Jump to content

Cigarete


enclave

Recommended Posts

Svake godine, zbog pusenja 4.300 ljudi u Srbiji dobije rak pluca. Od ukupnog broja obolelih od raka pluca, oko 98 odsto su pusaci, a mozdani i srcani udari su cetiri puta cesci kod te populacije.

 

Svakoga dana u Srbiji se popusi 73 miliona cigareta! Pusace dnevno "uzitak" kosta 3.100.000 evra, sto znaci da za godinu dana Srbi popuse 1.800.000.000 evra.

Samo u Beogradu zene za cigarete daju koliko je potrebno za most preko Dunava. Kada bi neko stedeo umesto muskaraca pusaca, za mesec dana preko reke bi "nikla" dva ovakva mosta. Svakoga dana, Beograd od svojih sugradjana na poklon dobije sest tona opusaka, a jedan opusak zagadi do deset litara vode.

 

 

Malo saveta za odvikavanje:

Planirajte tačan datum. Većina ljudi uspeva da prestane samo kad odredi tačno vreme kad će u potpunosti prestati da puši. "Zaposlite" ruke. Da biste što manje mislili na cigarete, isplanirajte dnevne aktivnosti, posao, druženje s prijateljima, uvedite neke nove hobije. Prestanite naglo. Prestanak pušenja koje počinje postepenim smanjivanjem broja popušenih cigareta ima manje šansi za uspeh i gotovo uvek završi tako da se osoba posle kraćeg vremena vrati istim navikama. Sklonite sve upaljače, pepeljare i neotvorene kutije cigareta. Povećajte fizičku aktivnost. Pušenje stvara određenu psihičku i fizičku zavisnost pa prestanak pušenja uvek uzrokuje određeni stres za organizam. Da biste se osećali zdravije, bavite se nekim sportom i pijte mnogo tečnosti. Mislite pozitivno. Nervoza i razdražljivost su uobičajeni propratni simptomi koji se javljaju kod većine osoba u toku prestanka pušenja. Ova osećanja, na sreću, ne traju dugo, nestaju u roku od nekoliko nedelja i u stvari su simptom polaganog odvikavanja organizma od nikotina. Promenite dnevnu rutinu. Pušenje je vrlo često vezano za pojedine rituale, kao što su odlasci na kafu, predah od posla ili kratkotrajan odmor. Pokušajte da promenite raspored kojim ste se odmarali i radili i tako ćete razbiti navike koje povezuju određene aktivnosti s cigaretom. Preporučljivo je u početku izbegavati društva i mesta kao što su kafići ili restorani u kojima se puši. Bez izgovora. Nemojte koristiti izgovore kao: sada sam u kritičnom periodu, nervozan sam ili čak dobre vesti da biste zapalili samo jednu cigaretu. Iz iskustva svaki pušač vam može potvrditi da samo jedna takva cigareta nije nikad, ali baš nikad, samo jedna cigareta. Nagradite sebe. Ovaj deo je vrlo važan. Pušenje cigareta koliko god bilo štetno, predstavlja važan deo života svakog pušača, koji on tumači kao ugođaj. Pobediti svoje navike je velika stvar i potrebno je nagraditi sebe. Na primer, stavljajte novac koji niste potrošili na cigarete sa strane i na kraju meseca priuštite sebi neku sitnicu. Pazite šta jedete. Većina ljudi koja je pokušala da prestane da puši, iskusila je naglo povećanje apetita i dobitak na telesnoj težini. Ova pojava se jednim delom objašnjava činjenicom da cigarete zaista umanjuju apetit, ali i delom da pojedini svoju nervozu i stres izazvan pušenjem umanjuju upravo jedenjem. Nemojte se tešiti hranom već jedite isključivo kad ste gladni i u početku odvikavanja od cigareta pokušajte svoju ishranu da bazirate na niskokaloričnim namirnicama kao što su voće i povrće, namirnice od integralnog brašna i riba. Ne razmišljajte unapred, već živite dan za danom i hvalite sebe. Ako s cigaretom u ruci razmišljate "Kako ću ja izdržati bez ove cigarete?", verovatno je da je nikad nećete ostaviti. Recite svima da ste prestali da pušite. Ovakva izjava će sigurno izazvati divljenje među kolegama i porodicom. Videli biste, onda, kako bi vam "proradio" moral da posle nekoliko dana opet zapalite cigaretu.

M. Va. (Večernje novosti)

 

 

 

http://sr.wikipedia.org/wiki/Пушење

 

Naročito zanimljiv deo ono "Зашто се постаје пушач"... Posebno zanimljiv deo ovog dela bio bi "Zašto mladi postaju pušači"... Odgovor se uglavnom svodi na "da bi bili face..." :rolleyes::puke:

Edited by crusader84

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Jel ti pijes alkohol?

2.Da li jedes meso?

3.Da li jedes secer?

4.Koliko masnoce unosis dnevno u organizam?

 

-Ukoliko sve to radis ti si u mnogo goroj situaciji kao pusac, veruj mi, znam pitao sam sturcne. Za alkohol necu da objasanjavam ali pretpostavljam da si se zacudio za meso. Jel znas da ljudski organizam nije sposoban da vari meso i da to ostajeu crevima i da se zbog toga najcesce dobiajju bolesti zbog kojih posle umiru ljudi. Ako bi izbacili secer iz ishrane a hvala Bogu ja se barem trudim i verujem da cu uspeti, produzio bi sebi zivot 15 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nutricionista mi je tako rekao.

Reci ti njemu da uzme svoju diplomu i potpali roštilj s njom.

 

Pa svaka budala zna da ljudski organizam lakše vari životinjske od biljnih masti. To izgleda ne zna samo tvoj nutricionista...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci ti njemu da uzme svoju diplomu i potpali roštilj s njom.

 

Pa svaka budala zna da ljudski organizam lakše vari životinjske od biljnih masti. To izgleda ne zna samo tvoj nutricionista...

Hajde ispadoh debil sad...Nema veze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ljudski organizam lakše vari životinjske od biljnih masti...

 

Nije mi poznata ta generalna cinjenica, pa ako bi malo elaborirao? Cuo sam da ljudski organizam efikasnije extrakuje zivotinjske proteine (od biljnih) ali ne i ovo prvo.

 

U svakom slucaju, bez masti smo nula. Stavise, prosecan ljuCki mozak je oko 2/3 (dve trecine) mast! Naravno, specijalne su to masti i masne kiseline, ono 'top of the line'. Nije cudo sto je rolovan, baren, pohovan mozak 'mljac' :rolleyes:.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Jel ti pijes alkohol?

2.Da li jedes meso?

3.Da li jedes secer?

4.Koliko masnoce unosis dnevno u organizam?

 

-Ukoliko sve to radis ti si u mnogo goroj situaciji kao pusac, veruj mi, znam pitao sam sturcne. Za alkohol necu da objasanjavam ali pretpostavljam da si se zacudio za meso. Jel znas da ljudski organizam nije sposoban da vari meso i da to ostajeu crevima i da se zbog toga najcesce dobiajju bolesti zbog kojih posle umiru ljudi. Ako bi izbacili secer iz ishrane a hvala Bogu ja se barem trudim i verujem da cu uspeti, produzio bi sebi zivot 15 godina.

 

Samo se ti teši... Ovo je tema o pušenju, jelte? Kakve sad ovo veze ima? Pušenje umanjuje dejstva gore pomenutih? :ph34r::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seljaci uzivaju u pecenju, majstori vole da popiju, vucunare se drukaju kafom, klinkice se tripuju na neke cokoladice pa posle kukaju na kilazu, i velika vecina se drogira...

...a ja, bre, uzivam u duvanu! CAMEL!!! :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što je negativna razlika u odnosu na npr alkohol, ili masnu hranu je to što pušač ne ostavlja izbora ljudima oko sebe... Ako ja pijem, ne mora da pije i neko ko je pored mene, a ako pušim, trujem i ljude oko sebe... Zato podrzavam sve moguće zabrane pušenja!

Edited by crusader84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uopšte mi nije jasno zašto su nepušači listom fašistički nastrojeni prema pušačima?

 

Pa jebote, u 90% kafića koje ja znam uvedeni su odvojeni prostori za pušače. Kad odem kod nekog kod koga se inače ne puši u kući, izlazim na terasu ili u dvorište da zapalim. Nema pušenja u autobusima, vozovima, sve češće i u kolima, a bilo je toga koliko voliš ranije.

 

I opet vama nepušačima to nije dovoljno jer, bože moj, vi morate da dišete otrovan vazduh, pa makar to bilo i 100 metara od najbližeg pušača. Bre, zaštićeni ste ko beli medvedi, ajde oladite malo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zabrane pušenja su jako popularne i to nije za sebe poptuno loše; loše je što se zabrane pušenja koriste kao mi-smo-super-pazimo-na-vas, dok su ostala zagađenja očito zdrava i super i o njima se ne mora niko mnogo starati.

Edited by The Scarecrow

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno je loše to što restrikcija pušenja u pojedinim prostorima vodi potpunom ukidanju pušenja uopšte. Nepušačima nije dovoljno što u okviru istog kafića pušači sede u odvojenoj prostoriji, nego bi hteli da se i to ukine, pa ako hoćeš da pušiš idi kući.

 

Ajde ljudi malo odjebite, imate svoj prostor i sve OK. Dok vam niko ne duva dim u facu nema potrebe da kukate i plačete što pušači uopšte postoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne idem po kafićima obično, u onim retkim u koje zalazim, a naročito u klubovima i koncertnim prostorima (tu već zalazim mnogo više ;) ) još NIKADA nisam video da je zabranjeno, ili da je prostor podeljen...

 

Jedini pozitivan slučaj koji pamtim je kad su na Devil's Slingshot-u ZAMOLILI da se ne puši... ali to naravno zbog benda, a ne publike!

 

Čuo sam i za ono na Tool-u, ali tu nisam bio...

Edited by crusader84

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima tih podela koliko voliš. Npr. u "Tramvaju" postoji odeljak za nepušače. :twisted:

 

A to za koncerte razumem. Pa treba da se guraš tamo sa 500 ljudi, nekom smeta dim, neko nema vazduha, a možeš i da ispečeš nekog cigaretom u gužvi. To podržavam i nikad mi nije bio problem da iskuliram sat, dva na koncertu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vodi potpunom ukidanju pušenja uopšte.

 

To bi zapravo bilo najbolje, i to kažem iz principijelnih razloga :P , inače meni lično najviše smeta kada je na nekom koncertu ekstra zagušljivo, mnogo ljudi na malom prostoru, a neki pušači ne mogu da iskuliraju 2-3 sata...

 

Sećam se jedne ribe koja usred najgoreg riotovanja na Evergrey-u onako jedva, očajnički, uspeva da dohvati cigaru i pali je sa takvim žarom kao da joj život od toga zavisi, dok joj za to vreme gomila ljudi skače po leđima (prvi redovi!)... Jbt, šta ti je zavisnost! :lol::no:

Edited by crusader84

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...