Jump to content

Koji operativni sistem je najbolji?


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

Za naše firme i ne govorim, kod nas još koriste DOS.

pa nije bas tako, nismo mi tunguzija.

kod nas se razvijaju, outsource-uju neki projekti koji se posle ugradjuju u finalne proizvode sa nalepnicom cisco, ili microsoft na primer, i pogresna je predrasuda da smo mi neka ultra-zaostala zemlja kad je to u pitanju.

 

Samo iz razloga što iz novca se rađa novac. Što bi neko davao tolike pare za licencirani softver kada sve to može imati apsolutno džabe...

kad se setim da sam pisao kilometarske skripte za instalaciju nekog hardvera na linuxu, pa ekstraktovanje drajvera iz DLL-a, pa ocajan izbor softvera, pa moji pokusaji da programiram valjano u linuxu koji su se prekinuli kad sam shvatio da ni jedan IDE ne moze da prismrdi VS-u (a eclipse/netbeans mogu da teram i iz wina), kad sam shvatio da je dokumentacija blagi uzas, pa kad sam shvatio da je moguce 100 puta brze napraviti, razvijati, odrzavati i ZARADITI na aplikacijama za windows, jer je integracija sa OS-om i ostalim programima 100 puta bolja zbog standardizacije koja je pod windowsom jasno definisana...

 

...tada sam saznao odgovor na pitanje "zasto bi placao". zato sto nema besplatne alternative koja je dovoljno kvalitetna. to sto postoji open office, thunderbird i firefox (sva tri - sjajni programi), to nije ni iz bliza dovoljno.

evo jednog primera: bio sam u firmi koja sa 50-ak programera lepo radi posao, cepaju javu, c, itd, i gle cuda: ne koriste subversion nego clear case koji kosta prilicno. ja na svom licnom kompu drzim subversion koji je dzabe, i to je meni dovoljno za licnu upotrebu i verovatno je dovoljno za mali tim, ali za neke iole ozbiljnije stvari cesto se nije moguce osloniti na besplatni softver.

 

da se razumemo, meni je jedan od alata na poslu putty, ne prodje ni jedan dan da ne otkucam nesto remote u hp-unixu te sam svestan sta cemu sluzi i gde su ciije prednosti i mane, ali iluzije da "sve to isto" ima za dzabe na linuxu - sam odavno razbio. jer kad pocnes da zaradjujes od "cukanja po kompu", onda ti odjednom VREME postane jako bitna stvar, sto nije slucaj kad se iz hobija bavis "kompjuterima" ili kad radis nesto za fax. ovde ako ne stignes na vreme da isporucis, implementiras ili intervenises kod musterije - cao djaci, ode on kod konkurencije i nema zarade za tebe. tu postaje kristalno jasno zasto se svaki dinar investiran u dobar razvojni softver visestruko isplati.

 

ne podcenjujem ja besplatni softver, posto i sam koristim nesto od toga, ali samo hocu da kazem da u mnogim primenama ne mozemo reci da je "to isto" i da u nekim siutacijama jednostavno ne postoje dovoljno kvalitetna besplatna resenja i da se tada isplati uloziti pare u softver.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Linux je u stvari josh dete, ali dobro dete koje se sve brze razvija... dok je Windows odrastao, ali teshka drtina. Sushtina je u kvalitetu srzi, a ta pokvarena srz ce pratiti Windows kroz sve buduce bljeshtave verzije. Jbg, ne mogu bash da se umesham u vashu raspravu o programima za pravljenje stranica, poshto nisam struchan, ali mislim da je tu najvishe u pitanju ko se na shta navikao, a vecina vas se naravno navikla na Windows.

Edited by GrowlBoy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ček, a što LAMP ne dolazi u obzir? Kad ima adekvatne zamene za sve ono što WAMP (WISA) sadrži...

 

Drugo, nisi mi naveo te serverske platforme/tehnologije na cemu cu ja da vrsim posao ekvivalentan poslu koji mi obavljaju gore navedeni MS integrisani sistemi. Integrisani out of the box, kapiras. LAMP naravno ne dolazi u obzir.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sada po tebi imaginose ispada i nekako bi da nametnes da jsa linux-om ne moze nista da se zaradi i da on sluzi samo za igrarije nadubudne decurlije sto je po meni daleko od istine

Nemam sada vremena da kucam,odgovor ces dobiti ovih dana-ali vece gluposti u zivotu nisam cuo ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sada po tebi imaginose ispada i nekako bi da nametnes da jsa linux-om ne moze nista da se zaradi i da on sluzi samo za igrarije nadubudne decurlije sto je po meni daleko od istine

gde sam ja to rekao?

vidim da te mrzi da citas celu moju poruku, pa ako te vec mrzi, probaj barem da procitas poslednju recenicu:

 

ne podcenjujem ja besplatni softver, posto i sam koristim nesto od toga, ali samo hocu da kazem da u mnogim primenama ne mozemo reci da je "to isto" i da u nekim siutacijama jednostavno ne postoje dovoljno kvalitetna besplatna resenja i da se tada isplati uloziti pare u softver.

 

----------

 

Sushtina je u kvalitetu srzi, a ta pokvarena srz ce pratiti Windows kroz sve buduce bljeshtave verzije.

sta tacno i konkretno podrazumevas pod "pokvarena srz"?

 

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji je to mocan razvojni sistem a da radi nativno na Linuxu? Koji su to serverski sistemi na Linuxu ekvivalentni IIS/SQL Server/Sharepoint/Biztalk/Commerce Server integraciji. Koja je danas standard.

Standard? Haha :) MS jeste najveci proizvodjac 'potrosackog softvera', ali je u ovoj sferi tek treci - iza SAP-a i Oraclea. Za njima ide IBM i SUN. Svi navedeni (naravno, osim MS-a) koriste unixoidna okruzenja, sopstvene Java2EE application servere i platforme, sopstvene SQL servere...

 

Nego, mislim da poenta ove teme nije prepucavanje (cak i pise "samo bez prepucavanja"), pa bih zamolio moderatore da poruke vezane za isto odvoje u posebnu temu. Unapred hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standard? Haha :)

da, standard. to je ono kad postoje standardne klase sa poznatim interfejsima za sve zivo i koje mozes odmah da koristis u svom programu i da budes siguran da ce to da se izvrsava korektno na svakoj masini sa windowsom. ;) ili kad iskoristis com/ole da iz svog programa posaljes citav dokument/email/sliku ili sta god hoces, u drugi program bez da se zajebavas i gubis vreme gledajuci u pasulj kakav je interfejs. zna sta sta je standard, i to omogucava da se softver mnogo brze i pouzdanije razvija. na linuxu svako ima svoj "put u socijalizam". da pocnemo od dva desktop okruzenja, pa do dva install packagera, pa gomila "standarda" za sve zivo cija je medjusobna kompatibilnost jako sumnjiva. dusu dalo za gubljenje vremena i rad jednog te istog po 5 puta.

 

za to vreme MS ima standarde, sve se zna, dokumentacija urebna i obimna, i fakat je da postoji mnogo vise kvalitetnog stoftvera za win nego za linux upravo zbog toga. jednostavno, lakse je i brze razvijati sw pod windowsom, pa je zato i toliko zastupljen.

 

MS jeste najveci proizvodjac 'potrosackog softvera', ali je u ovoj sferi tek treci - iza SAP-a i Oraclea. Za njima ide IBM i SUN. Svi navedeni (naravno, osim MS-a) koriste unixoidna okruzenja, sopstvene Java2EE application servere i platforme, sopstvene SQL servere...

u kojoj "ovoj sferi"?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, u windowsu postoji standard... Da, na primer DDE. A, ne, cekaj, to se vise ne koristi, sad je VBX, OCX i COM... uh, opet greska, OLE2... to jest, ne, sad je to ActiveX... ah, da i DCOM i COM+... ma, nije ni to danas... Da, znam! Danas je .NET! Hmmm, ali program pisan za .NET 1.0 mi ne radi na 1.1... Hmmm... zasto sad to... pa to je valjda standard... :)

 

Inace, malo si obrnuo teze, nije win zastupljen zbog mnostva softvera, nego je mnostvo softvera to koje je uslovljeno zastupljenoscu win platforme...

 

Sto se tice razvoja softvera i sumnjive medjusobne kompatibilnosti, nisam imao (ne)prilike da naletim na bilo kakav problem do sada, cak ni na relaciji razvoja softvera pod G/L, a namenjenog za win platformu. Ako zelis nesto sto stvarno postuje svoje sopstvene standarde, imas Javu koja savrseno radi i na Lin, Win, Mac, Solaris... sistemima, a koja stvarno jeste kompatibilna unazad (kako mrzim da prevodim ovakve termine :) )

 

A sfera je middleware...

Edited by Dawn Daemon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, u windowsu postoji standard... Da, na primer DDE. A, ne, cekaj, to se vise ne koristi, sad je VBX, OCX i COM... uh, opet greska, OLE2... to jest, ne, sad je to ActiveX... ah, da i DCOM i COM+... ma, nije ni to danas... Da, znam! Danas je .NET! Hmmm, ali program pisan za .NET 1.0 mi ne radi na 1.1... Hmmm... zasto sad to... pa to je valjda standard... :)

 

Da li ti znas razliku izmedju pojmova standardno i permanentno? Sve to sto si naveo jesu bili standardni ali ne za sva vremena (permanentno). Ili ti mislis da je svaki standard standardan za sva vremena? Verovatno bi bilo ok sa tobom da smo ostali na analognim cevnim kompjuterima koji su u pocetku bili de fakto standard.

 

 

 

A sfera je middleware...

 

Po tebi je IIS/SQL Server/Sharepoint/Biztalk/Commerce Server middleware?!?

 

Sedi, jedan.

 

Ček, a što LAMP ne dolazi u obzir? Kad ima adekvatne zamene za sve ono što WAMP (WISA) sadrži...

 

Nema ni 30% ekvivalentne funkcionalnosti. O kvalitetu i performansama da i ne pricam.

 

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Odliveni:

Ocigledno ti ne znas sta je standard. Termin "de facto standard" (koji si iskoristio u vise nego pogresnoj analogiji) se koristi za ono sta je najzastupljenije u odredjenom trenutku, i ni u kom slucaju ne oznacava nesto sta je standardizovano u smislu prave definicije standarda. Standard jeste nesto sto je za sva vremena. Pogledaj na primer ISO standarde - svi koji se u jednom trenutku definisu traju nadalje, uz povremene revizije. Dakle, *revizije*, ne potpuno nekompatibilne zamene.

 

Ovde je prica bila kako G/L platforma nema standard, pa je razvoj softvera za nju tezi. Za razliku od navedenih M$ tehnologija, za bilo koju od platformi na G/L da se korisnik (programer, firma...) odluci, ima garanciju kompatibilnosti unazad. Kao primere je dovoljno spomenuti Javu i Qt koji iz verzije u verziju cuvaju i API i ABI kompatibilnost, uz napomenu da na svakih nekoliko godina (4 godine za 3.0 -> 4.0), Qt, kad dolazi .0 verzija, razbija ABI zbog velikih promena u samoj biblioteci, ali uvek pruza i sloj kompatibilnosti sa prethodnom verzijom.

 

"Po tebi je IIS/SQL Server/Sharepoint/Biztalk/Commerce Server middleware?!?"

Ne, ali je blize njemu nego sferi potrosackog softvera. U neku ruku, mu dodje kao kora izgradjena na samom middlewareu (IIS i SQL Server u ovoj prici jesu middleware). I i dalje je M$ tu tek 3...

 

Sto se tice LAMP-a, slazem se da nije konkurencija novim generacijama servisa i slicnog, ali tome nije ni namenjen - konkurencija je starom ASP-u (mislim na sam PHP u ovom sklopu).

 

Apache i dalje jeste konkurencija IIS-a (to jest, da budem precizniji, IIS je konkurencija Apache servera). A za potpunu konkurenciju se obratite Tomcatu, JBoss-u i slicnim projektima. (ili, opet, onome sta pruzaju SAP, Oracle, IBM i Sun)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Odliveni:

 

 

Ok, kairam da niti si glup ( za razliku od mnogih) niti si neobavesten. Baratas mnogim konkretnim terminima. Medjutim, gresis cim otvoris usta. Zasto? Kapiram da je to ideologija a ne glupost. Zadojili su te tom nekom glupom indoktrinacijom a nisi bas konkretno upoznat sa materijom. Nisi, jer nisi imao prilike da radis sa SVIM TIM TEHNOLOGIJAMA. Ja jesam, pa ti stoga kazem, zajebano je, ako nije mikromekano.

 

Inace, kako rekoh, to sto si ti nazvao midlverom, nema blage veze sa zivotom, i treba te preko njuske. No, nisi glup, samo si klinac. Ako nisi klinac, onda ne znam sta. Nemas blage veze sta je to midlver. Pitaj bre, nije sramota pitati, pogotovu kad imas na raspolaganju MENE.

 

ISO standardi su nebitni u zivotu.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

With Windows remaining dominant at the low-end, including on the desktop, Goldman Sachs said that the largest opportunity for Linux is for "servers on which higher-end, mission critical enterprise applications and databases are run"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh....

Iako je vise nego ocigledno da odlicno poznajes materiju neke stvari mi se ovde ne svidjaju kod Odlivenog aka Dersu Uzale

Vise puta se ovde ponavlja ista prica-kada doticni odvali nesto za sta sam 150% siguran da nije u pravu onda krenu postovi u fazonu ovih sto su malo iznad i blago omalovazvanje tipa "tutanj bre klinci ja sam baja"

Zaista treba da se pitam ko treba da odrste vec jednom? :rolleyes:

Nego kada vec pominjes LAMP cisto onako reda radi treba da uporedimo uptime nekog servera koga pogoni BSD/linux/Solaris i Apache kombinacija i nekoga koga pogoni Win 2003 pa ce stvari postati malo jasnije sto se tice (ne)kvaliteta ;)

Evo vec vidim da ce da se pomene ona tamo svetski poznata berza koja koristi Win 2003 samo opet nesto cisto sumnjam da je to onaj isti Win 2003 koji mos' da kupis u nekoj trgovini-ko je rekao patchovano/nabudzeno cudoviste :)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...