Jump to content

Koji operativni sistem je najbolji?


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

Imaginos i yours truly, i mozda jos neki momci tu okolo po forumu, mogu da sednu i napisu bilo sta za bilo koju tvoju Linux ljubavnicu

 

 

Naravno da mogu da sednem i napisem Linux aplikaciju. Photoshop i takvo nesto ne moze da se napise za par dana to niko nije ni rekao

 

Pa ti rece da mozes da napises bilo sta-pa sta bi,zasto ona takav baja uskace sam sebi u usta?

 

I onda me pitas...

 

Zasto si se nasao uvredjenim?

 

Ne zaista-ovo vredja svakog coveka koji ima iole malo mozga u svojoj glavi da ne pada na ovakve fazone

 

Uzgred, kada firma resi da uzme Linux na zapadu, firma kupi (da, kupi, plati,) komercijalnu verziju sa sve manualima i podrskom i to kosta otrpilike isto ko i Windows XP (oko 70$-90$). Svaka kopija, da ne kazem licenca. Mozda nisi (ni) to znao?

 

Placaju se neke enterprise varijante linux-a-konkretno SUSE,RH i Mandrake,dakle enterprise edicije

Medjutim Debian koji je takodje rasprostranjen prilicno(doduse mozda nije toliko popularan u USA gde dominira RH)kao i Ubuntu koji je njegov derivat ne kostaju nista koliko ja znam a u pitanju su prilicno popularni linux distroi

Dakle ne placa bas svaka firma linux,pogotvu one u low i middle segmentu-sve u zavisnosti od njihovih potreba-mozda nisi znao za to? :razz:

 

Jos nesto...nisam psiholog ali poceo sam da te kapiram...Ti ili ne verujes da sam licno prosao sve te stvari o kojima pricam ili verujes ali si time intimidiran, pa bivas bezobrazan. Ti si taj koji je cesto drzak i sarkastican, sto mene licno vredja kad ti pricam nesto iz iskustva, nesto sto sam sam licno odradio sa ovih 10 prstiju

 

Naravno da ti ne verujem :razz:

Sto se mene tice mozda si najobicnij web programercic u pecalbi koji voli da se kurci i prosipa podatke iz IT udzbenika ili sa wikija na kome moze da se procita sve ovo o cemu ti pricas ;)

A jos simptomaticnije je sto se kurcis na yumetalu a ne negde drugde gde bi imao dosta vise potkovanijih sagovornika :)

 

 

E, da...nije bre niko blesav da pise softver dzaba....Linuxovci, bar u Srbiji kapiraju da je sve dzaba i 'oce sve dzaba, ili krekovano...E ne biva....Od cega cu ja bre da zivim, ja pisem softver (for living sto kazu ameri) od cega bre da kupim leba? Nema nista dzaba...kad budete hteli da platite aplikacije ko i ovi na Mac-u i Windowsu, bice, bice...ali nekako je sve to paradoksalno,

 

Hahaha

Kao prvo-softver koji napises pod linux-om mozes i da naplatis-mislim sta je bilo,neko te tera da ga objavljujes pod GNU licencom?

Kao sto smo videli komercijalni softver postoji i za linux i mozes da ga naplacujes i izdajes kako god hoces

 

ipak je u pitanju sistem koji je neki Finac lopurda drpio od coveka naucnika i nalepio mu SVOJE ime...Uzas...nije cudo sto je 'dzaba', taman jos i da naplacuje za to...

 

Ma da covek je drpio kernel-isto mozemo da kazemo za Cutlera i NT kernel-da je sve pokrao od VMS-a :)

Tandarabroc kako se kaze

Linus moze da bude ovakav ili onakav covek ali sto se tice *nix sveta mogu svi ostali da ga povuku za kurac

Jer covek je shvatio da je hardverska podrska u kernelu i funkcionalni usreland oko njega ono sto treba masi i sto se toga tice linux kernel je za dva(ma sta dva,pet)koplja iznad bilo kog *nix kernela ako ne racunamo Mac(doduse,mozda mu je tu negde FreeBSD)

Naravno,nesto je moralo i da se zrtvuje zarad toga tako da eto linux kernel ima prilicno haoticni razvojni model i kuburi sa backward kompatibilnoscu-jbg burazeru ne moze i jare i pare ;)

I naravno sto da ne bude za dzabe-jer koliko ja znam linux kernel je izdat pod GNU licencom-vidis mudonja to da li ce napisani softver da bude besplatan ili ne ne zavisi za koju ga platformu pises vec od toga pod kojom ga licencom izdajes-nisi kanda znao to,sramota a takav baja :razz:

Mislim komedija

Nemam vise nista da dodam a ti mozes slobodno da prdis u prazno-jos je veca ironija da se samo ja jos i trudim da odgovaram na tvoje postove ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije komedija nego tragedija. Drugo, mojim postovima se i ne odgovara, jer ja nikoga nista i ne pitam, samo konstatujem stvari. Trece, ti mora da si bio neki baja ovde dok se ne pojavise drugi da te demistifikuju. Ovaj tvoj post cu da sacuvam kao primer tipicnog gluparanja, zamene teza, imputiranja, i generalno mlacenja prazne slame i pravljenja dimne zavese. Kako po obicaju nemas nista konstruktivno da dodas, bavis se intrigama i generalizacijama, pa ajde da i ja uperem prstom na tebe.

 

Ja mislim da su tebe ipak svi provalili.

 

Sto se mojih 'rasprava' tice, ja raspravljama sa svojim kolegama ne samo po forumima, vec i po sastancima, svakodnevno. Vidis mi imamo nesto sto se zove 'konferens rum'. Dve stavise. Cesto drzim predavanja mladjim i starijim kolegama u konferens rumu. Na srecu, ipak su to momci koji znaju znanje.

 

Kapiram da je moj zivot nezamisliv nekom poput tebe, ko se krije iza slicica svojih idola i ciji je uspeh sama cinjenica da su se uopste rodili. Kapiram kad bi te postavili za moderatora na ovoj ili nekoj slicnoj temi, zavrsio bi karijeru. Spomenik bi ti digli u selu.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo-softver koji napises pod linux-om mozes i da naplatis-mislim sta je bilo,neko te tera da ga objavljujes pod GNU licencom?

Kao sto smo videli komercijalni softver postoji i za linux i mozes da ga naplacujes i izdajes kako god hoces

 

Da, u pravu si, eto jebeni VariCAD košta 500 dolara, il evra, ne sećam se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapiram da je moj zivot nezamisliv nekom poput tebe, ko se krije iza slicica svojih idola i ciji je uspeh sama cinjenica da su se uopste rodili. Kapiram kad bi te postavili za moderatora na ovoj ili nekoj slicnoj temi, zavrsio bi karijeru. Spomenik bi ti digli u selu.

 

Hahahahaha-joj smeh....stomak...boli

Ma i da si i licni sex toy Bilija Gejtsa-mene cisto zabole ona stvar ko si i sta si ti :razz:

Medjutim da si smrad-to je vise nego ocigledno jer bi da izgleda(izmedju dooosta toga ostaloga)da ljudi drhte u tvom prisustvu :)

Kada smo vec kod razotkrivanja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jer covek je shvatio da je hardverska podrska u kernelu i funkcionalni usreland oko njega ono sto treba masi

sa manje od 2% market share-a tesko da je linux "ono sto treba masi". :)

masa je rekla svoje - treba joj windows. ;-) upotrebna vrednost windowsa je veca za siri uzorak korisnickog tela.

 

i sto se toga tice linux kernel je za dva(ma sta dva,pet)koplja iznad bilo kog *nix kernela ako ne racunamo Mac(doduse,mozda mu je tu negde FreeBSD)

mozes li da objasnis kojom metrikom si dosao do egzaktnog rezultata da je linux kernel za dva koplja iznad bilo kod *nix kernela? zanimaju me dve stvari: kriterijumi i merenja/informacije.

 

 

***

 

ono sto je bitno je sledece: price "o kompjuterima" su EGZAKTNE stvari, gde se svaka tvrdnja argumentuje cinjenicama, merenjima, logikom, zakljucicima i gde se vrlo precizno definise opseg vazenja neke izjave. ako fali makar jedna od navedenih komponenti - ta prica postaje marketing, a ne strucna rasprava.

 

kad ti kazes "formula 1 je bolja od traktora" - to NIJE TACNA izjava sa aspekta seljaka kome je potrebna masina za oranje. upotrebna vrednost formule 1 je za seljaka jednaka NULI. sa aspekta mihajla sumahera, formula 1 je bolja od traktora. u tom svetlu, prica o hardveru i softveru je VEOMA osetljiva na BILO KAKVE generalizacije, i ako ne znas PRECIZNO o cemu pricas - vrlo lako moze da se desi da te neko uhvati "u makaze" i da ti predocava argumente i postavlja pitanja:

 

1) na koja ces biti prinudjen da das maglovit odgovor koji odaje da nisi detaljno upoznat sa stvarima o kojima pricas. nakon toga, jedino preostaje ad hominem, pomesan sa jos vise maglovitih tvrdnji, nedokazanih teza i jos vise generalizacije. dijalog se zavrsi "teranjem u PM", i ti od toga nemas nista.

2) koja ce te motivisati da objektivnije sagledas materiju o kojoj je rec i da doneses validne zakljucke. svaki put kad shvatis da nisi u pravu, to je jedna sjajna prilika da naucis nesto novo. jos je lepse kad imas od koga da naucis - to ti stedi vreme i tako napredujes.

 

ponosan covek, koji smatra zivotnim porazom situaciju u kojoj nije u pravu, ce izabrati tacku 1 (kao da ce mu pasti kruna s glave). buduci i sadasnji profesionalci biraju metod 2. neke od najvecih baja "za kompjutere" koje sam upoznao su VEOMA oprezni kad treba da daju neki konacan zakljucak, narocito kad je u pitanju neka pikanterija iz struke. to su ljudi koji su se, kao i ti, mnogo puta opekli i bili u krivu, ali su birali opciju 2, pa su se naucili pameti. a rec je o ljudima cija rec se placa masnim parama i kojima poslodavci poveravaju prilicno odgovorne poslove. ;-)

 

 

(p.s. ako se gornja dilema "1 ili 2" primeni na zivotne situacije uopste, dolazi se do jos zanimljivijih zaklujucaka, ali to sad nije tema.)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na hardversku podrsku u samom krenelu-ti se to pravis lud ili sta vec?

 

A za pocetak-citaj malo bolje ;)

 

Jer covek je shvatio da je hardverska podrska u kernelu i funkcionalni usreland oko njega ono sto treba masi i sto se toga tice linux kernel je za dva(ma sta dva,pet)koplja iznad bilo kog *nix kernela ako ne racunamo Mac(doduse,mozda mu je tu negde FreeBSD)

 

Izvini molim te-linux je daleko najrasprostranjeniji *nix derivat a za to ima da zahvali GNU licenci i hardverskoj podrsci koju sam spomenuo

FreeBSD pak sa druge strane ima daleko bolji/organizovaniji razvojni model i to je projekat iza kojeg stoji i organizovani tim

Medjutim poenta je da se ljudi koji prave FreeBSD fokusiraju na neke druge stvari(serversko trziste pre svega)a ne toliko na desktop i obicne korisnike jer ljudi prave relativno usko specificno namenski OS pa je hardverske podrska u BSD-u prilicno losija nego kod linux-a jer ljudi ne prave svoj OS i da bi se deca igrala(izmedju ostalog :) )

Mozda linux ima 2% trzista ali je pored Maca ipak jedina konkurencija Windozama sto je fakat-ja zaista ne znam sto je onda MS potpisao sporazum za Novellom-uostalom tako su samo precutno priznali da ipak imaju neku konkurenciju :)

 

A sto se tice pickaranja

 

Vidis lik je vise nego bezobrazan-jer gore u postovima alaudira da softver za linux mora da bude za dz

Prvo se prosipa svojim bajnim znanjem a onda izgleda pokazuje nepoznavanje toga da cena softvera tj besplatnost istog ne zavisi od OS-a za koji ga pises vec od licence pod kojom ga objavljujes

A vidis na to ogovora nema

E to je vec smejurija kao i izjave tipa da IE drzi 98% trzista pa nam isti taj daje netcraft statistike u kojoj pise da FF ima 17% pa onda ispade na kraju da to statistika njegove frime(citaj izvlacenje na finjaka jer lupetam)

Pa se onda zapitaj sto pljujem(uostalom "pljuvanje" i nije bas pravi izraz-samo na drskost odgovaram istom merom)tvog duhovnog mentora kome ocigledno hoces da izigravas drvenog advokata ;)

 

Over nad out-vec sam rekao da necu vise nista da pisem i to zato sto necu jos i sa tobom da se svadjam-ti definitnitivno nisi los momak i ne zelim to ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

@imaginose

 

Mislim da je ovo tvoje pod 1) pre svojstveno forumašima sa ove teme nego ono pod 2), al ne može svako da poznaje jednu materiju, pa ni svoju stručnu u potpunosti. Stav je ipak važan , jer ne može par nas ovde da dokaže ono što ne može da se dokaže, a to je koji je OS bolji. Jeste da se radi o egzaktnim stvarima, ali ako predvidimo budućnost, možemo možda da vidimo da naš "egzaktni stav" može ipak brzo da postane smešan, kao što je to često slučaj u nauci, jedna teorija biva pobijena drugom , boljom i savremenijom. A matematika kao najegzatnija nauka, vuče svoje korene hiljadama godina unazad, a informatika mnogo, mnogo manje. U svakom slučaj, gosn Yakuza ne lupeta, evo objasnio je. :D

 

Ovo malopre sam rekao zbog ovoga, jer tvoje je isto prekratko rečeno bez dovoljno objašnjenja: "sa manje od 2% market share-a tesko da je linux "ono sto treba masi". masa je rekla svoje - treba joj windows. ;-) upotrebna vrednost windowsa je veca za siri uzorak korisnickog tela.". Hiljadu priča postoji o tome zbog čega je to tako, a ti to gledaš samo iz jedne perspektive, perspektive proste matematike 2+2=4, iza koje se krije složena sociologija. Ako masa hoće da jede u Meku, da li to znači da je to za njih bolje rešenje od normalne, zdrave hrane. Ako masa hoće da glasa za političare koji hoće da unište njihovu državu, da li je i tada masa "rekla svoje" i korisno odlučila o svojoj sudbini?

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne kazem da sam popio svo znanje sveta,daleko bilo,za razliku od nekih tu

Medjutim ono sto mi smeta je da neki delovi mojih postova za koje znam da sam u pravu i da ne gresim imaju tenednciju da se obezvrednjuju-dakle ili izostane odogor ili krene ono "e vidis decko" i "iznesi argument" "tutanj bre ja sam baja" kada nema nista pametnije da se odgovri

 

Argument?

 

Pa rekao sam gore da linux kernel ima bolju hardversku podrsku nego BSD-sto je fakat

Da cena softvera/ili besplatnost istog zavisi od licence pod kojom se izadaje-fakat

Da se svaki linux distro ne placa jer ne koristi svaka firma komercijalne enterprise edicije,shodno potrebama-fakat

Da linux kernel ima haoticni razvojni model-fakat

 

Itd itd

 

Pa bi voleo da cujem gde ja to zamagljujem ili dizem dimnu zavesu?

 

BTW razvojni alati koje vi tako pominjete ovde su samo jedan od razloga zastupljenosti Windows-a-druge razloge sam naveo vec u postovima gore ;)

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ti rece da mozes da napises bilo sta-pa sta bi,zasto ona takav baja uskace sam sebi u usta?

 

Naravno da mogu. Rekoh da ne mogu da napisem Photoshop za par dana. Ni sam, ni sa timom od 100 ljudi. Treba par godina sa timom od sto ljudi da se takvo nesto odradi ali kako to tebi napaljenom klincu objasniti. Kako je to 'uskakanje u usta' deder objasni ti to nama. Napisacu ti neki kraci program za Linux (radice na svim varijantama) koji ce otprilike vrteti neku grafiku tipa 'Hello tupane'.

 

 

Placaju se neke enterprise varijante linux-a-konkretno SUSE,RH i Mandrake,dakle enterprise edicije

Medjutim Debian koji je takodje rasprostranjen prilicno(doduse mozda nije toliko popularan u USA gde dominira RH)kao i Ubuntu koji je njegov derivat ne kostaju nista koliko ja znam a u pitanju su prilicno popularni linux distroi

Dakle ne placa bas svaka firma linux,pogotvu one u low i middle segmentu-sve u zavisnosti od njihovih potreba-mozda nisi znao za to? :razz:

 

Frajeru, ti si:

 

i) bio nekad u nekoj firmi i video si sta se radi?

ii) bio u Americi?

iii) bio nekad u nekoj firmi u Americi?

 

Prekini da lupetas, ljubim te...

 

 

 

Sto se mene tice mozda si najobicnij web programercic u pecalbi koji voli da se kurci i prosipa podatke iz IT udzbenika ili sa wikija na kome moze da se procita sve ovo o cemu ti pricas ;)

 

Pazi sad ovo, kako si se ukopao? Znaci ne slazes se sa mnom, impliciras da pricam gluposti, te nisam u pravu, a ovamo 'prosipam podatke iz IT udzbenika ili sa Wikija'. Pa jarane, normalno da prosipam podatke iz IT udzbenika i Wikija jer ja celog zivota citam te udzbenike, stotine njih. Mozda i hiljadu dosad. A od skora i Wiki jasta, nije sala :rockdevil:. Nego, odakle ti crpes to tvoje silno znanje ako nije iz IT udzbenika? Ili Wikija, ajd' i to ti je oprosteno...Iz Auto Sveta? Politikinog Zabavnika? Odakle, zivota ti? Uzgred, posto su IT udzbenici koje ja citam za napredne (advanced) korisnike, ti ne bi ni table of contents skapirao, a kamoli sam sadrzaj...Mada sam siguran da bi se sepurio okolo sa istim ispod miske, tu po selu.

 

P.S. Pecalba podrazumeva da onaj ko pecalbari planira da se vrati (u Makedoniju, posto je to njihova rec). Ja nikako. Ja ostajem ovde, kao sto ti na srecu ostajes tu.

 

 

 

 

 

Ma da covek je drpio kernel-isto mozemo da kazemo za Cutlera i NT kernel-da je sve pokrao od VMS-a :)

Tandarabroc kako se kaze

 

Da vidimo...Torvalds razvija Linux kernel (samo je kernel i razvio i nekih 5% njegovog koda je trenutno u tom kernelu, znaci nikako ceo OS) radeci na Tanenbaumovom (koji mu je inace idol) MINIX-u, koristeci Tanenbaumovu knjigu Operativni Sistemi - Dizajn i Implementacija, koja je imala prateci source code (ceo MINIX kernel) na floppy disku, u C-u. Jes' da je Linus promenio kernel dizajn sa mikrokernela na monolitni kernel (sto mu je tata Tanenbaum debelo zamerao dok se Linus nije ikesirao istome) i to bi manje vise bilo to posto detaljniju analizu ionako ne bi ni skapirao (pitanje je koliko ti je uopste jasna razlika izmedju ta dva tipa dizajna).

 

Dave Cutler i druzina mu su drpili dizajn NT-a od, gle cuda, samih sebe. Jer je ta ista druzina na celu sa tim istim Dave-om i razvila jebeni VMS za Digital, pa su bili otpusteni. Ugasio im se program i oni nastavili da rade tamo gde su hteli da ih plate.

 

Jer covek je shvatio da je hardverska podrska u kernelu i funkcionalni usreland oko njega ono sto treba masi

 

Hardverska podrska u samom kernelu, pored monolitnog dizajna, je glavna zamerka Linusovom kernelu od velike vecine sistemskih dizajnera sirom sveta!!!

 

Nemam vise nista da dodam...

 

Nemoj, ljubim te...Nemoj vise nista da dodajes...

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja zaista ne znam sto je onda MS potpisao sporazum za Novellom-uostalom tako su samo precutno priznali da ipak imaju neku konkurenciju :)

 

Koji je to sporazum? Kakva konkurencija je u pitanju?

 

softver za linux mora da bude za dz

 

Ne znam ko je to 'aludirao'? Ili mozda opet imputiras neke izjave, zamena teza i slicno? Ono sto je tacno je da kvalitetan softver za Linux kosta, a oni koji ne mogu da naplate kvalitetan softver za Linux nece ni da ga pisu. Kosta isto koliko i za Windows. U cent. ako rekoh, i sam Linux kosta. Nije ljudima zao da daju 70-80$ za lepo upakovanu kopiju sa svim medijima, manualima, extra aplikacijama i podrskom od strane proizvodjaca.

 

Prvo se prosipa svojim bajnim znanjem a onda izgleda pokazuje nepoznavanje toga da cena softvera tj besplatnost istog ne zavisi od OS-a za koji ga pises vec od licence pod kojom ga objavljujes

 

Jao, molim te objasni ti kapitalistima kako radi softverski poslovni model na zapadu. Molim te, molim te :mhihi:. Covece, tvojim fekalijama nema kraja.

 

 

 

E to je vec smejurija kao i izjave tipa da IE drzi 98% trzista pa nam isti taj daje netcraft statistike u kojoj pise da FF ima 17% pa onda ispade na kraju da to statistika njegove frime(citaj izvlacenje na finjaka jer lupetam)

 

Ovde je vec zajebana situacija utoliko sto se sluzis Gebelsovim metodama. Drugo, od drveta ne vidis sumu. Trece, ne daj Boze da priznas da si u krivu. IE je imao 98% trzista (ili 97%, ili 96%, zar je to bitno, na onim listama cije sam ti linkove i slicice dao, a bilo ih je vise, godinama je IE imao udeo preko 90% trzista) a ovo momenta ima mozda malo manje. Pitanje je ko i kako testira. Ako pogledas thecounter.com za Maj, IE je na 80% a FF pade sa 17% na 16% bogati? Ako odes na stranice univerziteta u Urbani, Illinois, koji je siva eminencija za CS (Computer Science) njihovi studenti koriste IE svega nekih 45-46%, nekih 25-30% Netscape a svi ostali browseri su tamo manje zastupljeni. Studentska posla.

 

Ja sam ti dao razne podatke na uvid a rekao sam ti i koji su podaci u mojoj firmi. Ovi u mojoj firmi su napisali i hostuju jedan od 15 najvecih sajtova na kugli zemaljskoj ako to uopste mozes da shvatis, koji ima preko stotine hiljada finansijskih transakcija i preko 3,000,000 hitova mesecno, onih distinktivnih. Pored toga smo napisali i hostujemo jos nekih 50-tak aplikacija za Fortune 500 kompanije, ako uopste znas sta to znaci. To znaci da kad god rentiras auto bilo gde u svetu preko dva-tri napoznatije rent-a-car kompanije, mi to vidimo jer nam hitujes i aplikaciju i server. Ako rezervises ista u bilo kom Hiltonu na kugli zemaljskoj i to vidimo. Ako kupis bilo sta preko Footlocker-a, najvece firme na svetu za prodaju patika i tih pizdarija. Ako kupis ista, ili samo svratis. Samo da priviris, vidimo te. Ako kupis ista u NFL radnji online, i jos sijaset drugih radnji. A onda imamo i zatvorene sisteme, znaci B2B (business to business) ili za vladu i velike firme, vojne kontraktore, sta sve ne. To je opet drugi tip korisnika, sede ljudi po kancelarijama i rade svoj posao, ne idu u shopping. Elem, aplikacije koje pravimo nisu samo web-aplikacije vec n-tiered aplikacije koje rade preko mnogih mreza i sistema, middleware, hardvera picki materina ali gde bi ti to shvatio. Prica Linux sa Windows-om a ovaj sa VMS-om a ovaj sa POS sistemom (Point Of Sale), u istom trenutku pice podaci od kupca do direktora Hiltona, izbacuju se statistike, grafikoni, rezervacije, alarmi, projekcije, budzet, reporti, stampaju karte, salju karte, oru se baze podataka (pa i MySQL sad kad ima podrsku za SP), prave se milioni i milioni dolara dnevno ovim firmama. Kad lepo sednemo i analiziramo sve web logove, samo za taj deo posla, mi dodjemo do zakljucka da velika vecina korisnika i dalje uporno koristi IE, tu negde oko 90%. A te statistike nam trebaju zvekane jer mi treba da podrzavamo svih tih 50-tak i vise aplikacija za 50-tak i vise bilionskih firmi na svim mogucim browserima. Zato nam ne treba neki Netcraft ili ovaj onaj, kad vec nasi serveri trpe desetak miliona hitova mesecno, dovoljno je veliki sempl korisnika da mozemo da uklavirimo sta je sta. Netcraft i ove druge firme prikupljaju podatke od stotinu miliona sajtova u svetu. I vise. Ali prikupljaju, nemaju oni licno tu evidenciju. Tako im i mi saljemo recimo. Mozda i ne saljemo, jebem li ga. Ali mi ih imamo iz prve ruke. Jel ti sad jasno?

 

 

I brate, vala stvarno sam zavrsio sa tobom. Naporan si. Ziv ti meni bio i veliki ti porastao.

 

 

Uzgred, imaginos se ne zalaze za mene nego za tebe, ali ti ni to ne shvatas.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izdvojicu samo ovu fekaliju(da upotrebim mudonjin izraz :razz: )jer sam vec tri puta rekao da cu prestati :)

 

Ono sto je tacno je da kvalitetan softver za Linux kosta

 

Dakle kvalitetan softver na linux-u je samo onaj koji se placa,kako velis?

 

Znas istu logiku mozemo da primenimo i na Windoze

 

Dakle OpenOffice,Avast,AVG,VLC,FF,Thunderbird i more drugih besplatnih programa-nista to nije kvalitetno vec samo ono sto treba da se naplati?

 

Brate,biser godine-smeh...opet....stomak :)

 

Ma fuck off majmune :razz:

 

P.S.

 

Sporazum MS-a i Novell-a

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Novell#Agreement_with_Microsoft

 

A sto se tice toga da "ja ostajem ovde a ti tamo"

Uh mislim da necu moci da spavam :):razz:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yakuza je naveo one najpoznatije koje svi koriste, ja navodim neke stvarno, stvarno vredne profesionalne programe.

 

Od muzičkih dobrih džabe programa koje ja koristim: Ardour 2.31, za multikanalno snimanje (Digital Audio Workstation - DAW), Tuxguitar 1.0- savršeni program za tablature, Hydrogen - odlična ritam mašina. Takođe kažu da je dobar Ubuntu studio - audio, koji sadrži gomilu nekih programa za produkciju u koje se ja baš ne razumem da bi pričao o njima.

 

I veliki primer programa koji se koriste u filmskoj industriji, 90% njih su džabe. Velike kuće kao što su Pixar, Dreamworks, Sony Pictures Imageworks... zanimljiva stranica na wikibooksu:

 

http://en.wikibooks.org/wiki/Movie_Making_...film_production

 

Pa, eto Odliveni , šta imaš da kažeš na to? Izazvao si i dat ti je odgovor. Sad ti meni reci gde radiš, molio bi te.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kada vec pominjemo to

 

Evo filmica koji je u potpunosti uradjen sa free softverom

 

Platforma je bio Mac sa Ubuntu Linux-om

 

http://www.elephantsdream.org/

 

Ma lazem-bila je vlasnicka aplikacija za miksovanje sound sampleing-a ;)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Elephants_Dre..._and_tools_used

 

Dakle izuzev jedne aplikacije sve je uradjeno sa non-proprietary free softverom-ma nista to ne valja ako se na naplati :razz:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas sam hteo da kazem da open source zajednica nije vecna i sad vidim blender se opet vratio... posle svih prica o tome kako je windows prilagodjen poslovnim aplikacijama i o visti dolazimo do toga - ma sta ti meni pricas, linux je konza, ne postoji bolje, to sto mu nije sve u kernelu tu se windoza zeznuo mnogo... microsoft nije najbogatija kompanija, verovatno manje vredi od proizvodjaca neke od boljih marki mobilnih telefona, da ne pominjem ibm. microsoft uopste ne kaze da linux jednog dana ne moze da im postane konkurencije.

 

kad je u pitanju yahoo... microsoft im je bese ponudio dva puta vise para nego sto yahoo vredi pa su se sad udruzili protiv njega google i yahoo. pa, sta, njihov browser ionako nije obican alat za surfovanje nego moze da se koristi i za mnogo ozbiljnije stvari a sigurno bi tada dobio bolji rezultat kad bi trazio neku informaciju preko microsofta searcha. konacno su poceli i da koriste svoje kompajlere umesto intelovih pa i bilo je vreme.

Edited by Dionis6

Share this post


Link to post
Share on other sites

...konacno su poceli i da koriste svoje kompajlere umesto intelovih pa i bilo je vreme.

 

Drago mi je da imamo i nekoga ko prati stanje u industriji i aplikaciji kompajlera. Microsoft doduse koristi svoje kompajlere u 90% slucajeva, ali kad je ono, stani-pani, pisemo kernel i kernel drajvere, akamo H.A.L. onda brze-bolje daj Intel. Intel je mnogo zajebanija firma nego sto mnogi uopste kontaju. Za razliku od Microsoft-a, strategija im je takoreci savrsena unazad 30-tak godina. Respect, iako su nenadjebiv monopol :no: . Inace, koristio sam godinama AMD, IBM, Motorola i kojekakve procesore, o Zilogu, Mostech-u i National Semiconductor da ne pricam, u nadi da cu podrzati kompetitivno trziste. Jadac. Onaj kraci kraj.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

I veliki primer programa koji se koriste u filmskoj industriji, 90% njih su džabe. Velike kuće kao što su Pixar, Dreamworks, Sony Pictures Imageworks... zanimljiva stranica na wikibooksu:

 

http://en.wikibooks.org/wiki/Movie_Making_...film_production

 

Izazvao si i dat ti je odgovor. Sad ti meni reci gde radiš, molio bi te.

 

Ko pita ne skita. Reci cu ti ono sto znam...Radio sam 3 godine za veliku firmu u Holivudu, ali ti ne mogu reci ime firme javno iz tehnickih razloga. Privatno mogu. Ako me neko slucajno savata preko Interneta, moze da se desi da me gnjavi po sudovima. Elem, to su megalikovi u Holivudu. Ono, nema puno vecih. Mi smo pravili neki softver za filmsku industriju koji nema veze sa animacijom, editovanjem (montazom) i slicno. Nebitno, bili smo tamo sa ovim frikovima. Sta se tu desava? Kao sto rekoh u nekom od prethodnih postova (adresirao sam ovo davno a i pre neki dan za Linux) neke firme su resile da se najebu dadaije nekim drugim firmama. Pre nekih 5-6-7 godina, ne secam se tacno. Pre 7 nego 5. U industriji filmova si imao za animaciju, specijalne efekte i montazu svega po 2-3 izbora, profi. Ti paketi kostaju djavo i po. Da ne zalazimo sad u Industrial Lights & Magic (oni imaju najjaci i najskuplji recimo softver za specijalne efekte, ali ga ne prodaju nego iznajmljuju samo svoje usluge, kao sto recimo niko zivi na kugli zemaljskoj ne moze da kupi Panavision kamere, ciji si logo video na svakom filmu maltene ikada napravljenom, bar u Americi, can't buy it they don't sell it, you can just rent it even if you're Steven Spielberg, we don't give a fuck), ove 'komercijalne' firme sto se bave high-end studijskim softverom, kostaju kako rekoh djavo i po. Onda je tu bilo prepucavanja izmedju Digidesign-a (Avid) i par drugih firmi. FinalCut za Apple je uradio odbegli Avid chief inzenjer, ali ima tu jos momenata. HolivuCki studiji su picili strogo SGI kompjutere, radne stanice i servere sa tim nekim SoftImage-ima i Maya-ma i Infini3D ili kako se vec zvase, onda je SGI imao neki svoj Inferno studio ili tako nesto bese, kratka mi pamet...

 

Pojavio se Linux, i posto je u to vreme bio vrlo 'lean and mean' machine, momci seli, zasukali rukave i portovali svoj softver na Linux jer su studiji bili u fazonu da debelo pristede. Jedno krace vreme sam obitavao po tim studijima (kad bolje razmislim gde sve nisam bio sve ove godine), secam se jednom bas bese neki Batman nastavak, ovi me spopadose da vidim kako farme renderuju specijalne efekte, frame-by-frame. Mogao bih sad da ti pricam bajke kako se to radi, ali bottom line, kao sto vidis u tom tvom linku, sve ove najjace firme (koje ti gore navedeh, sto nije tesko) ukljucujuci i Alias (Wavefront) pa onda Lightwave pa SoftImage pa Autodesk ali ne i FinalCut (bar ne do tada) ni Avid, napravise verziju za Linux.

 

E sad, ukratko, posto se vec smorih, montaza i specijalni efekti i sve to imaju bar dve faze...Jedna je generalno faza 'markiranja' gde ti na dobrom sistemu 'komponujes' sta u filmu treba da se desi. Kako nesto treba da se edituje, ali prvenstveno, kako nekakav film treba da se obradi. Za to nelinearno editovanje se i dalje koriste Mac i PC platforme jerbo tu sljakaju Avid i FinalCut. Ima tu jos nekih trecih i petih sistema koji dolaze sa hardverom, znaci tzv 'turn key' solution. Hardver moze da bude baziran na bilo kojoj platformi, to je nebitno. Uglavnom je bio na SGI, ali kako rekoh, to je bilo jebanje dadaije u smislu cene. Za studije. Naravno, cak i tada ako si hteo bolje rezultate, posaljes sve to specijalozivanoj kuci koja i ne prodaje svoj softver.

 

Izgubio sam nit...bilo kako bilo, Linux masine rade samo taj krajni posao, obradu podataka, tojest renderovanje svakog frejma, jer se Linux distribucije daju minimalno instalirati i iskoriscavaju hardver do nekog bar prividnog maksimuma za dati zadatak. Sve ove komercijalne aplikacije su uglavnom samo podrzane na Red Hat-u. Moguce da se situacija menja, da je vise Linux platformi podrzano, ne radim vec 2-3 godine u toj industriji. Mada, sudeci po onom clanku koji sam kopirao ovde, situacija nije bas tako sjajna. Potrazi okolo. Isto vazi i za AutoDesk i tu familiju softvera (uostalom Alias je sad AutoDesk) , ciji se neki produkti isto koriste u filmskoj i industriji igara i grafike.

 

 

Tako da niko nije i ne spori Linux kao platformu za neke rabote, za koje su sjajni momci napisali sjajan softver koji sjajno kosta (molim te proveri da li neka firma od ovih koje spomenuh daje dzaba softver za Linux; kako rekoh u predjasnjem postu, kvalitetan softver za Linux kosta u cent isto koliko i za Windows ili Mac ili whatever).

 

Besplatan softver niko u Holivudu ne koristi. A sad mozda neko nadje jednog korisnika, ili dva, ili tri, i uprkos cinjenici da hiljade kompanija koriste skup state-of-the-art softver, ja cu biti demantovan jer eto postoje tri kompanije koje su mimo svih tokova.

 

 

Nadam se da sam ti koliko toliko odgovorio na pitanje, mada ti je sve to vec na linkovima tvoga linka, siguran sam, ali te mrzelo da ih sve ispratis. Samo sledi 'commercial'. Zajebi sve ostale price.

 

 

 

A da. "Velike kuće kao što su Pixar, Dreamworks, Sony Pictures Imageworks" nisu koristile nikakav besplatan softver dok sam ja tamo obijao pragove izmedju 2002 i 2005. Morao bih da se raspitam ovih dana.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davno beše i 2005-a, a kamoli 2002-a.

 

Dobro ,stručan si ti, i to sve stoji, al nemoj onda da govoriš da dobar softver za Linux MORA i da košta, jer stvarno postoje neki programi koji vrede para, al ne koštaju i to je istina. Prost primer je taj Ardour, koji je stvarno do jaja profi program. Nervira me, ajde i da sve živo košta u Windowsu, al ovi programi koje cu sad da navedem , stvarno jadno... Prost primer su i programi za rezanje diskova koji podržavaju i rezanje image ISO fajlova, a svi takvi programi u Windowsu koštaju. ACDSEE košta, a u Linuxu postoji gomila takvih programa koji ne koštaju. WinZip i WinRar koštaju, a Archive Manager i mnogi drugi u Linuxu - ne. :mad: Mislim da bi mogli da popuste bar za neke usrane male programčiće kao što su ti, a ne da naplaćuju 90% svega.Ma šta 90%, da se Majkrosoft i saradnici sve pitaju, to bi bilo 100%, al zato postoji olakšavajući Open Source pokret.

 

Cinepaint i Blender ne koštaju ,a oni su glavni alati koji se koriste u filmskoj industriji koja se služi Linuxom.

 

Tražim od tebe ne da mi kažeš gde si radio u Holivudu, nego gde sada radiš ovde, u Srbiji, da bi mogao da uokvirim neke stvari, jer mi nisi baš jasan sa svojim stvarno, ali stvarno neverovatnim pričama. Lepo te molim.

Edited by Господин Граул

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tražim od tebe ne da mi kažeš gde si radio u Holivudu, nego gde sada radiš ovde, u Srbiji, da bi mogao da uokvirim neke stvari, jer mi nisi baš jasan sa svojim stvarno, ali stvarno neverovatnim pričama. Lepo te molim.

Location: 90405

City: Santa Monica, CA

Los Angeles County, CA

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

secam se pre vise godina sam isprobao alternativu acdsee-u a to je tada bio irfanview koga sada kopiraju neki drugi. tad sam autoru tog programa napisao u mailu da je glavni razlog zbog kog koriste acdsee ono dugme u toolbaru za slideshow, pozdravio me je jer poticemo sa istih prostora (on je ziveo u bosni ranije i to pise u about sekciji) i zahvalio mi na predlogu i rekao da ce da vidi sta moze da uradi. dodao je tu ikonu za slideshow ali nije ga automatski pokretala vec se pojavljuje dodatni dijalog box. isto sam mu rekao da nisam video ni jedan program koji podrzava 12-bitnu paletu boja kao sto je to bilo na amigi pa je ubacio neku optimizovanu paletu za 256 boja u kasnijim verzijama a program mu je besplatan. on je ustvari poceo da pravi taj program na faxu u nemackoj i napravio od njega ozbiljan 32-bitni image viewer i jos uvek ga unapredjuje koliko moze. mogu da pohvalim firefox na linuxu, mnogo bolje radi nego na windowsu i ima vise opcija, iz tog razloga koristim operu na windowsu ali, hm, opera ustvari koristi open source od pocetka i firefox je uvek ispred nje a uz to stabilniji.

Edited by Dionis6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na hardversku podrsku u samom krenelu-ti se to pravis lud ili sta vec?

pominjao si "ono sto treba masi". kojoj masi?

 

inace, zanima me sta to znaci "hardverska podrska u samom kernelu"? koji drugi (treci) nacin podrske postoji, i zbog cega je ovaj "u kernelu" bolji - zanima me metrika, podaci i poredjenje performansi i kako si dosao do zakljucak da je to resenje u opstem slucaju bolje?

 

tvog duhovnog mentora kome ocigledno hoces da izigravas drvenog advokata

prvo,

ako malo prescesljas yumetal mozes da pronadjes momente gde sam i te kako uleteo u kotra-argumentaciju sa odlivenim mozgom. osnova cele price oko tebe i odlivenog je: ti od njega imas sta da naucis (ali ne koristis tu priliku) - a on od tebe bas i nema mnogo sta da sazna. zapravo, odliveni je ostavio ovde neke jako korisne i zanimljive poruke, a ti si uglavnom ostavljao propagandni materijal linux zajednice koji se zasniva na neprihvatanju realnosti. :)

 

drugo,

sta treba da ti odgovorim na ove prozivke o "duhovnom metoru i drvenom advokatu"? stvarno mi nije problem da te spustim na 100 nacina, da te ismejem, ponizim, da pokazem kako pojma nemas, da ispalim neke dosetke - ali ono sto me zanima je: sta si hteo da postignes tim uvredljivim dosetkama? mislim, sta te je toliko pogodilo, da si potegao za necim sto je na granici uvrede. kanda ti se aktivirao neki odbrambeni mehanizam, a ja ne znam zasto - posto te niko ne napada.

 

ja ti lepo pisem u prethodnoj poruci da imas opcije 1 i 2, i ti se uporno drizs opcije 1 iako je savrseno jasno da od toga nista korisno ne moze da izadje ni za tebe ni za okolinu. to sto ces osetiti kratkotrajo zadovoljsvo da si nekome "skresao" to traje samo do sledeceg reply-a na tvoju poruku.

 

---

 

Hiljadu priča postoji o tome zbog čega je to tako, a ti to gledaš samo iz jedne perspektive, perspektive proste matematike 2+2=4, iza koje se krije složena sociologija.

ja mislim da razlozi dominacije windowsa na trenutnom trzistu uopste ne leze u komplikovanim socioloskim situacijama.

 

1) solidan procenat ljudi koristi piratovan windows, pa je cena linuxa i windowsa za njih ista. cak i tada biraju windows, zato sto im on nudi ono sto im treba: sirok izbor softvera koji se lako upotrebljava, lako se integrise sa OS-om i medjusobno. mozemo da pljujemo po windowsu koliko hocemo, ali usability i user frienliness windowsa je razlog zbog koga je jedan dobar deo ljudi spreman da PLATI windows. cak i danas kad su popularni linux distro-i za desktop primene koje toboze "svako moze da koristi" - ispostavlja se da postoji dosta use-caseova koji pod linuxom zahtevaju neko srednje ili vise poznavanje samog operativnog sistema, sto je neprihvatljiv nivo usability-ja ako se puca na vece trziste.

 

upotrebna vrednost nije subjektivna mera, vec se upravo ogleda u jednostavnoj 2+2=4 racunici koja je jasna i svima dostupna - trziste. to je i razlog zbog koga je jedno od najplacenijih zanimanja u IT industriji "usability expert". ;-)

 

2) na trzistu servera, windows uzima 3 puta vise kajmaka (para) nego linux. to su aranzmani koji kostaju debele pare, i kad firma kupuje server tu nema neke slozene sociologije, to je sve cist interes i racunica - sta se vise isplati. kako da dobijem sto vise mogucnosti i usluge - za sto manje para. total cost of ownership i odnos cena/mogucnosti ocigledno je dovoljan da 38.8% server-market-sharea uzme windows. linux je tu prisutan sa 12.7%. podaci iz 2007 sa linux sajta http://www.linux-watch.com/news/NS5369154346.html kazu sledece:

 

Microsoft's Server 2003 showed surprising strength. Microsoft Windows server revenue was $4.8 billion in Q1, showing 10.4 percent year-over-year growth and gaining 1.9 points of revenue market share over Q1 of 2006. According to IDC, this was the first quarter since IDC began tracking Linux server spending in 1998 that Windows server revenue has grown faster than Linux server revenue. Windows comprised 38.8 percent of all server revenue in Q1 of 2007.

 

dakle, kako to da se tolike firme odlucuju da PLATE windows server, pored besplantog linuxa? ocigledno da opet dolazimo do pojma upotrebna vrednost i total cost of ownership.

 

zatim,

i za windows postoji gomila besplatnog softvera tako da je ocigledno stvar u razvojnim alatima (jer bez dobrih razvojnih alata, ne moze postojati velika kolicina dobrog softvera). vec sam nasiroko i nadugacko ovde pisao o tome. moja glavna teza na ovoj temi je da su razvojni alati, koncepcija sistema i standardizacija, ono sto je dovelo do toga da windows bude mnogo zastupljeniji od linuxa. ukratko: lakse je pisati dobar softver za windows (i lakse ga je integrisati sa OS-om i sa drugim softverom), nego za linux i iz toga sledi objasnjenje trenutne situacije. ta cinjenica za sobom povlaci i niz drugih razloga za vecu zastupljenost windowsa.

 

da li bi mogli da cujemo argumente za socioloske razloge zasto je windows zastupljeniji?

 

Ako masa hoće da jede u Meku, da li to znači da je to za njih bolje rešenje od normalne, zdrave hrane.

mislim da poredjenje hrana-operativni sistem nikako ne stoji iz mnogo mnogo razloga. za pocetak: hrana je neophodna a OS nije - kad hrane nema, covek umire. hrana direktno utice na zdravlje coveka a OS ne (ako pojedem pokvarenu hranu, bice mi muka). losa hrana moze da ugrozi covekov zivot - a los OS ne moze. kriterijumi prilikom izbora hrane i OS-a su drasticno drugaciji.

 

takodje, mislim da si to poredjenje izneo sa ciljem da plasiras neki "argumentum in terrorem", odnosno da se pokaze kako je "stetnost" windowsa paralelna narusavanju zdravlja usled lose hrane. drzimo se ipak neke "strucne" rasprave a ne retorike i propagande, molio bih.

 

Ako masa hoće da glasa za političare koji hoće da unište njihovu državu, da li je i tada masa "rekla svoje" i korisno odlučila o svojoj sudbini?

prvo,

ista zamerka vazi kao i za argument "hrane i zdravlja".

 

drugo,

- koliko ljudi kojima je linux primarni OS drzi i windows na nekoj particiji ili na drugoj masini? koliko ja znam - procenat uopste nije zanemarljiv.

- koliko ljudi kojima je windows primarni sistem drzi linux na drugoj particiji? koliko ja znam - jako malo. tu se ubrajaju oni kojima tako nesto treba za posao (da provere da li nesto radi pod linuxom), oni koji zele da isprobaju na linuxu nesto sto ima treba za posao (administratori ili neki IT support). obicni korisnici nemaju nikakve potrebe da instaliraju linux pored windowsa. obratno bas i ne vazi uvek.

 

to govori u prilog tome da nije "ukus" ono sto tera vecinu ljudi da se opredeli za windows, vec nesto drugo - upotrebna vrednost. i usability. ocigledno je da windows nudi vecini ljudi nesto sto linux ne nudi (sirok izbor dobrog softvera koji se lako upotrebljava), a obratno ne vazi. zasto je to tako - to je ovde tema.

 

---

 

Prost primer su i programi za rezanje diskova koji podržavaju i rezanje image ISO fajlova, a svi takvi programi u Windowsu koštaju. ACDSEE košta, a u Linuxu postoji gomila takvih programa koji ne koštaju. WinZip i WinRar koštaju, a Archive Manager i mnogi drugi u Linuxu - ne.

1. nije tacno da ne postoje besplatni programi za rezanje diskova pod windowsom koji rezu iso: http://www.cdburnerxp.se/help//Data/burn-iso

 

2.acdsee - i u windowsu postoji gomila besplatnih programa za slicne namene. ja koristim na primer fast stone. acdsee nisam video vec godinama (ne svidja mi se).

 

3. winzip i winrar kostaju ali zato 7-zip ne kosta. takodje, windows ima "ugradjenu" podrsku za zip fajlove. mada valja imati winrar koji inace sasvim lepo radi i ako se ne plati - jer zadrzave SVE funkcionalnosti, samo izlazi dosadni ekran kad ga startujes.

 

dakle, sva tri argumenta prednosti linuxa zbog besplatnog softvera padose u vodu, jer isto to besplatno imas i na windowsu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...