor, ali osecam da ako ovako nastavimo bice "C64 vs Spectrum 48k" i "Amiga vs Atari vs (DOS)PC" diskusija... :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

videcemo kakava ce opera 9.5 biti sa unapredjenim bookmarksima, to bi trebalo da je vrati u dane netscape 4.x, za sada je jos uvek bagovita a verzija 9.23 je po meni stabilnija od 9.24 posle koje nece ni biti 9.2x verzija. sa druge strane tu su firefox i k-meleon, sea monkey koji i nije nesto i ie7 koji i dalje baguje a na tom istom ie-u koristim pametnije kesiranje slika ne od verzije flasha 9 nego od verzije shockwave-a 10, ali ne vredi baguje. nije los ni safari, izgleda da on ozbiljno planira da bude zastupljen koliko na mac os-u toliko i na windowsu 2000 etc, ranije mu start nije bio najbolji.

Edited by Dionis6

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...