Jump to content

Cveće u kući i bašti


Zen

Recommended Posts

Oduvek me je uzasno smaralo da budem odgovorna prema necemu sto ne trepcje i sto se ne mazi, tako da sam se tek pre par godina odlucila da uzmem nesto sto nije kaktus i pokusham da mi ne crkne...

 

Priznajem da mi se dosta toga posushilo, sto zbog losih uslova svetla (severna strana i sunce samo 2h u stanu..) sto zbog mog ne kapiranja oko zalivanja i slicno.... Danas je ipak dosta drugacija prica :)

 

Imam ogromnog Adama, bambus, ljubichice koje jako lepo listaju i nikad ne cvetaju, dok preko leta gajim kadivice i bosiljak :) i tako jos po neki zelenish...

 

Sta vi gajite ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moji su zaludjenici za cvece,imaju ljubicice,drvo zivota,adam a u dvoristu uglavnom neko vece rastinje tipa one jelke tuje,razna cveca a cale uzgaja neka egzoticna voca tipa Tajberi(ukrstena malina/kupina) kineska urma,oblepiha,tulipanovac,pitomo kestenje,ne znam ni sam bas nije normalan.Imam veliki plac pa sve zivo je narokao.

Znam da nije cvece al jbg,biljke su pa da napomenem.Ima jos i neke stubaste kruske i jabuke,znaci katastrofa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sad mi samo kaktusi ne ginu. Imam i novogodisnju jelku u saksiji na terasi :D pojavili se neki izdanci a ja mislila da je mrtva.

Sve mi je do sad uvenulo skroz osim drveta zivota i neceg zelenog sto je bilo veliko a sad ima samo 3 ziva lista. Preporuka - kad odete u cvecaru pitajte "sta se ovde najteze ubija" pa to kupite :)

Sad uzeh cuvarkucu i 2 zumbula, valjda ce biti ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moju baku :) isto dzungla.

 

Ja gajim kaktus, zove se Rale (2). Rale (1) je bila mini ruza koju mi je pojeo pauk :(

Na livadi "gajim" jelku novogodisnju, bila je jos jedna ali MI JE NEKO UKRAO (pa vi vidite). Tamo mi je sahranjen pas Zift pa pazim na jelkicu. Mada ona to sve u glavnom radi sama :)

 

Ipak bih volela da gajim orhideje, ali nekako jos uvek nisam spremna za takav korak. Rale je dovoljan, i ovako strepim za njega pored dva macora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orhideje su ili mnogo lake ili mnogo teske, nemam pojma. Kod keve na poslu ih ima 2, jedna odmah uvenula jedna jos uvek nije a znate vec kakvi su to uslovi - dim, promaja, toplo, hladno... Imam jednu kuci i lepo se drzala dok nije doslo do izrazaja neredovno "zalivanje" - kad precvetaju sipa se voda da im prodje kroz zemlju i sta izadje baci se, tako 1 nedeljno a ja nikako ne mogu takvih stvari da se setim da uradim. Al u krajnjem slucaju kupujte svakih 3-4 meseca novu ako vam ne ide. Jesu skupe ali i prelepe.

Imam problem sa zelenim biljkama sto su mi u sobi a tu su cesto navucene roletne jer imam ogromne prozore bez zavesa i tripujem da venu jer nema sunca...

E da jel oni dodaci tipa "za zelene biljke" "za orhideje", Cvetal, Supstral i sl deluju ili ubiju biljku (imate li iskustva s tim)?

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam ljubitelj cveća i sl. kućnih biljaka, burazer ih ima nekoliko u sobi, a dok je u vojsci, održavanje je moj posao, a s obzirom na to kako sam ja neodgovoran čudi me kako se sve nije osušilo do sada, čak mi burazer pre nedelju dana reče da biljke odlično napreduju i da izgledaju bolje nego ikad :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jedno pitanje za zensku populaciju ovde: u stanu u Munzeu imam jednu Sefleru koju smo platili bruka mnogo, visoka je skoro kao ja, ali konstantno joj se suse listovi i opadaju. Novi listovi rastu gore, ide u visinu, ali listovi dole se suse jedan po jedan i opadaju. Sve sam probao, pomerao je gde ima vise svetla, djubrio, pazio na zalivanje, prskao listove vodom .... ali ne vredi, stalno opadaju listovi i ako ovako nastavi uskoro ce biti celavo sa malom krosnjicom mladih listica na samom vrhu :(

Ako neko ima neki koristan savet ili predlog ..... zao mi je da propadne tolika biljka, ali i novac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orhideje su ili mnogo lake ili mnogo teske, nemam pojma. Kod keve na poslu ih ima 2, jedna odmah uvenula jedna jos uvek nije a znate vec kakvi su to uslovi - dim, promaja, toplo, hladno... Imam jednu kuci i lepo se drzala dok nije doslo do izrazaja neredovno "zalivanje" - kad precvetaju sipa se voda da im prodje kroz zemlju i sta izadje baci se, tako 1 nedeljno a ja nikako ne mogu takvih stvari da se setim da uradim. Al u krajnjem slucaju kupujte svakih 3-4 meseca novu ako vam ne ide. Jesu skupe ali i prelepe.

Imam problem sa zelenim biljkama sto su mi u sobi a tu su cesto navucene roletne jer imam ogromne prozore bez zavesa i tripujem da venu jer nema sunca...

E da jel oni dodaci tipa "za zelene biljke" "za orhideje", Cvetal, Supstral i sl deluju ili ubiju biljku (imate li iskustva s tim)?

 

Rade, rade, pa moja baba ima punu terasu cveca i stalno sipa ta cuda... samo se pridrzavaj pravila (sto nije tako jednostavno, npr, kaktus se zaliva time jednom u tri nedelje, aj se sad seti :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja stara ima neko zajebano drvo, cini mi se da je fikus benjamina u pitanju i strasno je koliko raste, to mi je ok "drvo"...tu su standardne sitne biljcice, tipa ljubicica, nekih mini kaktusa... od tog pizdim... i naravno neizbjezna cuvarkuca na balkonu :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rade, rade, pa moja baba ima punu terasu cveca i stalno sipa ta cuda... samo se pridrzavaj pravila (sto nije tako jednostavno, npr, kaktus se zaliva time jednom u tri nedelje, aj se sad seti :) )

A pa tu imam sistem - odredila 21. u mesecu i tako pamtim :D setim se nekad 25og al se setim :) inace umrla mi 2 kaktusa nemam pojma zasto. Zbog prejakog zalivanja nije sigurno.

Oni zumbuli sto ih uzeh nicu 5cm na dan covece :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre neki dan (ono kad je bilo toplo) uzeo da učinim kevi i izneo svo cveće na terasu. Opalio ga mraz isto veče :mrgreen:

Mada, čini mi se da će da preživi, valjda sam ga vratio na vreme.

 

Ono što imam da je baš moje su limun i mandarina (kalemljeni mojom rukom :) ), uvalila mi je tetka na neko vreme i filadendron, ali zauzima mi previše mesta (btw, ona je takođe frik, onaj kod nje je jedno 2.5 metra)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jedno pitanje za zensku populaciju ovde: u stanu u Munzeu imam jednu Sefleru koju smo platili bruka mnogo, visoka je skoro kao ja, ali konstantno joj se suse listovi i opadaju. Novi listovi rastu gore, ide u visinu, ali listovi dole se suse jedan po jedan i opadaju. Sve sam probao, pomerao je gde ima vise svetla, djubrio, pazio na zalivanje, prskao listove vodom .... ali ne vredi, stalno opadaju listovi i ako ovako nastavi uskoro ce biti celavo sa malom krosnjicom mladih listica na samom vrhu :(

Ako neko ima neki koristan savet ili predlog ..... zao mi je da propadne tolika biljka, ali i novac

 

 

Evo ženskog odgovora...:rolleyes:

 

Da li da se vratiš u istu prodavnicu i potražiš savet? Ili pokušaj u fitofarmaciji u cara Dušana, kod taksi stanice; možda mogu da ti daju savet čime da tretiraš biljku.

 

Mada, meni se čini da je šeflera previše porasla, tako da je opterećena transportom kroz preveliku visinu, i sve ulaže u apikalni meristem. Taj problem se rešava pravljenjem reznica/orezivanjem, ali to mora da uradi neko stručan.

 

Na mreži sam našla ovaj savet, vrlo moguće da može da reši problem. Šeflera u mom stanu je takođe u nekakvoj polusenci, i slično se ponaša, mada ne tako drastično. Za deetiolman je potrebno više vremena, možda nije bila dovoljno dugo na svetlosti?

 

 

Simpatična tema...;)

Edited by Lotophagus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam tragedija ze cvece.

Uzasno sam zaboravna + mnogo neodgovorna, tako da mi je sve zivo uvenulo :)

Onda mi je palo napamet da gajim one mini kaktuse, pa su mi svi koji me znaju poklanjali kaktusice koji su svi redom uvenuli :mhihi:

Jedan je preziveo nekim cudom, mozda zato sto sam kevi prepustila brigu o njemu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E možda nije bila dovoljno dugo na svetlosti?

 

Hvala puno na detaljnom odgovoru. Inace to je i meni palo na pamet, stajala mi je godinu dana u kancelariji u Yu business Centeru i kada bih petkom odlazio kuci spustao bih venecijanere tako da je biljka bila svaki vikend u mraku :(

 

A inace posto vidim da poznajes Munze kupio sam je u Basti u ugrinovackoj ulici kod stadiona FK Zemun .... inace ta cvecara sto si spomenula u Cara Dushana, da to nije ona na Muharu gde okrecu taksisti, pojedini busevi a ima mala benzinska pumpa?

 

Inace meni je cak padalo na pamet da je potkresem jer je prevelika pa sam se nadao da ce onda dole da olista :(

 

Sad je prskam po liscu svaki dan, ima svetla koliko hoce, toplote pa se nadam da ce se izvuci :pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...