Jump to content

Смисао живота...:)


neću-džem-u-palačinke!

Recommended Posts

Mislim na novorođenče koje je umrlo posle samo 24h života. Koji je smisao života tog nedužnog bića? On svakako nije imao kontrolu nad svojim životom, nije imao priliku da mu da smisao, što onda negira tvrdnju da svako daje smisao svom životu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim na novorođenče koje je umrlo posle samo 24h života. Koji je smisao života tog nedužnog bića? On svakako nije imao kontrolu nad svojim životom, nije imao priliku da mu da smisao, što onda negira tvrdnju da svako daje smisao svom životu.

 

 

Predpostavio sam da ces to pitati.

Smisao tog novorodjenceta je da se bori za svoju egzistenciju. Da dobije hranu, vazduh i sve sto mu treba.

 

To bi moglo da se nazove nekim primarnim smislom. (puka egzistencija)

Sigurno je da se to novorodjence nece dvoumiti oko prizemnih stvari koje ce kasnije da spozna. Ali njegov smisao je da zivi. I siguran sam da to moze da oseti.

 

A kod odraslog coveka je drugi problem. Posto je obezbedio potrebne stvari za svoju egzistenciju on trazi nacin da ispuni svoje zelje. I to je jednostavno. Citava razlicitost u smislu zivota je u samoj razlicitosti ljudskih zelja.

 

Zato, kasnije u sukobu ljudskih zelja je doslo do pitanja: "Postoji li univerzalan smisao"... Klasicna ideja da se odklone nesporazumi (konflikti), ali to jednostavno ne moze da se desi.

 

S'toga, se opet vracamo na pricu o novorodjencetu i pukom egzistencijom.

 

Naravno, tada se stvara zacarani krug i nastaju pitanja u vezi smisla zivota.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Večito pitanje :D

 

Novorođenče nije dostiglo taj napredniji stadijum, ako ga možemo tako nazvati. Budista, ili uopšte, čovek koji veruje u karmu, sudbinu i sl. (dakle vernik) lako će objasniti zbog čega se to desilo uzročno posledičnom teorijom. Nevernik, Ateista, takođe će ponuditi za njega jedino i najlogičnije objašnjenje- bolest, poremećaj. Međutim, fenomen života prevazilazi naša čula, tražiti njegov smisao znači prevazići sam intelekt, um. U svakom slučaju sve se svodi na usavršavanje, evoluciju. Kako fizički tako i duhovno. Tj. obezbediti sebi što viši status ''na nebu''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Večito pitanje :D

 

Novorođenče nije dostiglo taj napredniji stadijum, ako ga možemo tako nazvati. Budista, ili uopšte, čovek koji veruje u karmu, sudbinu i sl. (dakle vernik) lako će objasniti zbog čega se to desilo uzročno posledičnom teorijom. Nevernik, Ateista, takođe će ponuditi za njega jedino i najlogičnije objašnjenje- bolest, poremećaj. Međutim, fenomen života prevazilazi naša čula, tražiti njegov smisao znači prevazići sam intelekt, um. U svakom slučaju sve se svodi na usavršavanje, evoluciju. Kako fizički tako i duhovno. Tj. obezbediti sebi što viši status ''na nebu''.

 

Tacno. Inace, kada smo vec kod cula. Covek ne moze spoznati nista onako kakvo zaista jeste.

Mada, nisu samo cula problem, vec i samo stanje svesti (bolje receno nivo).

 

Envej, kasno je za filozofiranje... Odoh da se drogiram anime-ama. :lol::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Све у универзуму представља универзум.

- Постојање је непојмљиво.

- Логиком долазимо до најбољих решења, а историја је томе и сведок.

 

Ако узимамо у обзир најосновнији принцип илити закон постојања добијамо то да свака акција има реакцију, односно да сваки облик постојања има свој узрок и последицу јер налази се у просторновременској контензији. Узрок свеопштег постојања је непознат и недојмљив. Под термином ''свеопште постојање'' не узимам само универзум илити мултиверзум (више универзума који нису спојени) који се односи на тродимензионални свет.

 

- Потребно је имати у обзиру да је човеков разум увек придодавао свом окружењу својства која представљају мерило u чијој се основи налази најуниверзалнији принцип математике - јединство илити целоукупност, могућност распознавања и означавање одређених својстaва постојања. Човек је своје теорије доказивао кроз различите огледе али само до одређене границе коју познаје и коју може да распозна - та граница је у виду физичког постојања (материје) која је распрострањена кроз простор (тамна енергија) и то је једино у граници универзума - ни мање, ни више.

Права питања леже у томе шта одржава материју, време и простор константном ''силом'' постојања?

Наш универзум је једна слагалица у којој је све повезано тројством (''фабрика времена'', простор и материја) илити континуалним тродимензионалним постојањем.

 

Друго питање је запрао колико је човек свестан тога колико других облика постојања (вишедимензионалних) заправо ''могу постојати''...?

 

Треће питање се односи на теорију релативитета која се јасно односи на то да човек у било каквом свом нагађању може да погреши - али једно је сигурно да је математика најуниверзалнији облик распознавања постојања, али не и разумевања истог. Питање је заправо везано за дефиницију фабрике времена обзиром да је ''она'' најутицајнија. Када је реч о времену имам теорију поводом тога да се континуитет просторновременског постојања заправо одржава кроз ''више постојање'' чији узрок или последица могу деловати непојмљиво људском разуму али су свакако логични. У питању су тренуци тродимензионалног постојања - сваког тренутка се ''деси'' одређена процедура по којој се материја помери кроз ''универзални простор постојања изван граница универзума''

( Као када правимо цртани филм...У једној свесци, на првом листу, нацртамо Мики Мауса, на следећем листу мало другачије. На сваком следећем листу мало другачије од пређашњег цртежа и када се прелиста свеска добијамо кретање - мислим да је ово сасвим логична теза, али главни проблем је тај што је то немогуће доказати).

По том принципу ми добијамо ''садашњост'' - рецимо да се у једном тренутку деси n ''великих праскова'' и ''великих урушавања'' ''силом'' која је изван граница људске спознаје. . . Логично је да ми због тога региструјемо једино ''пролазне тренутке'', али обзиром на наш облик животног постојања и захваљујући меморијским способностима имамо ту ''моћ'' да се сећамо шта се десило али не и да контролишемо или разумемо постојање ''фабрике времена''.

Такорећи, могуће је да је човек погрешио уколико сматра да ''време'' свуда ''тече''(постоји) истом мером.

 

Живот...по мени је најуниверзалнији могући облик постојања јер поседује свест, односно Ум...наравно, потребно је једино одбацити разум...

Ум и разум...као две стране истог новчића.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Миле*

Смисао сам по себи не постоји, али ту је човек који даје смисао свему укључујући и самом животу. Сама сврха човека је да даје смисао стварима јер без њега оне немају смисао саме по себи. Тако да ми живимо у свету који нема смисла као такав, али ту смо ми да му дајемо значај, смисао итд. отуда и сам живот нема смисао али ми смо ту да га тражимо. Вероватно нико од нас не пронађе неки виши значај, јер је велико питање да ли виши значај живота постоји, тако да се на крају задржавамо на овоземаљским нама блиско апстрактним стварима и са немогућношћу да видимо ништа даље.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Aman ljudi...Da vam objasnim nesto u vezi smisla zivota...Ima jedna anegdota...

 

Dakle Zemunac je krenuo u svet da trazi smisao zivota, uputili ga na tibet, on uhvatio taxi do tamo i nasao nekog matorca, skroz mrsav, sedi u lotos stavu i lebdi na malom bumbaru.I pridje mu Zemunac i pita ga

"Alo matori, znaci, sta je smisao zivota?!"

 

Starac mu odgovara "Smisao zivota...to ti je ova reka." I pokaza rukom na reku koja je tekla tu pored njega, prelepi, hladni, prozirni pokrivac je prelazio preko glatkog kamenja u slapovima, nesto sto se tesko moze zamisliti.

Zemunac odgovara "Uuu je, a ja mislio picke, karanje, brza kola, alkohol, droga, zajebavanje..."

Matorac (zamisljen) : "Uuuu je, a ja mislio ova reka!"

 

;)

 

Eto to je sve sto imam da kazem na ovu temu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman ljudi...Da vam objasnim nesto u vezi smisla zivota...Ima jedna anegdota...

 

Dakle Zemunac je krenuo u svet da trazi smisao zivota, uputili ga na tibet, on uhvatio taxi do tamo i nasao nekog matorca, skroz mrsav, sedi u lotos stavu i lebdi na malom bumbaru.I pridje mu Zemunac i pita ga

"Alo matori, znaci, sta je smisao zivota?!"

 

Starac mu odgovara "Smisao zivota...to ti je ova reka." I pokaza rukom na reku koja je tekla tu pored njega, prelepi, hladni, prozirni pokrivac je prelazio preko glatkog kamenja u slapovima, nesto sto se tesko moze zamisliti.

Zemunac odgovara "Uuu je, a ja mislio picke, karanje, brza kola, alkohol, droga, zajebavanje..."

Matorac (zamisljen) : "Uuuu je, a ja mislio ova reka!"

 

;)

 

Eto to je sve sto imam da kazem na ovu temu :)

 

 

:) :) :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aman ljudi...Da vam objasnim nesto u vezi smisla zivota...Ima jedna anegdota...

 

Dakle Zemunac je krenuo u svet da trazi smisao zivota, uputili ga na tibet, on uhvatio taxi do tamo i nasao nekog matorca, skroz mrsav, sedi u lotos stavu i lebdi na malom bumbaru.I pridje mu Zemunac i pita ga

"Alo matori, znaci, sta je smisao zivota?!"

 

Starac mu odgovara "Smisao zivota...to ti je ova reka." I pokaza rukom na reku koja je tekla tu pored njega, prelepi, hladni, prozirni pokrivac je prelazio preko glatkog kamenja u slapovima, nesto sto se tesko moze zamisliti.

Zemunac odgovara "Uuu je, a ja mislio picke, karanje, brza kola, alkohol, droga, zajebavanje..."

Matorac (zamisljen) : "Uuuu je, a ja mislio ova reka!"

 

;)

 

Eto to je sve sto imam da kazem na ovu temu :)

 

Pre svega :) . Dobra poenta... Smatram da svako ima svoju filozofiju i samim tim svako sam daje smisao zivotu, kako teorijski tako i prakticni. Ako pitas siroce u Africi koji je smisao zivota reci ce (mozda): 'Borba za goli zovot', a ako upitas nekog burzuja sa Dedinja, rekao bi (opet pretpostavka): 'Da zaradis sto vise i vozas se u Ferariju'... Ali to je vec receno u vicu gore, tako da moje proseravanje ovde prestaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo apsolutno nije tacno. Golo siroce u africi i truli bogatas u americi imau isti smisao postojanja. Karmicke posledice ce ih postavljati u razlicite uloge na ovoj ravni postojanja, samo se treba boriti za ono pravo.

 

 

Kako si toliko siguran da to nije apsolutno tacno? Uostalom, to je samo moje misljenje, ne precizna definicija smisla zivota. A i pricam o smislu zivota, ne postojanja, to nisu sinonimi. Sta je za tebe, uopste, smisao zivota? Mada se slazem da se treba boriti za 'ono pravo'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trazimo smisao naseg postojanja, zar ne? Smisao zivota? A on za sve treba da bude isti. Razlicite religije nude naizgled razlicita tumacenja, ali govore o istoj stvari.

Rekao sam da gladnom africkom detetu nije smisao zivota da prezivljava. On ne postoji da bi prezivljavao i tako izbegao smrt od gladi. To su karmicke posledice koje se reflektuju na fizickoj ravni, smisao zivota je nesto mnogo vece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj najbolji drug koji nikako da se oženi već jednom, iz jedne svađe sa svojom dragom pre par meseci izlazi razočaran i kaže:"Znaš šta sam shvatio, da vi žene (!) nas muškarce (!!!) posmatrate kao biološki materijal. Kad pogledaš, moje najveće blago je što sam dobre genetike i što su mi svi u familiji normalni i niko se još nije šlogirao!"

 

Da li verujete da su žene, koje su da tako kažem neposrednije vezane za reprodukciju (jer nose plod), možda prizemnije u ovom smislu??

 

A kako se razlikuje smisao života kod životinja u odnosu na ljude?

 

Šta mislite ima li životinja koje se nikad ne razmnože tj umru bez naslednika na ovom svetu? Kako i zašto je to drugačije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj najbolji drug koji nikako da se oženi već jednom, iz jedne svađe sa svojom dragom pre par meseci izlazi razočaran i kaže:"Znaš šta sam shvatio, da vi žene (!) nas muškarce (!!!) posmatrate kao biološki materijal. Kad pogledaš, moje najveće blago je što sam dobre genetike i što su mi svi u familiji normalni i niko se još nije šlogirao!"

 

Da li verujete da su žene, koje su da tako kažem neposrednije vezane za reprodukciju (jer nose plod), možda prizemnije u ovom smislu??

 

A kako se razlikuje smisao života kod životinja u odnosu na ljude?

 

Šta mislite ima li životinja koje se nikad ne razmnože tj umru bez naslednika na ovom svetu? Kako i zašto je to drugačije?

 

The Fuck A What? :pivopije::pivopije::violent:

 

Erm...ово није Deep. ово је само Deep Shit. Шта је човек или жена у односу на постојање које није зависно од људи?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...